nieuws uit brussel ZLM- land- en tuinbouwblad wordt door lezers goed gewaardeerd Ieren en Britten blokkeren alles EEG op weg naar breuk jan werts - brussel Uit onderzoek door tiental HLS-ers blijkt: De Europese ministers van Landbouw hebben deze week weer twee dagen tevergeefs gezocht naar een vergelijk over nieuwe prijzen en bezuinigingen. Alles draait om het obstakel Ierland. Daar willen ze vergeleken mei het basisjaar 1981 de melkproduktie nog met ruwweg een kwart uitbreiden. Terwijl bijvoorbeeld Nederland 7,5 procent terug moet. In de slotfase van het overleg bood minister Braks aan, dat de Ieren hun produktie mogen handhaven op het niveau van vorig jaar. Maar van groei wil hij niet horen. Maandag begint het nieuwe prijsjaar voor de landbouw. Daarom komen de landbouwministers dit weekeinde nogmaals naar Brussel. Wij doen dan een allerlaatste poging om tot over eenstemming te komen. Maar intus sen lijkt een breuk in de Europese samenwerking al haast niet meer te vermijden. Ook de politiek uitermate belangrijke bijeenkomst van de be windslieden van buitenlandse zaken is. dinsdag namelijk volledig mislukt. Frankrijk, dat momenteel het voor zitterschap van de EG bekleedt, overweegt nu een unieke tussentijdse topconferentie bijeen te roepen. Daar zou worden bekeken welke partners met de EG verder willen gaan, zo heeft de Franse minister Cheysson verklaard. Engeland eiste dinsdag over 1985 ruim vijfhonderd miljoen gulden meer terug aan kom- pensatie dan de 2,5 miljard die de anderen aanbieden. De Landbouwraad van vrijdag kan het Britse probleem uiteraard niet oplossen. Maar minister Braks heeft wel goede hoop komend weekeinde overeenstemming te bereiken over prijzen en bezuinigingen inklusief superheffing op uitbreiding van de melkproduktie. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) moet dat nog zien. Hij voorspelt een voortgaan van de overproduktie in de landbouw, als men het komend weekeinde niet eens wordt. Daar voor is volgens Van den Broek vanaf komende herfst geen geld meer be schikbaar. De Nederlandse be windsman voorziet daarom een toe stand "waarbij de laatste het licht uitdoet en zegt: dat was dan de EG". Ierse eisen Ierland melkt momenteel ruwweg vijf miljoen ton per jaar. Het kwam pas in 1973 bij de EG. Ierland meent daarom absolute prioriteiten te kun nen claimen ten aanzien van verdere uitbreiding van de melkproduktie. Anderzijds begint Ierland wel te be grijpen, zo bleek deze week in Brus sel, dat de eis van jaarlijks vijf pro cent meer melk (een kwart miljoen ton) voor 1984 en 1985 terwijl ande ren moeten inleveren, niet houdbaar is. De Ieren redeneren als volgt: "Wij zijn een klein, arm land. met heel veel grasland. Wij kunnen niet op andere produkties overschakelen. Omdat wij pas tien jaar EG-lid zijn, liggen wij nog zover achter. De Ierse koe geeft nog maar driekwart van wat de gemiddelde EG-rhelkkoe op levert. De zuivel vormt een vitaal en onmisbaar onderdeel van onze eko- nomie. Daarom hebben wij het recht om, ook nu de melkproduktie in de EG wat uit de hand is gelopen toch nog te blijve groeien". Dit standpunt vindt enige weerklank bij landen, die hun melkproduktie gedurende de jaren tachtig amper hebben uitgebreid. Die hebben nog weinig last van de superheffing. Maar de groeiers met name Neder land, Engeland, Duitsland en Dene marken moeten terug naar het ni veau van 1981 plus 1 procent. Die ministers kunnen het thuis echt niet verkopen, dat hun veehouders koei en moeten afslachten terwijl de Ieren blij ven bijfokken. Braks: "Ik ben best bereid naar de Ieren te luisteren. Maar dan wijs ik er van mijn kant op dat zij hun melk produktie sedert 1983 met zeventig procent hebben opgevoerd: Dat zij een klein landje vormen met slechts 2,5 miljoen inwoners dat inmiddels qua melkproduktie Denemarken in haalt. Ierland levert trouwens al bij na half zoveel als het tradi tionele grote zuivelland Holland". Braks verwijt zijn Ierse kollega Dea- sy een diskussie over de positie van zijn land steeds te hebben ontlopen. Voorts is uit het onderzoek naar vo ren gekomen dat qua diepgang, taal gebruik en aktualiteit de artikelen "sociaal ekonomische voorlichting", "Uit de praktijk", "over geld en goed" en "Aktie Zuidwest" het hoogst gewaardeerd wórden. De marktberichten vallen uit de toon. Door onoverzichtelijkheid en be knoptheid wordt deze rubriek matig tot slecht gewaardeerd (onafhankelijk van dit onderzoek en de uitslag ervan wordt al vanaf begin dit jaar aan ver betering van deze rubriek gewerkt, red.). Steekproef De tien studenten vormden een pro- jektgroep die bestaat uit Joost van Diepen, Atie Lonsain, Wim Pelgrim, Manuel Perez, Johan van de Riet, Luc Deschrijver, Kees Smit, Ina van der Vlist, Wim van der Weele, Her man Winkel en Erika Wöhler.