WIJ HEBBEN DE RUWVOEDERLIJN EENS VOOR U OP EEN RIJTJE GEZET e Uitbreiding zaadteelt onder glas Bestuivingsregeling voor 1984 CEBECO-HANDELSRAAD Veilingen maken reuzechampignon beter bereikbaar Gewasbescherming kleinfruit Alg. voorwaarden plaatsen bijenvolken WTLGER-schotelmaaiers werkbreedte 1.70,1.90 of 2.40 m KUHN- hooibou wwerktuigen cirkelschudders: werkbreedte 4.00,5.20 of 7.10 m harken: werkbreedte 2.80, 3.00 of 4.00 m PÖTTINGER-opraapwagens inhoud: 18 - 40 m3 rotatie-invoersysteem snellossysteem maximaal 33 messen Uw bedrijfsresultaat is sterk afhankelijk van de kwaliteit van uw ruwvoer. De beste manier van ruwvoerwinning is eigenlijk nog niet goed genoeg, dus... grote aandacht voor kwaliteit. Daar staan WELGER, KUHN en PÓTTINGER borg voor. Steeds vooroplopend met nieuwe ontwikkelingen. Perfect en probleemloos maaien met een WELGER schotelmaaier. Het maaisysteem dat weinig vermogen vraagt en een snelle hergroei verzekert. KUHN ontwikkelde als eerste een hark zonder tanden: de Kuhnflex. Resultaat: geen tanden op het land door breuk. Bovendien sneller en schoner werken met minder bodem- en gewas beschadiging. PÓTTINGER.inmiddels gewild om z'n betrouwbare opraapsnij- en opraapdoseerwagens. Met de introductie van de nieuwe Profi-serie zijn nu alle Pöttinger wagens voorzien van het bekende rotatie invoersysteem, het snellossysteem en veerbeveiligde messen KortomPÖTTINGER, KUHN en WELGER staan voor dé ideale ruwvoerlijn. Onze deskundige dealers adviseren u graag bij de juiste aanschaf voor uw bedrijfssituatie. Op meer dan 60 servicepunten in heel Nederland zijn vakbekwame monteurs aanwezig. Ondersteund door een vlotte onderdelenvoorziening (een machine leven lang) weten zij de reparatietijden tot een minimum te beperken. Zet ook uw wensen eens op een rijtje en u vindt dé oplossing bij onze dealer in uw omgeving of bij Cebeco- Handelsraad in Steenwijk. Föttinger-rotatie-invoersysteem. UW BETROUWBARE PARTNER IN LANDBOUWMECHANISATIE Ijsbergsla Areaal tomaten en komkommers wat kleiner dan vorig jaar Er valt de laatste jaren en in 't bij zonder dit jaar, een sterke uitbreiding van de bloemzaadteelt in de regio Tholen waar te nemen. Een ver schijnsel dat zich niet alleen voordoet bij de buitenteelt, maar ook onder glas. Ofschoon er al enige jaren op be scheiden schaal zaadteelt onder glas plaats heeft, zien we vooral dit jaar hiervan een niet onbelangrijke uit breiding. Weliswaar nog bij een be perkt aantal telers, maar de groei zit er in. Er is van de zijde van de glastuinders vrij veel belangstelling voor de zaadteelt, maar er is ook aarzeling. Een aarzeling die wordt ingegeven door een aantal onzekere faktoren, n.l.: 1. Onbekendheid met de gewassen en de hierbij passende teeltme thoden inkl. onkruid- en ziekte bestrijding. 2. Onbekendheid met de faktor ar beid. Over de arbeidsintensiviteit in vergelijk met de door hun ge teelde gewassen, is weinig be kend. 3. De moderne glastuinder heeft z'n bedrijf i.v.b. met volledige auto matisering van beluchting, bere gening en bemesting, ingedeeld in éénheden van b.v. 3000 m2. Daar het aangeboden areaal van de onderscheidende bloemzaad- teeltgewassen vaak kleiner is, geeft dit moeilijkheden met de inpassing. 4. De glastuinder is best bereid om zijn tomatenteelt (een zo- mer/herfstteelt, waarvan de fi nanciële resultaten bepaald ook niet altijd zijn om over naar huis te schrijven), in te ruilen voor een andere teelt zoals b.v. zaadteelt. Probleem is echter de vele onze kerheden. Welnu, begrip tonend voor deze problemen, komen sommige zaad firma's hierin tegemoet, door een aantal onzekerheden weg te nemen. a. Ze geven een frequente begelei ding van teelt en verzorging van het gewas gedurende, het gehele seizoen. b. Ze leggen een financiële bodem in de teelt, door een vaste prijs per m2 te garanderen, plus een ver goeding per kg geoogst zaad. c. Ze komen tegemoet in het pro bleem van de glaseenheid? door kombinatie van meerdere soorten bloemen binnen de zelfde ruimte. Op deze wijze wordt het risiko van het omschakelen van tomaten naar zaadteelt belangrijk minderen wordt het verantwoord aanvaardbaar. Met argusogen zullen de geïnteres seerde glastuinders die nog niet mee doen, het verloop en de resultaten bij hun omschakelende kollega's volgen. Er zal nog menig uurtje over worden gediskussiëerd want ze zijn nuchter genoeg om niet de huid te verkopen, alvorens de beer geschoten