Een gewaarschuwde tarweteler telt voor twee! Komt de objektieve voorlichting in het gedrang? De veldwerkzaamheden zijn al een eind gevorderd Als je poters doormidden snijdt... Het mooie weer met name in de derde week van deze maand (de vorige week dus) heeft ervoor gezorgd dat de voorjaarswerkzaamheden flink zijn gevorderd. De omstandigheden van de grond waren in ons gebied, SCHOUWEN-DUIVELAND, over het algemeen gunstig. De ondergrond was nog lang niet overal goed, maar als het goed is moet daar ook niet ge werkt worden. Voor het zaaien van uien en suikerbieten mogen alleen de bovenste centimeters van de bouw- voor maar bewerkt worden. Enkele optimistische boeren hebben de kon- sumptie-aardappelen (Bintjes) reeds geplant. Of ze er goed aan gedaan hebben moeten we nog maar afwach ten; wel is duidelijk dat deze mensen hun voorjaarsprikkels niet hebben kunnen bedwingen. Gelukkig kunnen we konstateren dat de meeste agrariërs in het Zuidwes ten dit jaar weer met frisse moed aan de werkzaamheden zijn begonnen. De prijsvoorstellen voor de Europese landbouwprodukten zijn niet al te rooskleurig. We krijgen te maken met Zi tot 1% prijsverlaging voor na genoeg alle. akkerbouwprodukten, afgezien nog van de monetair kom- penserende bedragen. Ook de vee houders krijgen een zware domper op de neus; vooral diegenen die de laatste jaren geïnvesteerd hebben. De landbouw is echter niet de enige bedrijfstak in Nederland waar het beleg op de boterham steeds dunner wordt. Ook in de scheepsbouw is het bepaald geen rooskleurige zaak, evenals in de textielindustrie en de bouwnijverheid. Donkere wolken stapelen zich ook op boven de Rijks landboawvoor- lichtingsdienst. Een ieder die de "Boerderij" van de vorige week heeft gelezen, zal zich afvragen of er nog wel plaats is voor een dergelijke voorlichtingsdienst. De voorzitter van het KNLC heeft zich in dat blad erg kritisch uitgelaten ten aanzien van de landbouwvoorlichtingsdienst. Nou neem ik als praktijkschrijver graag aan dat de positie van de be- Uw rubriekschrijver voor WEST ZEEUWS-VLAANDEREN heeft enige reakties gekregen over de door hem gedane mededelingen betreffen de een Engels tarweteeltsysteem, waarbij voor ons doen erg hoge kg- opbrengsten behaald werden. Be dacht moet worden dat het hier ging om kortstrorassen van Engelse en Duitse afkomst en waar in 6 keer een kleine 300 eenheden stikstof en in 2 keer erg veel cycocel werd toege diend. Wij willen er voor waarschuwen dat dit systeem hier nog niet is uitgepro beerd en het wellicht ook geen kans van slagen heeft met de door ons hier geteelde rassen. De legeringskansen worden te hoog, evenals het aantal aren per m2 en de kans op ziekten, en schade door luis zal dermate toenemen dat de meer kosten amper of niet zullen worden goedgemaakt door de meeropbreng sten. 'n Kleine groep van tarwetelers uit ons gewest zal dit systeem dan ook uitproberen met die rassen, waar dit wel mee gedaan is. We moeten dus nog maar een half jaar geduld hebben. Aan het begin van de derde week van maart kon een belangrijke start wor den gemaakt met het zaaien en poten van de diverse gewassen. De struk- tuur van het zaaibed was over het algemeen goed. Begrijpelijk dat men niet werkeloos bleef toezien en aan de slag ging. De zaterdagregen heeft deze zaaiperiode abrupt afgebroken, maar toch is het overgrote deel van de percelen ingezaaid. Volgens de suikerindustrie zouden reeds 80% drijfsvoorlichters er door de vele be zuinigingen