VII0 It m: Vit OIIW Een gewaarschuwd mens telt voor twee p.j. zuid geluid Omgaan met. Boer worden in België uit de. p.j.-z.-agenda Plattelandsjongeren in ontwikkelingssamenwerking redaktie henk tegels HOERA!!! onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mdriaweg 1, 4494 PB Geersdijk Het gebeurde enige tijd geleden: ik stond af te wassen, toen de telefoon ging. Een beschaafde mannenstem vroeg, of ik mevrouw die-en-die was, en hij noemde mijn naam plus meisjesnaam. Hij verklaarde op te bellen namens een landelijke keten van kleine warenhuizen en vroeg of ik mee wilde werken aan een enquête. Ik vroeg hem, hoe ik er zeker van kon zijn, dat hij inderdaad belde namens die zaak, hoe hij aan mijn naam en adres kwam en waarom hij op zaterdag belde. De antwoorden kwamen vlot, en mijn achterdocht ebde weg. De enquête betrof ondergoed. Er werd gevraagd naar maat, voorkeur voor kleur en model. Op de vraag of ik van "pikant" ondergoed hield, antwoordde ik lachend, dat dèt op mijn leeftijd (60 jaar) wel over is! Daarop werd aan de andere kant de hoorn neergelegd en ik begreep, dat ik er "ingetuind" was. Woedend was ik op mijzelf, dat dat die man gelukt was! Sinds de dood van mijn man, 8 jaar geleden, ben ik steeds op mijn hoede geweest wat telefoontjes betreft. Ik noem maar één keer mijn naam, wanneer er ge beld wordt, en leg direkt neer, wan neer er geen reaktie komt. En nu was ik er toch ingevlogen! Ik belde me teen de zaak op, die onderdeel is van het koncern, namens wie de man zei te bellen en vroeg naar de bedrijfs leider. Van het gesprek wil ik u de eerste en de laatste zin niet onthou den: "Zo, is hij weer bezig?" en "Ach mevrouw, u moet maar zo denken, het is nu eindelijk mooi weer, dan krijgt hij de kriebels en gaat bellen". En zo kwam er nog een onderwerp bij, waarop ik mijn boosheid richtte! Blijkbaar komt dit soort telefoontjes ook in onze polders nogal eens voor en niemand vond het nodig hier in het openbaar voor te waarschuwen. Het bleek me namelijk, dat met na me jonge vrouwen, die wel ingaan op de vraag over het pikante ondergoed, onsmakelijke vragen en opmerkin gen krijgen! In een vergadering met vrouwen uit verschillende organisa ties bracht ik bovenstaande naar vo ren. We besloten, dat we onze leden moesten waarschuwen. Vooral al leenstaande vrouwen zijn vaak het slachtoffer, ofschoon ook jonge vrouwen wel gebeld worden en de stuipen op het lijf gejaagd krijgen met afschuwelijke verhalen over haar man of kinderen. Het bleek dat slachtoffers van dit misselijke gedoe er weinig of niet over praten. Het lijkt beter om er ruchtbaarheid aan te geven. Wanneer meer vrouwen ge waarschuwd worden, zullen er ook meer direkt afwijzend reageren, wanneer ze op deze manier gebeld worden. Voor alleenstaande vrou wen geldt: laat in de telefoongids al leen één naam vermelden. Wanneer u een onplezierig tele foontje krijgt: blijf niet luisteren, maar leg meteen neer. Gebeurt het meerdere keren, vertelt u dan de po litie over uw ervaringen. Het doel van dit stukje? U waar schuwen! U weet: Een gewaar schuwd mens telt voor twee! C.v.D. Bovenstaand ingezonden stukje las ik in het ledenblad "Kontakt IJssel- meerpolders". Omdat ik in diezelfde tijd ook zo'n "dom" telefoontje kreeg, vroeg ik zo eens aan diverse vrouwen of zij ook een dergelijke ervaring hadden en hoe ze er op reageerden. Het blijkt inderdaad veel meer voor te komen dan ik vermoedde. Vooral al