"Tuinbouwprodukt moet boven internationale standaard uitsteken" A, TUIIMBOUWKLANKEISS Gewasbeschermingsgids groenteteelt 1984 kas\ weekstaat energieverbruik Verschil in bloei neemt toe De Doré's kiemen traag dit jaar N.T.S. positief over voorlichting door landbouworganisaties Voorjaar op de Bevelanden Dr. W.H. Kemmers in jaarrede: Het ontsmetten werkt ook nog ver tragend op het kiemen, zodat sommi ge partijen met een voor deze tijd wel erg kleine kiem de grond in gaan. Er wordt in deze maand meestal heel wat kou geleden op de aardappelplanters. Deze oude aardappelplanters zijn nog steeds in gebruik op THOLEN. Het is toch tegenwoordig wel iets unieks dat deze machine na zoveel jaren nog steeds voldoet en eigenlijk nog niet te vervangen is, want de spruiten die men met veel zorg en moeite op het pootgoed gekregen heeft wil men wel behouden. Het is in de praktijk toch wel geble ken dat vol automatisch planten met voorgekiemd pootgoed veel kiembe- schadiging geeft en later een ongelijk gewas. Het voorjaar is een tijd van spanning voor boer en tuinder. Men is dan erg afhankelijk van het weer. De grond zaai- of pootklaar maken doen we het liefst zo droog mogelijk en dat heeft men niet altijd in de hand. De diepte van de grondbe werking is voor elke grond en elk gewas anders en vereist dan ook een goede afstelling van het werktuig. Want men moet toch op de vaste grond kunnen zaaien en dan voor fijne zaden niet te diep. Een goed zaaibed begint eigenlijk al met ploegen wanneer er ongelijk is geploegd kan men de akker zeker met aangedreven eggen in het voor jaar wel weer gelijk krijgen. Maar wat een bak is geweest is dan 10 - 15 cm losse grond. Als daar ge zaaid wordt valt het zaad al dieper wat bij veel regen funest is en bij droogte zal het zaad in die losse grond gemakkelijk aandrogen. Er Ook voor 1984 is weer een nieuwe uitgave van de ziekten- en onkruid- bestrijdingsgids voor de groenteteelt tot stand gekomen. Voor de regio Liuburg is dit de 25ste uitgave. Gedurende deze periode is het aanvankelijk regionale boekje uitgegroeid tot een landelijke gids en een niet meer weg te denken hulp voor de tuinder bij het nemen van beslissingen inzake gewasbescherming. Evenals de voorgaande jaren bleken veel veranderingen te moeten wor den aangebracht enerzijds op grond van onderzoekresultaten van het Proefstation voor de Tuinbouw on der glas te Naaldwijk, de regionale proeftuinen, de Plantenziektenkun- dige Dienst en andere instellingen en anderzijds naar aanleiding van praktijkervaringen van de voorlich ters, met name de regionale specia listen gewasbescherming. Bij enkele teelten onder glas is dit jaar een begin gemaakt met een strategie (bestrijdingswijze) om re sistentie bij ziekten en plagen te voorkomen of te vertragen. Bepaalde ziekten en plagen moeten veelvuldig worden bestreden. Indien men daar voor steeds hetzelfde of een nauw verwant chemisch middel gebruikt, vordt de kans op resistentie sterk ergroot door de voortdurende en eenzijdige selektiedruk. Bij veelvul dige bespuitingen is het daarom raadzaam om middelen uit verschil lende chemische groepen met elkaar af te wisselen om zo resistentieont wikkeling tegen te gaan. Bij de meest voorkomende ziekten en plagen zijn de mogelijkheden hiertoe nu aange geven. Zorgvuldig en slechts spuiten wan neer dat absoluut noodzakelijk is, dragen eveneens bij tot het voorko men van resistentie. De meeste van u hebben dit boekje al ontvangen. In veel regio's wordt het boekje massaal door de veilingen en andere organisaties (proeftuin Ven- lo, de N.C.B. en de A.B.T.B.) inge kocht, die het op hun beurt weer on der de aangesloten leden versprei den. Helaas is dit niet overal het ge val. Een mogelijkheid om alsnog in het bezit te komen van deze uitgave is door het te bestellen bij het C.A.D. voor de Gewasbescherming. Hiertoe dient u een bedrag van 7,50 over te maken op postgironummer 1690875 onder vermelding van gewasbe scherminggroenteteelt 1984. Bestelling is ook mogelijk bij de re gionale konsulentschappen voor de tuinbouw. C.A.D. voor de Gewasbescherming te Wageningen De afgelopen maanden is de diskussie over de voorlichting eerder toe- dan afgenomen. Deze diskussie is daarom toegenomen omdat organisaties in de land- en tuinbouw voorlichting gaan bedrijven. Initiatieven in die richting zullen vanuit de N.T.S. positief kri tisch beoordeeld worden. Wel is de N.T.S. van mening dat zo veel mogelijk naar goede samenwer king tussen overheidsvoorlichting, partikuliere voorlichting - N.T.S. nationaal of regionaal gestreefd moet worden. Verder vindt de N.T.S.: Dat de begeleiding van studie- klubs en gewaskommissies door