Proefprojekt warmtepomp glastuinbouw gestart Tuinders nemen wisseltruc niet Veilingen starten koelprojekten ra Rijpheidskenmerken van het ras Golden Delicious Kontróle op voorbehandeling anjers breidt zich uit Exkursiegids Kleinfruit 1984 Bewaring plantmateriaal kropsla Kommissievergadering spruitkoolkommissie NTS Betonrot tast kassen aan Op het bedrijf van Gebrs. van Uffelen in Bergschenhoek is sinds kort het "proefprojekt warmtepomp glastuin bouw" van start gegaan. De financië le middelen ervoor komen uit het Energiefonds. De opdrachtgever en proefnemer is het 1MAG. De bege leiding bestaat uit een stuurgroep, gevormd uit vertegenwoordigers van onderzoek, voorlichting, het Minis terie van landbouw, NEOM, PBE en Warmtepomp Nederland b.v. De kas waarin de warmtepomp wordt toegepast is een Venlo waren huis 84 kappen van 3.20 breed, Op pervlak 21773 m2, de gevel is geïso leerd met dubbel glas. De ketelkapaciteit van maximaal 5815 kW is begrensd tot 5064 kW. De ketel is voorzien van een kombikon- densor en een C02-doseersysteem. Vanaf het ketelhuis is een dubbel transportsysteem aangebracht. Per kap zijn vijf verwarmingspijpen aanwezig. Het primaire net bestaat uit twee pijpen onder en een boven, het sekundaire net heeft er twee on derin, alles 51 mm buisrailsysteem. Elk net heeft zijn eigen transportsys teem. Door omschakeling in het ke telhuis zou het mogelijk moeten zijn dat het primaire en het sekundaire net worden omgewisseld maar hier van wordt in de praktijk geen ge bruik gemaakt. Eerst bestond de teelt uit tomaten - komkommers. Tijdens de bouw van de warmtepomp werd overgegaan op substraatteelt en tomaten jaarrond. De klimaatregeling wordt met een Hoogendoorn komputer verzorgd. Meetresultaten Door de tuinder worden er regelma tig meterstanden opgenomen van de gasmeters, warmtemeters, urentel- lers en kWh-meters. Uit deze gege vens hebben we voor de maand fe bruari de volgende resultaten bere kend: Draaiuren warmtepomp In procenten van de totale tijd is dit Gasverbruik warmtepomp Gasverbruik warmtepomp totaal Gasverbruik ketel Totaal gasverbruik Theoretisch gasverbruik Bespaard Per draaiuur is dit In procenten van het totaal gasverbruik Totaal warmteverbruik kas (op 10000m2) Door warmtepomp geleverd In procenten van totaal is dit Gemiddelde warmteverhouding over deze maand Op onderste verbrandingswaarde Op bovenste verbrandingswaarde 330 uur 47.4 21,1 ra1 /h 6975 m 81279 1 m 88254 m 92077 3 3823 m3 11,6 m3 /h 4,2 802.200 kWh 94.080 kWh 12 1.52 1.37 Scheffers: geduld raakt op In de glastuinbouw is zeer afwijzend gereageerd op de "Wisseltruc" die het kabinet voorheeft met de tuin- bouwgasprijs. Ook de belofte van mi nister Braks dat er een structuurver sterkend beleid komt, slaat niet erg aan. "Wij wijzen structurele maatre gelen zonder meer af', zo luidt het commentaar van KNLC-voorman Scheffers. Hij blijft vasthouden aan een verlaging van de gasprijs met twee cent. "Wieringa is niet voor niets voor ons in de kou gaan staan. We hopen dat de regering ons niet met z'n allen in de kou zet en ons het slachtoffer laat worden van een ordi naire wisseltruc", aldus Scheffers, de voorzitter van de KNLC-afdeling Tuinbouw. "Structurele maatregelen zijn slechts van tijdelijke aard en men bereikt er niet iedere glastuinder mee. Het sec- torbeleid is daar een voorbeeld van. Daarom wijzen we dit zonder meer af', was de reactie van Scheffers., die we deze week om een commentaar vroegen. Hij wijst er op dat de tuin bouw steeds heeft aangedrongen op een "open einde" aan het sectorbe- leid. "We zouden nu een eigenaar uit eigen doos krijgen", zo relativeert Scheffers het aanbod van de rege ring. "Al in november vorig jaar hebben we samen met het Land bouwschap een duidelijk standpunt ingenomen. Dat hield in: opscho ning van de gasprijs, verdwijnen van de ICova-heffing en de milieuhef fing en een verhoging van het zwa- velpercentage. Samen een gasprijs- verlaging van ongeveer twee cent per m3. Dat was reëel ten opzichte van de buitenlandse olieprijs. Andere elementen zouden dit jaar in het kader van het nieuwe contract aan deorde worden gesteld. Wanneer we dan ook niet minimaal twee cent boven water halen, zijn we niet aan spreekbaar", maakt hij het stand punt van de KNLC-tuinders duide lijk. Jan van Liere De aanvoer van Golden Delicious appelen op de Nederlandse fruitvei lingen heeft plaats vanaf de oogst tot in