leenstaanden zijn vaak het slachtoffer. Meestal is de reaktie, onmiddellijk de telefoon neerleggen. Toch heb ik eens ergens gelezen, dat je dat beter niet kunt doenniks zeggen en de persoon een poosje in het "niets" laten praten, was een betere manier. Het schijnt dat dit soort mannen het prachtig vinden, als een vrouw verschrikt reageert, maar onzeker wordt als de reaktie an ders is. Dat was de verklaring in dat artikel over dit onderwerp. Hoe dan ook, het leek ons als pers kommissie wel goed de ervaring, de waarschuwing en de raad van mevr. v. D. aan u door te geven. Misschien leren we zo er op de goede manier mee om te gaan. L.J. de R. "De rol van plattelandsjongerenorganisaties in internationale ontwik kelingssamenwerking" was het thema van de studieweek van het Eu ropees Komitee van 4-11 maart in Straatsburg. Deze rol is niet zo duidelijk te omschrijven. De inzichten van de verschillende Europese organisaties waren niet helemaal gelijk. Sommige organisaties zeiden dat plattelandsjongeren voorop moeten lopen met het ondernemen van akties. Zij moeten laten zien hoe je ontwikkelingssamenwerking moet bedrijven: geen grote projekten, maar kleine gerichte projekten. De mensen met dit standpunt zeiden bereid te zijn hun levensstandaard aan te passen om ontwikkelingslanden een kans te geven. Daar tegenover stond een groep landen die aandacht wilden schenken aan ontwikke lingssamenwerking in het kader van vorming en bewustwording, d.w.z. de terreinen waar plattelandsjongerenorganisaties zich in eerste in stantie op bewegen. Iedere organisatie zette zich op een of andere manier in, om voor het projekt geld in te zamelen. De ma nier waarop verschilde nogal. In Finland verkoopt men pinda's, die opgekweekt kunnen worden tot ka merplant. In W.-Duitsland wordt wijn verkocht. In Engeland sluiten plattelandsjongeren weddenschap pen af op het snelst kunnen duwen van traktoren. Echt op z'n Engels dus. Namens de Raad van Europa heeft de heer Dufour op een van de stu diedagen een korte inleiding gehou den om meer diskussiestof aan te dragen. In zijn inleiding noemde hij dat er maar 4 landen ter wereld zijn die meer dan 0,7% van hun nationaal inkomen BNP aan ontwikkelingssa menwerking geven. En dat er in de wereld voor 650 miljard dollar in 13 april 1984 bewapening wordt gestopt en 350 miljard dollar in ontwikkelingshulp. Op dit moment zijn de wereld marktprijzen voor ruwe grondstof fen, die vooral uit de ontwikkelings landen komen, erg laag.«Er zijn twee stromingen om de problemen op te lossen. 1De ene stroming wil eerst de pro blemen in de rijkedanden (reces sie e.d.) oplossen en dan komt de derde wereld aan bod. 2. De andere stroming vindt dat er ekonomische onafhankelijkheid moet komen tussen de ontwik kelde en onontwikkelde landen. Handel drijven met de derde wereld is beter dan iedere keer hulp door te moeten sluizen. Er was genoeg stof om weken over te diskussiëren. Het bleek dat de ver schillende organisaties bijna dezelf- Het is opvallend dat we de laatste jaren meer en meer omgaan met abstrakte begrippen. Omgaan met mensen, zoals we gewend waren, schijnt steeds moeilijker te worden. Het lijkt wel of we elkaar hoe langer hoe minder begrijpen. Zouden we ons daarom storten op de omgang met het abstrakte? Leren omgaan met Wat betekent eigenlijk die modeuit drukking "omgaan met"? We moeten leren omgaan met pro blemen en konflikten. Dat is waar schijnlijk iets