en reorganisaties bij het Ministerie niet gemakkelijker op wordt. De ruimte waarin de land bouwvoorlichtingsdienst zich kan bewegen wordt steeds beperkter. De KNLC-voorzitter ziet daardoor een gat ontstaan waarin het bedrijfsleven en de standsorganisaties in moeten springen. Hij wil de bedrijfs-ekono- mische en teelttechnische voorlich ting overhevelen naar onder andere de standsorganisaties en het be drijfsleven. Nou. iedere verandering is uiteraard geen verbetering; en we moeten ons wel realiseren dat de ob- jektiviteit van onze huidige land bouwvoorlichtingsdienst een uiterst waardevol goed is. Maar hoe het ook gaat worden het is wel duidelijk dat het karakter van de voorlichting zoals wij die in het verleden altijd De veldwerkzaamheden waren voor zaterdagmorgen 24 maart al aardig op gang gekomen, en ook al een heel eind gevorderd. In de ene polder was er al heel wat gezaaid, in andere pol ders waren ze nog maar pas begon nen. Ook per bedrijf loopt het soms ver uiteen op ZUID-BEVELAND. Het staat thans toch wel vast dat door het veelvuldig vroege ploegen in het najaar van 1983 de grond er zeer gunstig en droog bij ligt. Met wat nachtvorstjes is toch een goede basis aanwezig voor een goed begin voor de groei van onze gewassen. We kunnen wel vaststellen dat de zomergranen, zomertarwe (zeer wei nig), zomergerst (wat meer dan in '83) en haver (wat minder) vrijwel allemaal al zijr. gezaaid. Ook het vlas en de erwten zitten er op enkele kleine uitzonderingen na ook al in. Voor deze 5 genoemde gewassen is dat niet ongunstig. Want we weten het, de opbrengst is sterk afhankelijk van de zaaitijd. Op de wat zwaardere gronden is er een klein aantal percelen waar in het najaar van 1983 de ploegsneden al een keer geëgaliseerd zijn met culti vator of rotorkopeg. Op enkele van zulke percelen zijn dit voorjaar zo zonder een enkele voorbewerking de suikerbieten daar direkt op inge zaaid. 't Is wel wat vreemd, maar het ligt er toch goed bij. Er zijn al aardig wat suikerbieten gezaaid. Omdat de verschillen zo groot zijn, moeten we maar aanne men, dat thans bijna de helft van de te verwachten oppervlakte al is ge zaaid. De verwachting is wel dat het een wat grotere oppervlakte zal zijn dan in 1983. Op zeer enkele bedrijven zijn intus sen ook al wat aardappelen gepoot. Niet altijd was de grond onderin al voldoende droog. De grootste op pervlakte moet echter nog wel ge poot worden. Hoewel de prijzen van het pootgoed wat zijn gedaald, lijkt het dat hierdoor de uit te planten oppervlakte niet meer groter zal worden. En dan zal toch het areaal wat kléiner blijven dan in 1983. De zaaiuien zullen op hooguit een enkel perceel na, wel gezaaid zijn. De verwachting is dat de oppervlakte wat groter zou zijn. Op vele percelen 6 heeft men intussen al klaver of En gels raaigras in de wintertarwe door gezaaid. Om in de nazomer een goed ontwikkelde groenbemester te ver krijgen, is vroeg zaaien gewoon noodzakelijk. De besprekingen in Brussel zijn in eerste instantie afge lopen. Ze hebben plannen opgele verd die redelijk zouden zijn voor onze akkerbouw, die echter onrede lijk zijn voor onze melkvee, houderij. Jammer genoeg zijn ze nog niet goedgekeurd. Laten we hopen dat er snel nu definitieve beslissingen wor den genomen. In de akkerbouw is het bouwplan nu toch al rond gezet, dus kan er eigenlijk niets meer bij gesteld worden. De melkveehouderij zou toch wel graag weten, waar ze deze zomer mee te maken zullen