KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Gaan de aardappelen toch naar een gulden? Komputerboeren in opmars? Landbouw niet nog meer inleveren In de Westhoek nog weinig "aktie"! Vorige week begon het er echt naar uit te zien dat we maandag deze week met volle kracht van start konden gaan, ook wat de weersvoorspellingen betrof. Nu met het weekend zitten we weer flink ingezouten; 15 mm regen, de draineerbuizen lopen weer. Een of twee weken zullen we zeker wel moe ten wachten. Een vroeg voorjaar kan het in 1984 niet meer worden. Eigenlijk breekt nu voor de akker bouwer de meest rustige tijd van het jaar aan. Het vergaderseizoen is ten einde en op het land kan hij voorlo pig niet terecht. Hopelijk duurt deze vakantie nu niet zolang als vorig jaar, alhoewel als de rest van het jaar het zelfde wordt/is het wel om te over komen. Over een beetje nachtvorst en op een enkele droge dag, is er op NOORD- BEVELAND wel iets gedahn. De kunstmest op de tarwe ligt er voor meer dan de helft op, en sporadisch wat op bietenland. De plantuitjes Het afgelopen weekend kenmerkte zich door grote verschillen in de weersgesteldheid in ons kikkerlandje. Terwijl er in het Noordoosten flink wat sneeuw gevallen is, heeft het in het zuidwesten behoorlijk geregend. Op SCHOUWEN-DUIVELAND viel plaatselijk meer dan 10 mm neerslag. Enerzijds was het jammer dat het regende, want de week ervoor was de grond al redelijk opgedroogd. Anderzijds is het misschien toch nog niet zo verkeerd geweest dat het het afgelopen weekend heeft geregend. We zijn nu genoodzaakt om nog maar een tijdje te wachten met het zaaien van de eerste zomergewassen. Te vroeg beginnen in kombinatie met knoeien is nog nooit goed geweest. Het strooien van kunstmest, met na me fosfaat en kali, (voorzover deze niet als mengmest gestrooid wor den), is op vele percelen reeds ge beurd. Voorzover de kali nog niet is gestrooid, wordt het toch de tijd om zodra de grond het toelaat deze maar te strooien. De eerste bieten zijn veertien dagen geleden al gezaaid. De toekomst zal leren wat ervan te recht komt, maar ik denk dat er wel veel schieters zullen ontstaan. Verder zijn er natuurlijk al veel percelen plantuien gezet, met name in Duive- land. De verwachting bestaat dat het areaal uien (met name zaaiuien) dit jaar zal toenemen. Of dit verstandig is, is nog maar de vraag. In de toe komst kijken is vaak erg moeilijk, maar het voorspellen van de prijs van een bepaald produkt is nog veel moeilijker. Zelfs komputers kunnen hier nog geen duidelijkheid in geven. Komputers Ja, over komputers gesproken, ook ons gebied (Schouwen-Duiveland) is enkele "komputerboeren" rijk. We zijn daar uiteraard erg gelukkig mee. Het gebruik van komputers in de akkerbouw staat nog maar in de kinderschoenen. En ik denk dat het 'in het belang van de praktijk is, dat die praktijk zelf een richting aan het geheel zal gaan geven. In hoeverre deze ontwikkeling door zal gaan is nog niet bekend, maar het staat wel vast dat er in het zuidwesten toch meer akkerbouwbedrijven met een komputer zullen komen. Ik zeg duidelijk in het Zuidwesten: want het schijnt dat men er in de rest van het land (met uitzondering van de IJssel- meerpolders) nog niet erg warm voor is. Integendeel, men ziet het nut er nog niet van in. Nou is een komputer ook geen heilige koe; het kan echter Van 29 februari tot 4 maart werd in het Sportpaleis de 13de Internationale Jumping van Antwerpen en de zevende manche voor de F.E.I. World Cup gereden. Minister ir. G.J. Braks overhandigde een Hollands kaasje en de zilveren Molen aan John Whitaker, winnaar van de selektieproef voor de F.E.I. World Cup en aan Nick Skelton (op foto), eerst geklasseerde in de rang schikking van de F.E.I. World Cup. zitten voor het grootste deel in de grond en ook het meeste zomer graan. De stikstofanalyses heeft iedereen nu wel thuis, sommigen voor het strooi en op de tarwe, anderen erna; je kunt dan alleen nog zien of je het goed hebt gedaan. Dan moetje er ook bij bedenken, datje voor de prijs van de analyse ongeveer 25 kg stikstof per ha kan strooien. Suikerindustrie heeft ons een onge kend hpge bietenprijs 1983 in 't vooruitzicht gesteld. Leuk voor die genen met een hoge opbrengst en een troost voor hen met een slecht resultaat. Dit jaar schijnt er een areaal te komen van 130.000 ha, en Suikerunie doet er alles aan om zo veel mogelijk aandelen te plaatsen. Als de opbrengst dan ook nog mee valt kunnen we onze adem wel in houden!!! Daar komt nog bij dat men in Brussel ook nog iets voor ons in petto heeft, als dit stuk verschijnt