anders dan het oplos sen ervan. Is het een soort uitstel als je de oplossing niet direkt kan vin den? Je moet kunnen omgaan met veran deringen. Hoe gaat dat in z'n werk? Ga je helemaal mee met die veran deringen of is er een keuze: tot zover en niet verder? We leren omgaan met emoties. Ook niet zo eenvoudig. Toon je dan die emoties of leer je ze bedwingen? En hoe leren we omgaan met ons verle den en met schuldgevoelens? Omgaan met macht Dat lijkt mij het allermoeilijkste. Macht: het vermogen anderen te beïnvloeden of richting te geven aan het gedrag, de gedachten of de emo ties van anderen. Dat gevaarlijke vermogen bezitten we allemaal en ieder van ons heeft daarvan in meer of mindere mate gebruik gemaakt. Waarom? Waarom moet ik nu met al die din gen leren omgaan? Ik zou zo graag problemen en konflikten leren op lossen, veranderingen zoveel moge lijk volgen, mijn ervaringen uit het verleden leren verwerken, zo leven dat ik m'n schuldgevoelens tot een minimum kan beperken, m'n emo ties van tijd tot tijd gewoon tonen en mijn macht heel zorgvuldig gebrui ken. Voor mij blijft dat modieuze "omgaan met" een loze kreet. M.B. de Vos - Hartog Op 3 april is de 35ste afdeling van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen in Zeeland opge richt. Het is de afdeling Borssele en bij de oprichting hebben zich 48 da mes als lid aangemeld. Van harte gefeliciteerd en veel sukses toegewenst! Binnen het agrarisch jongerenwerk wordt veel gesproken over boer worden, welke problemen je bij de bedrijfsovername tegenkomt en op welke wijze je graag wat (financiële) tegemoetkomingen zou willen zien. In België heeft men een vrij uitgebreid subsidiesysteem, wat waard is om wat meer over te vertellen. 13 april - Afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert een dia avond over Australië, uitleg door Jan Kools in "De Poort" Zaamslag, aan vang 20.30 uur. Entree gratis. 15 april - Afdeling Zevenbergen gaat volleyballen in Zierikzee. In sporthal "De Onderdak". Verzamelen op de Markt in Zevenbergen om 8.45 uur. Opgave bij Gerda, tel. 01680-24040. 15 april - Ook de afdeling Tholen/St. Philipsland gaat in Schouwen-Dui- de problemen tegen kwamen bij hun projekten in ontwikkelingslanden. Zoals: wat gebeurt er met gelden of goederen die we er naar toe sturen als er geen begeleiding is. En ook: wat voor hulp is er nodig, alleen voedselhulp biedt geen oplossing en de modernste technieken toepassen meestal ook niet. Volgens de deelne mers aan de kursus bestaat er be hoefte aan een organisatie die over de hele wereld ontwikkelingshulp koördineert. Aan het eind drong zich de centrale vraag op: wat is ontwik kelingssamenwerking? Liefdadig heid? Solidariteit? Gelijkheid van mensen? Of een mengsel van alle drie? De deelnemers aan deze week hebben aan den lijve ondervonden hoe moei lijk het is om met mensen uit ver schillende landen met verschillende talen en kulturele achtergronden tot overeenstemming te komen temeer daar er alleen maar Engels en Duits als voertaal werd gebruikt. Jan Pieter Popken Evenals in Nederland zijn in België de investeringen bij de bedrijfsover name de laatste 10 jaren fors toege nomen. De Belgische overheid on derkent de problematiek die aan de veland volleyballen (opgave bij John, tel. 01663-2329 of Carlies 01663-2447). 