Trekpaardenkeuring te IJzendijke trok matig bezoek Zijn de boeren er voor de suikerfabriek of andersom? Zuid-Afrika moet mais importeren Opleving produktie voedingsmiddelenindustrie Gespreksgroep van grupstalmelkveehouders van start EG-boeren aten op SIMA van een hollands varken... Gedurende de eerste dekade van maart viel er in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN wederom zo'n 35 mm regen, zodat per 12 maart het zaaien en poten nog maar nauwelijks is begonnen. Het is gewenst dat de weersomstandigheden snel verbete ren, omdat voor diverse gewassen, zaaien in maart tot betere opbreng sten leidt dan bijv. in april. We denken dan aan zomergranen, maanzaad, vlas en ook wel erwten. De bedoeling was dan ook de hier voor het eerst sinds lange tijd geteel de konservenerwten rond half maart te zaaien. Zo'n 20 telers zullen in to- Hierbij "Uit de praktijk" van de kring Axel. Het is zacht miezerig weer in het LAND VAN AXEL nu we dit neerschrijven. Links en rechts is er wat gerst en blauwmaanzaad gezaaid wat mooi op tijd was, het zal nu na de regen wel wat later worden voor we weer aan het zaaien zijn. Met vorig jaar in gedachten hoeven we niet zo pessimistisch te zijn. Het is hier in Oost Zeeuws-Vlaanderen re delijk op z'n pootjes terecht geko men. Het waterschap werkt bij vorst door aan de A2 werken. Nu we de verbe tering zien van goede ontwatering plus drainage, bekruipt ons een ge voel van zelfverwijt dat we in deze vele jaren te laks zijn geweest, en dat we het waterschap jaren eerder het mes op de keel hadden moeten zet ten. Een goede ontwatering is van groot belang. En een paar tientjes meer voor polderlasten wegen daar zeker tegen op. Voor het waterschap is de bossage langs de wegen kenne lijk van groter belang. Toen enkele jaren geleden de opbrengsten in het zuidwesten niet mee konden, kregen de boeren het nodige verwijt. Nu horen we daar niets meer van. Met schrik in het hart lezen we de artike len van AVEBE. Hier zijn bij de koöperaties de risiko's voor de boer minimaal geworden, toch blijft er nog altijd leveringsplicht welke bij onrendabele teelten ook duur» kan zijn. De bietenprijs is nu goed. Ei genlijk zou minder niet mogen! Maar de suikerindustrie houdt vast aan 130 duizend ha waarschijnlijk om de kapaciteit van de fabrieken op peil te houden. Doch een harde op stelling van minder ha's, een fabriek minder en een hogere bietenprijs zou voor de boer veel gunstiger zijn. We krijgen wel eens de indruk dat de boeren er zijn voor de fabriek en niet andersom. Door middel van het kontraktenstel- sel was dit beter te regelen en bleef ieder baas in eigen huis. Op de jaarvergadering van de kring heeft ir. de Best ons uitstekend voor lichting gegeven over het gebruik van het grondwater. Schrijnend was wel, dat diegene die in de gelegen heid zijn, en het aandurven om te gaan beregenen het meest last heb ben van de buren die gelijk konsta teren dat ze verdrogen als buurman water optrekt. Volgens ir. de Best zal de landbouw zelf de spelregels be horen te maken. Hopelijk geven de besprekingen in Brussel wat resultaat, zoniet dan ho pen we dat, wanneer we gaan demon streren de bussen niet alleen uit Zeeuws-Vlaanderen komen, want het is voor aller belang. Indien het niet op zeer korte ter mijn gaat regenen in Zuid-Afrika, zal dat land voor het tweede achtereenvolgende jaar belang rijke hoeveelheden mais moeten importeren. Gewoonlijk is Zuid- Afrika een belangrijk exportland van mais. Belangrijke afnemers zijn afrikaanse landen, waar mais in vele gevallen het hoofdvoedsel is voor de mens. Niet alleen in de republiek Zuid- Afrika is van misoogsten sprake, ook in de natuurlanden is dat het geval. In veel van deze landen was men aangewezen op bevoor rading