Winterbloemkool voor zaadteelt (II) BASF BASF, AKTIEF VOOR BETERE OPBRENGST •Cycocel Extra verstevigt en verkort de halmen. Langstrorassen tweemaal behandelen. •Bavistin M 72 bestrijdt oogvlekkenziekte en werkt ook tegen blad- en aarziekten. •De combinatie van beide middelen geeft stevige en gezonde wintertarwe. Advies: gebruik 1 Cycocel Extra bij een gewaslengte vanaf 15 cm, wordt oogvlekkenziekte waargenomen, dan combineren met*2 Bavistin M 72. Naast Cycocel Extra/Bavistin M72 biedt BASF u echter nog meer voor effectieve opbrengstverbetering. Wilt u meer weten? Stuur dan de bon in of bel: 085-717171. «1 Gedeponeerd handelsmerk American Cyanamtd Company 2 Gedeponeerd handelsmerk BASF mij informatie over Cycocel Extra/Bavistin M72. Naam: Straat. Postcode: Plaats: Type grond: Belangrijkste gewassen Opsturen in voldoende gefrankeerde enveloppe naar: BASF Nederland B.V., Postbus 1019,6801 MC ARNHEM. ZLM 23-3 23 maart 1984 Winterbloemkool is een gewas dat vroeger in ons land vrijwel uitslui tend in Walcheren voorkwam. Naderhand heeft de teelt zich verspreid over de andere Zeeuwse- en Zuid-Hollandse eilanden benevens Noord-Holland. Uitbreiding van het teeltareaal is m.i. voor een groot deel te danken aan in de loop der jaren toegepaste selektieverbetering. Vooral de faktor winterhardheid mede versterkt door grotere uniformiteit met daarnaast een grotere verscheidenheid in rassen, die een oogstspreiding te zien geven van eind maart tot begin juni benevens een betere kwaliteit, heeft de teeltmogelijkheden aanzienlijk verbeterd en de vraag door de kon- sument vergroot. Geschikte gewassen die als voorvrucht kunnen dienen zijn: vroege aardappelen, erwten, plantuien of eventuele andere ge wassen die vroeg het veld ruimen. Grond Daar dit gewas uiteraard op het land overwintert moet de grond om mis lukking in een vroeg stadium te voorkomen, aan enkele belangrijke voorwaarden voldoen. Ze moet goed doorlaatbaar zijn. Er mag als gevolg van een ondoorlaat bare laag, slechte bodemstruktuur of trekkersporën, geen water op het land blijven staan. Een goede ontwatering is zeker ge wenst. Door middel van goed lopen de drains en een schone sloot, moet het bodemwater snel kunnen worden afgevoerd. Wat de grondsoort betreft stelt win terbloemkool geen hoge eisen. Groeit zowel op lichte als op zware grond. Grondbewerking Bij voorkeur ploegen in juli uiterlijk begin augustus. Vlak voor het plan ten de grond fijn maken met b.v. een rotor- of schudeg. Met 't oog op de naderende herfst en winter is het in verband met het gevaar voor het dichtslaan van de grond gewenst, deze niet te fijn te maken. Bemesting Vóór de winter wordt er gewoonlijk niet bemest omdat er doorgaans nog voldoende restant voedsel van de voorvrucht in de bodem aanwezig is. Bij een laag kaligetal echter kan het gewenst zijn om vóór het planten kali te strooien. Kali is n.l. een belangrijk element bij het "harden" van de planten. Na de winter - begin maart - wordt er een gift van 1000 kg mengmeststof 16+10+20 per ha gegeven. Voorts wordt om het doorschieten te bevor deren medio mei een overbemesting toegepast. Afhankelijk van de stand van het gewas bestaat deze gift uit 250 - 500 kg K.A.S. per ha. Sommige telers echter geven onder alle om standigheden deze 500 kg. Zij zijn n.l. van mening dat een gewas als dit, dat na half mei vanaf kool nóg het hele zaadgewas tot ontwikkeling moet brengen, deze hoeveelheid ze ker nodig heeft. Een aanvankelijk zwaar gewas met grote