Winterbloemkool voor Zaadteelt (I) Artikelenbundel 'Aardbeienteelt het seizoen rond" Onkruidbestrijdingsproeven studieklub Groenten- en Bloemzaadteelt gaan door! "Westland 19 Nu" op hoog niveau Winterbloemkool is een gewas dat vroeger in ons land vrijwel uitslui tend in Walcheren voorkwam. Naderhand heeft de teelt zich verspreid over de andere Zeeuwse- en Zuid-Hollandse eilanden benevens Noord-Holland. Uitbreiding van het teeltareaal is m.i. voor een groot deel te danken aan in de loop der jaren toegepaste selektieverbetering. Vooral de faktor winterhardheid mede versterkt door grotere uniformiteit met daarnaast een grotere verscheidenheid in rassen, die een oogstspreiding te zien geven van eind maart tot begin juni benevens een betere kwaliteit, heeft de teeltmogelijkheden aanzienlijk verbeterd en de vraag door de kon- sument vergroot. Voor konsumptiedoeleinden wordt er in Nederland o.g.v. 150 ha win terbloemkool geteeld. Een riskante teelt overigens omdat bij strenge vorst het gewas geheel kan uitvrie- zen. Dit heeft tot gevolg dat we de teelt hiervan geheel gekoncentreerd zien in de kustgebieden. Zoals bekend liggen de temperaturen in de winter met name in de Prov. Zeeland hoger, dan in overig Nederland met als ge volg, dat aldaar met meer kans van slagen kan worden geteeld. Dit ver klaart gelijktijdig de reden, waarom het destijds in Walcheren is begon nen. Kwaliteitseisen Plantmateriaal Aan planten die overwinteren op het land moeten kwalitatief hoge eisen worden gesteld. Goed uitgangsma teriaal is voor een groot deel bepa lend voor het welslagen van de teelt. Snelgroeiende zachte planten die voor het oog erg mooi zijn, blijken voor dit doel minder goed geschikt. Ze gaan vaak met teveel "lawaai" de winter in en zijn daardoor kwets baarder. De ervaren tuinder en zaadteler weet wel beter. Zij zeggen dat hiervoor harde en stugge planten nodig zijn. Deze geven een rustige groei en kunnen de winter beter doorstaan. Op de vraag hoe dergelijke planten kunnen worden verkregen probeer ik in de volgende regels een antwoord te geven. Opkweek plantmateriaal Sommige mensen zijn daarin gespe cialiseerd. Vele zaadfirma's maken van die kennis en vaardigheid ge bruik door deze plantenkwekers al hun winterbloemkoolplanten te la ten kweken, die nodig zijn voor hun zaadteeltpercelen. De grond die is voorbestemd om als plantenbed te dienen, moet tot aan het zaaien braak blijven liggen. Te rijke en te droge grond met boven dien soms ook nog wel eens een te laat geruimd gewas, zijn vaak de na delige neveneffekten van een voor- vrucht. De zaaitijd ligt rondom 20 juni. Van deze datum zal de ervaren planten- kweker niet gauw afwijken. Men streeft naar een optimale plantdichtheid van 125 - 150 planten per m2. Dit kan worden bereikt door slechts 3A tot max. 1 gram zaad per m2 te gebruiken. Het voordeel van een ruime plantdichtheid is vooral, dat de planten rondom veel licht krijgen. Veel licht geeft remming van de lengtegroei met als gevolg, korte, brede, stevige planten. Ter voorkoming van een te vlotte groei, is zaaien op onbemeste grond een absolute voorwaarde. Ook tij dens de opkweekperiode mag niet worden bemest. Om diezelfde reden bij droog weer niet of slechts in uiterste noodzaak begieten. Het ligt voor de hand, dat planten geteeld op onbemeste grond een be heerste groei te zien geven. Dit be vordert in kombinatie met een dunne stand, een kwalitatief goede plant. Een gunstig neveneffekt van arme zaaigrond is bovendien, dat de plant op zoek naar voedsel en water, een zeer goed wortelstelsel zal ontwikke len. Dat maakt een goede plant tot een extra goede plant. De opkweekduur van de planten is 7 a 8 weken. Stevige en harde planten worden dus verkregen, door langzame groei en ruime stand. Gezond Plantmateriaal Planten die aan hoge kwaliteitseisen voldoen, moeten ook ziektevrij zijn. Bedoelde ziekten kunnen preventief worden bestreden door toepassing van grondbehandeling vóór het zaaien. Zwartpoot Een schimmelziekte ook wel bekend onder de naam Rhizoctonia solanie. kenmerkt zich door blauwachtige zwarte vlekken op de stengelbasis. De aantasting kan zich al voordoen in het kiemplantstadium. Aangetaste planten uiteraard niet uitplanten. De inplant van winterbloemkool Deze vallen later weg. a. Uitgaan van met Thiram ontsmet £aad b. Grondbehandeling met Quinto- zeen strooipoeder 20%, 20 gram per m2 Klem hart Wordt veroorzaakt door molyb- deengebrek (een voedingsziekte) dat zich tijdens de opkweek van de planten voordoet en derhalve op het plantenbed moet