melk.de witte motor. Maandelijks gesprek minister-landbouwschap Landbouwschap ernstig verontrust over uitvoering superheffing Akkoord met bijzonder vervelende bezwaren Beslissing over tuinbouwgasprijs Advertentie voor "Melk. De Witte Motor." krijgt reklameprijs Men vreest mengprijssysteem Sekretaris Rams van Produktschap: Hofstra: "Brusselse zuivelbesluiten nekslag voor friese melkveehouderij' KALKTIP Het Landbouwschap noemt de aanpassing van het EG-landbouwbeleid negatief en vindt dat de positie van de Nederlandse melkveehouders onevenredig zwaar wordt aangetast in vergelijking met hun buiten landse kollega's. Van een evenwichtige besluitvorming is volgens het schap geen sprake. Bovendien dragen de overeengekomen beheersing van de EG-melkproduktie en de afspraken over de monetair kompen- serende bedragen (mcb's) elementen in zich van renationalisatie. Dat betekent een fundamentele wijziging van het gemeenschappelijk land bouwbeleid, aldus de konklusie van voorzitter Jaap van der Veen van het Landbouwschap in het maandelijkse onderhoud tussen het schap en minister Braks en staatssekretaris Ploeg op donderdag 15 maart il. in Den Haag. De kritiek van het Landbouw schap betrof vooral de uitvoering van de superheffing, waartoe nu door de EG-landbouwministers is besloten en waaraan het Landbouw schap van meet af aan een reeks voorwaarden heeft gekoppeld. Van der Veen kon na een opsomming er van (referentie 1983, geen uitzonde ringen, een uniforme toepassing, geen nationale maatregelen en een beperkte duur van de regeling) slechts konkluderen dat in zeer be perkte mate aan die voorwaarden is voldaan. De nu geblokkeerde ont wikkeling van een dynamische be drijfstak als de veehouderij in ons land schetste hij als rampzalig. De prijsaanleg mag, zo stelde Van der Veen, door de bijzondere mcb-aan- passing wat minder groot zijn, het feit blijft dat onze melkveehouderij- sektor veel minder manoeuvreer ruimte overhoudt dan bijvoorbeeld de Franse. Minister Braks herhaalde dat de dreiging van een verdergaande stag natie in de Europese samenwerking is weggenomen en dat het vrije han delsverkeer binnen de Gemeenschap is behouden, een doelstelling die bij zijn onderhandelingen voorop heeft gestaan. Naast opluchting over doorbreking van de impasse erkende hij dat de maatregelen met name voor de zuivelsektor hard aankomen. Wel benadrukte hij dat met de af wijzing door de EG van de zoge naamde strafheffing op intensieve produktie een groot nadeel is afge wenteld, dat vooral ons land zou hebben getroffen. Het voorstel dat in Brussel op tafel lag, had voor de Ne derlandse melkveehouders een prijs daling van circa 4% betekend. De monetaire operatie leidt er voorts toe dat een over de hele linie voorziene extra prijsdaling van 2 k 3% achter wege blijft. De bewindsman ontkende dat de positie van de Nederlandse melk- Het akkoord van de landbouwminis ters in Brussel kwam voor sekretaris Rams van het Produktschap voor Zuivel als een donderslag bij heldere hemel. "Ik had niet verwacht dat de ministers er met alle uitzonderingen die op tafel lagen zo snel uit zouden komen", zo zei de heer Rams don derdag voor de oud-leerlingen van de middelbare landbouwschool te Drachten. Aan het akkoord kleven volgens hem bijzonder vervelende be zwaren. Het toont aan dat de ge dachte van Beter Zuivelbeleid dat aan kontingentering een prijsverhoging is verbonden niet uit Brussel is te ver wachten. De ministerrraad heeft nooit anders voor ogen gehad dan een be perking van de melkproduktie en be vriezing van de prijzen. De heer Rams kan zich de angst van de melkveehouderij wel voorstellen nu de maatregelen bekend zijn, maar volgens hem was de onzekerheid