LEKKEN ZAADBEDCOMBINATIE Systeem-Koralle Bayer ingezonden Stress bij planten, begripsverruiming? voor ideale zaadbedbereiding op alle gronden Voor inlichtingen kunt u zich wenden tot: Cehave N.V., Werrilaan 67, 's-Heerenhoek, tel. 01105-2152 Cehave N.V. Fred. Hendrikstraat 60, Lamswaarde, teToi 142-380 Cehave N.V., Langestraat 46, Oostburg, tel. 01170-2177 Cehave N.V., Antwerpsestraatweg 48, Hoogerheide, tel. 01646-3350 C Cehave nv Veghel Khyncho- sporium bruine roest I meel dauw blad septoria kafjes- bruin zwart- schimmels Leverbaar 12 verschillende werkbreedten van 2,30 - 8,40 mtr., slechts 4 grondframes, doordat men de draagarmen kan uitwisselen. Verkruimelaar druk instelbaar d.m.v. breukvaste drukveren of hydraulisch instelbaar. Geheel nieuw draagframe met hoog elastische draagarmen, die door hun vibrerende werking de eggen schoon houden. Door open frame constructie een stabiler geheel met onbegrensde garantie op de draagarmen. Voor alle bodemomstandigheden diverse soorten eggen en cultivatoren leverbaar. Verkruimelaars met uitwisselbare lagers en lagertappen, geen doorlopende centrale as, maar open rollen. Goede bodemaanpassing door onafhankelijke ophanging van de eggevelden en onafhankelijk van elkaar opgehangen geveerde verkruimelaars. Uiterst gunstige prijzen. Bij lezing van de inaugurale rede van de nieuwe hoogleraar Plantenvere deling Parlevliet valt op zijn voor liefde voor het gebruik van het woord "stress" in relatie tot planten en hun omgeving. Wat bedoelt hij eigenlijk met "stress" en welke visie steekt er acöter dit taalgebruik? Prof. Parlevliet noemt alle omge- vingsfaktoren, van biotische (para sieten) tot abiotische (het weer) die negatief werken op de in theorie haalbare plantenopbrengst, stress- faktoren. Minimaliseren of opheffen van stressfaktoren moet er dan, vol gens Parlevliet, toe leiden dat de plant haar maximale opbrengst kan halen. Tracht u zich eens voor te stellen wat een stressloze mense nomgeving is! In bovenstaande zin ziet zo'n stressloze omgeving er (in mijn voorstelling althans) uit als een steriel, zacht, glad, gelijkmatig warm, voorzien van voldoende voedsel- achtig geheel. Een baarmoederliik paradijs? Zoals u zich misschien kan voorstel len dat het leven in een dergelijke omgeving slechts een zoetjes maar groeizaam voortglijden op een zach te warme wollen deken is. die geen enkel aangrijpingspunt biedt om mens te zijn in de konfrontatie met een weerstand, geen enkele tegen kracht geeft om ons aan te vormen, net zo betekent het stressloze plante- leven (sensu Parlevliet) een uit eindelijke plant (gewas) die arm is aan vorm en struktuur, een produkt dat geen eigen vorming heeft onder gaan. Een plant is immers een intrinsiek deel van haar omgeving (ecosys teem) dat bestaat dankzij de hoog- aktieve wisselwerking met die om geving, of anders gezegd, de plant is een reflektie van die omgeving. Als de omgeving stressloos wordt bete kent dat voor de plant reflektie te zijn van een doffe gelijkmatigheid. Een dergelijke plant stel ik me voor als zwaar, waterig, vorm-, kleur- en smaakloos, in verhouding tot een plant die een "gezonde" dosis stress (lees: omgeving) heeft genoten. Uiting Met een terecht gebruik van het be grip "stress" zou echter - evenals in de mensenwereld - een "ziekte" moeten worden aangeduid die een gevolg is van de te hoog opgelopen spanning tussen het individu en zijn omgeving. In de plantenwereld kunnen we dat verschijnsel waarnemen aan de in toenemende mate makkelijker ziek wordende plant, aan het optreden van ziekten en plagen, aan de steeds maar weer doorbroken resistentie e.d., die, in tegenstelling tot wat Par levliet oppert, dan ook geen stress faktoren zelf zijn, maar die te zien zijn als de uiting van stress bij planten. In analogie met de mana gerziekte) wordt ook de plant op gejaagd tot produktie, door een overaanboö van "groeibevorde raars" (kunstmest, water) en een wegzuiveren van "groeiremmers" (bestrijdingsmiddelen). De, in de visie van Parlevliet naar voren komende loskoppeling van de landbouw van haar omgeving (ook te zien aan de diverse vormen van vee houderij, irrigatie, ontwatering, kunstmest etc. etc.) die voorbij gaat aan de betekenis van de bekende en onbekende relaties tussen bijvoor beeld plant en milieu voor de plant zelf, maar ook voor ons als konsu- ment vormt de kern van de kritiek van de alternatieve landbouwbewe- gingen op de reguliere, gangbare vi sie. De veredeling zou dan ook nuttiger werk doen door te werken aan op brengstverhoging zonder daarbij de door mij genoemde stressverschijn selen op te roepen, in plaats van deze stressverschijnselen te negeren en ze te verbergen door planten trachten te kweken die stressresistent zijn. Een dergelijke benadering lijkt verdacht veel op de manager die zoekt naar pillen en poeders om het stresseuvel maar niet te hoeven voelen om ver volgens zijn doel voorbij te schieten. Ir. T. Vlierhout projektgroep alternatieve landbouw Landbouw Hogeschool Wageningen Bayleton heeft de bredere werking Uniek omdat Bayleton de meeste Uniek vanwege de effektieve en graanziekten bestrijdt. Inderdaad, Bayleton werkt niet alleen uitstekend tegen meeldauw en gele roest, de belangrijkste ziekten in gra nen, maar werkt ook goed tegen bruine roest en bladseptoria in tarwe en Rhyn- chosporium en dwergroest in gerst. lange werking. Mits op de juiste wijze en op tijd toege past, heeft Bayleton bewezen de aan zienlijke schade, welke graanziekten kunnen veroorzaken, te voorkomen en te zorgen voor een ongestoorde groei. Uniek vanwege de positieve in vloed op de opbrengst. Sinds Bayleton op de markt is, zijn ook de opbrengsten vooral bij wintertarwe spektakulair gestegen. Daaraan heeft Bayleton bijgedragen als geen ander. Uniek in tarwe, gerst en haver. - Veilig voor alle rassen, kuratief en preventief, tegen blad- en aarziekten. - Mengbaar met middelen tegen voet- ziekten, herbiciden, ir.sekticiden en halmverkortingsmiddelen. - Standaard voor hoge opbrengsten. ®Bayleton- Voor een langere werking. Divisie Agro Chemie 26 16 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 26