worden bestreden. Het symptoom openbaart zich later en kan dan niet meer worden be streden. Te bestrijden met natrium-moly- braat, 1 gram per m2. In water op lossen. y Koolvlieg De made van de koolvlieg kan erg veel schade aanrichten. Zo zelfs, dat het een perceel geheel kan doen mislukken. Daar de koolvlieg echter niet altijd en overal even intensief optreedt, wordt bestrijding wel eens nagelaten. Groot is dan de schrik als later blijkt, dat de koolvlieg en met name de maden hiervan, hun vernietigend werk aan het doen zijn. Vandaar dat het advies moet zijn, dat preventieve bestrijding hiervan zonder uitzonde ring op het plantenbed moet worden toegepast. Een veel met sukses toegepast be strijdingsmiddel is Physotol granu laat. Hiervan gebruikt men 4 gram per m2. Wanneer men bij grondbehandeling uitgaat van een strooipoeder. is het voor een goede verdeling vereist dit poeder vooraf te mengen met vochtig zand. Daarna licht inwerken. Voor hen die liever spuiten, zijn er ook emulsies verkrijgbaar. Studieklub voor Groente- en Bloem zaden "Eiland Tholen" D.L. Koppenhol Enige tijd geleden kondigden we aan, dat er een "aardbeienboek" in aantocht was. Inmiddels is het zo ver. Een 25-tal artikelen is sa mengevoegd tot een uitstekende, overzichtelijke bundel. Het ge heel is voorzien van een kleuren- omslag, waardoor het tevens een bijzonder fraai aanzien heeft ge kregen. De bundel draagt de naam: "Aardbeienteelt het seizoen rond". Hiermee wordt bedoeld, dat de aardbeienteelt in al zijn facetten wordt belicht. Behalve door voor de praktische tuinder lijkt ons deze bundel ook uiter mate geschikt voor het tuin- bouwonderwijs. Een uitgave die we dan ook van harte aanbeve len. De bundel is in principe voor elke belangstellende verkrijg baar. Om de distributie zo soepel mogelijk te laten verlopen wor den alle veilingen, waar de aard beienteelt van enige betekenis is, in de gelegenheid gesteld een aantal exemplaren in voorraad te nemen. Op deze wijze kunnen de belangstellenden bij hun eigen veiling een dergelijk exemplaar verkrijgen. Voor de overige be langstellenden bestaat de moge lijkheid zich te wenden tot het Consulentschap voor de Tuin bouw. Postbus 1158. 5004 BD Tilburg, telefoon 013-678755. De prijs per stuk bedraagt slechts 3,— exklusief verzendkosten. Tenslotte willen we nog opmer ken, dat aan de leden van de Tuindersvakbond, afdeling vol- legrondkleinfruit. in Noord-Bra bant, één exemplaar via deze or ganisatie beschikbaar zal worden gesteld. 16 maart 1984 De chemische onkruidbestrijdings proeven die op initiatief van de stu dieklub voor Groenten- en Bloem zaadteelt worden genomen, gaan door. In een vorig bericht konden we mel den, dat de hiervoor benodigde gelden dankzij de bijdragen van een aantal zaadfirma's en bestrijdingsmiddelen- fabrikanten, binnen zijn. Inmiddels heeft de heer Van Staal duinen van het C.A.B.O. te Wagenin gen in een bespreking met het be stuur laten weten, hieraan zijn volle dige medewerking te zullen verle nen. De uitvoering zal plaats hebben onder zijn leiding met medewerking van onderzoekers van het C.A.B.O., tuinbouwvoorlichtingsdienst en le den van het bestuur. Het proefveld is een halve ha groot en ligt aan de Withoekseweg te St. Annaland. Er worden 13 groente- en bloemzaadgewassen in onderzoek genomen. Deze worden per gewas onderveerdeeld in negen onderzoeks- objekten. Het geheel wordt in een veelvoud van drie uitgevoerd. In to taal komen er 352 veldjes. Zaadteelt kan in de huidige moderne bedrijfsvoering alleen bestaan, dankzij goede en betrouwbaar wer kende chemische onkruidbestrij dingsmiddelen. Waarmee de belang rijkheid van deze proeven nog eens wordt onderstreept. D.L. Koppenhol 23 Hoog in de Rotterdamse Euromast werd woensdag 7 maart een persbijeenkomst Westland 19 Nu belegd. Het is dé bedoeling om Westland 19 Nu op een steeds hoger niveau te brengen vandaar deze persbijeenkomst in de "wolken Er werd tevens een A njer gedoopt en hoe kan het ande anders, die heet van nu af aan "FEYENOORD" en good old Coen Moulijn goot er rijkelijk een glas champagne over uit, en dat alles in gezelschap van die Feyenoord spelers, t.w. v.l.n.r.: Jacques Troost, André Hoekstra en André Stafleu. Westland 19 Nu wordt gehouden van vrijdag 23 maart tot zondag 25 maart 1984. Dat Westland 19 Nu dit jaar in het teken van de scheepvaart zal staan is gezien het voorafgaande wel duidelijk. En nu maar hopen dat er dit jaar meer dan 40.000 bezoekers zullen komen. (Foto A b Westerbeek)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 23