m gropatax Houtduiven jacht Middelbare Agrarische School voor volwassenen in Brabant 9Cz.l.m. Hoofdbestuursvergadering Zuidelijke Landbouw Maatschappij Twee ZLM-scholen in landelijke finale Eregalerij- Z.L.M. ook bij proef betrokken J. v.d. Veen gaf startsein landbouwinformatienet Bij voldoende belangstelling: veiligheidswedstrijd Varkenspest in Frankrijk Inhoud Konferentie PvdA De P.v.d.A. organiseert op zaterdag 14 april a.s. in het Provinciehuis te Den Bosch, een konferentie over het thema "Landbouw en Milieu". De konferentie begint om 10.30 uur. Aan de hand van een drietal inlei dingen zal gediskussieerd worden over de thema's: relatie landbouw en landinrichting en de rélatie land bouw en milieuverontreiniging. Sprekers zullen o.m. zijn Eisso Woltjes, lid Europées Parlement, Sicco Mansholt, oud Europees Kommissaris en Maarten de Heer, sekretaris van het Landbouwschap. Onze medewerker, de heer J.L. Schipper zal zijn werkzaamheden binnen ons bedrijf beëindigen wegens het bèreiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. Hij zal dan bij na 50 jaar in dienst zijn van de maatschap Janse te Wolphaarts- dijk. Wij willen u graag in de ge legenheid stellen hem de hand te drukken en een drankje te nemen tijdens de receptie die hem wordt aangeboden op zaterdag 7 april a.s. tussen 17.00 en 18.00 uur in H.C.R. Royal te Wolphaartsdijk. Maatschap Janse Accountantsunie (boekhoudburo) der Z.L.M. r~w a. J tel. 01100 - 15710 (Goes) Ziltdagen tel.OllSO- H451 (Middelburg) 0 tel.01170- 4285 (Oostburg) tel. 01640 - 43350 (Bergen op Zoom) tel.01665 - 2604 (St. Annaland) tel.01110- 6051 (Zierikzee) HULST: Maandag 2 april 1984 in Gemeenschapscentrum "Den Dullaert". Het door u ontvangen aangiftebiljet Inkomstenbelasting 1983 ver zoeken wij u ons zo spoedig mogelijk te doen toekomen. Onderlinge Verzekeringsmij van de Z.L.M. Pb. 70 - F. den Hollanderlaan 10 4460 BA Goes tel. 01 100-24000 Telex 5553 7. Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes. Dinsdagmiddag van 14.00 - 17.00 uur de heren J. Zuidweg en J. van Nispen Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen. Donderdagmorgen van 09.00 - 12.00 uur. de heer J. Vroegop. Voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap heeft een dezer dagen in het gebouw van het schap aan het Haagse Prinse- vinkenpark het startsein gegeven voor een viewdataproef, die duurt tot het eind van dit jaar. Bij deze vorm van informatieover dracht wordt gebruik gemaakt van een centrale komputer (in dit geval die van Rabobank in Zeist) waarmee door middel van de te lefoon verbinding wordt onder houden. Bedoeling ervan is om de sociaal-ekonomische voorlichters (SEV) en de beleidsfunktïonaris- sen van een zevental agrarische organisaties zo vlot mogelijk van informatie te voorzien. Het gaat daarbij om beleidsinformatie, re gelingen, een agrarische agenda, rekenfunkties en dergelijke. De bij de proef betrokken organisa ties zijn de drie centrale land bouworganisaties (KNBTB, KNLC, NCBTB), de Friese Maatschappij van Landbouw, de CBTB in West-Nederland, de NCB en de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zee land in kombinatie met de Z.L.M. in Goes. Gekozen is voor een opzet waarbij behalve het Landbouwschap de betrokken prganisaties als informatieleve rancier kunnen funktioneren. Jaap van der Veen zei bi} de start van het projekt dat de land- en tuinbouw in samenwerking met het ministerie van landbouw en visserij enkele andere proefpro- jekten wil opzetten. Geprobeerd zal worden die proeven in te pas sen in het Informatika Stimule ringsprogramma heid. van de over- Het Hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij zal maan dag 2 april a.s. bijeenkomen in "Het Pannen huis" te Hoogerheide. Op de agenda staat onder meer de bespreking van de algemene situatie in de landbouw, waarbij de belang rijkste plaats zal worden ingenomen door het principe-akkoord dat op E.G.