PVV: wisselvallige varkensmarkt Grondstoffenmarkt Marktontwikkelingen zuivel Goedkope en goede bewaarplaats uit sandwichpanelen Nieuw instrument voor bepalen drachtigheid Perspektief rundvleesmarkt 1984 Nieuwe eg Lely Veevoeder- komputerservice: Veekos Mede als reaktie op uiteenlopende grensbelemmeringen is de afgelopen week het aanbod in slachtvarkens nogal wisselvallig geweest, aldus ir. Wassenberg bij de bespreking van de marktsituatie in de openbare be stuursvergadering van het Produkt- schap voor Vee en Vlees in Rijswijk. Het diepe prijsdal van januari is in middels gepasseerd, doch het kreë- ren van nieuwe entgebieden leidde tot verstoringen in de aanvoer. Er wordt vrij goed gebruik gemaakt van de partikuliere opslagregeling. Er is ongeveer 4400 ton opgenomen. De prijzen van de onderdelen heb ben zich niet parallel ontwikkeld met de varkensprijzen, zodat de verwer kende bedrijven in de rode cijfers geraakten. De konsumptie ontwikkelt zich wei nig bevredigend, doordat de hogere prijzen moeilijk door te berekenen zijn aan de konsument. Krappe biggenmarkt In biggen staat tegenover een grote vraag een ge ring aanbod, mede door de versto ringen door de entgebieden, van waaruit geen biggen mogen worden geleverd. De prijzen liggen momen teel rond de 114,Deze hoge prijs tast de rentabiliteit in de varkens houderij aan, dit vooral door de ge stegen voerprijzen. Slachtrundermarkt Voor stieren en koeien zijn de prijzen de laatste twee weken gestegen. De voorraden zijn iets gedaald. De in ternationale markt laat zich wat vriendelijker aanzien, waardoor de derde-landenexport wat kon toene men. De onverhoedse verlaging van de restituties heeft nogal wat schade toegebracht aan het handelsverkeer met derde landen. De grote internationale vraag naar huiden, leidde tot rekordprijzen voor huiden. Er is een goede buitenlandse vraag naar MRY-stiertjes, wat een duide lijke steun verleende aan het prijsni veau. De opbrengst van de gemeste kalve ren stond onder druk. Voor wolvee liepen de prijzen wat terug, doch het prijspeil blijft voor de producent toch nog aantrekkelijk. De export heeft zich na januari her steld. Verwacht aanbod varkens en runde ren in 1984 Op basis van de decemberontwikke- lingen in de Gemeenschap mag ver wacht worden dat voor het le half jaar van 1984 een toename van de varkensproduktie zal plaatsvinden van 150.000 in het le en 174.000 stuks in het 2e kwartaal. De rentabiliteit van de varkenshou derij heeft de afgelopen tijd onder zware druk gestaan. Dit vooral door de gestegen voerprijzen. Deze zullen naar verwacht wordt op termijn een daling vertonen, aldus de mening van het Produktschap, dat deze verwachting baseert op de ont wikkeling van de prijzen van vee voedergrondstoffen in de afgelopen tijd. Een onzekere faktor blijft even wel de koers van de dollar. Dalend verbruik Voorlopige gegevens over 1983 ge ven een daling van het verbruik aan in Nederland, in Duitsland en Frankrijk zou van een lichte toena me van het verbruik sprake zijn. De export uit Denemarken naar de Ver. Staten heeft zich voorspoedig kunnen ontwikkelen, na opheffing van de invoerstop in de Ver. Staten. Prijsontwikkeling Het Produktschap verwacht dat er voorlopig weinig reden is om voor de producenten veel gunstiger varkens- prijzen te verwachten zijn. Pas in de loop van het 2e halfjaar zou er enige verbetering kunnen optreden. Voor lopig is er sprake van een enigszins labiele markt. Het Produktschap wijst erop dat de dierziekte-situatie eventueel aanleiding zou kunnen geven tot problemen.... Bij het aanbod van slachtrunderen in 1984 moet rekening gehouden wor den met het effekt van de superhef fing op de melk. Deze zal aanleiding kunnen geven tot een grotere uit stoot. Daarbij werd evenwel de ver wachting uitgesproken dat de vee houders de vergrote uitstoot wel zul len spreiden. Een extra uitstoot zou in de 2e helft van 1984 te verwachten zijn. In de Gemeenschap zal het runder aanbod in 1984 2% groter uitvallen dan in 1983. Voor vette kalveren rekent men eveneens met een toename van het aanbod met bijna 2%. Op basis van de voorziene ontwik keling van het aanbod in runderen en kalveren verwacht het Produkt schap in 1984 geen ingrijpende ver anderingen in het prijsniveau, andere dere dan de seizoenmatige verande ringen. Belangrijk is dat de marktor dening voldoende steun zal geven. v.d.W. Was 1983 voor de internationale rundvee- en rundvleesmarkt al geen al te gunstig jaar, ook voor 