EEG-beleid ongunstig voor Nederland J? Keukenhof weer officieel geopend zuidelijke landbouw maatschappij Q verzekeringen Z.L.M.-voorzitter Doeleman: Grote redevoeringen, kleine daden Schap vraagt overlevingsplan mm wm VRIJDAG 6 APRIL 1984 69e JAARGANG NO. 37: tuinbouwblad J| f. den hollanderlaan 10 IVI tel: 01100 -24000 Donderdagmiddag is door de plv. president-direkteur van de KLM, de heer mr. J.F.A. de Soet de 35e Keukenhof officieel geopend. Omdat het ook voor de KLM een wat bijzonder jaar is - de Maatschappij bestaat n.l. 65 jaar - was het de heer de Soet die de openingshandeling dit jaar mocht verrichten. Hij deed dit door het planten van een kistje in bloei staande tulpen daarbij geholpen door "De" Jacoba van Beieren Marijke. Op bijgaande foto ziet U dit gebeuren met op de achtergrond de nieuwe lichting van de Haarlemse Bloemen meisjes. (foto A b Westerbeek) T Maandag 2 april j.l. is het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij - de Z.L.M. - bijeen geweest in het Pannenhuis te Hoogerheide. In zijn openingswoord stelde vootzitter A.J.G. Doeleman vast, dat de land bouwministers na lang vergaderen nu eindelijk definitief tot overeenstemming zijn gekomen over het landbouw beleid voor het jaar '84/ '85. "Daarmee is het echter niet zo dat het nu voor iedereen duidelijk is wat de uitwerldng is van het te voeren landbouwbeleid. Het omgekeerde is eerder het geval", zo zei de heer Doeleman. Weinigen zullen begrijpen wat nu besloten is. Voor de land- en tuinbouw in Nederland is wel duidelijk dat het beleid dat nu in de E.E.G. gevoerd gaat worden, ongunstig is voor Nederland. De Z.L.M.-voorzitter wees erop dat in Nederland, als ge volg van de sterke afhankelijkheid van de export, ook wat de zuivel betreft, niet alleen de gevolgen van de verlaging van de melkproduktie op de individuele bedrijven sterk gevoeld zal worden maar dat daarenboven ook de uitbe- talingsprijs die de zuivelfabrieken in de komende tijd zul len kunnen realiseren, sterk onder druk komt te staan. De onzekerheid over de toepassing van de superheffing dient volgens hem zo snel mogelijk te verdwijnen. Dat wil zeggen dat op korte termijn de noodzakelijke maatrege len bij de individuele ondernemers bekend moeten zijn. "Hoe langer men hierover gaat diskussiëren hoe moei lijker het zal zijn om tot besluitvorming te komen en dan zal de onrust onder de veehouders toenemen". Het mi nisterie van landbouw zal in overleg met het Landbouw schap bereid moeten zijn hiervoor verantwoordelijkheid te dragen. Het gaat er vooral om, wie voor uitzonde ringsgevallen (hardheid) in aanmerking kunnen komen en hoe dat bepaald wordt. Verder zullen wij, aldus de heer Doeleman, ook in Ne derland onze wensen op tafel moeten leggen m.b.t. de mogelijkheid tot nationale kompensatie (zoals in Duits land) om de nadelige effekten van de afbraak van de positieve m.c.b.'s in 1985 te kompenseren. Het een voudigste en meest billijke lijkt hem aanpassing van het lage btw-tarief. Doeleman: "Bij dit alles zal het van groot belang zijn dat wij als land- en tuinbouw meer dan tot nu toe in kunnen spelen op lastenverlichtende maatregelen. Te weinig wordt in het algemeen rekening gehouden met de speci fieke positie van kleine ondernemingen en die van de land- en tuinbouw in het bijzonder. Vooral de financiering van de grond en het fiskale beleid o.a. bij bedrijfsover name dient meer aandacht te hebben en afgestemd te worden op de problemen die zich in de praktijk voor doen". De voorzitter ging tenslotte nog in op de ontzwaveling van de Kolencentrale in Borssele. Daarbij stelde hij vast, dat er zorgen blijven over de bouw van deze centrale. "Hoezeer wij het betreuren ontwikkelingen in de weg te staan, ons blijft niets anders over dan na te gaan, wat onze mogelijkheden zijn om de ontwikkelingen alsnog te keren. Binnen het Landbouwschap vindt hierover mo menteel overleg plaats", aldus de heer Doeleman. Daarover gaat het in de verzekeringsrubriek onder het kopje "al te zot". Overigens mogen wij u verwijzen naar de mededelingen van de eigen O.V.M. Geen