Onderlinge Zuidelijke Hagelverze kering verlaagt meeste premies over geld en goed Indien de eigenaar verpachter zelf bouwt! Tweeverdienersregeling (vervolg) Voorontwerp ruilverkaveling Zundert gereed Problemen aan EG-grenzen volgend jaar voorbij Ruilverkaveling Schaft voltooid Het kan voorkomen in de praktijk dat de eigenaar verpachter niet be reid is voor de bouw van een be drijfsgebouw een recht van opstal of een erfpachtsrecht te verlenen. De eigenaar/verpachter bouwt dan zelf in het kader van artikel 6 lid 4 van het pachtnormenbesluit 1977, inge gaan 15 oktober 1977 waarin staat: In afwijking van het eerste en tweede lid wordt voor het geval door de ver pachter of de toekomstige verpachter nieuwe bedrijfsgebouwen of glasop standen worden gebouwd, over de vorm en inrichting waarvan, het zij voor het ingaan, hetzij tijdens de geldigheidsduur van de pachtove reenkomst, schriftelijke overeen stemming met de pachter of de toe komstige pachter is bereikt, de hoogst toelaatbare pachtprijs voor deze bedrijfsgebouwen en glasop standen voor de bij die schriftelijke overeenstemming overeengekomen duur berekend naar de jaarlijkse af schrijving op grondslag van de ver vangingswaarde, alsmede naar de rente van het geïnvesteerde kapitaal en de eigenaarslasten. Deze berekening van de hoogst toe laatbare pachtprijs blijft van toepas sing, ook indien wijziging optreedt in de persoon van de verpachter of van de pachter. Met het bouwen van nieuwe bedrijfsgebouwen in de zin van het vorige lid, wordt gelijkge steld een zodanig ingrijpende ver bouwing van bestaande gebouwen, dat deze gelijkwaardig zijn aan nieuwe gebouwen. Voor fiet geval door de verpachter of de toekomstige verpachter aan de bedrijfsopstallen verbeteringen of bijzondere voorzie ningen worden aangebracht, waar omtrent hetzij voor het ingaan, hetzij tijdens de geldigheidsduur van de pachtovereenkomst schriftelijke overeenstemming met de pachter of de toekomstige pachter is bereikt, kent de grondkamer voor de bij die schriftelijke overeenstemming over eengekomen duur een toeslag toe, berekend naar de jaarlijkse afschrij ving op grondslag van de vervan gingswaarde, alsmede naar de rente van het geïnvesteerde kapitaal en de daaruit voortvloeiende verhoging van de eigenaarslasten. Deze toeslag blijft van toepassing, ook indien wij ziging optreedt in de persoon van de verpachter of van de pachter. Wat zijn de uitgangspunten voor de pachtprijsberekening ex art. 6 lid 4: a. de afschrijving wordt iedere 3 jaar aangepast aan de dan gel dende vervangingswaarde. b. hierbij kan gebruik gemaakt worden van de bouwkosten en index voor boerderijbouw van het I.M.A.G. te Wageningen. c. er wordt gerekend met de schrif telijk overeengekomen aftchrij- vingsperiode. d. er wordt uitgegaan van een op basis van de vervangingswaarde te berekenen restwaarde. e. de afschrijving wordt berekend over de vervangingswaarde mi nus de restwaarde. f. de eigenaarslasten/publiekrech telijke lasten, onderhoud en as surantie worden berekend naar vervangingswaarde zonder aftrek van de restwaarde. Het aangeno men percentage is 1,75. Nadere uitwerking van art. 6 lid 4 Bouw ligboxenstal in 1981: Investering van 200.000 Afschrijving in 20 jaar, restwaarde 20% is 40.000 Lasten onderhoud en assurantie 1,75% Rente 4% Rente.2,35% berekening op basis van annuïteiten Bouwkostenindex voor boerderij- bouw volgens I.M.A.G. te Wagenin gen Berekening pacht 1981 Eigenaarslasten 1,75% van ƒ200.000 Afschrijving 5% van 80% van 200.000 Rente op basis annuïteit 2,35% van 