VOOR ml VROIIIV p.i. zuid geluid Raakvlakken tussen milieubeheer en agrarische bedrijfsvoering P-j.-z.-agefida Uitslag toneelwedstrijd P.J.Z. Juweel 1984 uit de. Mevr. Mol - de Jager op studiedag: <Dc aap uil* tic mauw. NTS wil bedrijfsregistratie als werkgelegenheidsobjekt redaktie henk tegels onder redaktie van de Redaktiekommissie i Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- \i^ I land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem A nna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Terugblikkend roep ik in uw herinnering de beginjaren zeventig, de jaren van o.a. de Club van Rome. Een groep partikuliere wetenschappers vanuit alle werelddelen bijeen, hadden een studie laten verrichten naar de samenhang tussen wereldomvattende problemen, zoals de groei van de wereldbevolking, behoefte aan voedsel, de snelle ontwikkeling van de technologie, de eindigheid van de natuurlijke hulpbronnen en de milieuverontreiniging. Men zocht een antwoord op de vraag: "Hoe ziet de toekomst van de mensheid er uit in een wereld die beheerst wordt door de technologie?" Een belangwekkende vraag. Immers in duizenden jaren heeft de mens zich omhoog geworsteld uit een ele mentair .bestaan en- gedurende die hele periode is de technologie zijn voornaamste hulpmiddel geweest. Technologie en wetenschap hebben de grondslag gelegd voor onze hui dige maatschappij. Een maatschap pij gekenmerkt door onvoorspelbare welvaart, hoge konsumptie, maar ook verspilling. Het evenwicht verstoord... Echter op wereldschaal gaat dit beeld slechts op voor een klein deel van de mensheid. Overvloed en verspilling staan op aarde tegenover armoede en honger. De eindkonklusie van de Club van Rome was: Het evenwicht op aarde raakt verstoord, het natuurlijke mi lieu wordt overgeëxploiteerd en daarmee wordt het vermogen van de aarde om het leven te onderhouden aangetast. In de hele ontwikkeling van de mensheid heeft de landbouw, de voedselproduktie, een centrale "Het Juweel" 17 Maart jl. is het winnende toneel stuk voor ons opgevoerd in 't Fort te Bergen op Zoom. De avond zou om half acht beginnen, maar toen waren er nog maar plm. 20 mensen binnen. Tegen acht uur zijn we dan toch maar begonnen. Het aantal mensen, dat er was, was 37 personen. Droevig is dat. We hopen, dat het volgend jaar beter is met de opkomst. Peter Priem opende het Juweel na mens de P.J.Z. en daarna mocht de 30 maart 1984 plaats ingenomen. Immers goed en voldoende voedsel is en blijft de pri maire Levensbehoefte van de mens. In het spoor van de technologische en wetenschappelijke vooruitgang zijn ook de landbouwmethoden sterk verbeterd. Maar ook de landbouw wordt gekon- fronteerd met het feit, dat elke voor uitgang de mens zowel sterker als onmachtiger maakt. Onmachtiger om de gevolgen van de vooruitgang te beheersen. Ook naar de moderne methoden van land bouw bedrijven werd de waarschu wende vinger uitgestoken. Het ge bruik van chemicaliën, van kunstmest en bestrijdingsmiddelen, zouden lei den tot een onaanvaardbare aantas ting van het milieu. Terug naar de natuur werd het de vies. De alternatieve landbouw en fruitteelt kwam in zwang. De biolo gisch dynamische, bedrijven prezen hun methoden en waren aan. Verontreiniging Zo was ongeveer het beeld 10 jaar toneelkommissie het winnende to neelstuk verkondigen. Het publiek, dat er was heeft volgens ons ook echt genoten, want het gelach steeg steeds op, vooral toen er enkele dingen mis gingen. Dit mocht bij de spelers Ook de pret niet drukken, want zij speel den gestaag door. Na afloop van het toneelstuk werden de prijzen uitge reikt. Iedere speler/speelster werd voorgesteld zoals hieronder en kreeg uit handen van de toneelkommissie een bloemetje en een kaars met op- Mevr. L.J. Mol-de Jager terug. Hoe kijken we er nu tegenaan? In de afgelopen jaren is gebleken, dat de Club van Rome niet ten onrechte de waarschuwende vinger heeft uit- schrift als herinnering. De wisselbe ker werd uitgereikt aan de regisseur van de afdeling Zevenbergen, Gerrit Timmermans. Deze nam de beker voor de tweede maal in ontvangst. Ook de beste speelster/speler/debu tant kregen een bloemetje en een kaars voor de geweldige