voorlichting en onderzoek goed gebeurt. - Dat de N.T.S. zich in zal zetten om deze goed funktionerende lij nen voort te zetten. - De N.T.S. erkent dat partikuliere voorlichtingsburo's een taak heb ben op het terrein van de recept voorlichting. - Dat partikuliere voorlichtingsbu ro's en - voorlichters zich in de 23 maart 1984 worden hiermee elk jaar weer fouten gemaakt die niet meer te herstellen zijn en veel geld kosten. Immers een te dun of ongelijke opkomst van b.v. violen betekent een halve opbrengst of nog minder. Men kan eigenlijk maar één keer zaaien want van overzaaien komt meestal niet veel terecht. Er is hier veel vakmanschap voor nodig. In een week tijd kan veel werk verzet worden tegenwoordig maar of het ook allemaal goed gedaan wordt is nog de vraag. Er wordt ook op de glasbedrijven veel werk verzet met het radijsbossen. Er zijn dan veel nijvere handen nodig en voor veel vrouwen is dit een gewilde gelegen heid om wat bij te verdienen. De tuinder zelf heeft aan de vroegste radijs niet veel verdiend. Het blijkt ook nu weer dat eerst de export op gang moet komen voor men een goe de prijs krijgt. Dan zijn er soms teveel voor het binnenland en te weinig voor de export. Hier in Nederland eet men net zoveel radijs als in Duitsland. Maar men wil er hier geen luxe prijs voor betalen gelukkig dat de duitser dat nog wel wil. Hopelijk zijn er in de aanvoer geen te grote pieken die de export niet zou kunnen verwerken. De eerste tekenen van het voorjaar zijn duidelijk merkbaar in de natuur. De knopontwikkeling van de fruitge wassen verloopt nu snel. Vooral de pereknoppen beginnen te schuiven en wanneer we in dit stadium zijn aan geland gaat de ontwikkeling tot de bloei snel. De meeste fruittelers heb ben de peresnoei dan ook beëindigd en de laatste appelpercelen ter hand genomen. Op veel bedrijven heeft men het hout versnipperd en de stroken gepoetst, zodat de rij paden klaar liggen om de meststoffen te strooien en de on- kruidbestrijding uit te voeren. Vorig jaar is met sukses de kombinatie diuron/simazin in het voorjaar ver spoten op die percelen waar resis tentie tegen straatgras is waargeno men. Ook tegen basterdwederik is diuron werkzaam. De dosering be slist niet boven de 2 kg/liter per ha. opvoeren. Na een winterperiode, waarin vele uren aan de snoei wordt besteed en de eerste stap wordt gezet een goeie kwaliteit fruit te telen is het prettig de voorjaarswerkzaamheden ter hand te nemen. Als het snoeihout opgeruimd is en de stroken zijn ge poetst liggen de percelen er schoon en verzorgd bij. Een goede start voor een nieuw seizoen. De afzet van de oogst '83 verloopt bijzonder goed. Gezien de vrij grote voorraden ver geleken met voorgaande jaren is de prijsontwikkeling goed te noemen. Europees gezien waren er per l maart '83 45% meer appelen en 53% meer peren dan in '82, het jaar na het zware vorstjaar '81. Met name voor onze Conference is er het hele sei zoen door een goede afzetuarkt op gebouwd. Ons voornaamste bewaar- ras de Golden Delicious liet het de afgelopen maanden iets zitten, maar op dit mouent is de vraag naar Gol den flink toegenomen. De maat 70- 80 mm Klasse I ging voor de mooie partijen tot rond de 1,15 per kg en de maat 60-70 mm liep tot 86 cent per kg. Deze maat is gevraagd voor de Skandinavische landen, mits de kleur niet te geel is doorgeslagen. De fruitafzet verloopt dus naar wens en het is verstandig om geen gaten in de markt te laten vallen en een zekere regelmaat in de aanvoeren te houden. Op dinsdag 20 maart jl. vond de jaarvergadering vap het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland plaats in het Congres gebouw te Den Haag. De voorzitter van het Centraal Bureau, Dr. W.H. Kemmers, gaf hier zijn visie op de situatie waarin de Nederlandse groente- en fruitteelt zich bevindt. Hij besteedde daarin bijzondere aandacht aan het marktgericht handelen bij de Nederlandse voedings- tuinbouw, en hij zei daarover o.m. het volgende: "Niet wat op de tuin of de veiling gemakkelijk werkt en de kosten laag houdt is beslissend voor onze toekomst, maar of we met ons produkt ruimschoots boven de internationale standaard uitsteken. Produktbe- handeling, verpakking en sortering, konditionering, residubewaking, kortom kwaliteit, wordt in de markten aan deze standaard gemeten. Dit vergt inspanning en veroorzaakt kosten; beide kunnen echter ruim schoots in de prijszetting hun beloning vinden. taakstelling mede moeten laten informeren en zelf ook kennis over moeten dragen aan N.T.S., Voorlichting en Onderzoek. - Dat de initiatieven in Limburg en Brabant om te komen tot inten sieve teeltbegeleiding vanuit de organisatie met