dp s> l zegge en schrijve p r 3 zuidelijke landbouw maatschappij Zoet water Grevelingen SER: Geen EG-steun landbouw als kapaciteitsvergroting gevolg is z.l.m VRIJDAG 13 APRIL 1984 69e JAARGANG NO. 3727 land- en tuinbouwblad De aktie Kom in de kas" die de vorige week zaterdag in ons werkgebied is gehoudenmag een groot succes worden genoemd. Meer dan duizend belangstellenden bezochten de geopende kassen. Op bijgaande foto die genomen is in de kas van de familie Hamelink aan de Vroonlandseweg nr. 25 in Kapelle, krijgen de bezoekers uitleg over de teelt van trosanjers. Velen verbaasden zich zeer over het arbeidsintensieve karakter van een dergelijke teelt. De minister van Landbouw heeft het bedrijfsleven onder zware druk gezet om te bereiken dat de nadere uitwerking van de superheffing zo snel mogelijk in het Staatsblad kan komen. Het Landbouwschap heeft precies een week gekregen om advies uit te brengen over het konsept-ont- werp dat de minister vorige week donderdag bekend heeft gemaakt. Naar aanleiding daarvan is er maandag j.l. ook een ekstra vergadering belegd van (de melkveehouders uit) de vee houderijkommissie van de Z.L.M. Wat betreft het refe rentiejaar gaat de voorkeur van onze kommissie uit naar het jaar 1 982. Hoewel men vindt dat er ook voor 1 983 wel wat te zeggen valt. Wat de heffingsplicht betreft voelt de veehouderijkommissie van de Z.L.M. het meest voor toepassing per bedrijf in plaats van per fabriek. De mi nister gaat in zijn konsept-ontwerp uit van het referentie jaar 1982 en een heffing per fabriek. Wat het uiteindelijk gaat worden is op het moment dat ik dit schrijf niet te voorspellen maar misschien is er al meer duidelijkheid tegen de tijd dat dit blad verschijnt. In ieder geval is dan het standpunt van het Landbouwschap bekend. Al met al ziet het er nu dan toch naar uit dat er op korte termijn een eind komt aan een lange periode van grote onzeker heid in de gezinnen van veel melkveehouders. Vorige week hebben wij in het verband van het overleg orgaan drie Zeeuwse Landbouw Organisaties (3 Z.L.O.) een gesprek gehad met een aantal V.V.D. Tweede Ka merleden over de financiering van de voorzieningen die moeten worden getroffen om de landbouw in het zuid westen te voorzien van zoet water. Bij dit gesprek dat tot stand was gekomen op initiatief van V.V.D.-fraktievoor- zitter Nijpels was ook de minister van Verkeer en Water staat, mevrouw Smit-Kroes, aanwezig. Onzerzijds heb ben wij nog weer eens benadrukt dat reeds bij de opstel ling van de Deltawet de zoetwatervoorziening een van de belangrijkste uitgangspunten is geweest en dat ook de iand- en tuinbouw in ons werkgebied de verdere gang van zaken tenminste morele rechten kan ontlenen met betrekking tot de financiering van de daarbij behorende werken. Inmiddels is duidelijk geworden dat het Rijk probeert onder deze verplichting uit te komen. Wij hebben tegen de minister gezegd dat deze zoveelste domper op het oorspronkelijke plan - zoet water voor heel Zeeland - voor ons onverteerbaar is. Hoewel de minister zei bijzonder veel begrip te hebben voor onze situatie werd ons duide lijk gemaakt - welke beloften er ook in het verleden zijn gemaakt - dat er geen geld meer beschikbaar is. D.e land en tuinbouw moet er dus ernstig rekening mee houden dat ook de kosten van de zoetwatervoorziening worden afgewenteld. Het zal duidelijk zijn dat wij met deze gang van zaken geen genoegen kunnen nemen. Dat wij vech ten voor een goede zaak is onlangs ook nog weer geble ken in een gesprek in 3 Z.L.O.-verband met de kring- voorzitters uit Schouwen-Duiveland, Tholen/ St. Phi- lipsland en Oost-Zuid-Beveland. Zoet water is vroeg of laat voor alle bedrijven een bestaansvoorwaarde. Dit kan maar één ding betekenen: wij gaan door met de strijd. Dit neemt echter niet weg dat het zoet water zo langzamer hand wel bitter gaat smaken. In verband met de financiering van de zoetwatervoorzie ningen werd in het gesprek met de V.V.D. ook de keuze met betrekking tot de Grevelingen zoet/zout ter sprake gebracht. Onzerzijds is gesteld dat het woord nu aan de Er mag in de landbouw geen EG-steun worden gegeven aan investeringen die een kapaciteitsvergroting tot gevolg hebben. Anders bestaat de kans dat nog meer overschot ten van