krijgen. Als ze praten over een korting van 6 k 7% van de melkhoeveelheid van 1983, dan is dat echt geen flauwe kul en zullen er toch op de bedrijven echt minder aange name beslissingen van uitstoten van melkvee moeten worden genomen om wat op de goede lijn te komen. Lely Industries N. V. heeft de afgelopen weken een toernee door ons land ge maakt om aan de akkerbouwers enige nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de mechanisatie te demonstreren. De nieuwste snufjes werden getoond met eggen, zaaien en strooien. Veel belangstelling was er ook voor de egalisatieplaat die van belang is voor een goed zaaibed voor o.m. bieten en uien. De kleine karavaan is o.m. geweest bij de heer P. Sonneveld te Dreischor (Schouwen- ~Üüiveland), bij de heer Avan Acker in Waterlandkerkje, de heer Av.d. Stelt in Werkendam en in Noord-Brabant bij de loonbedrijven M.C. v.d. Elzen te Zee land en Gebr. Reiling te Sterksel. GEEF DE KALVEREN MAAR WEINIG te drinken dan maken ze minder urine en liggen ze niet zo gauw nat. Dat klopt maar het is wel funest voor de kalveren. Deze dieren moeten minstens 10% van hun gewicht aan vocht per dag kunnen opnemen. hebben gekend, toch enigszins zal gaan veranderen. De zogenaamde recept voorlichting zal steeds meer plaats maken voor de vormende voorlichting. Bezwaarlijk is dat niet, want het opleidingsniveau van de gemiddelde boer wordt de laatste jaren steeds hoger, en zij krij gen daardoor behoefte aan steeds dieper gaande informatie. Het is daarom steeds meer de taak van de voorlichting om niet de oplossing voor bepaalde problemen te geven, maar juist de bouwstenen aan te dra gen die de boer in staat stellen zelf zijn probleem op een verantwoorde wijze op te lossen. .van de bieten gezaaid zijn. Daarmee zal de gemiddelde zaaidatum van de bieten dit jaar zo'n 7 a 8 weken vroeger liggen dan vorig jaar en ook een stuk vroeger dan het veeljarige gemiddelde. Naast de voordelen van vroeg zaai en, zoals meer kans op een hoge op brengst en het verkrijgen van een betere kwaliteit, zijn er ook nadelen aan verbonden. Zo kan de veldop- komst wel eens onvoldoende zijn door te lage bodemtemperatuur. schade doör insekten of dichtslaan en korstvorming van het zaaibed. Slagregens kunnen we dan ook de komende weken niet gebruiken. Zo te horen zijn er meer uien en bie ten gezaaid. Verder wordt 1% van de oppervlakte ingenomen door nieuwe teelten. Ook het areaal wintertarwe zal wel uitgebreid zijn. Van een paar andere gewassen zal de oppervlakte dus wel minder zijn. Waarschijnlijk geldt dit voor haver, zomertarwe. erwten en aardappelen. Fluktuaties in het bouwplan hebben al altijd bestaan. Dit past ook in een vrije ekonomie. Rekenen Aan het gezegde dat buurmans grond niet gauw te duur is, moge getwijfeld worden als hier eigenlijk toch wel buitensporige prijzen voor worden betaald. Een 6-tal buren kocht onlangs elk enkele ha's grond van zo'n buurman. Daarmede is er weer een bedrijf min der en mogen de kopers, boeren op grond waar bedrijfsekonomisch ge zien niets op valt te verdienen. Geef toe, dat je dit op verschillende ma nieren kunt rekenen... --^1 IDEAAL IS NATUURLIJK WANNEER de kalveren kunnen drinken wanneer ze dat zelf willen. Zijn er drinkbakjes, dan moet daar geen steen in worden gelegd of op een andere manier worden afgesloten. Kijk ook regelmatig of de drinkbakjes zuiver zijn. Nu dit voorjaar de aardappelpoot- goedprijzen de pan uitrijzen, hoor je in de praktijk weinig over het