-nivo bereikt is over het land- bouwpakket. Hierna zullen de heren van der Maas, van Veldhuizen, Goud en Nieuwenhuijsse, voorzitter van resp. de akkerbouwkommissie, veehoude rijkommissie, tuinbouwkommissie en kommissie grondgebruik, een overzicht geven van de situatie in hun sektor. Bij de toelichting op de gang van zaken in de veehouderij zal De leerlingen van de LHNO school Oranjezon te Oostkapelle en die van de LHNO-school De Oesterschelp te Tholen hebben een finaleplaats bereikt in de landelijke veiligheidswedstrijden die door het Veiligheidsinstituut te Amsterdam zijn georganiseerd. Voor de finale die zal worden ge houden op dinsdag 10 april te Amsterdam zijn 12 teams uit het hele land geselekteerd. Elk team mag bestaan uit drie leerlingen en een begeleider. In de finale zullen de leerlingen per team nogmaals worden getest op hun kennis van de veiligheid. Het team van ZLM-school Oran jezon bereikte de finaleplaats met een score van gemiddeld 16.73 punten en dat van De Oester schelp met 17,5 punten. De ge middelde score van alle deelne mende scholen bedroeg dit jaar 15,3. Maximaal waren 20 punten te behalen. de reorganisatie van de Gezond heidsdienst voor Dieren aan de orde komen terwijl bij tuinbouw de maa tregelen zullen worden besproken die zijn vastgesteld met betrekking tot de bestrijding van het bakterie- vuur. Vervolgens zal de reorganisatie van de rijkslandbouw voorlichting wor den besproken waarbij zal worden ingegaan op de positie van het kon- sulentschap te Zevenbergen. Tenslotte zal de gang van zaken bij de diverse diensten, instellingen en aanverwante organisaties van de Z.L.M. worden besproken waarbij o.m. zal worden ingegaan op de uit slag van de door studenten van de H.L.S. te Dordrecht gehouden en quête onder de Z.L.M.leden m.b.t. het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad. radio - t.v. Dinsdag 3 april a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 -12.26 uur "Het agrarisch weerbericht van start", een vraaggesprek met ir. E. Schreuder van het K.N.M.I. in De Bilt. "Het verloop van de voorjaarswerk- zaamheden", m.m.v. diverse konsu- lentschappen. Donderdag 5 april a.s., Hilversum II (402 meter), 12.16 - 12.26 uur "Kom in de kas", een voorbeschou wing over de open dag van de glas tuinbouw op zaterdag 7 april a.s., m.m.v. de Vereniging van Neder landse Tuinbouwstudiegroepen (N.T.S.) te Naaldwijk. MENSENWERK - OOGST UITZENDING 8 APRIL NED II 18.30 UUR -19.00 UUR In Mensenwerk wordt deze keer aandacht besteed aan agrarische on derwerpen: - STAP, een Gronings werkgele- genheidsprojekt De Klompenhoeve; een leef- en werkgemeenschap in Egmond a.d. Hoef Louis Jousma: pluimveehouder en instrumentenmaker De STAP, Stichting Agrarische Pro- jekten, is opgericht door het Land bouwschap in Groningen. Mensen die al lang zonder werk zit ten, kunnen aan de slag gaan bij be drijven die weinig rendabele projek- ten hebben. Het bedrijf krijgt daar voor subsidie. Het is een proefopzet waarvoor ook in andere provincies veel belangstelling is. In 1977 werd een leegstaande boer derij in het Noordhollandse Egmond a.d. Hoef betrokken door een aantal jongeren en hun begeleiders. De boerderij is door het Ministerie van WVC erkend als gezinsvervan gend tehuis en door het Ministerie van Sociale Zaken als experimenteel projekt voor sociale werkvoorzie ning. In Mensenwerk een impressie van het leven van deze, uit ongeveer 15 mensen bestaande woongroep en van hun werk in dit, op bio-dynami- sche grondslag gevoerde, gemengd bedrijf. Louis Jousma in Wons was vroeger instrumentenmaker. Nu produceert hij slachtkuikens, maar vooral in slechte jaren is het repareren van melkkontainers en het vervaardigen van laboratoriumapparatuur voor hem een belangrijke bijverdienste. Nu het voorjaar weer voor de deur staat en de zaaitijd weer in het ver schiet ligt verzoek ik al de jagers in Zeeland en Goeree Overflakkee die roestplaatsen van houtduiven in hun veld hebben deze duiven te bejagen. Gebleken is, dat wanneer we regio naal de jacht op houtduiven uitoefe nen, de schade beperkt of voorko men kan worden. In overleg met de diverse afdelingen van de jagersver eniging hebben we besloten om in heel de regio Zeeland iedere vrijdag avond, de duiven te bejagen. Afhankelijk van de zaaitijd van de gewassen en de ontwikkeling van de gewassen op dat moment, gaan we in ieder geval door tot vrijdag 18 mei. Mocht u er gelegenheid voor hebben nodig dan uw kollega-jager die geen