juli het jaar daaropvolgend. Kon- trole op o.a. kwaliteit behoort tot de taak van de keurmeester, die daarbij vooral op het uiterlijk moet afgaan. In het wat gevorderde seizoen (na januari) worden echter veel partijen aangevoerd, die "van binnen" ver sleten zijn. De vruchten zijn echter goed van kleur, niet slap en niet door rot aangetast. De partijen worden dan uiteraard goedgekeurd en ko men in het handelsverkeer. Bepaald niet denkbeeldig is, dat de konsu- ment dan met smakeloze Golden Delicious te maken krijgt. Een ob- jektieve meetmethode kan dit pro bleem wellicht voorkomen. Om na te gaan door welke kenmer ken de afleving wordt bepaald vond in 1983 een uitgebreid onderzoek plaats. Tussen januari en juni wer den op 4 veilingen elke maand 20-25 monsters Golden Delicious appelen uit de aanvoer genomen. Van deze appelen werd een aantal basisgege- 13 april 1984 vens genoteerd zoals maat, klasse, vorm en bewaarmethode. Vervol gens werden de hardheid, het zuur- gehalte en het suikergehalte geme ten. Tenslotte werd door de veiling keurmeesters een oordeel gegeven over de kleur en de mate van afle ving. Het onderzoek heeft geen universeel kenmerk voor de afleving opgele verd. Wel is gebleken dat het zuur- gehalte in principe bruikbaar is als hulpmiddel bij de keuring op kwali teit. Het zuurgehalte neemt namelijk sterk af naarmate langer bewaard is. De bewaarmethode heeft daarop nauwelijks invloed. (Inlichtingen: Sprenger Instituut). Steeds meer kwekers gaan ertoe over anjers en trosanjers een voorbehan deling te geven met zilverthiosulfaat. Deze behandeling maakt de bloemen minder gevoelig voor ethyleenschade en heeft bovendien een gunstig effekt op de houdbaarheid. De veiling VBA laat de voorbehan- delde bloemen, die apart worden aangevoerd, door een partikulier la boratorium kontroleren op de aan wezigheid van zilver. De Bloemen veiling Westland en de veiling Flora gaan deze kontröle zelf ter hand ne- Het aantal draaiuren van de warm tepomp is deze maand nog tegenge vallen. Dit is grotendeels te wijten aan het nog niet juist funktioneren van de regeling en enkele kleine sto ringen bij de warmtepomp. Bij een beproeving bleek dat bij re geling met de hand, de warmtepomp meer warmte aan de kas kan leveren dan nu het geval is. Aan een opti male regeling van de koppeling tus sen de warmtepomp en de verwar mingsketel wordt nog gewerkt. In de toekomst verwachten we dat de warmtepomp een aanzienlijk groter aantal draaiuren zal gaan maken dan nu het geval is, maar de in het ont werpstadium verwachte 5900 draai uren zullen niet gehaald worden. Eind maart begin april hopen we dat de gehele regeling aangepast is aan de warmtepomp. Bezoekregeling Belangstellenden kunnen de instal latie bezichtigen, op afspraak, elke eerste woensdag van de maand. Hiervoor dient u kontakt op te ne men met: Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen (IMAG) M.G. Telle of V.J.M. Visser Mansholtlaan 10-12 tel.08370- 19119 De Nederlandse groente- en fruitvei lingen gaan massaal van start met het installeren, renoveren en uitbreiden van hun koelkapaciteit. Dit jaar, dat door het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen is uitgeroepen als Kwaliteitsjaar, zal op een aantal vei lingen de nieuwe "natte doorstroom- koeling" worden geïnstalleerd. Deze projekten geven een nog betere voor- koeling en een langere houdbaarheid van de produkten. Volgens dit princi pe is voor het eerst in ons land ge bouwd door Veiling Kapelle die daar mee al in 1976 de primeur had. Later heeft ook veiling Goes volgens dit principe gebouwd. Het Centraal Bu reau stond hier aanvankelijk wat skeptisch tegenover maar neemt het principe nu dus over. Veiling Utrecht en Omstreken startte vrijdag 6 april .met de bouw van een nieuw fruitkoelhuis, dat een opslag- kapaciteit heeft van drie miljoen kilo peren. Daarmee is de fruitopslag van veiling Utrecht, één der grootste Ne derlandse fruitveilingen, uitgegroeid tot een kapaciteit van tien miljoen kilo. Het nieuwe koelhuis, dat aan het bestaande pand wordt vastge- bouwd, moet 1 september klapr zijn. De kosten worden geraamd op 5,5 miljoen gulden. In.de nieuwe loods worden 28 cellen gebouwd. In iedere cel kan 110 ton peren worden opge slagen. De peren worden "gescrubd" be waard. Dit is een nieuwe ontwikke ling in de fruitkoeling, die is geba seerd op het beheersen van het C02-gehalte. Volgens direkteur