KORTE WEIMKEN C.A.R. Zevenbergen De grasgroei valt nog tegen! Grote verschillen in voortgang voorjaarswerkzaamheden Zijn Zuidwestelijke bietentelers ingeslapen? We moeten blijven zoeken naar andere teelten Vroeg of laat, wat is wijsheid?? Afgelopen weekend is de tijd verzet. Nu hebben we ook in MIDDEN- EN OOST-BRABANT te maken niet de zomertijd. Overigens is in geheel West-Europa de tijd een uur vooruit gezet. Nu de dagen langer worden, is dit een plezierig gevoel voor meni geen. Men kan wat langer gebruik maken van het daglicht voor het uit voeren van de bezigheden. De agra riërs zijn geneigd onder deze om standigheden langer te gaan werken. Vaak is dit noodgedwongen. De laatste paar weken zijn diverse boeren begonnen met de voorjaars werkzaamheden. De meeste perce len zijn goed te bewerken. De voor bije weersomstandigheden hebben hier ook een positieve bijdrage gele verd. 's Nachts helder en wat vriezen. overdag droog en zonnige perioden. In het zuiden van het land kwamen toch al-temperaturen van 12 13 graden C voor. Dit is bijzonder aan genaam om in te vertoeven. Voor half maart zijn dit buitengewone omstandigheden. Een groot aantal agrariërs heeft de kans waargeno men om de drijfmestputten, zoveel als mogelijk is, leeg te rijden. De be- mestingswaarde van de drijfmest is in deze tijd van het jaar het hoogste uitgedrukt in guldens. Voor het grasland (eerder in voorjaar) en het maisland geeft dit het beste rende ment. Men kan en moet terdege rekening houden met de gegeven hoeveelhe den N, P en K e.d. Het is noodzake lijk dit in de vorm van kunstmest te Tijdens het mooie weer van de voor gaande week is er op WALCHEREN veel aktiviteit op het veld geweest. De weersomstandigheden waren gunstig en de hoedanigheid van de grond op veel percelen eveneens. De kalender heeft velen er nog van weerhouden er volop tegenaan te gaan. Zo zijn er grote verschillen wat betreft het ge reedkomen van de voorjaarsinzaai. In de gebieden met "vroege" grond, meestal de jongere polders, zijn er verschillende bedrijven die enkel nog de aardappelen moeten poten. Op de bedrijven in de gebieden met "latere" grond heeft men het meestal wat rus tiger aan gedaan. Daar zijn ook al heel wat uien en vlas gezaaid, alsmede zomergerst en sui kerbieten. De 2e jaars plantuien zijn wel alle gepoot. Dit alles wel in schrille tegenstelling tot het voorjaar van 1983. Hetgeen nu gezaaid is, is 2 maanden eerder gezaaid dan in 1983. Of de werkelijke groeitijd oök 2 maanden langer zal zijn moeten we nog afwachten. De strqktuur van de grond is goed tot zeer goed. Zodoen de kan met weinig moeite een prima zaaibed worden verkregen. Door de lichte nachtvorst is de temperatuur zeker ook van de grond, vrij laag ge weest. De opkomst zal hierdoor dan wel vertraagd worden. Daar waar bodemherbiciden zijn aangewend mag een goede werking worden ver wacht, nu er wat regen is gevallen. Aardappelen zijn er enkele percelen gepoot. Het gaat meestal om wat vroege rassen. Voor de late teelt van aardappelen was dit tijdstip van po ten nog wat vroeg. Het lijkt riskant om in de nog koude grond nu al te poten. Zeker geldt dit wanneer de poters nog geen tekenen van kiem- vorming tonen. De kans op het voorkomen van onderzeeërs is dan groot, zeker bij langdurig vochtig koud weer. -Van grasgroei is er tot op heden nog niet veel te konstateren. De tempe ratuur was hiervoor nog te laag. Met de regen begint het grasland nu wat groener te worden. Met wat hogere temperatuur zal de grasgroei hope lijk wat gaan toenemen. Gelukkig is er op de meeste bedrijven nog wel voldoende voer aanwezig. De kuil- Op THOLEN EN ST. PHILIPS- LAND is de afgelopen week heel veel werk op de akkers verricht. Wij schatten dat alle erwten - behalve dan de konservenerwten die nog niet ter beschikking gesteld waren - en