Deskundigen oneens over haalbaarheid cellenteelt de nar kas Bewaarervaringen met nieuwe appelrassen weekstaat energieverbruik Energieverbruik gelijk aan voorgaande jaren Nederlandse glastuinbouw wijst middels petitie op te hoge gas- en stookolieprijzen ïfrfjTf*7T r i;r ^i|2|2g2 Beter resultaat Fleurop door PTT-staking Gebruikswaarde- onderzoek broccoli 1983 Moest een ronde tafelgesprek tussen deskundigen meer duidelijkheid verschaffen over de mogelijkheden van het telen van tuinbouwgewassen in cellen, het tegendeel was de vorige week woensdag 7 maart op een aansluitende perskonferentie in Rotterdam het geval. De verschillende deskundigen waren het op een aantal essentiële punten totaal niet met elkaar eens. Het tuinbouwbedrijfsleven dat de onderzoeks- en voor lichtingsorganisaties om een opinie had gevraagd naar de toekomst mogelijkheden van de nieuwe wijze van telen, waarbij de gewassen groeien in afgesloten ruimten bij kunstlicht en in een kunstmatig kli maat, bleef met grote onzekerheden zitten. Wel hebben de tuinders de onderzoekers gevraagd meer aandacht te schenken aan deze nieuwe teelttechniek waarmee de weg naar de industrialisatie van de tuinbouw wordt ingeslagen. Ir. Vijverberg waarschuwde voor de bezwaren die de konsument kan hebben- tegen groenten die in cellen, dus onder geheel kunstmatige om standigheden, worden geteeld. De konsument heeft nu al moeite met produkten van de steenwolteelt. De heer van der Pol merkte op dat alle planten onder kunstlicht kunnen worden geteeld en dat een belangrijk voordeel van de cellenteelt is dat de klimaatskondities volledig gekontro- leerd worden. Hij wees op positieve Aan de diskussie deden o.m. mee de konsulent voor de tuinbouw, ir. A.J. Vijverberg, de plaatsvervangend di- rekteur van het IMAG ir. J.J. Laurs, dr.ir. P.A. van der Pol van de afde ling tuinbouwplantenteelt van de Landbouwhogeschool in Wagenin- gen, de ondernemer J.W. Lestraden, direkteur van een in Roermond ge vestigd bedrijf dat de cellenteelt op een industrieterrein reeds toepast en drs. P.D. Rademaker van het Cen traal Instituut voor de industrie-ont wikkeling (CIVI). De heer Laurs van het IMAG sprak tijdens de perskonferentie over de cellenteelt als over een fiktie. Eko- nomisch gezien, zo zei hij, is cellen teelt een onmogelijke zaak. De glas tuinbouw krijgt bij de huidige teelt- struktuur het zonlicht gratis terwijl de cellenteelt met duur kunstlicht moet werken. De kosten van dit kunstlicht wegen alleen daarom al niet op tegen de baten. Hij zei deze konklusie te kunnen staven met re sultaten van onderzoek. De heer Lestraden die op zijn cellenteeltbe- drijf in Roermond (het eerste iri West-Europa) veel belangstellenden uit binnen- en buitenland ontvangt, bestreed deze opvatting. Hij rekende uit dat door de efficiënte toepassing lalBBBBBrS GuumimaouweEliTKMn i -J /fff/Mi van het kunstlicht de teelt zeker in teressant is bij redelijke energieprij zen. Hij nodigde Laurs uit öp zijn bedrijf de proef op de som te laten nemen. De heer Rademaker onder steunde Lestraden en vertelde dat een haalbaarheidsonderzoek redelijk positiefis uitgevallen. Wel maakte hij het voorbehoud dat het hier een sy steem in ontwikkeling is, waarvan de kosten en baten zich nog niet uitput tend laten vergelijken. Net als bij de champignons worden de gewassen in lagen geteeld. Fleurop Interflora Nederland heeft vorig jaar bijna een miljoen bloemengroeten verstuurd. Dat is bijna 1,1 procent meer dan het jaar