door het steeds maar weer uitstellen van een beslissing voor een boer ook niet vol te houden. Bovendien waren er boeren die een superheffing zo langzamerhand als de enige oplos sing zagen. Net als de snelle beslis sing heeft het de heer Rams ook ver baasd dat de keuze van de toepassing aan de desbetreffende minister is overgelaten. De kontingentering kan naar de boer of naar de fabriek wor den vertaald. Daarbij bestaat zelfs nog de vrijheid om per regio een verschillend systeem te hanteren. Wanneer ingaan? Er zal volgens de produktschapsse- kretaris een bureau moeten komen dat de uitwerking moet regelen. De vraag is of dat door het produktschap, het Landbouwschap of het ministerie moet gebeuren. Minister Braks zal in elk geval moeten vaststellen hoe groot het "reservepotje" voor hard- heidsgevallen moet worden. Dat moet komen uit de toewijzing van 12 mil jard kilo die Nederland heeft gekre gen. Nog niet duidelijk is het wanneer de regeling zal ingaan. Eén van de hoogste ambtenaren van het ministe rie van Landbouw sloot daarvoor 1 januari van dit jaar niet uit, maar het zal volgens de heer Rams fatsoen lijker zijn om daar 1 april van te ma ken. E.J. Rams De kans om melk met een hoger vetpercentage af te leveren acht hij niet groot. We hoeven er volgens Een van de advertenties uit de "Melk. De Witte Motor.- campagne is uitge roepen tot de beste tijdschrift-advertentie van 1983. De bekroning werd toege kend door de Art Directors Club Nederland (ADCN), die ieder jaar rekiame- prijzen uitreikt. Op de foto de bekroonde advertentie: "het parkeerbord". veehouderij door de recente beslui ten veel slechter is geworden dan die van andere. Volgens hem zijn landen als Denemarken en Duitsland en ook Engeland, waar de melkproduktie de laatste jaren een forse groei door maakt, daarmee - ten opzichte van 1983 - aan een vergelijkbare beper king gebonden als ons land. Beper kingen die zwaar zijn uitgevallen omdat de zuivelmarkt de laatste tijd nog verder is verslechterd. Het Landbouwschap en de minister verschillen van mening over de door beiden gevreesde renationalisatie in de EG. Het resultaat overziende vindt Braks dat dit uiterst beperkt (alleen het moment van aflevering van de melk) is gebleven, terwijl volgens hem bovendien de ontwik keling van de bedrijven niet stil wordt gelegd. Hij wees op diepte-in vesteringen en allerlei kostprijsver lagende maatregelen. Hij verwacht dat van de aanpassing in de relatie vet/eiwit niet veel overblijft en dat er per saldo een prijsneutraal resultaat zal overblijven. De minister zei voorts te verwachten dat Nederland in vergelijking met 1983 ongeveer 7 Vi% zal moeten inkrimpen op zijn melkproduktie, terwijl daar bovenop nog een zeker percentage moet wor den vrijgemaakt voor zogenaamde "hardheidsgevallen"; een percenta ge wilde.hij nog niet noemen. Mengprijssysteem Het Landbouwschap blijft ernstig ve rontrust over de verdere uitvoering van de superheffing. Het schap vreest met name dat zuidelijke landen kie zen voor een soort "mengprijs-sys- teem", waardoor de Nederlandse boer bij een keuze voor de heffing bij de Veehouder, opnieuw extra kan worden gedupeerd. Voorts wordt de kans dat die lidstaten dan verdere nationale maatregelen nemen alleen maar groter met op lange termijn uiterst ingrijpende ge volgen voor de zuivelsektor in ons land. Het Landbouwschap verwacht overigens dat in vergelijking met de huidige melkproduktie in ons land, de meeste boeren ongeveer 10% in hun produktie terug zullen moeten. Mi nister Braks zei de zorg van het Landbouwschap over de verdere uit voering van de superheffing te delen en zich tot het uiterste te verzetten tegen invoering van een mengprijs. Op