alle uien, gezaaid zijn. Wellicht geldt dat ook voor het blauwmaanzaad wat naar wij zo opmaken uit gesprekken met kollega's wel wat uitgebreid is. T.a.v. de uitzaai van suikerbieten Jenken wij aan een gezaaid percen tage van 85 a 90%. In de gebieden op onze schiereilan den waar veel vroege aardappelen worden geteeld, daar ziet men al heel wat aardappelruggen getrokken en ook hier zal zeker zo'n 90% van de vroege aardappels zijn gepoot. De omstandigheden waren zeer goed, het tijdstip vroeg en bij een beetje redelijk weer in de komende tijd kan gesproken worden van een heel goede start die t.a.v. de te ver wachten opbrengst aan massa pro- dukt hoopvol genoemd kan worden. Dat is een heel ander perspektief dan in 1983 toen we nauwelijks aan de slag konden komen. Maar of dat perspektief t.a.v. de fi nanciële opbrengst ook zo zal zijn,, zullen we af moeten wachten, maar velen zijn daaromtrent toch wel wat pessimistisch gestemd. De prijsontwikkeling van de gega randeerde produkten lijkt somber, en de prijsontwikkeling van de vrije produkten zal moeten worden afge wacht. Op Tholen worden 2 perceeltjes bie ten uitgeplant in paperpots. Het is de bedoeling om geplande bieten te vergelijken met de gewone gezaaide bieten, om op die manier te bekijken welke voordelen geplante bieten hebben t.o.v. gezaaide bieten op verschillende gronden. Het uitge- plante ras is Bingo. Als men belang stelling heeft voor deze nieuwe tech niek dan kan men kontakt opnemen met de heer Verswijveren te Halste ren. De verwachting is dat deze nieuwe teelttechniek meer suiker per ha gaat opleveren en dat is natuurlijk een goede zaak mits de kosten om dit te bereiken niet hoger zijn dan de ba ten. Wellicht kunnen we dan met minder ha's volstaan om ons Neder landse quotum vol te telen. We moeten dan in ieder geval hopen dat we met z'n allen niet dezelfde oppervlakte bieten blijven telen, want dan telen we wel wat te veel C-suiker, waarvan de prijs nog steeds niet erg bevredigend is. Het ziet er voor 1984 wat de prijsverwachting van de mengprijsbieten betreft, al In het LAND VAN AXEL is het een drukke week geweest. We hebben ieder jaar minder tijd nodig om ons bedrijf "onder zaad" te doen. Het is maar even en het is weeral gebeurd. Uien worden veel gezaaid. Zelfs nieuwe telers erbij. Het is ook moei lijk voor de 20-40 ha bedrijven ren dabel te blijven. De kosten zijn hoger per ha en toch zijn de opbrengsten per ha hetzelfde als bij grotere be drijven. Zij moeten wegen zoeken naar intensivering of anders afbou wen en langzaam verdwijnen. Voor de grove groenteteelt zitten we toch te ver van de "Randstad" om goede kontakten met een veiling te hebben. De overtocht over de Wes- terschelde blijft een grote hinder paal. De onkosten worden dan veel te hoog in het bijzonder wat het ver voer betreft. Misschien dat de gespecialiseerde zaadteelt voor ons wat toekomst biedt? We moeten blijven zoeken naar andere teelten. De hoge prijzen 30 maart 1984 voor aardappelen en uien zullen niet blijven duren. De E.E.G. sukkelt verder. Minister Braks doet zijn best. We moeten in leveren, we moeten attent blijven en steeds alert reageren op veranderen de situaties. Het doorgeven van ge dachten en ideeën zal erg belangrijk zijn. De manier zoals de Franse boeren het aanpakken is toch ook geen op lossing. (Vlees in brand steken en op vissersboten schieten). We moeten goed georganiseerd opereren. Wat we nodig hebben is een instelling van de organisaties dat gegevens ver werkt, die naar ons toekomen van de overheid en ideeën van leden ver werkt tot voorstellen. Nu hollen we nog te vaak achter feiten aan. Dit zijn gelukkig niet de dagelijkse zorgen van de boer, het lijkt er op dat we een mooi voorjaar tegemoet gaan. En wanneer onze zorgen en inspannin gen beloond worden hebben we een mooi