VOOK re VKOIIW p.j. zuid geluid Het spel en het speelgoed P.J.Z. weer springlevend! uit 55 Van vlas tot linnen Ekstra mededeling Tuinkommissie redaktie henk tegels Resultaat Overlegdag: P-jn-ao/ends onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk 55 De studiemorgen, georganiseerd door de prov. culturele commissie van de Bond van Plattelandsvrouwen, stond in het teken van "Het spel en het kind". Marjan Barkhuyzen, lerares kv/jv aan "De Wellinge" te Middelburg, verzorgde deze morgen, die plaatsvond in de Prins van Oranje te Goes. In de aankondiging stond vermeld: niet alleen voor moeders maar ook oma's zijn van harte welkom. Uit de opkomst bleek dat de oma's over meer tijd beschikken dan de jonge moeders, want de middelbare leef tijd-groep en ouder had de overhand. Ondergetekende zat hier ook als oma. Als oma van een eerste kleinkind merk je, dat je niet bij gebleven bent met speelgoed, plaat- en voorleesboekjes. Je konstateert datje, wat dat betreft, een hele periode hebt overgeslagen. Namelijk de periode van de baby- en kleuterleeftijd van de eigen kinderen tot de geboorte van een kleinkind. Die periode is voor de ene vrouw ook langer dan voor de andere. In die tijd zie je wel baby's en kleuters, dat vertedert je ook, maar je verdiept je er niet zo in en de folders over speelgoed verdwijnen al gauw op de stapel oud papier. Andere zaken vragen in die tijd je aandacht. Totdat.... er een kleinkind komt. En dan komt de culturele commissie met een studiemorgen over kinderen, spel en opvoeding. Het kon niet mooier! Een prima ochtend. Marjan Bark huyzen, lerares en moeder Zij bracht een kollektie speelgoed en voorlees- en platenboeken mee. Zij wilde zich niet uitlaten wat goed of niet goed speelgoed was. Zij atten- teerde op de mogelijkheden. Hieruit kwam evenwel wel haar persoonlijke voorkeur naar voren. Ik wil proberen heel kort door te ge ven wat Marjan Barkhuyzen ons op deze ochtend duidelijk heeft weten te maken: Spelen is voorwaarde om groot te worden; kinderen maken geen verschil tussen duur en goedkoop speel goed; boeken vallen ook onder speel goed (vaak wel duur maar mees tal de prijs wel waard); maak van voorlezen een vertel trant en weef daar iets in van de eigen omgeving; opvoeders mogen ook wel eens eigen fouten tegenover het kind bekennen; bereid het kind voor om te moe ten stoppen met spelen of lezen (zelf maken we ook ons werkje af, waar we mee bezig zijn); steeds "meer willen" is er altijd geweest; poppen: Een grote verscheiden heid, in prijs en mogelijkheden. Een grote pop is geen garantie om goed mee te spelen. Zachte pop en knuffeldier om mee naar bed te nemen. Ander soort pop om in bad te stoppen. Let bij aankoop op kwaliteit. Trek in de winkel maar eens aan de haren! ééndags-speelgoed (ha, ha, grote pret, goedkoop maar na één dag meestal stuk); oma's nemen vaak speelgoed mee voor iets "later". Zeg dit er dan bij; Ieder kind speelt anders, houdt hier rekening mee. Er zijn poppe spelers, lezers, bouwers, teke naars, knutselaars enz.; schetsboek biedt meer kreativiteit dan kleurboek; houten naturel speelgoed en klei bieden veel mogelijkheden; computerspelen: Dit kreeg ruime aandacht. De meeste ouders heb ben een ingebouwde afkeer tegen de computerspelen maar we kunnen het niet tegenhouden. We moeten leren daar ook het positieve van te zien. Niet altijd in het verleden blijven leven, maar proberen mee te gaan, ook op dit gebied. En bedenk dat elke tijd voor- en nadelen heeft. Tracht het goede van vroeger mee te ne men, maar laat het niet over heersen; tot slot: wees konsequent en eer lijk tegenover het kind. Marjan Barkhuyzen hield ons ook nog een spiegel voor. Alle kinderen zijn zo verschillend, maarook alle moeders zijn niet hetzelfde. Wat de ene moeder een grote troep vindt, is voor de andere moeder een gezellig bezig-zijn. En met deze verschillende moeders moeten de kinderen het ook maar doen. De puberteit Na de koffie was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarbij de puberteit ter sprake kwam. Deze leeftijd wist de spreekster goed te ty peren. Een slungelige lange jongen van 14 jaar, die in 1 jaar tijd 10 14 cm groeit, weet letterlijk en figuurlijk