korte termijn zullen de gesprek ken tussen het ministerie van Land bouw en Visserij en het Landbouw schap over de uitvoering van de su perheffing worden voortgezet. hem niet op te rekenen dat de kraan van de melktank kan worden geo pend om de ondermelk voor de kal veren te gebruiken. Het probleem in de EG is juist het vet. Ook de moge lijkheid, die één van de toehoorders opperde om bedrijven te splitsen en op die wijze aan de superheffing te -ontkomen, leek hem niet veel kans te maken. Weinig heil zag hij verder in de direkte verkoop van melk aan de konsument, het maken van boeren kaas of afspraken met een buurman om zijn deel te leveren. Daarop zal volgens de heer Rams voldoende toezicht komen. De heer Rams ver wacht dat minister Braks voor Ne- derland met een verdeling van de produktie zal komen op basis van 1983 met een aftrek van 6 of 7 pro cent. Minister Braks verwacht vandaag, vrijdag 23 maart, een beslissing over de gasprijsproblematiek voor de glastuinbouw. Dit heeft hij donder dag 15 maart laten weten in zijn maandelijkse gesprek met het Land bouwschap. Het Landbouwschap pleit er al geruime tijd voor dat zowel de voorraad- als de milieuheffing uit de gasprijs worden geschrapt. Mi nister Braks is het daar volledig mee eens en verwacht dat dit binnenkort ook gebeurt. Tegelijkertijd wil de overheid echter de berekeningsmet hode voor de tuinbouwgasprijs kop: pelen aan zware stookolie met 1% zwavel (nu is dat 1 Vi%), waardoor de tuinder per saldo niet minder en mogelijk zelfs meer voor zijn gas moet betalen. Door middel van een demonstratieve aktie hebben de tuinders onlangs het verzoek van het Landbouwschap kracht bijgezet. Jaap van der Veen. voorzitter van het Landbouwschap, heeft de minister duidelijk gemaakt dat de tuinbouw niets voelt voor een koppeling van de gasprijs aan een oliemarkt die niet alleen instabiel, maar bovendien manipuleerbaar is. Minister Braks wilde niet op het be raad van volgende week vooruitlo pen, maar wilde niet verhelen dat hij grote zorg heeft over het uiteinde lijke resultaat van hét overleg. Dit zijn de naakte feiten... De voorzitter van de Friese Maat schappij van Landbouw, de heer G. Hofstra, heeft op de algemene verga dering van de maatschappij maandag 19 maart j.l. te Leeuwarden de recent door Brussel genomen besluiten tot regulering van de melkproduktie de nekslag voor de friese melkveehou derij genoemd. Cijfers tonen aan dat friese veehou ders in de modernisering van hun bedrijven de laatste paar jaar een produktiegroei hebben laten zien van ruim 13%. Plusminus 20% van de veehouders heeft hun produktie niet uitgebreid. 80% wel en met een ge middeld percentage van plusminus 16%. Hofstra: "Bij een referentiejaar 1981 1% betekent dit op deze bedrijven gemiddeld een inlevering van 15% van hun produktie per bedrijf. Telt dan nog een kostenstijging er bij in de verwerkende industrie door het minder aanbod van melk en men komt voor de gemiddelde Friese boer aan een inkomensdaling van vijftien tot twintigduizend gulden per bedrijf'. De heer Hofstra konkludeerde in zijn openingstoespraak dat de ont wikkeling van de bedrijfstak melk veehouderij nu wordt stilgezet. "Kommissaris Hans 'Wiegel kan daarom straks in Friesland beginnen met puin ruimen. Een ieder weet immers dat als je de melkveehouderij in onze provincie voor lange tijd be vriest, dit direkt en indirekt een ster ke negatieve invloed zal hebben op de totale Friese ekonomie". Een onderhoudsbekalking wordt als regel geadviseerd voor die percelen waarop een zo genaamd kalkmin- nend gewas zal worden geteeld (bie- ten-gerst-tarwe-vlinderbloemigen- maïs). 4 23 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4