vanuit Zuid-Afrika, waar door men de eigen teelt nogal wat verwaarloosde. Begin van dit jaar waren in de belangrijke maisgebieden Trans vaal, Oranje-Vrijstaat en de Kaapprovincie de verwachtingen nogal optimistisch. Men had ge rekend op een oogst die welis waar kleiner zou zijn dan de re- kord-opbrengst in 1981 die 15 miljoen ton bedroeg, doch toch hoger zou zijn dan de amper 4 miljoen ton zoals in 1983, toen de kleinste oogst sinds 30 jaar werd binnengehaald. De behoefte inklusief een geringe reserve ligt rond de 7 miljoen ton. Men zou al gelukkig zijn als dit jaar de oogst 5 tot 7 miljoen ton zou opleveren. Niet alleen treft de droogte de maisverbouw, ook met zonne bloempitten is dat het geval. Bij tarwe is de situatie navenant. De uitgedroogde bodem was voor vele boeren aanleiding de win tertarwe maar niet uit te zaaien. Ook de veehouderij wordt ernstig getroffen en men rekent met gro tere afslachtingen. Door de regering zijn inmiddels 1 miljoen Rand als hulp voor de getroffen boeren beschikbaar gesteld. De droogte kost het land meer dan 1,5 miljoen Rand aan devie zen voor de aankoop van land- bou wprodukten vdW. taal 75 ha konservenerwten gaan te len. Eveneens gaan 20 boeren in ons gewest Teunisbloemen uitzaaien, zij het in kleine oppervlakten. Wij ver namen tevens dat een 10-tal boeren voor een West-Vlaamse fabriek ci chorei zullen gaan verbouwen. Het schijnt hier te gaan om een ras met een andere dan de bekende vorm, waardoor de oogst met een 6-rijige bietenrooier kan plaatsvinden. Deze vindt in de le helft van oktober plaats en er kan dan plm. 40 ton per ha worden afgeleverd van een prijs van zo'n 150 gulden per ton. We zullen nog een goed halfjaar geduld moeten hebben, om te weten of een aantrekkelijk saldo haalbaar is. We zien dus plots 3 nieuwe teelten bij het voor onze streek toch al grote aantal geteelde gewassen toegevoegd. Keu ze genoeg dus. Degenen die nog aardappelen, uien of knolselderij hebben te verkopen, kunnen hier voor abnormaal hoge prijzen bedin gen. De prijzen van de andere pro- dukten zijn momenteel minder goed dan vóór de winter het geval was. Zaterdag 10 maart j.l. werd te IJzen dijke een Internationale trekpaar denkeuring gehouden. Aanwezig waren 130 paarden van het Bel gisch/Nederlandse trekpaardenras, ingedeeld in diverse rubrieken. De publieke belangstelling was matig; enerzijds door het slechte weer, an derzijds zeker ook omdat een derge lijk gebeuren de jongere generatie nauwelijks aanspreekt. Onlangs konden wij een informatie ve bijeenkomst meemaken betref fende een wintertarweteeltsysteem, uitgeprobeerd door een Engelse landbouwingenieur en werkzaam als direkteur van een zeer grote Land- bouwmaatschappij, die gronden ex ploiteert in de omgeving van Dover, ^Cambridge en zelfs Noord-Frank rijk. In zeven jaar tijd zouden de kg- opbrengsten met 100% zijn toegeno men tot gemiddeld 10 ton per ha nu. Het ras Norman (een voedertarwe) haalde op enkele percelen zelfs een opbrengst van 13 tot 15 ton per ha. Vuka bleef daar 3000 kg onder, maar voor deze baktarwe werd 10 cent per kg meer betaald. Het systeem ("Roger Waite") berust op de volgende faktoren: Begin okto- De voorjaarswerkzaamheden op WALCHEREN laten nog op zich wachten. Iemand die nu echt op de loer lag zag kans een perceel zomer- gerst in te zaaien. Op niet te zware, goed ontwaterde grond wil het bij een lichte nachtvorst soms nog wel eens lukken. Zeker bij zomergerst is de kans op een optimale opbrengst het grootst bij een vroegtijdige inzaai. Maar het moet wel onder redelijke omstandigheden kunnen plaatsvin den. De grond bewerken onder veel te vochtige omstandigheden, leidt doorgaans tot teleurstelling. Er was dus nog alle tijd voor het afwerken van het vergaderseizoen 