met zichzelf geen raad. Die lange benen kan hij niet kwijt. Z'n handen worden groter en krachtiger en slaat hard met de deuren. Hij wil wel an ders, maar het lukt niet. Daarbij het tegenstrijdige: je bent al 14, ruim je rommel toch eens op en.... je bent pas 14, op tijd thuis, hoor. Het is zoeken naar eigen leven en evenwicht. Bij meisjes spreekt de verandering door menstruatie en borstontwikke- ling een belangrijke rol. De puberteit is de overgang tussen kind-zijn en volwassen worden. Een proces dat in veel gevallen met we derzijdse irritatie gepaard gaat en wat tijd en begrip vraagt. Marjan Barkhuyzen wist haar kennis op een heel bepaalde manier over te brengen. Je zag en hoorde in gedach ten het kind spelen en de reaktie op het speelgoed. Ook de standpunten van de moeder en oma kwamen goed uit de verf. Bij het gesprek over de puber WAS zij de puber en je begreep meteen wat zij bedoelde, zonder lange uitwijdingen hierover. Afdelingsbesturen: Houdt het eens in gedachten: Mevr. Marjan Barkhuyzen "Het spel en het speelgoed" Voor moeders en oma's. Mevr. de Jonge-Lako, voorzitster van de culturele commissie, deelde na mens deze commissie mee: 25 oktober - Exkursie met rondlei ding naar het Instituut voor de tropen te Amsterdam. Nadere informatie hierover volgt nog. Mevr. de Jonge dankte spreekster en aanwezigen. De culturele commissie kan op een fijne morgen terugzien. R. Mouthaan-Mantel In het museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Singelstraat te Goes is van 3 maart - 6 april de tentoonstelling van "Vlas tot linnen, vroeger en nu" te bezichtigen. De tentoonstelling is opgezet door de regionale weefvereniging voor Zee land, Brabant en Limburg. De werkstukken geven een beeld van de vlas- en linnenkuituur. Er worden ook antieke voorwerpen uit de ont wikkeling van de vlasteelt tentoon gesteld. De rondleiding wordt ver zorgd door dames van de weefkring. Mocht door deze tentoonstelling uw belangstelling voor alles wat met vlas te maken heeft (weer) gewekt zijn, dan kunt u ook een bezoek brengen aan "Het Nationaal Vlasmuseum", Etienne Sabbellaan 4/8500 Kortrijk (België) tel. 09-32/56/210138. Open 1 maart - 31 oktober: ma- wo- do- vr- 9.30-12.30 en 13.30-18.00 uur. za. 14-17.00 uur, zo. 10-13.00 uur en 14.30-17.00 uur; di. en op officiële feestdagen gesloten. Voor de bloemschikwedstrijd op de provinciale voorjaarsvergadering - 26 april in Goes - kunt u zich opge ven tot 14 april bij mevrouw Oele en mevrouw Versluijs van de Tuinkom missie. Voor opdracht zie "Bondig Zeeuws". U krijgt na opgave geen nader be richt. Op zaterdag, 10 maart jl. werd in Hotel de Zwaan te Kapelle de overlegdag van de PJZ gehouden. De dag was opgezet om met allen, die zich betrokken voelden bij het reilen en zeilen van de PJZ te praten over de toekomst van de PJZ. Dat het aantal opgaven van deelnemers de verwachtingen overtrof, was al een teken, dat veel PJZ'ers het nut van deze dag inzagen. Dat bleek ook wel. Met veel inzet en betrok kenheid werd er de hele dag gewerkt aan de grote lijnen van een beleid, dat de PJZ in de toekomst moet gaan voeren en aan een organisatie vorm, waarmee dit beleid gestalte moet gaan krijgen. Aan het einde van de dag kon de voorzitter van de PJZ, Tonny Gubbens, terecht opmer ken, dat de PJZ nog springlevend is en dat men bereid is om er met zijn allen flink tegen aan te gaan om de toekomst van de PJZ veilig te stellen. De overlegdag werd geopend door de voorzitter. Zij konstateerde, dat de PJZ door gebrek aan vrijwilligers en door bezuinigingen in de proble men dreigde te raken. "Vooral de geringe bereidheid van vrijwilligers om zich voor het werk op provinciaal nivo in te zetten, betekent een groot gevaar voor het voortbestaan van de PJZ", aldus de voorzitter. Taken Provinciale PJZ Na haar openingswoord werd be gonnen met de diskussié over de ta ken die de PJZ provinciaal moet doen. Aan de hand van de antwoor den van de afdelingsbesturen op een van te voren gestelde vraag werden konklusies getrokken die weer in kleine diskussie-groepen besproken werden. Als uitkomst van de diskus- sies in deze groepen kon aan het eind var. de morgen het volgende worden gekonstateerd