daarvoor. De stijging is ge heel tegen de verwachting in. Fleurop had gerekend op een daling van ongeveer drie procent. De stijging is geheel behaald in de laatste twee maanden van 1983 en is volgens Fleurop te danken aan de staking bij de posterijen. De 981.734 verstuurde bloemen groeten vertegenwoordigden een waarde van 27,3 miljoen gulden. Direkt na het uitbreken van de 16 maart 1984 staking noteerde Fleurop een aanmerkelijke stijging van het aantal bloemengroeten. Na af loop van de staking heeft dit ef- fekt zich in december doorgezet. Partikulieren deden vorig jaar het grootste deel van de bestellingen, maar het aandeel van het be drijfsleven (45 procent) is stij gende, aldus Fleurop. Nederlan ders sturen ook steeds meer bloe mengroeten naar het buitenland, waarbij de traditionele emigra- tielanden als Australië, Nieuw- Zeeland, Verenigde Staten en Canada bovenaan staan. De Nederlandse glastuinbouw, verte genwoordigd door de tuinbouwkader- leden van de 3 CLO, heeft woensdag 14 maart in Den Haag aan minister Braks een petitie overhandigd tijdens een demonstratieve aktie waarbij ge wezen is op het meten met twee ma ten door de Europese Commissie waar het de prijs van stookolie voor de energievoorziening in de glastuin bouw betreft. Daardoor wordt de glastuinbouw gekonfronteerd met een struktureel te hoge gasprijs. Het is noodzakelijk dat de regering op zeer korte termijn de uitermate redelijke eisen van het Landbouw schap inwilligt. De zware stookolie- prijs waaraan de tuinbouwgasprijs is gekoppeld, dient te worden gezui verd van oneigenlijke nationale ele menten als de heffing voor strategi sche voorraadvorming (ICOVA) en de luchtverontreinigingsheffing. Te vens dient het zwavelpercentage van deze zware stookolie van 1,5 op het wettelijk toegestane percentage van 2% te worden gebracht. Inwilliging van bovengenoemde eisen betekent dat de tuinbouwgas prijs met minimaal 2 ct per m3 struktureel kan worden verlaagd. Zoals het er nu naar uitziet, houdt dat tevens in, dat de te verwachten verhoging van de tuinbouwgasprijs per 1 april a.s: tenminste geen door gang behoeft te vinden. De Nederlandse glastuinbouw ver zoekt daarom de regering dringend om zo spoedig mogelijk de alleszins redelijke eisen van het georganiseer de bedrijfsleven in te willigen. ervaringen met bloemen als Bego nia's en Gerbera's. Kapitaalsvernietiging Ir. Vijverberg wees ook nog op enige andere konsekwenties. Als de tuin bouw overschakelt op cellenteelt be tekent dat een enorme kapitaalsver nietiging omdat alle kassen in ons land dan wel kunnen worden afge broken. Ook de sociale gevolgen zul len groot zijn. Talloze kleinere be drijven zullen het af moeten leggen tegen de grote tuinbouwindustrie- kompleksen. De heer Lestraden ten slotte: "Men kan het goed vinden of niet maar als de cellenteelt haalbaar is en daarvan ben ik overtuigd, dan is deze ontwikkeling niet te stoppen. De tuinders in ons land kunnen er dan maar beter bij zijn want anders gaat het buitenland of de groot-industrie er mee aan de gang en dan hebben ze helemaal niets!" J. Wierenga In augustus 1983 werd een eerste oriënterend onderzoek verricht naar de gebruikswaarde van broccoli. Negen broccolirassen werden daar toe op verschillende tijdstippen door het RIVRO geoogst en door het Sprenger Instituut bewaard gedu rende 7 dagen bij een temperatuur van 10 graden C en een R.V. van 90%. Tijdens en na de bewaring werd de broccoli beoordeeld op kleur. De rassen Kajak, Skiff