Onkruidbestrijding voor de opkomst van suikerbieten Erkende werktuigen demonstraties 1984 Handleiding bestrijding onkruiden in suikerbieten Tijdig opruimen van restanten suikerbieten en voederbieten is noodzakelijk Rektifikatie: Nieuw verschenen vlugschriften Elk jaar is de vraag aktueel hoe we de bieten de beste groeistimulansen kunnen geven. Bovendien blijft de vraag steeds nieuw: hoe moeten we de onkruiden tegenhouden. Dit artikel beperkt zich tot de vraag hoe de onkruiden voor de opkomst van de suikerbieten het beste bestreden kunnen worden. Een uiteenzetting betreffende de onkruidbestrijding na opkomst wordt over enige weken gepubliceerd. Etiket Lees voor de koop en het gebruik eerst de aanwijzingen op de verpak king! Dit wordt nog te weinig goed gédaan; alleen daardoor komt men te weten wanneer, hoe en hoeveel middel er gebruikt moet worden. Van belang is te weten wat ze zoal kunnen bestrijden, maar zeker ook wat ze niet kunnen. Het omlaag brengen van de kosten voor on kruidbestrijding begint zo ongeveer met het goed lezen van het etiket. Grassenbestrijders Het gebruik van de zgn. voor-op- komst middelen is sterk aan het da len ten gunste van de na-opkomst middelen. Nu er steeds betere na- opkomst middelen tegen grassen ko men, is het ook verantwoord om het zwaartepunt te verschuiven naar na- opkomst middelen. Middelen als T.C.A., Roneet en I.P.C. (profam) zijn lang niet altijd ongevaarlijk voor de biet. Bovendien moeten Avadex en Roneet direkt na toepassing worden ingewerkt. Ge beurt dit niet dan zullen de grassen slecht bestreden worden. Hierbij staat de bedrijfszekerheid op de tocht. Kweekonderdrukking (géén bestrij ding) met T.C.A. tot soms drie weken voor de bietenzaai, kan achterwege blijven nu er met minstens evenveel resultaat Fusilade of Fervinal na op komst gespoten kan worden. De schade is echter heel uitdrukkelijk in het voordeel van de laatstgenoemde middelen. Raaigrassen en duist kunnen door Avadex en Roneet goed bestreden worden mits deze direkt na toepas sing ingewerkt worden. Anders zijn ze te snel verdampt met alle gevolgen van dien. Zonder problemen kan na opkomst Fervinal, Fervin of Fusila de gebruikt worden! I.P.C. (profam) wordt op de zware kleigronden (meer dan 40% slib) of op gronden met hoge humusgehal- ten (meer dan 5% org. stof) nog wel toegepast. Men beoogt dan met na me varkensgras en duist te bestrijden. Voorzichtigheid is ten zeerste gebo den! Slechts 2 kg I.P.C. kan op lich tere en/of humusarmere perceelsge deelten al een flinke uitdunning van de bieten geven. Voor duist moet ook hier gesteld worden dat de na-op- komst middelen minstens zo be- drijfszeker zijn. Varkensgras vraagt over het algemeen een meer speciale aanpak door bijvoorbeeld in een vroeg stadium na opkomst met Be- tanal te beginnen. Hiermee wordt duidelijk aangegeven dat I.P.C. ook voor de zwaardere en/of humusrijkere gronden niet noodzakelijk is. Tweezaadlobbigen bestrijders Wat voor de grasachtigen geldt, geldt niet voor deze groep van onkruiden! De basis voor een goede onkruid bestrijding in suikerbieten wordt ge legd door een bespuiting met een bodemherbicide direkt na zaai. Op de Zuidwestelijke kleigronden kun nen de na-opkomst middelen het werk van de voor-opkomst middelen niet overnemen. Of altijd de volledi ge dosering bodemherbicide nodig is, is een andere zaak. Met name ka mille kan met een lagere dosering goed in toom worden gehouden. Maar na opkomst van de bieten blijkt het erg moeilijk om dit onkruid nog weg te krijgen. Halvering van de dosering bodem- herbicide kan met name funktioneel zijn op de lichtere gronden (minder dan 25% slib). De konsequentie is dan wel dat er een "abonnement" genomen wordt, op de na-opkomst middelen. Het blijkt dat er altijd nog een kate- gorie (20-25%) is, die geen na-op komst middelen nodig heeft, indien de volledige dosering bodemherbici de aan de basis ligt. Een ander aspekt van