VOO It lie Voor u geknipt! p.i. zuid geluid uit dB Stagemogelijkheden in Australië/Nieuw-Zeeland, Canada/Amerika 3 C.J.O. Volleybaldag p.j.-z.-agei-ida Even voorstellen... Diskussiedag beroepsstatus boerin Subsidiegids voor emancipatieaktiviteiten Brochure voor kankerpatiënten "Jaargetijden op schaal" Au pair naar het buitenland Spelvoorlichting redaktie henk tegels Kreatief bezig zijn voor visueel gehandikapten Met de fiets er opuit! vrouw onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg l, 4494 PB Geersdijk Deze keer een aantal aankondi gingen die ik voor u uit diverse tijdschriften enz. verzamelde. Vrouwen die op het gebied van emancipatie bepaalde aktiviteiten willen starten en daarvoor subsidie willen aanvragen, kunnen voortaan de "Emancipatiesubsidiegids" raad plegen om te weten bij wie ze moeten zijn met hun aanvraag. De brochure, waarin de mogelijkheden en de voorwaarden betreffende subsidie aanvragen staan opgesomd, is ver schenen bij het ministerie van Socia le Zaken en Werkgelegenheid. De belangrijkste voorwaarde die ge steld wordt aan de te subsidiëren ak- tiviteit is "het leveren van een bij drage aan het emancipatieproces van vrouwen in de samenleving". Zowel de rijksoverheid als de plaatselijke en provinciale overheden kennen spe ciale bedragen die bestemd zijn voor het emancipatiewerk. Vrouwen die op plaatselijk of pro vinciaal niveau emancipatieaktivi teiten willen ondernemen, kunnen een beroep doen op de Tijdelijke Rijksbijdrageregeling Emancipatie werk. In het kader van deze regeling krijgen gemeenten en provincies 50 cent per inwoner van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Kuituur, mits dit geldt wordt besteed aan emancipatie. Subsidies voor landelijke aktiviteiten worden in de eerste plaats verstrekt door het ministerie dat verantwoor delijk is voor het betreffende be leidsterrein (b.v. gezondheidszorg- aktiviteiten bij WVC). Het ministe rie van Sociale Zaken en Werkgele genheid heeft geld beschikbaar voor landelijke aktiviteiten van meer al gemene aard, voor deskundigheids bevordering van vrouwelijk kader en voor landelijke emancipatiesteun punten. De Emancipatie-subsidiegids is schriftelijk aan te vragen bij de Staf afdeling Externe Betrekkingen van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, Postbus 20801, 2500 EV Den Haag. De uitgave is gratis. "Chemotherapie" heet de brochure die verschenen is voor kankerpa tiënten die een behandeling krijgen met medicijnen die kankercellen do den of hun groei belemmeren. De behandeling heet "Chemothera pie" en heeft vaak onaangename, maar tijdelijke bijverschijnselen. De brochure - een uitgave van het K.W.F. - bereidt patiënten hierop voor en geeft adviezen over wat zij het best kunnen doen als ze last krij gen van die bijverschijnselen. De ontdekking en de verbetering van de chemotherapie heeft er toe bijge dragen dat tegenwoordig meer dan 40% van alle kankerpatiënten ge neest. Het KWF betaalt mee aan verder onderzoek op dit gebied. De brochure is gratis verkrijgbaar bij Koningin Wilhelmina Fonds, Sop- hialaan 8, 1075 BR Amsterdam, tel. 020 - 644044. Bij "Het Nederlands Zuivelbureau" is een nieuw kookboek verschenen met als titel "Jaargetijden op schaal". Speciale menu's voor lente, zomer, herfst en winter vormen in dit kook boek de hoofdschotel. Daarnaast zijn recepten opgenomen voor bijzondere gelegenheden per seizoen: zoals voor moeder- en va derdag in de lente, een barbeque in de zomer, gourmet en raclette in de herfst en voor de feestdagen in de winter. U kunt het bestellen bij: Het Nederlands Zuivelbureau, Post bus 30, 2280 AA Rijswijk (ZH), tel. 070-985550. Prijs 19,50. Jongeren die graag eeri poosje als au pair naar het buitenland willen, kunnen zich laten inschrijven en/of een lijst met buitenlandse adressen aanvragen bij het bureau voor Inter nationale Jongeren Kontakten, Postbus 15344, 1001 MH Amster dam, tel. 020 - 250821. Kosten 6,-. - "Wegwijzer in speelgoedland" - "Zo leer je praten" - "Feestvieren met kleine kinde ren" - "Slaap kindje slaap" - "Spelen en lezen met peuters en kleuters" Dit zijn allemaal titels van kleine boekjes, die u tegen betaling aan kunt