en Cruser hadden in dit onderzoek goede cij fers voor kleur. De geelverkleuring die tijdens be waring optreedt wordt met name door veroudering van de kelkblaad jes veroorzaakt. In het seizoen 1981 - 1982 werden met de nieuwe appelrassen Elstar, Gloster en Jonagold bewaarproeven uitgevoerd. Tevens werd oriënterend onderzoek uitgevoerd met het nieu we pereras Condo. Het ras Elstar werd bewaard bij ver schillende bewaartemperaturen, ter wijl tevens de mogelijkheden werden onderzocht van bewaring bij lage 02-gehalten. Ook bij het nieuwe ras Gloster werd onderzoek uitgevoerd naar de juiste opslagtemperatuur en werden de mogelijkheden voor CA-bewaring onderzocht. Bij Jonagold werd de relatie pluktijdstip en bewaring be keken, terwijl bij het nieuwe pereras Condo ook het pluktijdstip en de in vloed van uitgesteld koelen bekeken werden. Bij Elstar was de bewaring in 1 graad C iets beter dan 3 graden C, wel kwam wat meer vruchtvlees bruin voor wat op l.t.b. zou kunnen wijzen. Bewaring bij 2% 02 voldeed prima, terwijl dit seizoen geen ge voeligheid voor C02 werd gekonsta- teerd. Bij 1 graad C was het be- waarresultaat van Gloster beter dan bij 3 graden C. Wederom werd een stérke gevoeligheid gekonstateerd voor een te hoog C02-gehalte waar door klokhuisbruin ontstaat Bij Gloster komen een aantal kwaliteits problemen voor die zich in de be waring openbaren. Uit de bewaarproef van Jonagold kwam naar voren dat te late pluk kan leiden tot massaal bewaarverlies. Het pereras Condo bleek goed be- waarbaar tot half februari bij 0 gra den C. Indien na de pluk niet direkt wordt gekoeld kan dit tot grote ver liezen leiden. C02-gehalten hoger dan 2% werden niet verdragen. (Een onderzoek bij het Sprenger In stituut, Bestelkode: Int. 32). Het energieverbruik tot nu toe is ongeveer gelijk aan dat van de afgelopen twee jaar en zal zo rond de 25 m3/m2 gas uitkomen op 1 juli. De verschillen in gasverbruik tussen de verschillende kasdekken is niet groter geworden, hoe wel er nu veel meer dan twee jaar geleden gebruik wordt gemaakt van de vochtregeling en er zo wat meer gelucht en gestookt wordt. Er is dan ook gemiddeld geen verschil meer in relatieve luchtvochtigheid tussen kasdekken of teeltsystemen. Die is overal zo'n 85%. Het ingrijpen met de vochtregeling kost niet alleen betrekkelijk weinig energie, er is daarbij een gezond en regelmatig gewas te zien in beide afdelingen van de acrylplatenkas, ondanks de vroege plantdatum van 12 december. In snelheid ligt de acrylplatenkas wel wat achter op de twee andere kastypen, daarentegen liggen de acrylplatenkas én de futuristische kas in grofheid iets voor op de venlokas en dat is iets wat op zich niet strookt met de lichtverlies theorie. Wel is het natuurlijk zo dat de oogst pas is begonnen en de verschillen in gemiddeld vruchtgewicht meestal 's zomers aan het licht komen. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 11.065 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP FUT. Kontrole SDP FUT. Kontrole Week no. lOd.d. 2/3-9/3 acrylpl. m.scherm acrylpl. m.scherm verbruik in m3 deze week 103 110 118 93 106 121 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-12-1983 1431 1591 1576 1328 1530 1584 oogst in kg/100 m2 0,8 6,8 23,8 13,0 23,4 33,5 gemiddeld vruchtgewicht in gram 53 52 46 46 49 46 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 5,2 gr.C. DENAR-KAS gemiddelde windsnelheid 4,- m/sek. L. Koop 25

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 25