vak met vaak een erg prettig werkklimaat. niet zo erg hoopvol uit, omdat we met z'n allen toch wat veel bieten telen. Binnen onze Z.L.M. is al jaren geij verd voor een Kontraktenstelsel. De laatste tijd horen we weinig geluiden uit onze organisatie die pleiten voor het kontraktenstelsel. Zijn onze Zuid-Westelijke bietente lers dan toch ingeslapen? Bieten moe is men o.i. toch niet!! De WESTHOEK heeft een gedaan teverwisseling ondergaan. Gesteund door een milde voorjaarszon op de dag, gevolgd door een nacht met zware nachtvorst, hebben veel boeren het gewaagd. Er is gezaaid. Heel veel bietenzaad is aan de aarde toever trouwd. Bieten zaaien in de maand maart. Er zijn mensen die dat te vroeg vinden. Er zijn er ook die zeggen als het goed is, zaaien! Wat wijsheid is zullen we dit najaar weten, als de op brengsten bekend zullen worden. De struktuur van de grond was goed de afgelopen week. Over het gezaai de bietenland zag men de spuitkar direkt na het zaaien z'n lading met coltex neerleggen. Met de regen die er op gevolgd is, zal het zeker resul taat geven. Diezelfde regen zorgde er zaterdagmorgen ook voor dat land klaar gemaakt, wachtend op de naaimachine voor uien er nog zo ligt. De loonwerkers, al zijn ze in onze streek goed uitgerust met groot ma teriaal kunnen op enkele dagen niet alles tegelijk. Een nieuwe zaaimachine voor uien die het zaad zigzaggewijs in de grond stopt, heeft het weer eens bewezen. Bewezen dat het machinepark voor een boer aan grenzen ligt. Dat het onmogelijk is om alle gewassen zelf te zaaien. Snel verouderd zijn im mers de machines in het steeds wis selende systeem van het zaaien. Er schiet dus weinig te zaaien over. De gerst en het gras wordt er nog met eigen materiaal ingestopt. Verder wordt na het klaarmaken van het land veel aan de loonwerker overge geven, die met z'n machtig materiaal van boer naar boer gaat. En de boer verzucht 's avonds "op zo'n manier kan ik wel zeventig ha in m'n eentje aan". Toch blijft het de mens boeien, 's Morgens het land nog in de grauwe ploegsneden, nog door weinig on kruid overwoekerd. Dan komt de traktor met z'n schudegge. Hier en daar is ook de gewone egge opge duikeld. Langs en dwars werd er een hopen beginnen toch zienderogen te slinken. Op de meeste bedrijven hoopt men het vee toch wel om streeks half april in de weide te brengen. De wintertarwe begint ook te groeien. Het ene perceel wat meer dan het andere. Dit is o.a. wel af hankelijk van de tijd van zaaien en het ras. Op de meeste percelen is de stand goed, op sommige een wat dikke stand. De voorjaarsstart lijkt wel goed. Tevreden Uw rubriekschrijver heeft met be langstelling kennis genomen van de inhoud van het artikel uit het LEI- onderzoek op een 50-tal kleinere landbouwbedrijven in ons gebied. Hieruit blijkt wel dat een aanzienlijk deel van de geënqueteerden nog te vreden is met hun huidige situatie. Ze zien in de toekomst ook nog een be staansmogelijkheid op hun bedrijf, zij het dat alle mogelijkheden van aan vullend inkomen wel benut moeten worden. Het resultaat van dit onder zoek zou een antwoord kunnen zijn op de vraag waarom de belangstelling voor de aktie kleine akkerbouwbe drijven (70-120 sbe) teleurstellend besparen. Wordt er niet bespaard, dan kan dit gevolgen hebben voor de groei van het gras, resp. snijmais voor de rest van het jaar. Mogelijk in nadelige zin. Vanwege de goede (droge) weers omstandigheden zag je omstreeks half maart het eerste jongvee in de weide verschijnen. Volgens mij laten deze boeren zich verleiden door dezë waarschijnlijk kortstondige gunstige omstandigheden. Momenteel zijn we nog 5 weken verwijderd van 'de maand mei. Gedurende deze periode kunnen zich nog allerlei weersom standigheden voordoen. Op de meeste plaatsen is omstreeks half maart de eerste stikstof (N) op