geweeklaag over stagnerende produkties, moordende konkurrentie, teruglopende overschotten etc. Het gaat gewoon goed. Wij komen steeds meer tot de ontdekking, dat er in Ne derland een schrijnende behoefte ontstaat aan het artikel "mensen, die hun nuchtere verstand gebruiken". Toon Her mans zei het al "laat ons toch gewoon doen". Verder wordt u op pagina 6 en 7 gewezen op enkele verkeersregels. Uitermate belangrijk. U zult wel net zo reageren als schrijver dezes nl. dat er veel te veel borden langs de wegen staan. Je kunt ze niet allemaal bijhouden. En toch dient u de betekenis van deze borden te kennen. Dan heeft de polisafdeling voor u een prolongatienota brand in petto. Op de nota kunt u de verzekerde bedra gen aflezen. Mocht u deze te hoog of te laag vinden dan wel even bellen. De keuring van auto's, onder de 8 jaar, is een eis. Ons advies moet eigenlijk zijn alvorens u een oudere auto definitief koopt, laat hem eerst keuren. Want eerlijk ge zegd worden er nog al wat miskopen gedaan. H elaas voor betrokkene wordt dat meestal achteraf vastgesteld. Dat kan voorkomen worden. Tenslotte houdt de heer Cevaal u voor, dat gouden tientjes sparefi reuze interessant is maar geen voorziening voor de oude dag. Mogelijk wel een leuke spaarpot voor de nazaten. Neem voor de oude dag dan toch maar het O.B.F. en vergeet u vooral niet u te laten adviseren door onze bui ten dienst-deskundigen. U weet het "vraag raad en ge bruik Uw eigen gezond verstand". EG-akkoord niet op boeren afwentelen Het bestuur van het Landbouwschap heeft de regering gevraagd om een overlevingsplan voor de melkveehouderij en zuivelsektor. Beoogd wordt om het produktievermogen en de concurrentiekracht op termijn in stand te houden. "Zo'n plan moet de sector in de gelegenheid stellen zich aan de nieuwe situatie aan te passen. Dat zal er ook toe bijdragen om het vertrouwen van onze melkveehouders in de politiek overeind te houden", zo zei voorzitter Jaap van der Veen woensdag jl. in de openbare bestuursvergadering van het Landbouwschap. Dezelfde avond sprak een dele gatie uit het bestuur met minister Braks van Landbouw. In het bestuur van het Landbouwschap werd felle kritiek geuit op het Brusselse landbouwakkoord en op de manier waarop het tot stand is gekomen. Kritiek was er wederom op het politieke manoevreren van minister Braks. Het verst ging Blokland, voorzitter van de afd. melkveehou derij van het schap: "Vorig jaar mei/juni heeft minister Braks gezegd dat de superheffing de beste oplossing zou zijn. Nu, negen maanden later zitten wij met de ellende". Blokland stelde duidelijk dat de georganiseerde land bouw geen enkele verantwoordelijkheid voor het ak koord hoeft te aanvaarden. "Wel zullen wij er nu met elkaar uiterst attent op moeten zijn dat wij niet meer verliezen in volgende jaren dan nu het geval is geweest", zei hij. KNLC-voorzitter Luteijn herinnerde eraan dat minister Braks deze herfst heeft gezegd dat het vaststellen van landen-quota voor de melkproduktie voor Nederland een zeer slechte zaak zou zijn. En toch heeft de minister dit nu geaccepteerd. T.o.v. de akkerbouwsector noemde Luteijn Brussel een onbetrouwbare partner, want er komt niets terecht van een stimulering van eiwitrijke produk ties, omdat ook voor erwten en bonen tot prijsverlagingen is besloten. Van der Veen wees er nog eens op dat het nog niet duidelijk is waar het geld vandaan moest komen voor de uitvoering van het hele landbouwakkoord. "Ondanks de uitspraken van minister Ruding ga ik ervan uit dat hier over geen nieuwe problemen zullen ontstaan", aldus Van der Veen. Hij stelde ook nog eens duidelijk dat de Ne- derlanse regering onmiddellijk financiële ruimte moet scheppen voor het benutten van de mogelijkheden voor vrijwillige bedrijfsbeëindiging, zoals de EG daartoe de ruimte biedt. Daarnaast, zo stelde Van der Veen is een compensatie nodig voor de afbraak van de monetair compenserende bedragen. Daarbij staat het schap een zelfde soort regeling voor ogen als voor de Duitse boeren is getroffen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1