80% van 200.000 Rente van restwaarde 4% van 20% x 200.000 3.500 8.000 3.760 1.600 Resteert voor pacht 16.860 Berekening pacht 1984 er van uitgaande dat de vervangingswaarde per jaar is gestegen met 5% Vervangingswaarde is dan in 1984 230.000 Restwaarde is dan 230.000 - (20% van 230.000) 184.000 Eigenaarslasten 1,75% van ƒ230.000 Afschrijving 5% van 80% van 230.000 Rente op basis annuïteit 2,35% van 80% van 200.000 Rente van restwaarde 4% van 20% x 200.000 4.025 9.200 3.760 1.600 Resteert aan pacht Bij een stijging van 21/2% per jaar is de vervangingswaarde in 1998 290.000.^ Bij een stijging van 5% per jaar is de vervangingswaarde in 1998 380.000. Bij een stijging van 10% per jaar is de vervangingswaarde in 1998 560.000. 18.585 De pachtprijs is bij artikel 6 lid 4 zeer afhankelijk van de bouwkostenindex voor boerderijbouw. Indien U hiervoor komt te staan is het goed informatie in te winnen bij de s.e.v. of Gropatax. J. Markusse, 15-3-1984 Brussel (ANP) - Met ingang van 1 januari 1985 zal het internationale wegtransport in de EG van een groot deel van zijn problemen afraken. Dat mag gekonkludeerd worden uit het feit dat donderdag in Brussel, in de Europese vervoersraad, beklon ken is dat alle EG-lidstaten zich van die datum af zullen houden aan een nieuwe Europese richtlijn. Die regelt de vereenvoudiging van grenskon- troles en -formaliteiten en die opent het uitzicht op meer faciliteiten aan de grenzen (zoals bijvoorbeeld het per dag enige uren langer openhou den van grensposten). De ruilverkaveling Schaft in het Bra bantse Valkenswaard is zo goed als voltooid. Volgende week vrijdag pas seert de akte van toedeling. Dat heeft A. Jonkers, voorzitter van de plaat selijke kommissie voor ruilverkave ling woensdag tijdens een perskonfe- rentie, meegedeeld. De ruilverkaveling beslaat een ge bied van ruim 2200 hektare. In de oude situatie was elk van de ruim zevenhonderd eigenaren in het bezit van iets meer dan vijf kavels. Nu zijn dat er gemiddeld nog geen twee. In het gebied van de ruilverkaveling is ongeveer honderd hektare land bouwgrond toegevoegd aan een na- De Onderlinge Zuidelijke Hagelver- zekering hield op 16 maart j.l. te Hoogerheide haar jaarlijkse algeme ne ledenvergadering, waar een aantal belangrijke besluiten werden geno men. Na een overzicht van de voor zitter de heer E.L. de Koeijer over de samenwerking in Hafimij-verband werden de jaarstukken van het jaar 1983 behandeld. Het aantal hagelschadegevallen, dat voor een uitkering in aanmerking kwam, bleef beperkt tot 36. Schadegebieden waren Oost Zeeuws-Vlaanderen, Wolphaarts- dijk, Midden Schouwen-Duiveland, Tholen, Kruisland, Biesbosch, Raamsdonk en Nieuwendijk, met als belangrijkste schade-data 11 mei, 22 mei, 2 juni, 23 juni, 28 juni, 26 juli en 20 september. De schade deed zich vooral voor in de gewassen vlas, uien, spinazie, suikerbieten en gras zaad. Aan schade-uitkeringen werd in to taal uitbetaald 170.709,-, inklusief taxatiekosten. In 1983 werd voor het eerst ook de mogelijkheid geboden om gewassen tegen stormschade te verzekeren. De dekking werd geboden voor de ge wassen tarwe, gerst, haver, snijmais, korrelmais, veldbonen, blauw maanzaad, koolzaad, karwij en gras zaden. Voor deze dekking meldden zich 50 deelnemers met een verze kerde oppervlakte van 751 ha en een verzekerd bedrag van 3.050.990,-. De drie gemelde stormschadegeval- len hadden minder dan 10% schade, zodat deze niet voor uitkering in aanmerking kwamen. Met verrekening van de reassuran tiepremie en het poolaandeel geeft de