is. Studieklub voor Groenten- en Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" D.L. Koppenhol Tiet Konsulentschap voor de Ge wasbescherming heeft onlangs uit gebracht de brochure "Gewasbe scherming Kleinfruit". Deze uitgave werd als inlage van het weekblad "De Fruitteelt" aan alle bij de N.F.O. aangesloten fruittelers ver zonden. Deze publikatie kost 4,50 per stuk en kan worden besteld door dit be drag te storten op giro 1690875 ten name van het C.A.D. voor de Ge wasbescherming, onder vermelding van "Kleinfruit". De Kontaktkommissie Tuin bouw/Bijenteelt, bestaande uit ver tegenwoordigers van de Hoofdafde ling Tuinbouw en de Afdeling Bijen teelt van het Landbouwschap, heeft de volgende voor 1984 geldende "Al gemene voorwaarden inzake het plaatsen van bijenvolken voor de bestuiving van fruit- en groentege wassen" vastgesteld. Adressen De teler, die onder deze voorwaar den bijenvolken wil ontvangen, wordt verzocht dit binnenkort mede te delen aan één van de volgende organisaties: Vereniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, Grint weg 273, 6704 AP Wageningen, telefoon 08370-22733: de afde ling Bunnik e.o. van deze vereni ging, Achterdijk 22, 3981 HB Bunnik, telefoon 03405-61305; Bond van Bijenhouders van de NCB, Spoorlaan 350, 5038 CC Tilburg, telefoon 013-352425; Algemene Nederlandse Imkers vereniging, Groteweg 27, 8191 JS Wapenveld, telefoon 05206- 78236. Postbus 19,8330 AA Steenwijk,Telefoon 05210-13341 Verzocht wordt hierbij naam, adres en telefoonnummer en het aantal bijenvolken dat men wil hebben, duidelijk te vermelden. (Bij het Landbouwschap in Den Haag is de gehele regeling verkrijg baar.) Schade aan bijenvolken bij aanwen den gewasbeschermingsmiddelen Met voldoening heeft de Kontakt kommissie Tuinbouw/Bijenteelt ge- konstateerd, dat er de laatste jaren bij de voorlichting aan de praktijk meer dan voorheen aandacht wordt besteed aan de gevaren van de ver schillende gewasbeschermingsmid delen voor bijen. De Kontaktkommissie Tuin bouw/Bijenteelt wil huurders van bijenvolken wijzen op de gevaren van het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen, vooral tijdens de bloei. Grote voorzichtigheid moet worden betracht bij de bestrijding van onkruid met chemische midde len. Het Dagelijks Bestuur van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen in Nederland heeft een besluit genomen, waardoor reuzechampig nons gemakkelijker bereikbaar wor den voor de handel en dus ook voor de konsument. Al vanaf de introduktie van deze succesvolle, stevige en smakelijke superchampignon kampen de vei lingen met een tekort om aan de grote vraag te voldoen. Dit resul teerde vaak in hoge veilingprijzen. Door nu ook toe te staan dat klasse II reuzechampignons op de veilingen worden verhandeld, zal naar ver wachting het aanbod van deze pad destoelen toenemen. De champig nonliefhebber zal dan ook minder hoeven te zoeken en minder hoeven te betalen voor het produkt. Overi gens gelden voor klasse 11-reuze- champignons dezelfde kwaliteits normen als voor hun kleinere soort genoten in de tweede klasse. Het Dagelijks Bestuur heeft tevens besloten dat ijsbergsla met omblad evenals gewone bladsla klasse 1 in poly-zakjes met Hollandlint en meisjemerk moeten worden verpakt. Om het verschil op de veiling duide lijk zichtbaar te maken wordt de krat ijsbergsla voorzien van een speciale kistkaart. De krat met bladsla krijgt de aanduiding "bladsla" op een eti ket. waarop het Hollandmeisje ont breekt. In januari j.l. werd 425 ha tomaten en 255 ha komkommers aangeplant tegen resp. 521 ha en 300 ha in ja nuari vorig jaar: dit is resp. 18% en 15% minder. Hierdoor kwam het to taal areaal per 1 februari jl. beteeld met tomaten op 1.139 ha en kom kommers op 479 ha: resp. - 4.1 en - 3,0%. Eén en ander blijkt uit het steek- proefonderzoek "Tuinbouwgewas- sen onder glas" van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het areaal beteeld met sla was op 1 februari j.l. 917 ha: 38 ha minder dan vorig jaar. In januari j.l. werd er 312 ha sla aangeplant en 338 ha geoogst. Nagenoeg dezelfde oppervlakten als in januari 1983. Het totaal areaal beteeld met andij vie bedroeg per 1 februari j.l. 113 ha. Dit is 17 ha meer dan vorig jaar Per I februari j.l. werd de opper vlakte beteeld met paprika 236 ha. Hiervan werd 60 ha aangeplant in januari 1984. 16 30 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 16