vragen bij: Spel- en Opvoedings voorlichting, Frankenslag 160, 2582 HX Den Haag, tel. 070 - 524064, giro 1660 De I.A.E.A. (International Agricultural Exchange Association), een organisatie die gevestigd is in Kopenhagen, organiseert stagemoge lijkheden in Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Amerika. Het ver trek en de terugkomst vindt plaats per groep. In het land waar de stages plaatsvinden wordt een introduktiebijeenkomst gehouden. Er is een supervisor aanwezig die de stagiaires op de bedrijven zal bezoeken. Op 27 maart '84 wordt in Wagenin- gen een studiedag gehouden over de nieuwe EG-richtlijnen die een "be roepsstatus" voor boerinnen beogen. Wat de konsequenties hiervan kun nen zijn, zal op die dag met boerin nen, tuindersvrouwenen vrouwen, die met boerinnen werken, bespro ken worden. De organisatie ligt in handen van de SEV-steungroep in samenwerking met de Boerinnen- groep Wageningen. Er zal een Film van Canadese boerinnen worden vertoond: "Plenty of Nothing", die veel aanknopingspunten voor de diskussie biedt. We hopen met die dag gezamenlijk meer inzicht in de nieuwe plannen te krijgen. Plaats: "De Wereld", Generaal Foulkesweg la, Wageningen. Da tum: 27 maart 1984. Tijd: 10.00 tot ca. 16.00 uur. Aan de dag zijn geen kosten verbonden. Wel moet de lunch zelf worden verzorgd. Koffie en thee zijn verkrijgbaar. Opgave bij: Barbara Berger, Van Boetzelaerlaan 39, 2581 AK Den Haag, tel. 070 - 554670. Bij de christelijke blinden bibliotheek is onlangs een gesproken kookboek verschenen. Door deze bibliotheek wordt o.a. ook een kreatief blad in brailleschrift uit gegeven. "Bezig blijven" is een veertiendaags blad waarin een rubriek kreatief op genomen is. Dat is ook het geval in "Kreatief op kassette", een maande lijks verschijnend handwerkblad. De technieken, die daarin aan de orde komen zijn: borduren, breien, ha ken, kralenwerk, lapjeswerk en ap- pliceren, macramé, pitriet, smyrna- werk en ook tuinieren. Een vervolg op deze publikaties is het verstrekken van aangepaste, vi sueel uitvoeriggeteste, handwerkpak ketten. Wilt u meer weten, dan kunt u inlichtingen vragen bij: Christelijke Blindenbibliotheek, af deling kreativiteitswerk, Postbus 131, 3850 AC Ermelo. Houdt u er van met de fiets er op uit te trekken in uw eigen of een andere omgeving? De stichting fiets geeft rondritboek jes uit. Elk boekje behandelt een ge bied in Nederland. Er staan 11 ritten in en toeristische informatie met kaartjes. Er zijn ook boekjes waarin onderwerpen als fietsverzorging, fietsvervoer, fietsklubs e.d. worden behandeld. Verder een-boekje met 1000 adressen over Fietsverhuur. Stichting Fiets, Postbus 7120, 1007 JC Amsterdam, tel. 020 - 425550. Zaterdag 25 februari heeft de jaarlijkse 3 C.J.O. volleybal weer plaatsgevonden. Dit gebeuren was in de sporthal "De Kruitmolen" te Middelburg. Er waren 14 dames en 17 herenteams aanwezig, dus een zeer hoge opkomst. 's Morgens ging alles nog wat traag van start, omdat vele teams te laat aanwezig waren en één team helemaal niet kwam opdagen zonder kennisgeving. Ondanks te late opkomst zijn alle wedstrijden toch ge speeld. 23 maart Afd. P.J.Z. West Zeeuws- Vlaanderen organiseert een Drop ping. Start: Café Lippens tussen Biervliet en Driewegen. Inschrijfgeld 3,-. Lengte van de route is 5 km. 23, 24 en 25 maart Afd. 's Heer Abts- kerke organiseert een uitwisseling met P.J.V. Ceres Goor (Overijssel). Opgeven bij Herman, tel. 01106 - 1589. 24 maart Afd. Tholen gaat schaatsen in Leysdream te Roosendaal. Opge ven bij Connie, tel. 01666 - 2313. De dames speelden in 2 poules en de heren in 3 poules en de beste 4 teams van iedere poule moesten tegen el kaar spelen. De dag is goed verlopen, dankzij de goede inzet van alle 30 maart Afd. West Zeeuws-Vlaan- deren organiseert in 3 CJO-verband een dansavond. Deze wordt gehou den in zaal Wijffels te Schoondijke. Iedereen is van harte welkom. 