belangstelling gevolgd dienen te worden. - Dat, als mocht blijken dat er be hoefte aan voorlichting is vanuit de N.T.S., aan de kringen van de N.T.S. zal worden gesuggereerd dit ter hand te nemen. De N.T.S. is wel van oordeel dat een en an der regionaal bekeken en/of aangepakt moet worden. Voorlichting zal ook in 1984 een ak- tuele zaak blijven. Het streven moet er vooral op gericht zijn de over heidsvoorlichting te handhaven op het huidige nivo met een efficiënte werkwijze. Middels goede samenwerking t,a.v. informatieuitwisseling met partiku liere buro's moet getracht blijven worden een zo uniform mogelijke voorlichtingsboodschap te brengen. Er bestaan hoekjes in de markt waar aan een produkt - de sortering, het kwaliteitspeil, of de verpakking - reële bijzondere eisen worden ge steld. Onze op massale afzet gerichte produktindeling is hierop niet inge steld. Er zouden afzetkansen verlo ren gaan als we niet zouden proberen aan de eisen van zulke deelmarkten te voldoen. Het veilingwezen zal be reid moeten zijn met geïnteresseerde telers een oplossing te zoeken om ook dit aanbod te leveren". Kwaliteit Ook besteedde Dr. W.H. Kemmers bijzondere aandacht aan de kwaliteit als speciaal marketing instrument: "Wanneer wij het gehele terrein van ons werk overzien is er één punt dat in het bijzonder de aandacht vraagt: het aspekt kwaliteit. We stellen vast dat de vraag naar groenten en fruit, ondanks het conjunctuurverloop, wel ongeveer op peil is gebleven. We moeten daar echter aan toevoegen dat dit vooral de vorm heeft aange nomen van vraag naar een goed kwaliteitsprodukt tegen een nog aanvaardbare prijs. De Westeurope- se konsument heeft in de goede jaren een goed produkt leren waarderen en wil dit liever niet loslaten. Zeer grote delen van ons aanbod voldoen aan deze massale wens. We hebben niets te zoeken in de goedkope delen van de markt, waar een matig tot laag kwaliteitspeil gangbaar is. Ons beleid is en blijft erop gericht op de markt voor het goede produkt, waar we wel sterk staan, een duide lijke voorsprong op de konkurrentie in stand te houden. De "Holland"- vlag moet dan echter altijd de juiste lading dekken. Er bestaat ook een niet onbelangrijk marktsegment dat niet de goede, maar de zeer goede kwaliteit vraagt. Diverse levensvat bare, harde kernen van tuinbouw, die in^gnze afzetgebieden bestaan, richten zich op dit marktsegment. Super Het is met het oog op dit marktseg ment dat wij in de veilingaanvoer het begrip "SUPER" hebben ingevoerd op een wijze die tot in de detailhandel herkenbaar is. Het beste deel van onze klasse I, dat de officiële klasse "Extra" benadert, kan goed voldoen aan de daar heersende eisen. De eer- W.H. Kemmers ste ervaringen met deze aanbod-seg mentatie zijn gunstig. Het begint reeds een onderdeel van het markt gerichte denken in de veilingkring te worden. We doen een dringend be roep op alle betrokkenen: veilingbe- sturen en -direkties, telers en hande laren dit denken te intensiveren en vooral in daden om te zetten". Tot zover dr. Kemmers in zijn jaarrede. Het verschil in bloei tussen de verschillende kastypen neemt langzaam toe. Eind januari was er eigenlijk nog geen verschil tussen de kastypen, maar de bloei is nu respektievelijk in de venlokas - fut. kas - acrylplatenkas bij tros 9,5-9,1-8,9. Verschil in bloei tussen de gedruppelde grondteelt en de steen- wolteelt is er niet meer en dat is opmerkelijk, omdat de steenwolteelt bij de eerste tros meer als een week voor lag. Op zonnige dagen is de watergift in de venlokas zo'n 1200 cc per plant per dag, zowel in de grond als in de steenwol. Wanneer men er van uitgaat dat er zo'n 30% wordt overgedoseerd dan verdampt een tomatenplant op dit moment 800 cc per dag. In de dubbeldekskassen wordt er 25% minder water gegeven bij een E.C. van 2,5 (in de venlokas is dat 2,2). De E.C. van het druppelwater in de grond is 4 in de dubbeldekskassen en 3,5 in de venlokas. De stooktemperatuur is 18 gr.C. op de dag en 16 gr.C. 's nachts. De vochtre- geling werkt en ten behoeve van de CO2 voorziening is er tussen 11 uur en 17 uur een minimumbuis van 40 gr.C. Het energieverbruik bedroef» deze week 11.771 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. - Kontrole Week no. 11 d.d. 9/3-16/3 acrylpl. m scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 109 114 131 99 109 131 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-12-1983 1540 1705 1707 1427 1638 1715 oogst in kg/100 m2 23 39 75 47 70 75 gemiddeld vruchtgewicht in gram 47 51 45 47 50 47 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid 4.3 gr.C. 2,9 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19