resultatenrekening van de O.Z.H. over het jaar 1983 een batig saldo aan van 213.056,-. Premie-restitutie van 40% Deze gunstige resultaten geven de mogelijkheid om een restitutie van 40% toe te passen op de in 1983 be taalde premies hagelverzekering, waartoe dan ook werd besloten. Het overig bedrag zal dienen ter verster king van de voorziening voor latente belastingverplichtingen en voor over 1983 te betalen vennootschapsbelas ting. In de voorgaande jaren bedroegen de premie-restituties: 1977 - 30%, 1978 -'20%, 1979 - 25%, 1980 - 35%, 1981 - 40%, 1982 - 20% en 1983 eveneens 20%. Aanpassing van de premies Bij het vaststellen van de premies wordt de schadestatistiek van de af gelopen 10 jaar gevolgd. Deze gege vens geven aanleiding om de premies voor tarwe, gerst en rogge te verlagen van 15 cent naar 10 cent per 100,verzekerde waarde. De pre mies voor sperciebonen, erwten, spruitkool en vingerhoedskruid wor den van 65 cent verlaagd naar 60 cent, terwijl die voor vlas worden verhoogd van 0,80 naar 1,- en die voor spinazie van 2,50 naar 3,- per 100,- verzekerde waarde. De premies voor stormschade blijven ongewijzigd. Bestuursverkiezing Periodiek aftredend waren de heren Jac. Scheele en A.J. Romeijn, die beiden werden herkozen. In de va- kature ontstaan door het overlijden De vorige week hebt U in deze rubriek al iets van de wijzigingen tengevolge van de Wet Tweeverdieners ingaande het jaar 1984 kunnen lezen. Dit keer wil ik U iets meer laten zien van de voorwaarden welke horen bij de tariefgroepen I-II-HI en IV. In tariefgroep I wordt een ieder in gedeeld, tenzij aantoonbaar is dat een hogere tariefgroep mogelijk is. De reden daarvoor is dat de bijbe horende belastingvrije som ook ho ger is dan de basissom van tarief groep I. De belastingvrije sommen zijn in de tariefgroepen als volgt: I: ƒ7.662,-; II: ƒ10.298,-; III: ƒ13.200,- en IV: ƒ13.200,- aanvullende toeslag van maximaal ƒ4.231,-. In tariefgroep II komen de onge- huwden die op 1 januari van het jaar 34 jaar of ouder zijn en die als al leenstaande, zonder anderen dus, een eigen huishouding hebben. Ook komen in deze groep de ongehuwden van 34 jaar en ouder die als alleen staande een eigen huishouding heb ben met één of meer (eigen-, pleeg-, stief-)kinderen. Deze kinderen mo gen niet.ouder zijn dan 27 jaar en tuurreservaat in het dal van het ri viertje de Dommel. Er zijn enkele fietspaden aangelegd alsmede wan delpaden door het natuurreservaat. Aanvankelijk stuitte de ruilverkave ling op nogal wat weerstand met na me van enkele kleine niet-agrarische grondbezitters. In de verdere proce dure is daar echter weinig van te merken geweest. Slechts in drie ge vallen moest de rechter worden in geschakeld die in een geval een be zwaarde gedeeltelijk in het gelijk stelde. van de heer C.J. Bal werd gekozen de heer L. Mesu te Oudelande. De heer P.G. van Nieuwenhuijzen, die tussentijds aftrad als bestuurslid wordt opgevolgd door de heer J.J. Timmers te Fijnaart. Taxatiebeleid Het jaarverslag vermeldt o.a. dat het aantal deelnemers voor de hagelver zekering in het afgelopen jaar 564 bedroeg met een verzekerde opper vlakte van 20.977 ha. Het verzekerd kapitaal bedroeg 120.653.930,- en steeg met 5,4%. Uit de aan het eind van de vergadering door de heer A.P. Timmers hoofdtaxateur van de Ha- fimij gehouden causerie bleek, dat de hagelbeschadigingsproeven op di verse gewassen van groot belang zijn voor het taxatiebeleid. Aan een juiste vaststelling van de schade wordt dan ook, op grond van deze proeven en van in de praktijk