duivenjacht heeft uit. Tevens zouden jonge jagers die pas geslaagd zijn voor de jachtkursus jachtervaring kunnen opdoen. H. Punt, regiokommissaris KNJV Voor die agrarische onderneemster en ondernemer die niet beschikt over een middelbare agrarische opleiding zal, als daar voldoende belangstelling voor is, een opleiding middelbaar landbouwonderwijs starten in Breda en Helmond. De opleiding gaat uit van een prak tische aanpak, daarom is gekozen voor het MAS-B-programma. Dit wil zeggen dat er, naast de theoretische leerstof, veel aandacht zal worden besteed aan onderwerpen uit de praktijk van het agrarische bedrijf. Bezoeken aan praktijkscholen en bedrijven, exkursies en praktijkles sen zijn in het programma opgeno men. De opleiding start in augustus en duurt in principe drie jaar. Elk kursusjaar omvat veertig lesweken. Er wordt lesgegeven in de volgende vakken: dierlijke produktie, ekono- mie, plantaardige produktie, tech niek, nederlands, bodemkunde en bemestingsleer. Binnen enkele vak ken wordt aandacht geschonken aan de ondersteunende vakken wiskun de, natuurkunde en scheikunde. Kosten 400,- per jaar. Boeken en leermiddelen 300,-. Iedereen boven de 25 jaar, die aan het hoofd staat van een agrarisch bedrijf en die een diploma heeft van de eerste fase van het voortgezet on derwijs kan tot de kursus worden toegelaten. In voorkomende gevallen is ontheffing van deze toelatings voorwaarden mogelijk. Meer infor matie over deze opleiding bij NCB Volwassenenonderwijs, ir. M. Kooi- jman, tel. 013 - 352425 of T. Eijke- mans, tel. 013 - 352425. Ophokplicht duiven in Noord Brabant en Zeeland Om bij de bestrijding van de verwil derde duiven, niet de kans te lopen dat ook postduiven worden afge schoten geldt in de provincies Noord BabanaBrabant en Zeeland een op hokplicht voor postduiven. Voor Noord Brabant geldt deze op hokplicht voor de periode van 15 maart tot 1 juni. Deze verplichting geldt niet voor de tijd, gelegen tussen 06.00 en 08.00. uur en tussen 18.00 uur en een half uur na zonsonder gang. De verplichting geldt evenmin voor zaterdagen, zondagen en de al gemeen erkende feestdagen. Voor Zeeland geldt deze verplichting van 2 april t/m 19 mei van 09.00 tot 19.00 uur, met dien verstande dat de postduiven wel mogen deelnemen aan wedstrijdvluchten. In Arzano (Finistère) is een geval van varkenspest gekonstateerd. Er moesten 800 varkens, zeugen en biggen worden vernietigd. Meegedeeld is dat het hier geen geïmporteerde varkens betrof. pag. 4 In de veehouderij komt het nu aan op besparing van kosten pag. 5 De resultaten - of beter ge zegd het ontbreken daarvan tijdens beraad van ministers in Brussel. Verslag van een onderzoek dat een aantal H.T.S.-ers uit Dordrecht heeft gehouden naar de mening van de ZLM-leden over het land en tuinbouwblad pag. 6 en 7 Het weer legt de prak tijkwerkzaamheden stil pag. 8 De ontwikkelingstadia van graangewassen pag. 9 In West-Zeeuws-Vlaande ren dient zich een nieuwe teelt aan: die van chichorei pag. 10 De Zeeuwse landbouw wil maatregelen tegen ganzen, pag. II Betere opbrengsten van mais zijn mogelijk pag. 12 en 13 De maand met nieuws van de konsulentschappen pag. 14 Landbouwschap Noord- Brabant wil diepgaand onderzoek naar de oorzaken van verzuring pag 16 De teelt van zaad onder glas breidt zich uit 30 maart 1984 Land- en tuinbouwblad Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28. 4461 AJ Postbus 2116. 4460 MC Goes (01100)21010) Stationslaan 4, 4761 BG Postbus 17. 4760 AA Zevenbergen (01680-27921) Redaktie Mr. J Oggel, hoofdredaktie tel huis 01 100-20228 J. Wierenga. eindredaktie tel. huis 01102-3993 Marijke Schipper-de Ruijter red. assistente Adressering en abonnementen: Vermelding op adresbandje onder lidno. (Voor leden en losse abonnementen) Secretariaat Z.L.M.-Goes telefoon 01100-21010, tst. 12. Vermelding op adresbandje onder lidnr.: (Voor donateurs) Polisafdeling O.V M.-Goes telefoon 01100-24000 Technische verzorging, advertentie-exploitatie en administratie over advertenties: DRUKKERIJ VINK B V Nassaustraat 13 4571 BK Axel Postbus 16 4570 AA Axel Postgiro 206991 2 Tel. 01155-2020 Telecopier 2951 Telex 55230 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 2