-Allen behoren tot de afstudeerrichting Agrarische Bedrijfskunde en zij heb ben de resultaten van het onderzoek donderdag 22 maart aan de ZLM aangeboden. In een toelichting ver telden zij bij die gelegenheid meer over het doel en de wijze van onder zoek. Om na te gaan in hoeverre de leden tevreden zijn met het blad - en op welke punten eventueel verbetering mogelijk zou zijn hebben de studen ten 150 adressen verzameld door een steekproef uit het ledenbestand van de ZLM te nemen. Daarvan bleven 139 bruikbare enquête-adressen over. Deze leden hebben een uitge breid vragenformulier toegezonden gekregen. Ook kregen zij ter verge lijking 4 weken lang de Landbode (het landelijke blad van het KNLC) en Boer en Tuinder (het landelijk blad van de KNBTB) toegestuurd. De helft van de Ierse boerenbevol king is boven de zestig jaar. Daarom hadden de partners gesuggereerd om voor Dublin EG-fondsen beschik baar te stellen, zodat zij die oudere veehouders met een uitkering kun nen helpen, want in Ierland kennen ze geen AOW. Dublin eist echter melk. Met als achtergrond dat de uitkering tijdelijk zal zijn. Terwijl iedere liter melk extra die je als land nu krijgt jaren achtereen je positie als zuivelexporteur zal bepalen. Omdat Ierland de melkproduktie niet hoeft te beperken tot de 4,6 mil joen ton van 1983 verdient het al bijna driekwart miljoen ton. Het eist echter bovendien nog vijf procent uitbreiding. Dat is ook weer een kwart miljoen ton. Al met al krijgen de Ieren er zo één miljoen ton melk De studenten hebben de formulieren persoonlijk ingevuld tijdens een be zoek bij de ondervraagden aan huis. Behalve naar de mening over de kwaliteit van de drie bladen is ook gevraagd naar het aantal keren dat artikelen worden gelezen en naar de waardering voor diepgang, aktuali teit en taalgebruik. V.d. Riet en v.d. Weele maken de re sultaten aanschouwelijk. Jan Werts bij. Precies net zoveel als de Neder landers terugmoeten, aldus de situa tieschets van Braks. Drie posities De Landbouwministers zijn inmid dels zover gekomen dat zij een stapel van 67 verordeningen (EG-wetren) klaar hebben. Die omvat: 1. Invoe ring van de superheffing via contin- gentering van de melkproduktie per individuele veehouder, danwel per zuivelfabriek, toegerekend naar de individuele veehouder. 2. Versnelde afbraak van de monetaire compen saties, waarvan met name de landen met sterke munten (Duitsland en Nederland) nu profijt hebben. 3. Bevriezing van de meeste land bouwprijzen op het huidige niveau, danwel een maximale 1-procent ver laging in de noordelijke landen. Magazine formaat Het ZLM-blad wordt zoals gemeld goed gelezen. Wel hebben de stu denten opgemerkt dat mensen die minder tijd besteden aan het blad ook meer artikelen overslaan. Wordt er veel tijd aan het blad besteed dan blijkt dat "Pottekijker", "het Ge sprek van de minister met het Land bouwschap" - en de "ingezonden stukken" veel gelezen worden. Uit de praktijk wordt ook gelezen als men maar even in het blad kijkt. De ak kerbouwers zijn meestal zeer tevre den over het ZLM-blad. Een aantal veehouders en tuinders ziet liever meer artikelen over hun vakgebied in het blad verschijnen. Een aantal Brabantse boeren merkte op dat het blad wat teveel is gericht op Zeeland. Wat het formaat betreft is door nogal wat ondervraagde lezers opgemerkt dat men het blad liever in magazine formaat ziet verschijnen. Gekon- fronteerd met de aanmerkelijk ho gere kosten die hieraan verbonden zijn blijkt de helft van de onder vraagden hier dan meer voor te wil len betalen. Niet zo enthousiast is men över de lay-out zoals het letter type, het fotomateriaal en de over zichtelijkheid. Aanbevelingen De projektgroep komt tot de volgen de aanbevelingen: De inhoud van het ZLM-blad is goed en moet op dit niveau gehandhaafd blijven. Het is het overwegen waard het blad in de toekomst op magazine formaat uit te geven. De lav-out en de marktbe- Men heeft van de week met de ge dachte gespeeld om deze stapel af spraken via de benodigde 76 stem mingen in de ministerraad tot prak tijk te verheffen. Dat kan. Volgens het Verdrag van Rome mag je het landbouwbeleid aanpassen, mits de overgrote (gekwalificeerde) meer derheid van de partners vóór stemt. Maar Italië liet weten nog niet