opgedane ervarin gen. grote aandacht geschonken. Met het vaststellen van stormschade is echter nog weinig ervaring. Vandaar, dat door de Hafimij op 6 september 1983 voor de taxateurs een proeftax- atie werd gehouden van stormschade in snijmais. Oud-voorzitter LJ1. Nelemans overleden Bij de aanvang van de vergadering werd het overlijden herdacht van de heer L.J. Nelemans, oud-voor zitter van de Onderlinge Zuide lijke Hagelverzekering. Hij overleed op vijftien maart j.l. op 81-jarige leeftijd in het rust huis "De Westhoek" te Zeven bergen. Naast de vele andere funkties, die door de heer Nele mans werden bekleed, was hij ook voorzitter van de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering tot 1970. Als voorzitter van de O.Z.H. van de Noord-Brabantse Mij van Landbouw had hij een werkzaam aandeel in de fusie van de drie onderlinge hagelverzeke- ringen die in 1966 leidde tot de totstandkoming van de Onder linge Zuidelijke Hagelverzeke ring. De heer Nelemans was Rid der in de Orde van Oranje Nas sau. moeten over eigen inkomsten be schikken. Er is dus geen recht op kinderbijslag voor deze kinderen. In tariefgroep II vallen ook de ge huwden waarbij sprake is van een tweede gezinsinkomen liggende tus sen 5.026,— en 7.663,— per jaar; danwel de ongehuwd samenwonen den ouder dan 27 jaar waarbij het tweede inkomen tussen de zelfde bedragen valt. In tariefgroep III worden opgeno men de gehuwden welke van één in komen moeten leven of waarbij het tweede inkomen minder bedraagt dan 5.027,— per jaar; danwel de ongehuwd samenwonenden ouder dan 27 jaar welke één inkomen heb ben of waarbij het tweede inkomen lager is dan 5.027,— per jaar. In tariefgroep IV tenslotte komt de alleenstaande ouder die een eigen huishouding voert met een (eigen-, pleeg-, stief-)kind jonger dan 27 jaar waarvoor recht op kinderbijslag be- taat. In deze groep wordt een aan vullende toeslag op de belastingvrije som toegekend indien de alleen staande ouder werkzaamheden bui ten de eigen huishouding verricht en tot de kinderen tenminste één kind jonger dan 16 jaar behoort. Een kwart van de arbeidsinkomsten bui ten de huishouding wordt tot maxi maal 4.231.— aan de belastingvrije som ad 13.200,— toegevoegd. Bovenstaande omschrijvingen van de verschillende tariefgroepen zijn ve reenvoudigd en daardoor ook niet De Voorbereidingskommissie "Ruil verkaveling Zundert" heeft het voor ontwerp voor deze ruilverkaveling gereed en sinds dinsdag 27 maart in de inspraakprocedure gebracht. Tot 1 juni a.s. hebben alle belanghebbenden de gelegenheid bezwaren tegen het plan in te dienen. De voorbereidingskommissie meent een voor ieder aanvaardbaar plan op tafel te hebben gebracht maar wil de streek graag in de gelegenheid stellen z'n oordeel daarover te geven. In de maanden maart en april zullen 8 openbare informatie- en voorlich tingsbijeenkomsten worden gehou den. In overleg met de landbouwor ganisaties worden ca. 33 kleinere zgn. huiskamerbijeenkomsten ge houden waar de problematiek nauwkeurig onder de loep kan wor den genomen. Andere groeperingen kunnen nadere inlichtingen verkrij gen bij de voo rbereidingskommissie. geheel volledig weergegeven. Dit om de leesbaarheid te vergroten. Ik ben er mij van bewust dat de een voud in deze nieuwe regeling ver te zoeken is. Maar ook moet ik vast stellen dat de samenleving zelf met al zijn afwijkende gezins- en samenwo- ningsverbanden het er voor de rege ring ook niet makkelijker op heeft gemaakt. Veerbeek 30 maart 1984 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3