1984 ziet het er niet veel gunstiger uit, aldus een rapport van het GATT (Alge mene overeenkomst inzake handel en tarieven) in Génève. In 1983 steeg het aantal runder slachtingen en daalden de prijzen, aldus het rapport en gesteld wordt dat de negatieve faktoren die in 1983 de wereldmarkt voor rundvlees heb ben beïnvloed in 1984 zeker niet minder gewicht hebben. De export van de belangrijkste ex portlanden (Australië, de E.E.G., Argentinië, Brazilië, Nieuw Zeeland, Uruguay, de Ver. Staten en Canada) is in 1983 met 4% gedaald tot 2.853.000 ton. Het GATT verwacht in zijn rapport in 1984 een teruggang met bijna 7% tot 2.655.000 ton. De stemming op de markt voor grondstoffen bestemd voor de vee voederindustrie was in de afgelopen week in het algemeen vast, ondanks de wat grillige koersontwikkeling van de dollar. Franse mais blijft tegen geschikte prijzen te koop en de belangstelling daarvoor is aanhoudend goed. In maisgluten ging de afgelopen week veel om, waarbij ook de koers van de dollar een nogal grote rol speelde. De vraag naar stomende en verwachte posities was levendig. Ook maisvoermeel had een goede markt. De sojamarkt was nogal lui. Een enigermate dwingend aanbod in tapioka drukte de prijzen. De be- In de acht weken tot 25 februari werd dit jaar 1.813.000 ton melk afgele verd, wat bijna 24.000 ton of 1,3% meer is dan in de overeenkomstige 8 weken van 1983. De afzet aan konsumptiemelk en konsumptiemelkprodukten bleef 1% achter bij vorig jaar. De produktie van boter steeg met 8% ten opzichte van vorig jaar, toen reeds de produktie aanmerkelijk groter was dan in 1982. In de eerste tien weken werd 12.000 ton boter (- 7%) en 8500 ton botervet 9%) uitgevoerd. Er ging minder boter naar Iran, meer naar de Sovjet-Unie en Cuba. De vooruitzichten ten aanzien van de uitvoer van boter en botervet zijn weinig gunstig. Op 9 maart bedroegen de interven- tievoorraden boter in Nederland 164.981 ton vergeleken met 46.518 ton een jaar daarvoor. Kondens en poeder De produktie van gekondenseerde langstelling voor latere leveringen dit jaar is zeer gering. De prijzen voor cocos bleven vrij stabiel, doch voor latere leveringen kon men veelal wat goedkoper te recht. Lijnschilfers zijn goed gevraagd in een licht oplopende markt. Ook tar- wegries trok iets aan in prijs, evenals lucerne en pulp. De Europese Kom missie heeft een permanente in schrijving geopend voor 750.000 ton interventie-tarwe, waarvan 375.000 ton uit Duitsland, 300.000 ton uit Frankrijk, 50.000 ton uit Nederland en 25.000 ton uit Engeland. Men heeft daarbij vooral het oog op ex port naar het Oostblok en Spanje. vdw melk bedroeg tot 25 februari 85.938 ton of 5% minder dan vorig jaar. De uitvoer van volle ongesukkerde kondens naar derde landen liep met weinig minder dan een kwart terug, vooral door een daling van de uit voer naar Nigeria. De konkurrentie öp de markten in derde landen is hevig, vooral ook van Duitsland en andere EG-partners. De produktie van niet-mager poeder steeg met 6%. In de eerste twee maanden werd ruim 33.000 ton volle kondens naar derde landen uitge voerd, 7000 ton meer dan vorig jaar. De oorzaak is een opleving van de markt voor niet-mager poeder en de laatste maanden van 1983. De toen gesloten kontrakten worden thans uitgevoerd. Momenteel is de markt afwachtend. De produktie van ma ger poeder is tot 25 februari met on geveer 20% ten opzichte van vorig jaar gedaald. De veevoederindustrie neemt nage noeg gelijke hoeveelheden af als vo rig jaar. vdW. landbouwmechanisatie In Nieuw Pekela staat het prototype bedrijfsgebouw voor goedkope bewa ring van aardappelen of andere pro- dukten. Dit gebouw is vervaardigd uit sandwichpanelen met V- liggerdakelementen en ontworpen door het IMAG te Wageningen. Dit gebouw biedt een goede bewaarpres- tatie tegen relatief lage kosten. Voor de dakkonstruktie zijn bouwe lementen ontworpen met een V- vormige doorsnede. De V is opge bouwd uit twee sandwichpanelen opgevuld met polystryreenschuim. Voor de wandkonstruktie is ook ge kozen voor een sandwichpaneel met dezelfde opbouw als de dakpanelen. De panelen worden in de zijgevels gedeeltelijk schuin gezet om de aardappeldruk op de wand te kun nen opvangen. Op deze manier wordt het natuurlijk talud van losge- storte aardappels enigszins bena derd. Voor de opvang van de aard appeldruk en voor het afhangen van de deuren is het nodig een lichte staalkonstruktie in de wanden toe te passen. De toegepaste staalplaten