kolen hoeft niet automatisch een goed zaadperceel te zijn. Hier van wil de opbrengst nogal eens tegenvallen. Een van aanvang af wat schrale opgroei heeft doorgaans be tere resultaten. Planten De beste planttijd is medio augustus. Een algemeen toegepaste plantaf- stand bestaat uit een rijafstand van 75 cm en op de rij 60 cm. Het uitplanten gebeurt vrij alge meen met de plantmachine. De re sultaten van het machinaal planten zijn erg goed. Vanaf half september worden de planten aangeaard en staan ze dus op bedden. Met de hand planten gebeurt naast gewoon ook wel op bedden. Kort voor het planten worden de bedden dan aangedrukt met een rol. Het voordeel van teelt op bedden is, dat het overtollige regenwater snel kan uitzakken en de planten gedurende de winter "uit het water" staan. Onkruidbestrijding Chemisch Drie vier weken na planten (als de hergroei is ingezet) kan worden ge spoten met Simazin 50%. Dit is een langwerkend middel, dat in de prak tijk goed voldoet en bij een juiste toepassing maar weinig onkruidpro blemen meer geeft. Bij koolzaadgewassen in het alge meen geldt een hoeveelheid middel van 0,6 kg tot 0,75 kg per ha als norm. Bij winterbloemkool echter, is het rekening houdend met de kans op uitvriezen en een volgteelt, veiliger om uit te gaan van een 14 kg per ha. Indien gewenst in 't voorjaar een overbespuiting geven van 400 gram per ha. Met de hand Vanaf planten tot half september, wieden. Half september aanaarden. Na de winter spuiten met Simazin. Algemene norm 0,6 kg tot 0,75 kg per ha. Een hoeveelheid van een '4 kg per ha blijkt eveneens goed te vol doen. De keuze van de dosering is mede afhankelijk van het percentage afslibbaarheid van de grond. Gewasbescherming Koolvlieg Direkt met het uitplanten, bestrijden met Phytosol, vloeibaar of granulaat. Zie ook bij plantenteelt. Luis Pirimor is een goed middel voor tij dens de bloei. Is niet giftig voor bijen, is niet systemisch. Mostaquick is sys- temisch en dus een langer wérkend middel. Winterbloemkool kan wel wat vorst hebben, maar het moet niet te gek worden... Rupsen Decis is een specifiek middel tegen rupsen. Niet gebruiken tijdens de bloei. Middelen als Thiodan en Nexagan voldoen eveneens goed. Met een mengsel van Pirimor en Thiodan kunnen luizen en rupsen gelijktijdig worden bestreden. Kooizaadglanskever De metaalglanzende kevertjes vreten aan de bloemknoppen, terwijl de larven zich soms tegoed doen aan meeldraden en stampers. Koolzaadsnuitkever De grijze kevers vreten aan de bloe men en de larven in de houwen kon- sumeren de zaden. Koolzaadgalmug De galmuggen leggen hun eieren in de gaatjes, die door de koolzaad snuitkever in de houwen zijn ge maakt. De koolzaadgalmug valt dus alleen te vrezen bij aanwezigheid van de koolzaadsnuitkever. Bovengenoemde drie insekten en hun larven zijn te bestrijden met Nexagan of met het langerwerkende middel Thiodan (drie weken). Hazenvraat Vóór het invallen van de winter, spuiten met AAprotect. Zonodig herhalen. Voor een goed effekt dient bij het bespuiten van kool een extra uit- vloeier te worden toegevoegd. Oogsten Er kan in één keer of in gedeelten worden geoogst. Een voordeel van in één keer oogsten is vooral minder arbeid. Maar veel zaadverlies en dikwijls minder goede kwaliteit, moet tot een nadeel van deze me thode worden gerekend. In gedeelten oogsten verdient der halve de voorkeur. Door telkens de oogstrijpe planten er uit te halen, is

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 14