toepassing een bodemherbicide aan de basis is, dat de onkruidbestrijdingen na op komst van de bieten over het alge meen beter slagen. De meeste on kruiden zijn dan toch wel flink ver zwakt. Het behoeft weinig betoog dat volledige doseringen hier beter aan mee werken dan verlaagde doserin gen. De keuze tussen Goltix of Pyramin wordt met name bepaald door de zwaarte van de grond. Op lichtere gronden is Goltix veiliger voor de biet dan Pyramin. Bovendien is Hoe kunnen we de bieten de beste groeistimulans geven? Een goede onkruid bestrijding is hiervoor onmisbaar In het Gesprekscentrum Demonstra ties is overeenstemming bereikt over de in 1984 te houden landelijk erken de werktuigendemonstraties. In het Gesprekscentrum zijn vertegenwoor digd de Federatie Het Landbouw werktuig, hét Landbouwschap, het Konsulentschap voor Landbouw werktuigen en Arbeid, het Konsu lentschap voor Bedrijfsuitrusting en Arbeid in de Tuinbouw en het Insti tuut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen. In 1984 zullen bij voldoende deelna me de volgende erkende demonstra ties worden gehouden. LANDBOUW Demonstratie voederwinning Eerste helft juni in de provincie Utrecht. Inlichtingen: Konsulentschap voor de Rundveehouderij, Utrecht, tel. 030-331418. Demonstratie grondbewerking en zaaien wintertarwe Tweede helft september te Slootdorp (Wieringermeer) Inlichtingen: Konsulentschap voor de Akkerbouw, Emmeloord, tel. 05270- 14931. Demonstratie spitmachines Oktober te Wilhelminadorp (bij Goes) Inlichtingen: Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehou derij, Goes, tel. 01100 - 16440. TUINBOUW Demonstratie spuittechnieken 22 mei spuitapparatuur voor de fruitteelt. 23 mei spuitapparatuur voor de vol- legrondsgroenteteelt. Beide in Barendrecht. Inlichtingen: Konsulentschap voor de Tuinbouw, Goes, tel. 01100 - 16440. Demonstratie schonen van volle- grondsgroenten Tijdstip en plaats worden nader be kend gemaakt. Inlichtingen: Konsulentschap voor de Tuinbouw, Tilburg, tel. 013 - 678755. Demonstratie pallettisering van boomteeltprodukties Half oktober te Zundert. Inlichtingen: Konsulentschap voor de Tuinbouw, Tilburg, tel. 013 - 678755. Over deze demonstraties volgen te zijner tijd nadere mededelingen in de pers. Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Rundveehouderij in Zuidwest Nederland Serie suikerbieten nr. 7 Goltix sterker op zwarte nachtscha de (late kiemer!) en melganzevoet, maar zwakker op muur en zwaluw tong dan de pyramin. Op kamille zijn ze beide even sterk. Samenvatting De bestrijding of onderdrukking van grasachtige onkruiden behoeft niet meer per definitie voor opkomst van de bieten plaats te vinden. Alleen als erg veel duist verwacht wordt kan overwogen worden om 3,5 ltr Ava dex per ha toe te passen (doet de minste schade). Direkte inwerking is echter geboden. Dus niet breder spuiten dan de werkbreedte van de grondbewerkingsmachine! De be strijding van alle andere onkruiden begint met het toepassen van Goltix of Pyramin direkt na zaai. Doseringen: 4-6 kg Goltix; 3-5 kg of 4 Vi - 7 x/i ltr Pyramin per ha. Ook kunnen halve doseringen Goltix of Pyramin gebruikt worden. Er zal dan vrijwel altijd een bespuiting na op komst van de bieten noodzakelijk zijn. Op kleigronden met minder dan 25% slib is Goltix veiliger. Op zandgronden met minder dan 5% •humus is een voor-opkomst behan deling in de regel niet nodig. Alleen als veel kamille wordt verwacht is een halve dosering Goltix of Pyra min op zijn plaats. De specialist gewasbescherming van het Konsulentschap voor de Akkerbouw te Barendrecht, ing. L. Zwemer Zelfs in de rektifikatie over de formulevorm van de stikstofgift die we vorige week plaatsten heeft het zetduiveltje toegesla gen. Nog eenmaal plaatsen we nu de landelijke richtlijn, waarin de resultaten van de proefvelden in het zuidwesten goed terug te vin den zouden zijn: de formulevorm Stikstofgift 220 - 1,7 x bodem- voorraad (tot 60 cm). In Zeeland en Noord-Brabant is de verordening van kracht dat het ver boden is om nè 1 april van elk jaar suikerbieten, voederbieten en afval van suikerbieten en voederbieten, voorzover daaraan bladvorming voorkomt, voorhanden en in voorraad te hebben. Suikerbieten, voederbie ten en afval van suikerbieten en voe derbieten zijn meestal besmet met een virus, dat de vergelingsziekte ve roorzaakt. In kuilen komen kuilluizen voor. Wanneer deze voedsel opYiemen van de uitgelopen bieten, nemen zij ook een hoeveelheid virus op. De kuil luizen verlaten op een zeker moment de kuil en vliegen het land in. Wan neer deze dan op bietenpercelen te recht komen, worden de bieten plantjes, waaraan ze sap onttrekken, besmet met het virus, dat de verge lingsziekte veroorzaakt. Later komen de perzikbladluizen vanaf de winterwaarden op de bie tenpercelen aan en kunnen dan 8 planten, die al door kuilluis met virus besmet zijn, bezoeken. De perzikbladluis neemt dan het vi rus op en is het gehele seizoen in staat om elke biet, die hij bezoekt, te besmetten met virus. Derhalve moet er voor gezorgd wor den dat vóórdat de bietenplantjes bovenkomen er geen kuilluizen zijn, die de besmetting vanuit de kuil naar het perceel kunnen overbrengen. Daarvoor is het nodig dat nè 1 april geen suikerbieten, voederbieten en afval van suikerbieten en voederbie ten, voorzover daaraan bladvorming voorkomt, voorhanden of in voor raad zijn. Dit betekent een bijdrage ter bestrij ding van de vergelingsziekte. De Algemene Inspectie Dienst kon- troleert de naleving van deze veror dening. Zorg dat de voederbieten en suikerbieten en afval daarvan vóór 1 april verwijderd zijn, zodat daaraan geen bladvorming kan voorkomen. U werkt mee aan de bestrijding van de vergelingsziekte en voorkomt een proces-verbaal. Bij het PAGV is een handleiding verschenen voor de onkruidbestrij ding in bieten - ze is opgesteld door de heren Aarts en Dekkers - mede werkers van het PAGV. Deze handleiding is voortgekomen uit een door het PAGV ontwikkeld Onderstaande vlugschriften, zijn re cent verschenen: nr. 378: Werktuigenberging en werkplaats op landbouwbedrijven nr. 382: Het drogen en bewaren van zaai-uien nr. 383: De huisvesting van melkvee nr. 384: Het bouwen van een ligbox- enstal nr. 385: Watervoorziening op vee houderijbedrijven nr. 386: Bedrijfshygiëne in de poot- aardappelteelt Deze vlugschriften zijn voor belang stellenden gratis verkrijgbaar bij het Consulentschap in algemene dienst voor Boerderij bouw en -Inrichting (C.B.I.), Postbus 43, 6700 AA Wage- ningen. (Gaarne schriftelijk aanvra gen!). computerprogramma voor de on kruidbestrijding in suikerbieten. De in het programma gebundelde kennis stelt de gebruiker in staat om een onkruidbestrijdingsadvies te krijgen voor de op dat moment gel dende situatie op zijn bietenperceel. Met de juiste apparatuur is dit nu al door een aantal bietentelers te ge bruiken. Om nu een groter aantal telers van deze informatie gebruik te laten maken, is getracht om met een als handleiding uitgegeven versie ook de anderen de mogelijkheid te bieden om een op maat gesneden advies op te stellen. De handleiding is een determineer- systeem, waarmee op eenvoudige wijze gewerkt kan worden. De opstellers zijn van mening dat deze handleiding nog lang niet vol ledig is. Om daar verbetering in te brengen is het noodzakelijk de erva ringen en de suggesties van de ge bruikers te vernemen. De beide auteurs hebben het plaiï in het volgend jaar al met een ver nieuwde en aangepaste uitgave te komen. Wij verzoeken u suggesties voor ver beteringen uiterlijk 1 oktober 1984 aan het PAGV te sturen. Waarnemingsformulier Vul hier in hoeveel onkruiden u lelt (schat) per 5 x 10 m gewasrij. rs de f, inde ril de ni m de tussen de rn aewasstadium akkerviooltje duivekervel ereprijs herderstasje kleefkruid -f—raras hoetblad net 16 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8