landbouwprodukten ontstaan. Een uitzondering zou echter gemaakt moeten worden als het gaat om een omschakeling van de produktie binnen een bedrijf of om bepaalde investeringen in probleemgebieden. Dit staat in het advies over het landbouwstruktuurbeleid dat de kom missie internationale sociaal ekonomische aangelegen heden (ISEA) van de sociaal ekonomische raad heeft vastgesteld. Minister Braks van Landbouw en Visserij had het oordeel van de SER gevraagd over voorstellen van de Europese Kommissie voor een nieuw landbouwstruktuur beleid. De Kommissie vindt het van belang dat het markt- en prijsbeleid en het struktuurbeleid in de EG elkaar zoveel mogelijk ondersteunen. In het verleden is dat niet altijd gebeurd en sommige maatregelen hebben er juist toe bijgedragen dat er landbouwoverschotten ontstonden. Daarom is de kommissie, op de twee uitzonderingen na, tegen steun aan investeringen die tot kapaciteitsvergro ting leiden. De kommissie kan zich verenigen met de voorgestelde maatregel om niet langer als eis voor het subsidiëren van een investeringsplan te stellen dat uitvoering van het plan moet leiden tot een inkomen per arbeidskracht op dat landbouwbedrijf dat vergelijkbaar is aan het gemiddelde brutoloon dat een niet agrarische werknemer in dat ge bied verdient (het zogenoemde paritaire inkomen). De maatregel zal er toe leiden dat ekonomisch zwakkere bedrijven vlugger in aanmerking komen voor subsidië ring van investeringen die leiden tot kostenverlaging, kwaliteitsverbetering en verbetering van levens- en ar beidsomstandigheden. Als doelstelling moet het streven naar een paritair inkomen wel gehandhaafd blijven. De SER-kommissie is niet ingenomen met het voorstel van de Europese Kommissie om de gemeenschappelijke re geling voor bedrijfsbeëindiging zonder meer af te schaf fen. Toegegeven wordt dat de maatregel niet heeft geleid tot een struktuurverbetering in de landbouw, door het aantal werkenden te verminderen en tegelijkertijd be drijven te vergroten en zo de inkomenspositie van boeren te verbeteren. De kommissie wijst erop dat de regeling ook een sociaal aspekt heeft, een betere verdeling van het werk door het aanmoedigen van een snellere beroepsbeëindiging. Daarom stemt de kommissie alleen in met de afschaffing van de regeling als deze wordt vervangen door een maat regel die een financiële stimulans geeft aan een verkor ting van de beroepsduur van bedrijfshoofden, meewer kende familieleden en landarbeiders. De kommissie is er op tegen jonge landbouwers een ves tigingspremie te geven omdat het twijfelachtig is of de premie wel bij die jonge landbouwer terecht komt. Door zo'n steunverlening kan de overnameprijs van de grond namelijk stijgen. De kommissie is wel positief over een aanvullende steunverlening aan jonge boeren voor inves teringen voorzover deze geen kapaciteitsverhogend effekt hebben. Deze maatregel kan gunstig uitwerken omdat de steun wordt verstrekt nadat het bedrijf is overgenomen en onder de voorwaarde dat binnen vijf jaar na vestiging een verbeteringsplan wordt ingediend. Raad van de Waterstaat is die de minister ter zake zal adviseren. Niettemin kan ik mij niet aan de indruk ont trekken dat de beslissing Grevelingen: zout in feite "er gens" al genomen is. Deze week stond er tenminste een bericht in de Provinciale Zeeuwse Courant dat de rege ring (lees: minister Braks) in het kader van de zogenaam de Konventie van Ramsar onder andere de (zoute) Gre velingen binnenkort wil aanmelden als internationaal er kend waterrijk natuurgebied dat wil zeggen dat deze na tuurgebieden in aanmerking komen voor speciale be scherming. Volgens mij zou een dergelijke gang van za ken de lopende bestuurlijke procedure met betrekking tot de Grevelingen zoet/zout op een onaanvaardbare manier doorkruisen. Ook de Raad van de Waterstaat bijvoor beeld zou kompleet voor aap staan. Overigens heeft mi nister Braks onlangs op een C.D.A.-bijeenkomst in Krui- ningen ook al toespelingen gemaakt die duidden op een zoute Grevelingen. Op die manier ga je wel denken dat er een sluw spelletje wordt gespeeld: dus tijd om ekstra goed op te letten want als je niet oppast wordt je wel in de boot genomen. zie elders in dit blad Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1