17 april - Afdeling Zevenbergen gaat volleyballen in "De Sporthal Bloe- mendaal" te Zevenbergschenhoek. Aanvang 21.30 uur. 18 april - Afdeling Zevenbergen krijgt een rondleiding bij het dagblad de Stem. Vóór 17 april opgeven bij Gommert, tel. 01680-23413. Verza melen op de Markt in Zevenbergen om 19.15 uur, om 19.30 uur te Ze venbergschenhoek, Plein 1940 21 april - Afdeling Tholen/St. Phi lipsland organiseert in samenwerking met de RAK een trekkerbehendig- heidswedstrijd (onder vqorbehoud i.v.m. weersomstandigheden). Op- gaves verplicht: bij Ko Brooymans (01667-2385) Koos Deurloo (tel. 01660-2655) of Marcel de Wilde (01663-2366). 23 april - Afdeling Tholen/St. Phi lipsland organiseert weer de jaarlijk se viswedstrijd op 2e paasdag. Er kunnen max. 30 personen mee. Ver geet je niet op te geven. Hengel en aas zijn op de boot te huur. Opgeven bij Adri Geluk (01660-2413). Vertrek 8.30 uur uit de haven in St. Anna- land. Wil je hengel en aas, dan even doorgeven aan Adri. 27 april - Afdeling Tholen houdt haar algemene ledenvergadering in "'t Ouwe Gemeentehuis" in Scherpe- nisse. Aanvang 20.00 uur. 30 april - Afdeling Zevenbergen doet mee aan de Zeuvenheuvelenkamp zeskamp. Dit wordt georganiseerd door het Oranje Comité. Opgave bij Gerda: tel. 01680-24020. Dit moet gedaan worden vóór 20 april a.s. 5 mei - Afdeling Zevenbergen orga niseert een trekkerbehendigheids- wedstrijd op het terrein LINDONK in Zevenbergen. Opgave vóór 9 april (deelname >is beperkt, dus wees er snel bij) bij Frans van Geel, Theo Kessels of Kees Timmers. bedrijfsovername vast zit, en heeft daarvoor een vrij uitgebreid systeem van steunmaatregelen opgezet. Bij de bedrijfsovername is er rente subsidie mogelijk, indien de overne mende jonge boer een zekere "be roepsbekwaamheid" bezit. Deze be roepsbekwaamheid is zowel een er varing als een opleidingseis. Uit gangspunt is, dat over geleend kapi taal altijd 3% rente betaald moet worden. De huidige rentestand in België is 12%. Op roerende goederen (inventaris en vee) is een rentesubsidie van 5% ge durende 18 jaren. De eerste 3 jaren is er geen aflossingverplichting, terwijl er voor de eerste 7 jaren een extra rentesubsidie van 3% geldt. Als er onvoldoende waarborg aanwezig is, staat de overheid garant voor maxi maal 75% van het bedrag waarover subsidie verkregen wordt. Dit bedrag is voor roerende goederen maximaal 200.000 gulden. Nationale steun Bedrijfsovername gaat in België over het algemeen tegen vrije handels waarde. Op de financiering van grond is geen rentesubsidie mogelijk. Op overname van gebouwen (inklu- sief bedrijfswoning) geldt een alge hele subsidieregeling, dus ook voor oudere boeren. Gedurende 15 jaren geldt een rente subsidie van 5% een waarborg mo gelijk tot 75% van het te lenen be drag. Voor jonge boeren geldt bovendien een aflossingsvrijstelling van 3 jaar, waarna de volledige pe riode van 15 jaar komt. Zij krijgen dus 18 jaar 5% rentesubsidie. Op nieuwbouw geldt een eenmalige uitkering van 10% van de stichtings- kosten, terwijl op nieuwbouw van het woonhuis voor een maximum van 100.000 gulden gedurende 9 jaar een rentesubsidie van 5% geldt. Naast deze "installatie subsidies" geldt in België ook de EEG-moder- niserings-rentesubsidie, waar we in Nederland ook gebruik van maken (hebben gemaakt). Hoewel de bedrijfsovername in Bel gië niet geheel te vergelijken is met de Nederlandse situatie, kent België nogal wat extra nationale steunmaa tregelen om jonge boeren in het za del te helpen. Hans Spieker 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19