weten we mis schien wat ons te wachten staat. In een tijd dat de prijzen van de vrije produkten goed zijn, lokt het niet aan om voor zijn belangen de straat op te gaan. Toch moeten we vaststellen dat iedere bevolkingsgroep, die zich ook maar even geraakt voelt, dit massaal doet. Verder konstateren we dat een protest demonstratie het enige is waarnaar wordt geluisterd (helaas). Ook onze voormannen kunnen een steun in de rug gebruiken. Zouden de aardappels toch nog een gulden wor den? Diegenen die er nog hebben zit ten daar schijnbaar op te wachten. Het is de vraag of het in ons belang is dat de prijs nog verder stijgt. Het kan verlies van klanten tengevolge heb ben, verandering van eetgewoonten en problemen met konsumenten- organisaties e.d. Dan maar liever een stuiver meer in november 1984. wel een nuttig hulpmiddel zijn bij de bedrijfsvoering. Maar het werk op het land blijft en dat zal ook in de toe komst dan wel door mensen handen moeten worden uitgevoerd! Ook op THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND stond iedereen in de startblokken om van start te gaan. Het weerbericht was gunstig en we dachten met de inzaai te kunnen be ginnen. Het was echter een valse start, want zaterdagmorgen lag er overal een laagje sneeuw en viel er in 't weekend zo'n 10 mm regen. Even geduld dus. Misschien wel goed want het is nog vroeg en de temperatuur is nog laag en een daardoor ontstane langzame kie ming wil ook nog wel eens proble men geven. Zeker wanneer we, zoals bij bieten, op eindafstand zaaien. Dagelijks gesprek is nu wel de prijs van aardappelen en uien. Uitsteken de prijzen uiteraard, daar zal ieder het mee eens zijn. Maar dat heeft nog wel eens de neiging overtrokken te worden met name door burgers bui- Tobias, de grote zwarte kater kwam de afgelopen week aangewandeld. Zijn dikke zwarte staart glansde in de zon. Onze vijf poezen bekeken hem op afstand en hij ging terug naar het dorp. Een ding is zeker, hij zal terug komen, want het is maart. De merel laat z'n lied weer horen, ook hij is op zoek naar een gezellin' De zon scheen een paar dagen over de velden en dat betekent in maart een tikkeltje onrustig worden. Het land ingaan. De blokken die voor gerst en erwten bestemd zijn, over lopen. Tot de slotsom komen, dat het ondanks het wit optrekken van de grond, nog veel te nat is. 's Avonds met meer belangstelling dan gewoon naar het "telbord" gekeken (het weerbericht met weersverwachting voor de langere termijn, met z'n vakken en strepen, lijkt het net een telbord). Het telbord gaf aan: droog met nachtvorst. Je kunt het niet laten om dan plannen te maken. Wat verdwaasd kijk je dan zaterdagmor gen naar de witte deken die over het land is gelegd. En je weet dat dit een paar dagen meer geduld vraagt. Wat anders ligt het op het oude land. Daar waren de strontkarren druk in de weer. Er werd geploegd en er zijn ook al percelen gezaaid. Ploegen en zaaien achter elkaar. Het lag er gaaf bij. In de polders ligt het verdelen van het werk vanwege de grondsoort nu eenmaal anders. Dan is de prak tijk van de afgelopen week dat wij met de neus op de feiten zijn gedrukt. 16 maart 1984 In het landbouwblad zat het aktie- blad. Of we dat op wilden hangen. Inleveren ja, failliet gaan nee! Je eerste gedachte is, "akties o nee". We zien al genoeg op de t.v. hoe mensen elkaar hinderen. We hebben ons geërgerd aan de ambtenaren met flinke salarissen die geen cent in wil den leveren. We hebben ook ontdekt dat een man van de gemeentewerken een ambtenaar is en echt niet zo'n groot salaris heeft. Zo is het ook in de land- en tuinbouw. Je kunt ze nooit allemaal op èèn lijn zetten. Het on dernemerschap zal een steeds grotere rol gaan spelen in die land- en tuin bouw. Er zullen verschillen blijven in bedrijven en inkomens, daar ben je vrije ondernemer voor. Toch hebben we in onze Westhoek nog geen behoefte aan "aktie". Ten eerste zijn we opgevoed om niet met pap in je mond te klagen. Ten tweede begrijpen we heus wel dat je verder moet kijken dan je neus lang is. We weten ook dat alles moeilijk voor spelbaar is. Het afgelopen jaar heeft ons de les geleerd dat we ook te vroeg ach en wee kunnen roepen. Ik denk dat het goed is dat ons naast produ ceren, het hele probleem van de afzet eens wat meer ging interesseren. In een wereld waar de honger zulke gi gantische vormen gaat aannemen, moet het toch mogelijk zijn om goed eten kwijt te kunnen. Om deze kana len aan te boren hebben we een goed management nodig, ook in de land en tuinbouw. ten de landbouw. Want men moet b.v. ook in dit jaar