prestaties, die ze dit seizoen geleverd hebben. De spelers/speelsters van de afdeling Zevenbergen zijn: Arie de Lint als Kornelis de Koning Paulina v.d. Kooy - Marie de Koning Cornia Maas - Dichy Arco de Lint - Harold Kampman Marina de Lint - Wil Wullems Jaap Korteweg - Rudolf Wullems Marleen Donken - Gerda Wullems Ellen Punt - Jolanda Wullems Regisseur: Gerrit Timmermans Souffleuses: Nel Donken en Mirjam Korteweg Grimeuses: Hanneke Timmermans en Mevr. H. Punt. Na de prijsuitreiking sloot Peter Priem het toneelgebeuren af en wenste iedereen nog een prettige avond. Dan nog even iets over de toneel kommissie zelf. Deze bestaat uit Anja de Wit, Ineke de Visser-Punt, Lia Vermuë, Helma Zweemer. Helma gestoken. Denkt u maar eens aan de voorbeelden van de luchtverontrei niging (zoals de zure regen, die niet alleen naaldbomen en meren be dreigt, maar ook onze agrarische ge wassen). Zure regen veroorzaakt door uitlaatgassen, verbranding van de fossiele brandstoffen en de bio- industrie. De bodemverontreiniging, zoals de vele gifschandajen, veroor zaakt door ongekontroleerd storten van chemisch afval, maar ook de mestoverschotten uit de landbouw leveren een bijdrage aan de bodem verontreiniging. De waterverontreiniging, de vervui ling van het oppervlakte water, met voor ons de aansprekende voorbeel den van de nog steeds voortdurende vervuiling van de Rijn - onze voor naamste drinkwater leverancier - van de Noordzee en de Westerschelde. Maar gelukkig zijn ook in de afgelo pen jaren vele tegenmaatregelen ge nomen. Veel milieuwetten zijn tot stand gekomen en staan nog op sta pel. En Nederland slaat op dit terrein zeker geen slecht figuur. Onze in spanning en onze financiële offers zijn relatief groot, als we kijken naar de ons omringende landen. Als voorbeeld moge dienen, de zeer hoge lasten, die bedrijven en burgers op moeten brengen in het kader van de wet verontreiniging oppervlaktewa ter. Landbouw En hoe is het gegaan met de land bouw? Had de alternatieve land bouw werkelijk een alternatief? Tot nu toe is dat niet gebleken. Door het afwijzen van kunstmest en che mische bestrijdingsmiddelen heeft de alternatieve landbouw qua pro- duktiviteit de klok jaren terug gezet. Ook hun argument dat door het af zien van het gebruik van chemicaliën de natuur gespaard wordt, gaat maar ten dele op en mondiaal gezien gaat het in feite helemaal niet op. Want als het bestaande teeltareaal minder opbrengt, moet elders een nieuw areaal in gebruik genomen worden, vaak in kwetsbaarder gebieden. We zien dan ook roofbouw, ontbossing. 30 maart - Afd. West Zeeuws-Vlaan- deren organiseert in 3 CJO verband een dansavond. Deze wordt gehou den in zaal Wijffels te Schoondijke. Iedereen is van harte welkom. 30 maart - Afd. Fijnaart gaat schaat sen in Leysdream te Roosendaal. Vertrek om 19.00 uur vanaf de Voorstraat. Entree 3,50 p.p. 1, 2 en 3 juni - Afd. West-Zeeuws- Vlaanderen organiseert een reis naar Luxemburg. Vertrek vanuit Oost burg met een bus. Kosten voor deze reis 275,— alles inbegrepen. Opge ven bij Miranda, tel. 01170-2310 of .Péter 01179-1306 of Rietje 01176-1509. 5 mei - Afd. Zevenbergen organiseert een trekkerbehendigheidswedstrijd op het terrein LINDONK in Zeven bergen. Opgave vóór 9 april (deel name is beperkt, wees er dus snel bij) bij Frans van Geel, Theo Kessels of Kees Timmers. Inschrijfgeld is ƒ5,-. Zweemer stopt ermee en Peter Ver- sluys zou z'n beslissing nog in over weging nemen, stoppen of doorgaan. Hier hoor je nog van. Zoals het er dus nu voorstaat, blijven er naar alle waarschijnlijkheid 3 kommissieleden over. Dit is te weinig om goed te kunnen funktioneren en daarom vragen we jullie ons te hel pen. Wie dus interesse heeft, belt één van de onderstaande huidige kom missieleden en deze zal dan alles er over vertellen. In de vier jaar. dat ikzelf, ondergete kende, in de toneelkommissic heb gezeten heb ik veel plezier gehad, maar ook ontzettend veel geleerd. en het oprukken van de woestijn op verschillende plaatsen op aarde. Een lagere produktie heeft tot gevolg dat een onevenredig groot stuk na tuur door de landbouw in beslag ge nomen wordt om op wereldschaal voldoende voedsel te produceren. De totale