1, 2 en 3 juni Afd. West Zeeuws- Vlaanderen organiseert een reis naar Luxemburg. Vertrek vanuit Oost burg met een bus. Kosten voor deze reis ƒ275,-, alles inbegrepen. Opge ven bij Miranda, tel. 01170 - 2310 of Peter 01179 - 1306 of Rietje tel. 01176 - 1509. Programma's "Reis rond de wereld" Austra lië/Nieuw-Zeeland, Canada/Ameri ka vertrek begin oktober, terugkomst eind november. Tijdens de heenreis wordt een bezoek gebracht aan Sin gapore. In beide landen zullen voor de deelnemers rondleidingen en agrarische exkursies worden georga niseerd. De deelnemers die voor de eerstvolgende 6 maanden in Austra lië zullen verblijven gaan direkt door naar een agricultural college om daar een 5-daagse introduktiekursus bij te wonen alvorens naar de gastgezin nen te gaan. De mensen die Nieuw- Zeeland als eindbestemming hebben reizen via Sydney (1 dag stopover) naar een agricultural college in Nieuw-Zeeland. Ook hier zal een 5- daagse kursus worden bijgewoond alvorens naar de gastgezinnen te gaan. Allen zullen omstreeks april in kleine groepen vanuit Nieuw-Zeeland via de Fiji eilanden naar Canada of de V.S. reizen. Ook hier zal weer een introduktiekursus worden georgani seerd. Gedurende de stages kan men een goede beloning verwachten. 6 tot 8 maanden Nieuw-Zeeland en/of Australië Vertrek voor de 6 maanden stage is oktober en voor het 8 maanden stage programma begin augustus naar Australië of Nieuw-Zeeland. Ook is er een mogelijkheid om eerst 8 maanden stage te doen in Nieuw Zeeland en daarna 6 maanden in Australië. Vertrek augustus. De reis gaat direkt naar het stageland en na de introduktiebijeenkomst gaat men voor de resterende tijd naar een gastgezin. V oorlichtingsbijeenkomst Op 5 april a.s. zal er in Amersfoort om 13.30 uur bij restaurant "De oude tram". Stationsplein 4, een voorlich tingsbijeenkomst worden gehouden voor deze programma's. Met behulp van dia's en oud-deel nemers zal een uitgebreide toelich ting worden gegeven. Geïnteresseer den in deze programma's zijn van harte welkom! Voor nadere informa tie kan men zich wenden tot: Stich ting Uitwisseling, Postbus 97, 1860 AB Bergen (N.H.), tel. 02208 - 6144. 1 Ik ben Cees Breure, geboren in Wissenkerke op 26 juli 1960. Na de lagere school heb ik de L.T.S. gevolgd in motoren en landbouwwerktuigen. Daarna ben ik naar de Middelbare Landbouwschool in Goes gegaan. Na mijn examen ben ik gaan werken bij het Waterschap Noord en Zuid Bevelanden, als kantonnier/chauffeur. Daar ben ik momenteel goed driejaar werkzaam. Ik woon nog thuis bij mijn ouders, die een gemengd bedrijf hebben. In mijn vrije uren en dagen werk ik mee in het bedrijf. Mijn grootste hobby is machines repareren en vernieuwen. Verdere hobby's zijn jagen en de P.J.Z., waar ik al zeven jaar lid van ben. Ik heb vier jaar in het bestuur van de afdeling Noord-Beveland gezeten en ben al vier jaar lid van de sportkommissie. Sinds kort ook D.B.-lid geworden en voorzitter van de sportkommissie. Het is leuk werken in de P.J.Z. Ik hoop dan ook, dat dit kan blijven voortbestaan. Cees Breure teams, de scheidsrechters, E.H.B.O., supporters en de kommissie, die de dag geregeld had. Er is één ongeluk gebeurd met een speler van Tholen, Arne Geluk. Deze moest naar het ziekenhuis en kwam in het gips terug, omdat er een scheurtje in het bot van zijn enkel zat. Arne namens 3 C.J.O. van harte beterschap! Het toernooi was om half zes afgelo pen. De prijsuitreiking vond 's avonds plaats in het ontmoetings centrum Douwendaele, omdat er dit jaar een avondprogramma was met kabaret en disko. Het kabaret, dat bijna helemaal in het Zeeuws was en opgevoerd werd door Peter Dieleman, was erg leuk. Na het kabaret werden de prijzen uitgereikt door de 3 C.J.O. voorzitter Jaap Flikweert. Deze bedankte alle mensen, die aan de dag hadden meegewerkt. Daarna was het gezellig dansen met disko "Mellows", die nog een paar uur voor een gezellig sfeertje zorgden. De uitslag was als volgt: Dames 1. P.J.Z. Tholen 2 2. C.P.J. Schouwen-Duiveland 3. P.J.Z. Tholen 1 4. P.J.Z. Noord-Beveland 5. C.P.J. Walcheren 1 6. P.J.Z. Schouwen-Duiveland 7. K.P.J. Zevenbergen 8. P.J.Z. Oost Z-Vlaanderen Heren: 1. P.J.Z. Tholen 1 2. K.P.J. Zevenbergen 3. C.P.J. Schouwen-Duiveland 4 C.P.J. Walcheren 1 5. P.J.Z. Zevenbergen 6. K.P.J. 's Heerenhoek 7. P.J.Z. Fijnaart 1 8. P.J.Z. Schouwen-Duiveland 9. P.J.Z. Tholen 2 Cees Breure 23 maart 1984 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17