m.b.t. de belangrijkste taken en aktiviteiten van de provin ciale PJZ: De provinciale organisatie moet de binding tussen de afdelingen onderling in stand houden. Dit moet niet gebeuren door stelsel matige vergaderingen, maar door het organiseren van konkrete ak tiviteiten. Er moet geen direkte ondersteu ning van afdelingen plaatsvinden vanuit de provincie, tenzij een afdeling daar direkt om vraagt. De "sport" wordt gezien als be langrijkste aktiviteit op provin ciaal nivo, o.a. als lokkertje voor leden om aan provinciale aktivi teiten deel te nemen. De provinciale organisatie wordt gezien als middel om (provincia le) uitwisselingen te bevorderen, teneinde de kontakten te verbe teren. De provinciale organisatie moet het toneel in de afdelingen be vorderen, door de provinciale kompetitie in stand te houden. (kader)vorming is erg belangrijk. De vraag is echter in welke vorm, o.a. verwerken in andere ont spannende aktiviteiten. (schuur-)feesten op regionaal/p rovinciaal nivo worden ook aan gegeven als belangrijk middel om kontakten te bevorderen. Het algemeen agrarisch werk moet meer in de belangstelling gezet worden, al weten we nog niet in welke vorm. De huidige opbouw van de PJZ is niet funktioneel genoeg, daarom moeten er een aantal kommissies verdwijnen. De afdelingen moeten meer be trokken worden bij het organise ren van provinciale aktiviteiten. Bepaalde aktiviteiten, zoals sportevenementen kunnen bij toerbeurt door de afdelingen georganiseerd worden. Het hoofdbestuur van de PJZ moet worden samengesteld uit 24 leden, d.w.z. 2 vertegenwoordi gers uit elke afdeling. Dit hoofdbestuur moet bepalen door wie bepaalde aktiviteiten uitgevoerd moeten worden. Er werd serieus gediscusieerd Organisatie P.J.Z.' Het middaggedeelte van de dag werd geopend met een toespraakje van de voorzitter van de ZLM, de heer Doeleman, die als toehoorder op de ze overlegdag aanwezig was. Hierna werd aan de hand van de konklusies, die 's morgens getrokken waren, verder gepraat over de orga nisatievorm van de PJZ, Toen alle meningen uit de verschillende diskussiegroepjes naar voren ge bracht waren, konden er toch een paar algemene konklusies getrokken worden: geven aan een vertegenwoordiger van de PJGN en aan de voorzitter van het ZAJK, die ook als toehoor ders op deze dag aanwezig waren. Na hun toespraakjes sloot de voor zitter van de PJZ, Tonny Grubbens, de dag af met de konstatering, dat er de hele dag enthousiast en met inzet en betrokkenheid gepraat is over de toekomst van de PJZ, maar dat dit enthousiasme en deze inzet en be trokkenheid niet tot één dag beperkt moeten blijven. Ook in de toekomst zullen deze moeten blijven bestaan, zodat de uitkomsten van deze dag ook tot uitvoering gebracht kunnen wor den. "Hiervoor zullen we er met z'n allen de schouders onder moeten zet ten" aldus de voorzitter. Er moet ook een dagelijks bes tuur gevormd worden. Hoe dit moet is echter nog niet precies duidelijk. Besloten werd, dat een aantal menseri op grond van het besprokene op deze dag op korte termijn een konkreet voorstel uit zal werken m.b.t. de organisatievorm van de provinciale organisatie. Dit voorstel moet dan in de afdelingen en op de volgende Hoofdbestuurs vergadering besproken worden. Nadat vervolgens nog een aantal mensen wat kanttekeningen bij de uitkomsten van deze overlegdag ge plaatst hadden, werd het woord ge 16 maart - Afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert een bowling avond in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. Aanvang 20.00 uur. Kos ten leden 4,50. Niet leden 6,50. 16 maart - Afdeling 's Heer Abtsker- ke/Nisse e.o. organiseert een pizze ria-avond in Pizzaria Quattro te Goes. Opgave en informatie bij Herman (01106-1589). Vertrek geza menlijk vanaf Irene om 18.30 uur. Introducees zijn van harte welkom. 17 maart - Het Juweel 1984 - Plaats 't Fort te Bergen op Zoom. Aanvang 19.30 uur. 18 maart - Afdeling Tholen - organi seert een voetbalwedstrijd. Opgeven bij Wim (tel. 01665-2746). 24 maart - Afdeling Tholen - gaat schaatsen in Leysdream te Roosen daal. Opgeven bij Connie (tel. 01666-2313). 16 maart 1984 29

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 29