evenveel kg kon- sumptie verkopen om z'n pootgoed terug te kopen als in een jaar met meer normale prijzen. En relatief gezien nog meer daar de opbrengst in '83 aan de lage kant was. Boven dien zijn er ook kollega's die een vast kontrakt voor meer jaren hebben tegen een vaste prijs. Wel is dit jaar weer duidelijk gewor den dat een gespreide verkoop en aankoop grote voordelen heeft. Men komt dan niet voor nare verrassingen te staan en men haalt uiteraard ook anderzijds nooit het onderste uit de kan, dat moet gezegd. Maar het on derste uit de kan halen is o.i. slechts weggelegd voor degene die, finan cieel gezien, het kunnen verdragen ook het deksel op de neus te krijgen. Als u dit leest zijn de landbouwmi nisters uit de E.G. bijeen geweest om te trachten uit de impasse te komen. Allerlei (schijnbare) oplossingen worden aangedragen die voor de be trokken landen zelf het beste uitko men. Zo wil de Franse minister de melkproduktie beperken tot 8000 li ter per ha. Wat voor ons volkomen onaanvaardbaar is. Hopelijk weet onze minister Braks een kompromis te bewerkstelligen dat voor Neder land aanvaardbaar is. En dat een drastische verlaging van het boeren inkomen voorkomt. Mocht er in E.G.-verband niet te ontkomen zijn aan een drastische verlaging van de gegarandeerde produkten dan dienen er zeker na tionaal kompenserende maatregelen genomen te worden b.v. in de belas tingsfeer. Immers van het "besteedbaar gezins inkomen", kan en mag niet meer in geleverd worden door de landbouw dan door andere bevolkingsgroepen. Temeer daar deze inkomens in de loop der jaren relatief steeds achter gebleven zijn. Indien een deze week gehouden protest dat nog niet duide lijk maakt aan onze regeringen, zul len we ons helaas moeten beraden op drastischere maatregelen. AKKERBOUW ZANDGRONDEN WELKE LAAT GEPLOEGD worden ge ven bij bewerkingen vooral op lichtere gronden gemakkelijk een te fijn en te los zaaibed. Deze gronden worden vaak een prooi van de schrale, droge en sterke voorjaarswind. Het gebruik van een vorenpakker achter de ploeg voorkomt een te los zaaibed en geeft een goede aansluiting van de bouwvoor met de ondergrond. Dit kan opbrengstverhogend werken ten opzichte van wiel aan wiel vastrijden. HET KOMT NIET VAAK VOOR dat U pootgoed thuis krijgt en dit meteen kunt uitplan- ten. Meestal moet U het nog en kele weken bewaren. Zet de zak ken zo ruim mogelijk; als het kan in wijdmazige zakken. Licht en lucht kunnen dan van alle kanten toetreden. Zet ze op een tochtige plaats of op wagens welke U bui ten kunt rijden. Hoe meer licht en lucht, hoe beter de poters blijven. HEEFT UW SPUITMA CHINE al een grondige onderhoudsbeurt gehad. Kontroleer voor het veld werk weer begint of de spuitplaat- jes niet uitgesloten zijn en de kleppen, leidingen en membranen geen lekkage vertonen. Voor uit gebreide informatie over dit on derwerp kunt U terecht bij uw be- drijfsvoorlichter. Deze heeft een gratis vlugschrift over de kontrole van veldspuiten voor U klaarlig- gen. DENK NlfiT DAT ALLE GE WASBELAGERS de afgelopen winter van de honger zijn omge komen. Zodra de gewassen de grond in gaan, zijn ze er al weer. Daarom is kontrole noodzakelijk. U kunt alleen tijdig ingrijpen als U weet wat er aan de hand is. Spuit zo weinig als U durft. Dus alleen als het nodig is. HET SPUITEN VAN BODEM- HERBICIDEN is een sekuur werk. Zo wordt bij overlappen een dubbele dosis gegeven en bij te breed rijden een gedeelte overge slagen. Door goed afmeten en het gebruiken van goed zichtbare stokken of vlaggetjes kunt U se kuur te werk gaan. Beter wat meer voorzorg dan later schade of veel nawerk. VEEHOUDERIJ A LS UIT DE ANAL YSE van het grondonderzoek blijkt dat er een koperbemesting moet worden ge geven, dan wordt het de hoogste tijd om dat ook te doen, want ko per kan de kwaliteit van de melk nadelig beïnvloeden. Daarom moet een koperbemesting worden gegeven uiterlijk zes we ken vóór het inscharen van de melkkoeien. IN DEZE TIJD VAN HET JAAR worden er veel koeien geïnsemineerd. Dan zal er ook een keuze moeten worden gemaakt uit de beschikbare stieren. Nog steeds is het kengetal "netto-melkgeld" of "I-Net" zéér belangrijk. Maar ook de gebruikseigenschappen moeten goed in de gaten worden gehouden. OOK MOETEN WE STREVEN NAAR EEN KOE die lang mee gaat, dus een hoge levensproduktie kan halen. Hiervoor moeten we dan wel koeien hebben met sterke uiers, benen en klauwen. Dus moeten we bij de stierenkeuze ook hierop letten. Want nog steeds geldt het gezegde: de stier is de halve veestapel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7