1983/84. Het kringbestuur van ons gebied presteerde het om op een unieke da tum te vergaderen, 29 februari. De algemeen voorzitter was de spreker op deze bijeenkomst. Er was een goede belangstelling. De kringvoor zitter meldde in zijn openingswoord dat het arbeidsinkomen van de melkveehouders wel 10.000,- tot 40.000,- zou kunnen dalen. Dit wanneer de Brusselse plannen door gang vinden. De komende superhef fing bevriest de aktiviteiten in de melkveehouderij en is slecht voor ber zaaien op een rijafstand van 8 10 cm, een stikstofgift van 250-300 kg totaal gefraktioneerd in 6x, CCC in 2x, de eerste keer 3-6 1 in een veel vroeger stadium dan bij ons, een voor ons vergelijkbare schimmelbestrij ding maar wel preventief gericht, een zorgvuldige herbicide-toepassing met het zwaartepunt in de late herfst met bodemherhiciden en zo nodig meco- prop; tegen wortelonkruiden pas na het in de aar komen, teelt van rassen met hoge opbrengstmogelijkheden waarbij het optimale aargetal tussen 500 en 550 ligt. Om de meerkosten goed te maken is 800 kg opbrengst nodig. Een 5-tal tarwetelers uit ons gewest hebben besloten het "Systeem Waite" dit jaar uit te proberen. We zijn benieuwd naar de afloop. onze konkurrentiepositie. Er zal dui delijkheid moeten komen wat betreft de te verwachten maatregelen. Dit is gewenst in verband met mogelijke plannen van o.a. jonge boeren. De kringvoorzitter memoreert het feit dat onlangs de le paal is geslagen voor het nieuwe gebouw van de Chr. Huishoudschool onder Z.L.M.-be heer te Oostkapelle. Tenslotte sprak hij er zijn tevredenheid over uit, dat er kontakten zijn gelegd tussen ver tegenwoordigers van de landbouw organisaties op Walcheren met de natuurbeschermingsorganisatiesover een mogelijke ruilverkaveling. Dat deze kontakten vroegtijdig zijn begonnen vond hij een goede zaak. De algemeen voorzitter somde een aantal punten op, die zeker ook van toepassing zijn voor onze boeren. We doen te weinig aan bedrijfsekonomi- sche boekhouding. Hij pleit dan ook voor meer deelname. De mogelijk heden zijn er. Het kleinere gezinsbe drijf is de kracht voor de landbouw. Dankzij het EEG-beleid is de huidi ge ekonomische krisis tot op heden aan de landbouw voorbijgegaan. Knelpunten die thans de aandacht vragen zijn o.a.: Fiskale lasten en de sociale premies. Bedrijfsopvolging en de financiering voor de jonge on dernemer. De hoge grondprijzen en de prijsstijging van verpachte gron den. Door een inkrimping bij de rijks voorlichting neemt de voorlichting van kommerciële zijde toe. Hij pleit voor een goede samenwerking tussen kommerciële- en overheidsvoorlich ting. Deze vergadering van de kring was een goede afsluiting van dit winterseizoen. Willen we nog vermelden dat de, meestal wat kleinere melkveehouders in ons gebied het er ook nog niet bij laten zitten. Er is namelijk van start gegaan een gespreksgroep van grup stalmelkveehouders. Deelname van een dergelijke gespreksgroep zal ze ker nuttig zijn. Dikwijls zal meer met gelijkgerichte belangen en problemen te maken hebben. Veel sukses! Na een stagnatie in 1982 is de pro duktie in de voedings- en genotmid delenindustrie in 1983 weer gestegen met 2%. In de gehele industrie steeg de produktieomvang met 0,5%. Een en ander blijkt uit de voorlopige pro- duktie-indexcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (bewerkt en aangevuld door het ministerie van landbouw en visserij). Wat een verschil vorige week za terdagmorgen met het weer. De vorige dag volop zon en wind en de volgende morgen alles spierwit. Hier in het zuiden willen we een zeeuws weerbericht hebben, maar er is meer loos met het weer dan wij denken. De jaargetijden lijken van slag te wezen en dat schijnt niet meer te herstellen te zijn. Met