bij de panelen worden aan beide zijden beschermd tegen corrosie door mid del van een uit lagen opgebouwde behandeling. Uit proefbelastingen is gebleken dat de totale konstruktie qua sterkte voldoet aan de Neder landse bouwnorm. U kunt het gebouw zien en beoorde len tijdens de officiële ingebruikname op 29 maart om 14.00 uur. Het staat op het bedrijf van E.J. Havenga, Mo lenstraat G 59, Nieuwe Pekela. Meer informatie bij het IMAG, tel. 08370-19119. Lely Industries N.V. te Maasland heeft een nieuwe eg met 6 m. werk- breedte uitgebracht onder de naam Lelyterra 600 Hydro. Deze eg heeft een extra zware uit voering van de centrale aandrijving en van de beide zij aandrijvingen. De Lelyterra 600 Hydro mag belast worden tot 203 kW of wel 275 PK motorvermogen. De eg-elementen zijn in parallello- gramkonstrukties bevestigd. Ook zijn de elementen hydraulisch op klapbaar voor transport. Binnen enkele sekonden is de Lely terra 600 Hydro van transportstand in werkstand te brengen en andres- om. Meer informatie bij Lely, tel. 01899-12644. 23 maait 1984 In Nederland zijn al geruime tijd drachtigheids testers op de markt. Deze werken volgens een principe, waarbij de aanwezigheid van vrucht water de indikatie is voor drachtig heid. Helaas kunnen andere vocht ophopingen door bijvoorbeeld ont stekingsprocessen in de buikholte ook opgevangen worden en is een verkeerde diagnose daardoor niet uitgesloten. De Medata-drachtigheidstester, geïmporteerd uit Engeland sinds no vember 1983, reageert niet op vruchtwater, maar op bewegende strukturen die in verband staan met de drachtigheid: bloedstuwing in de baarmoederslagader, bloedstuwing in de navelstreng vaten en de hart slag. Schouten van de Voort gaat haar af nemers een voor Nederland unieke service bieden. Met Veekos, de Vee- voederkomputerservice, gaan zij sa men met de individuele melkvee houder voor het betreffende bedrijf het optimale rantsoen berekenen. Alleen met een optimaal rantsoen, nauwkeurig afgestemd op de be hoefte van de koe, kunnen de voer kosten per liter melk zo laag moge lijk worden gehouden. De komputer is in één van de be drijfswagens ingebouwd. In het op timalisatie-programma van de kom puter zijn de nieuwste inzichten over de rundveevoeding verwerkt. Naar eigen inzicht kan elke individuele melkveehouder hieraan extra voor waarden toevoegen of wijzigingen in de al aanwezige voorwaarden aan brengen. Vervolgens berekent de komputer wat voor het betreffende bedrijf, zowel wat betreft de prijs als de kwaliteit, de beste aanvulling op het grondrantsoen is. Een ultrasone zender stuurt golven met een bepaalde frequentie de buikholte in en door middel van een gevoelige ontvanger (ingebouwd in een koptelefoon) worden de karak teristieke geluiden opgevangen. De gebruiker wordt door middel van een demonstratie kassetteband gein- strueerd. De Medata detektor werkt volgens het doppler-principe en is afkomstig uit de humane verloskunde en zwangerschaps diagnostiek. In 1978 werd de apparatuur aangepast aan de toch wel geheel andere omstan digheden in de veehouderij. Sinds 1978 zijn er in Engeland, Duitsland en Frankrijk ongeveer 3000 detek- tors verkocht aan hoofdzakelijk var kens- en rundveehouders. De laatste jaren neemt de belang stelling voor dit instrument in de schapenhouderij sterk toe. Niet al leen vanwege het tijdig opsporen van niet-drachtige ooien, maar ook om dat dit instrument een indikatie geeft omtrent het aantal levende vruchten. Boeren kunnen bij meerlingen dracht over gaan tot extra krachtvoer verstrekking hetgeen de lammeren en de ooien ten goede komt. In tegenstelling tot vele andere drachtigheids detektors kan het Me- datasysteem zonder speciale hulp middelen bij alle soorten dieren ge bruikt worden. Het is echter wel noodzakelijk dat een gebruiker op de juiste wijze geïnstrueerd wordt. Bij verkoop van dit instrument besteden wij dan ook nog al veel tijd aan dit aspekt. Elk apparaat wordt door ons persoonlijk afgeleverd en gedemonstreerd. Momenteel doen wij in samenwer king met een aantal gezondheids diensten in Nederland een onder zoek naar de betrouwbaarheid om trent één of meerlingen-dracht voor spelling bij schapen. Het resultaat van dit onderzoek zal t.z.t. in diverse vakbladen opgeno men worden. De prijs van de Medata-drachtig- heids detector ligt ongeveer op de zelfde hoogte als die van andere in Nederland verkrijgbare drachtig heids testers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 21