snijden van pootgoed. Ook in de landbouwpers is het overigens heel stil geweest over deze oude metho de. Toch moeten er van de erva ringen uit het verleden nog heel wat dingen bekend zijn hoe toen poters werden gesneden. Meestal de maat 45/50 en de nog groteren werden bij de stammenteelt gêsne- den. Van het naveleinde werd een klein stukje net niet doorgesneden en vlak voor het poten werden de twee helften van elkaar afgebro ken. De twee snijvlakken waren dan goed opgedroogd en ook wat verkurkt. Infektie van schimmels was haast niet mogelijk, maar in de pootgoedteelt was het aantal zieke planten haast tweemaal zo groot als van niet gesneden poters. Als selekteurs maakten we er een soort van sport van om als we één zieke plant vonden, dat we dan ook de andere helft van de sekundair zie ke knol moesten vinden. Zoiets kan men alleen maar in de stem- menteelt presteren, want daar se- lekteert men hoofdzakelijk in kleine veldjes. Proefnemingen hebben doen zien, dat de aardappelrassen elk voor zich verschillend reageren op de potergrootte. Evenzo is ook de reaktie op het snijden van het pootgoed per ras erg verschillend. Voor het ras Bintje is het snijden van de poters minder gewenst. Bij het gebruik van grof pootgoed krijgt men in het begin een fors gewas, dat lang op de oude knol blijft doorgroeien. Als men echter heel fijn pootgoed gebruikt, dan krijgt men in het begin een schraal gewas. Droog bewaren is een eerste vereiste voor pootgoed dat tijdig is gesneden en waarna voldoende kontrole is uitgeoefend zodat geen halfrotte poters de grond ingaan. Van het snijden van poters weten we eigenlijk niets meer. Wel gelo ven we, dat jjesneden poters zich ook niet zo best volautomatisch laten poten. Wel weten we, dat er begin augus tus veel Hollanders in eigen land met vakantie gaan. Zij moeten ge voed en gelaafd worden en om die redenen hebben we een perceel Ei genheimers gepoot. Als straks de "oude" aardappelen op zijn, dan moeten er weer "nieuwe" aardap pelen zijn. Bekend is, dat het ras Eigenheimer in staat is om met zijn kleine poters een maksimale op brengst te geven, maar dan moeten er wel meer planten op een ha staan. De stedeling in het westen des lands is gewend thuis bovenge noemd ras te konsumeren. Wan neer de vreemdeling ontdekt wat ZEELA ND hem in deze te bieden heeft, dan blijft hij hier als klant voor zijn vakantie en voor zijn wintervoorraad aan aardappelen. In ruim een week is er zeer veel gezaaid in ons gewest. We durven nog geen taxatie te maken, maar nog één zo'n week en oogst 1984 zit weer in de grond. Een groot verschil met vorig jaar, want toen was en bleef alles klef en nat. A Is 't nu maar even kon, dan zaaiden we, want uit vorig nat voorjaar hebben we toch veel geleerd. Geen risiko nemen en wachten tot de grond nog maar droger wordt, is werkelijk niet nodig. Wat wel opvallend was, was dat de aardappelen in de cellen weinig kiem lustig waren. Nu opeens is daar grote verandering in gekomen en dat schrijven we speciaal toe aan de kondens in de cellen. Met al die vriesluchten konden we de aardappelen in de cellen niet vol doende drogen. Een natte toplaag gaat bij een bepaalde temperatuur kiemen en dan is het hek van de dam. Wat mij opviel was, dat vele. kollega's de laatste dagen van maart druk doende waren met hun belastingaangifte. Buurman vindt dit een zeer verheugend feit en ze ker nu hij niet meer rood staat. 30 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6