al die kunstmanen en satellieten is er in het heelal wel iets meer mis ge gaan dan wij weten. We wonen in een gebied met een gematigd kli maat, wat wil zeggen slechts een aantal zeer warme dagen per jaar en eveneens een klein aantal zeer koude. De ligging van ons land aan de zee is daarbij immer een be langrijke faktor geweest. Zo was het eeuwenlang en zo hebben we het op school geleerd. Uitvoerig hebben we op de spuitkursus stil gestaan bij de verschillen in mikro- en makroklimaat. Steeds meer hebben we bij onze huidige be drijfsvoering te maken met de wis seling der weersomstandigheden. Om die redenen heeft onze voor zitter voor het a.s. vergaderseizoen een studieplan opgesteld over het weer annex alle gunstige en on gunstige invloeden voor de plan tengroei, de zoutinfiltratie, de bo demverdichtingen enz. enz. Onze gewassen staan maar een gedeelte van het jaar op het veld, maar daarbij moet de groei wel optimaal zijn. In- en uitstraling van warmte is alleen al een studie waard. A Is de zon op een donker vlak schijnt wordt overdag meer warmte in dat vlak opgenomen en 's nachts straalt dat donkere vlak juist weer minder warmte uit. Die eigen schappen zijn ook te velde zeer be langrijk, maar hoe komt men aan donkereplanten was de vraag van onze voorzitter. Voor de boe ren is dat geen probleem, want wat meer stikstof kan in deze wonderen doen. Spade Meer stikstof op de bieten is echter bij onze suikerindustrie een vies woord. Pas geleden zijn we nog naar de overkant geweest om de resultaten van het bietenteelton- derzoek 1983 met elkaar te be spreken. Van half acht tot half één zijn de heren 's avonds aan het woord geweest over de teelt en de prijs. Onnoemlijk veel voorlichting wordt er in de bietenteelt gegeven en alleen maar hulde, want er is zeer veel mee bereikt. In het verle den werd aan onze bedrijfsvoor- lichter bij zijn afscheid een spade aangeboden, maar in bietenkrin gen is weer overduidelijk gebleken, dat een praktizerend voorlichter een spade geen dag kan missen. Vele fouten in het gewas hebben oorzaken welke 90 cm dieper zit ten. Door een gat te graven zien we cysten, slechte en goede grondla gen, lopen van regenwormen, ver dichtingen en alles wat een bieten teler boeit. Een hoog gehalte gaat immer ge paard aan een goede sapzuiver- heid, maar dat hoge suikergehalte heeft een boer niet in de vingers. Grondonderzoek op de bodemr voorraad aan stikstof en een aan gepaste stikstofgift zijn troeven welke we in het spel van de sap- zuiverheid niet kunnen missen. Nog vele twijfels bestaan er in deze en hoe lang zal het nog duren eer er op kwaliteit kan worden uitbe taald? Wie zijn grond in takt houdt, wie van de bietenteelt alles weet en wie zich aan de spelregels houdt, kan jaarlijks een goede bij drage leveren aan een onderzoek dat de moeite waard is en waarvan de afronding nog in het verschiet ligt. Schaalvergroting Op de SIMA, de internationale landbouwwerktuigententoonstel ling in Parijs, hebben we weer ontdekt, dat de schaalvergroting in de landbouwmechanisatie nog steeds toeneemt. Nog zwaardere trekkers en nog bredere en grotere machines was het beeld dat we mee naar huis namen. Wie zal nu eindelijk de kat de bel eens aan binden en zeggen en schrijven, dat er grenzen zijn aan die schaalver groting. Met dit systeem wordt de industriële landbouw in de hand gewerkt, want het past alleen maar op bedrijven van meer dan 3000 ha. De Hollandse boer heeft geen per celen voor zulke mammoet appa ratuur. Zo'n tentoonstelling werkt toch weer vriendschappelijk, want als EG-boeren aten we daar op de SIMA uit dezelfde keuken en aan dezelfde tafel en als ik het goed zag was het van een Hollands varken. 6 16 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6