C.J. Streng van veiling Utrecht en Om streken voldoet het nieuwe koelhuis aan alle moderne en vooral strenge eisen op het gebied van de fruitkoe ling. Het bijzondere van de 2880 m2 grote hal is het ontbreken van een stenen buitenmuur; de kunststof celwanden vormen met elkaar de buitenwand. men. Kwaliteitsfunktionarissen van deze veilingen worden voor deze taak opgeleid door het Sprenger In stituut. Medewerkers van dit insti tuut zullen ook de introduktie van de toetsmethode op de veilingen gaan begeleiden. Voorbehandeling is vooral in het belang van de konsument. Het Sprenger Instituut meent dan ook dat de initiatieven van de veilingen zeker een stimulans zullen vormen voor de afzet van anjers en trosan- jers. Begin april is de Exkursiegids klein fruit 1984 van het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp verschenen. De gids wordt begin mei samen met die van groot fruit toege zonden aan de begunstigers van het proefstation. Niet-begunstigers kun nen de exkursiegids aanvragen door overschrijving van 5,- (buitenland 6,-) op giro 495017 van het Proef station voor de Fruitteelt te Wilhel minadorp onder vermelding Exkur siegids kleinfruit 1984. Uit de inhoud De gids is 48 pagina's dik en geeft een beschrijving van 25 proeven met aardbeien, bessen, frambozen, bra men en bijzondere fruitgewassen. Behalve een overzicht van de proe ven zijn in de exkursiegids waar mo gelijk ook onderzoekresultaten uit voorgaande jaren opgenomen van de betreffende proeven. Verder geeft de gids informatie over de bemesting in kleinfruit in Wilhelminadorp, een aantal nuttige adressen betreffende voorlichting en onderzoek in klein fruit en een overzicht van publikaties en mededelingen van het Proefsta tion voor de Fruitteelt en het Kon- sulentschap in Algemene Dienst voor de Fruitteelt. In 1983 is er op de proeftuin Breda een onderzoek gedaan om na te gaan wat de invloed is van het koelen van kropslaplanten in uitplantbaar sta dium op opbrengst en kwaliteit van de sla. Uit dit onderzoek blijkt dat pootbare slaplanten gedurende maximaal een week goed in een koelcel bij 1 A 2 graden C zijn te bewaren. De aanslag van de gekoel de planten was erg goed. Door mid del van koeling is het planten van sla over een grotere periode te spreiden. Wel moet men er bij het koelen van plantmateriaal zeker van zijn dat de planten niet verder bij de plantenk- weker zijn gekoeld. Het is dan ook verstandig bij de plantenkweker na te gaan of de aan u afgeleverde planten nog niet gekoeld zijn. Tijdens de kommissievergadering is onder andere gesproken over de goede ervaring op veiling K.Z.1J. met het bewaren van spruitkool in CA-cellen. Spruiten welke 3 maan den aan de stam bewaard waren, bij een temperatuur van bijna 0 gr.C. en een luchtsamenstelling van 6% CO2 en 3% O2 waren nog van uitstekende kwaliteit. Ook de houdbaarheid van deze spruiten na het plukken bleek zeer goed. Kommissie-adviseur N.J. Snoek be sprak de resultaten van de stikstof- bemestingsproef en de resultaten van een topproef welke in 1983 bij het PAGV te Lelystad plaats vonden. Als konklusies uit de topproef kwam naar voren dat het toppen van spruitkool een positieve invloed heeft op de opbrengst en dat het toppen met de hand beter is dan het toppen met een rubber hamer. Handtoppen is echter lastig uitvoer baar. Nieuwe ideeën die gemakkelijk werken en die tot hetzelfde of een beter resultaat leiden zijn welkom. Nadat het vorig jaar duidelijk werd dat de problemen bij de betonpalen met het zogenaamde betonrot in he vige mate zal gaan spelen is door de Technische Kommissie van de NTS op 20 september 1983 de betonpa- lenwerkgroep in het leven geroepen. Deze werkgroep zou zich vooral gaan bezig houden met de technische kant van het probleem, met name de vervanging van de paal. De werkgroep heeft ook een aantal mensen van Rabo, Landbouwschap, Hagelunie en Ago laten zien wat er momenteel speelt in de praktijk. Zo is een kas van 4000 m2 door de poten gezakt terwijl hier weinig aan te zien was. In de grond waren de palen totaal-verpulverd. Via onderzoeken is gebleken dat met name de palen uit de periode 1976- 1980 hiér last van kunnen hebben. Met het Landbouwschap is gespro ken of de tuinders die door dit pro bleem getroffen zijn of worden, ge holpen kunnen worden. Het Land bouwschap is echter bang voor pre cedentwerking. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17