voedselproduktie in de wereld houdt ongeveer gelijke tred met de groei van de bevolking. Van daar dat in de wereld (gemiddeld) de voedselproduktie per hoofd nog steeds op een laag peil staat, terwijl de beschikbare bouwgrond afneemt. Een kleiner areaal zal intensiever gebruikt moeten worden en de pro- duktiviteit zal verhoogd' moeten worden als we de wereldbevolking willen voeden. Stelt de bebouwbare grond dus een grens aan de voedselproduktie, bijna even belangrijk als grond is de be schikbaarheid van zoet water. Êr is een bovengrens aan de jaarlijkse be schikbaarheid van zoet water op aarde, terwijl er tevens een toene mende vraag is naar zoet water. De voedselvoorziening in de toekomst hangt dan ook af van de beschikbare grond, de hoeveelheid zoet water en de mogelijkheid tot aanschaf van kapitaalsgoederen in de landbouw. Dit laatste om de landbouw op een hoog ontwikkelingsniveau te houden en de produktiviteit te kunnen ver hogen, zonder dat daarbij aan het milieu onaanvaardbare schade toe gebracht wordt. Mikro-elektronika Aan het milieuvriendelijk produceren is in de afgelopen jaren door de land bouw veel gedaan. Zowel in de soort chemicaliën als in het selektieve ge bruik zijn grote vorderingen gemaakt. Ook de toepassing in technische zin is sterk verbeterd. Ongetwijfeld zijn er nog tal van mogelijkheden om ver der onderzoek te verrichten naar mi lieu vriendelijker werken in land- en tuinbouw. Ook nu zullen de techno logie en de wetenschap ons daarbij ten dienste staan. Vooruitziend kij ken we in het tijdperk van de mikro- elektronika. Met behulp van de komputer zal de boer zijn werkwijze kunnen perfek- tioneren. Nieuwe werkwijzen inte greren in de bestaande systemen, methoden en chemicaliën steeds be ter afstemmen op de bescherming van het milieu is gezien in het kader van de voedselbehoefte in de wereld ef- fektiever dan het statische element van de alternatieve landbouw. L.J. Mol - de Jager Door de NTS is een verzoek inge diend bij het Ministerie van Sociale Zaken om de begeleiding van de be drijfsregistratie in het gehele land ter hand te mogen nemen met een 11-taI personen (in alle 11 kringen 1 per soon) die een goede opleiding gehad hebben. Gedacht wordt aan HEAO, HTS of HAS en die door de wer kloosheid getroffen zijn. Via dit pro- jekt kunnen ze werkervaring opdoen op een terrein waar in de toekomst zeker mogelijkheden zijn. Als de aanvraag gehonoreerd wordt, kan de bedrijfsregistratie professioneel be geleid worden en derhalve veel bij dragen aan een verbetering van het management in de tuinbouw. Via de Rabo-organisatie is medewerking toegezegd dit projekt voor het le jaar op te zetten en de mensen in te wer ken. Dus bel eens op naar: Anja de Wit - tel. 01667 - 2793 Ineke Punt-Visser - tel. 01682 - 3038 Lia Vermuë - tel. 01106 - 1417 Peter Versluys - tel. 010 - 715546 Helma Zweemer - tel. 01105 - 2469 Tot slot wens ik iedereen een prettige zomer toe en hoop, dat alle afdelin gen volgend jaar weer in de gelegen heid zijn om een toneelstuk op de planken te brengen. Namens de toneelkommissie Helma Zweemer 17 Het toneelseizoen 1983/1984 zit er weer op. Dit seizoen waren er 5 afdelingen, die in de gelegenheid waren om een toneelstuk op de plan ken te brengen, die wij als toneelkommissie bekeken hebben. Deze afdelingen kunnen terugzien op geslaagde avonden. Ook dit jaar werd er weer goed gespeeld en dat maakte het voor ons extra moeilijk om een keuze te maken uit de 5 toneelstukken. Toch hebben de punten het uitgewezen en de uitslag is als volgt: 1. P.J.Z. afdeling Zevenbergen stuk: De aap uit de i.iouw. 2. P.J.Z. afdeling Tholen/St. Philipsland stuk: Mister doe het zelf 3. P.J.Z. afdeling Schouwen-Duiveland stuk: Toen verstuikte ik mijn voet 4. P.J.Z. afdeling Fijnaart stuk: Rapalje over de vloer 5. P.J.Z. afdeling 's Heer Abtskerke/Nisse stuk: Ach vader, lieg niet meer Beste speler: Arco de Lint - Afd. Zevenbergen Beste speelster: Ludina v.d. Biel - Afd. Schouwen-Duiveland Beste debutant: Peter Priem - Afd. Tholen/St. Philipsland Decorprijs: P.J.Z. Afd. Zevenbergen. punten 104,8 104,4 100,4 97,5 93,1 32,4 32,4 32

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17