het grasland gestrooid. Op drogere percelen wat eerder, maar op nattere, lage beemdgronden wat later. Over het algemeen gesproken is men op tijd kunnen beginnen met deze werkzaamheden. De grasgroei op zich valt op het moment tegen. Het is vooral 's nachts voor de tijd van het jaar vrij koud geweest. Dit werkt na delig op de grasgroei. Het is nog vrij vroeg voor de tijd van het jaar. Het weerbeeld kan de komende maan den nog vele wijzigingen ondergaan. Dit kan ten voor- of nadele van de boer zijn. Een andere zaak, die met name de gemoederen van de agrariërs uit het Brabantse heeft beziggehouden, zijn de onderhandelingen op E.G.-ni- veau over het te voeren prijsbeleid van de diverse produkten voor het komende jaar 1984/ 1985. Vooral de melkveehouders zijn op het moment in een bijzonder onzekere situatie terecht gekomen. Zeker nu de onderhandelingen in het slop zijn geraakt. De overschotsituatie baart de E.G. financiëel grote zorgen. Welk beleid zal de melkveehouder de ko mende tijd moeten voeren? De melk- produktie op niveau van vorig jaar houden eventueel verminderen, de veestapel aanpassen c.q. verminde ren. Wat zijn de gevolgen voor de vleesproduktie? In ieder geval doen dergelijke maat regelen een grote aanslag op het mogelijk te verwerven inkomen van de melkveehouder, indien ze uitge voerd (moeten) worden. AKKERBOUW AARD A P PELEN GR O EI EN GOED OP een los, goed verkrui meld plantbed. De knollen vinden dan goed aansluiting met de rug. De aardappel kan ongestoord vocht en voedingsstoffen tot zich nemen, wat de beginontwikkeling en uiteindelijk de opbrengst van het gewas ten goede komt. DE AARDAPPELPLANT WORTELT niet diep en heeft een zwak wortelstelsel. Een versmeer- de ondergrond of het aanwezig zijn van storende lagen in de doorwor- telbare zone is funest voor een re gelmatige vochttoevoer en een re gelmatig aanbod van voedings stoffen. ONGEVEER 20 STEN GELS/ M2 geeft voor konsump- mooi kruimelig zaadbed gemaakt. De zaaimachine trekt z'n lange rechte sporen, 's avonds is alles ge beurd. Wachten nu op wat de natuur ons geven wil. Afhankelijk nog steeds van wat ons die zelfde natuur zal brengen. Dat hij grillig blijft weten we. De wintertarwe schuift z'n welig groen dek dichter over de donkere akkers. Groener geworden door de regen zien we dat ze gaat groeien. De knoppen i.d. bomen worden zwaar der en spoedig zullen z'n nu nog zorgvuldig opgevouwen blaadjes zich ontplooien. Zij zullen ons uitzicht beperken. Want het wijde van het winterlandschap verdwijnt, maar dat hoort bij het wisselen van de seizoe nen. tie-aardappelen de beste uitgangs situatie. Een poter van de maat 35/45 levert o.a. afhankelijk van de vochttoestand en de zwaarte van de grond, gemiddeld 5 a 6 stengels per knol. Dit houdt in dat de maat 35/45 op 37 cm in de rij gepoot moeten worden. DOOR DE HOGE POOT- GOEDPRIJZEN lijkt het inte ressant ruimer te gaan planten. Gaat u terug naar 16 17 stengels per m2 dan bespaart u f 300,- a f400,- aan pootgoed. Wel komt de maksimale produktie van het gewas later op gang en de kans op misvormde knollen neemt sterk toe, wat meer uitval met zich mee brengt. Bij enkele procenten op brengstdaling bent U de besparing op het pootgoed al kwijt. KONTROLEER TIJDENS HET POTEN de pootafstand in de rij. Vaak blijkt dat deze afstand niet overeenkomt met de afstelge- gevens van de plantmachine. Kor- rigeren is dan nog mogelijk. VEEHOUDERIJ VOOR ON KR UI D BESTRIJ DING in grasland is de nazomer het meest geschikt. Is door om standigheden de bespuiting achterwege gebleven, dan is het nu nog niet te laat, maar wel hoog tijd! Als het weer het toelaat, moet het daarom zo vlug mogelijk ge beuren. Te laat spuiten geeft groeiremming aan het gras en de onkruiden worden dan te groot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7