klaar te zijn voor zo'n ongebruikelijke stemming. De Italianen en de Grie ken zijn slecht te spreken,over het pakket. Zij. zullen zaterdag op on derdelen voor hen van belang nog verbeteringen afdwingen. Ierland dreigde een stemming te blokkeren door het befaamde "vitale belang" in te roepen. De grote vraag is nu of er komend weekeinde wel gestemd kan worden over het hele landbouwpakket, in klusief het - Ierse - probleem, of wel de ministers weer tevergeefs verga deren, dan wel tot een unaniem ak koord komen. Dat zijn kortom de drie mogelijkheden voor de komen de dagen (weken?). Konkluderend kun je dus stellen, dat de algemene overeenstemming tus sen de Tien over het pakket hervor mingen inzake het landbouwbeleid deze week ondanks de mislukte Brusselse topconferentie, niet is aan getast. Gezien de zware offers die van de Nederlandse landbouw, de veehouderij voorop, worden ge vraagd zullen veel lezers dat met ge mengde gevoelens aanhoren. richten zouden op een aantal punten verbeterd kunnen worden. Boven dien zou voor de marktberichten wat meer plaats ingeruimd moeten wor den voor o.m. achtergrond informa tie en de marktinformatie over vee houderij en tuinbouw (daar wordt zoals opgemerkt al enige tijd aan ge werkt, red.). Voorts bevelen de studenten aan meer artikelen voor de veehouder en de tuinder te publice ren en meer aandacht te richten op Noord-Brabant. Van de geënqueteerde 139 personen behoren er 5 tot het vrouwelijk ge slacht en hadden 117 wel en 22 geen hoofdberoep in de landbouw. Bij 52 personen trof men een gemengd be drijf aan en bij 85 een niet-gemengd bedrijf. De helft van de ondervraag den was akkerbouwer, 29 zijn vee houder (20,5%), 8 zijn fruitteler, 8 hebben een glastuinbouwbedrijf ter wijl tot de overige kategorieën 20 ondervraagden behoren. Meelezers De belangrijkste reden voor het le zen van het ZLM-blad is het verkrij gen van informatie over de land bouw. Het blad wordt minder gezien als een kontaktorgaan tussen bestuur en leden terwijl het verkrijgen van informatie over de verzekeringen ook minder hoog scoort. Uit het on derzoek is ook gebleken dat meer dan een kwart (27,3%) van de echt genotes het blad inkijkt en leest. Ook is gebleken dat bepaald niet alleen het gezinshoofd het ZLM-blad leest: bij 70% van de geënqueteerden wordt het blad ook gelezen door derden. De echtgenote leest het in de helft van de gevallen, terwijl kinde ren het in 25% van de gevallen leest. Het blad blijkt ook nogal eens aan derden buiten het gezin ter lezing te worden gegeven. Vrijwel alle ondervraagden zijn zeer tevreden met de dag van verschij ning, de vrijdag, en verreweg de meeste ZLM-leden willen het blad wekelijks blijven ontvangen. Een keer per twee weken verschijnen vindt slechts 16,5% goed. Ten slotte zijn er ook lezers die het blad na lezing weggooien (47,5%) maar door bijna even veel lezers (453%) wordt het soms bewaard en worden er artikelen uitgeknipt. Ca. 5% van de ondervraagde lezers be waart het lijfblad voor het archief. Ten slotte kan nog worden opge merkt dat uit - de vergelijking van het ZLM-blad met Boer en Tuinder en de Landbode naar voren is gekomen dat het ZLM-blad wat de kwaliteit van de informatie en de moeilijkheidsgraad betreft als beste uit de bus kwam. Wat fotomateriaal, formaat en let tertype betreft werd Boer en Tuinder het beste gewaardeerd. In het algemeen wordt het ZLM-blad door de leden van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij goed gelezen terwijl de inhoud van ons we kelijks periodiek als "goed" wordt gewaardeerd. Er blijken nogal wat lezers te zijn die het ZLM-blad liever in het magazine formaat zien verschijnen en in relatief veel gevallen wil men daar ook wel de meer dere kosten voor betalen. Verreweg de belangrijkste reden waarom het blad wordt gelezen is het verkrijgen van technische informatie over de landbouw. Vrijwel alle lezers zijn zeer kontent met de vrijdag als ver schijningsdag terwijl het overgrote deel van de ZLM-ers vast wil hou den aan een wekelijkse verschijning. Dit zijn enkele konklusies uit een onderzoek dat een tiental studenten van de Hogere LandbouwjSchool te Dordrecht heeft gehouden onder 139 lezers naar hun oordeel over het ZLM-Land- en Tuinbouwblad. De - bijna - komplete projektgroep tijdens de aanbieding van het lezersonder zoek. De twee koördinatoren J. v.d. Riet en W. v.d. Weele presenteerden de resultaten van het onderzoek en vielen aldus buiten het beeld. 30 maart 1984 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5