Parvo-Preventie blijkt succesvol Onderzoek voor varkenshouders Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden Nederland draait nog niet volmaakt Brochure voederbietenteelt Goede ervaringen in Limburg Is TL-licht wel geschikt voor kippen? Schaarste aan afgemeste varkens in V.S. Vestiging Goes Gezondheidsdienst wordt mogelijk vervangen door aantal inleverpunten Preventieve vaccinatie kan een waardevolle bijdrage leveren in de strijd tegen de gevolgen van Parvo-infekties in de varkenshouderij. Daar naast blijft evenwel het nemen van managementsmaatregelen de eerst aangewezen Parvo-bestrijding. Door aan beide aspekten de nodige aandacht te besteden, ontstaat het zogenaamde Parvo-Preventie-Plan (PPP). In Limburg is deze werkwijze al met sukses toegepast, zo blijkt uit de woorden van drs. C.P.R.M. Damen. Deze medewerker van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Heythuysen hield een inleiding over het Parvo-Preventie-Plan tijdens de CLO-studiedagen in Utrecht. Hoewel de verschijnselen al langer bekend zijn, is pas de laatste jaren in ons land duidelijk geworden in welke hoge mate het Parvo-virus schade toebrengt aan de bedrijfsresultaten in de varkenshouderij. Manage mentsmaatregelen, die men vaak als afdoende had beschouwd, bleken in toenemende mate tekort te schieten als Parvo-voorbehoedmiddel, aldus drs. Damen. Men trachtte aanvan kelijk de problemen te voorkomen door middel van vaccinatie met een dood vaccin, geproduceerd door het CDI in Lelystad. De resultaten daarvan waren goed, maar de pro- duktie van dit vaccin werd door het CDI beëindigd, zodat men naar een goede vervanger moest zoeken. Gedurende dezelfde periode, zo'n twee jaar geleden, leek het aantal bedrijven met ernstige Parvo-pro- blemen zeer sterk te stijgen. Daar door nam de behoefte aan een onder Nederlandse omstandigheden getest vaccin toe. Toen in diezelfde periode uit Amerika een gedood vaccin ter beschikking kwam, is men hiermee in Limburg een serie proefnemingen begonnen. De positieve resultaten van deze vaccinatie brachten drs. Damen tot de uitspraak dat pre ventieve vaccinatie een waardevolle bijdrage kan leveren in de strijd tegen de gevolgen van Parvo-infek- ties. De Gezondheidsdienst is echter van mening dat het noodzakelijk is het aantal vaccinaties op een bedrijf zoveel mogelijk te beperken. Daar door blijft het nemen van manage- Drs. C.P.R.M. Damen mentsmaatregelen de eerst aange wezen Parvo-bestrijding. Preventie-Plan Drs. Damen gaf daarop een over zicht van de punten waaruit het nu in Limburg toegepaste Parvo-Preven tie-Plan bestaat. In de eerste plaats moet op de zeugenbedrijven worden gezorgd voor een zo intensief moge lijk kontakt tussen de jonge gelten en de oudere zeugen. Aangezien het es sentieel is dat een jonge geit op het moment van dekken voldoende weerstand heeft tegen een infektie, zou het voldoende moeten zijn om de geiten in kontakt te brengen met één van de infektiebronnen, n.l. de mest van oudere, besmette zeugen. Op een aantal bedrijven is dit moeilijk haal baar, daar de huisvestiiigssystemen er niet op ingericht zijn. Drs. Damen moest dan ook melden dat op nogal wat bedrijven deze goedkope manier van "natuurlijke vaccinatie" niet lukken wil. Hij legde er de nadruk op dat voor komen moet worden, dat nageboor- tes gevoerd gaan worden aan jonge gelten. Hoewel men hiermee ook natuurlijke vaccinatie zou kunnen toepassen, wijst men deze maatregel zonder meer af. Op het moment van nageboorteverspreiding weet men namelijk nog niet welke kiemen men allemaal nog meer verspreidt. Te denken is o.a. aan Aujeszky en Sal monella. Op Parvo-probleembedrijven moe ten in eerste instantie alle zeugen en geiten voor de voet weg geënt worden. Daarna alleen de nieuw op te leggen gelten. Drs. Damen wees er echter op dat maar weinig bedrijven voor deze aanpak in aanmerking komen. Te vaak worden vruchtbaar heidsproblemen op een bedrijf ten onrechte betiteld als Parvo-proble- men. In zulke gevallen wordt node loos gevaccineerd. Een laborato riumdiagnose is dan ook nodig voordat deze maatregel wordt toege past. Nieuw opgezette bedrijven, be drijven die sterk uitbreiden en be drijven die opnieuw worden volge- legd behoren volgens drs. Damen te worden geënt. Hij had de indruk dat door de intensieve voorlichting op dit gebied een stadium is bereikt, waarin wat dit betreft het PPP volle dig wordt gevolgd. Speciale geltenopfokbedrijven vor men de grootste risiko's en dienen gelten geënt af te leveren. Aangezien Parvo echter slechts één van de oor zaken is van de zgn. Smedi-ver- schijnselen kan een geit niet auto matisch bij de eerste berigheid op het nieuwe bedrijf worden gedekt. Is ge ruime tijd voor aflevering gevacci neerd, dan neemt men hiermee een risiko. Tenslotte behoren alle beren, zowel bedrijfs- als KI-beren, te wor den geënt. Met name de jonge berert vertonen een tekortschietende im muniteit, zo wees een onderzoek uit. Bruikbaar handvat "Deze punten op een rijtje zettend, kunnen we stellen dat het Parvo-Pre ventie-Plan een voor de praktijk goed bruikbaar handvat is om de Pavro- problematiek te lijf te gaan", aldus drs. Damen. Hoe men in de toekomst precies verder zal gaan, is volgens hem nog niet helemaal te overzien. Zo zijn er meerdere vaccins. Nage gaan moet worden wat de beste is. Ook is onderzoek nodig naar de vraag of een eenmalige vaccinatie van de gelten voldoende is, of dat de dieren regelmatig opnieuw moeten worden gevaccineerd. Tuberculose werd niet vastgesteld. Een kwart van de veestapel wordt nog jaarlijks onderzocht. Dit kan worden beëindigd als de slachtvee- identifikatie tot stand is gekomen. Daardoor zou financieel ook een duidelijke besparing zijn te bereiken. Er werden geen gevallen van abortus Bang vastgesteld, wel hinderlijke miswijzingen, die soms onaangena me blokkades ten gevolge hadden. Kontrole vindt plaats door regelma tig tankmelkonderzoek (1 x 14 da gen). Het blijkt noodzakelijk om extra aandacht te geven aan geïmporteerde runderen, omdat hierbij de kans op aanwezigheid van besmettelijke ziek ten groot is. Uierontstekingen veroorzaken veel kwaad; toch lukt het maar matig om veehouders te interesseren voor een georganiseerde bestrijding. Tesamen met de melkwinningskommissies en de melkwinningsadviseurs is een werkplan opgezet en in uitvoering. De resultaten hiervan moeten wor den afgewacht. 16 maart 1984 In het afgelopen jaar stond de uit voering van de Varkensgezondheids zorg in het geheel ter diskussie. Een belangrijke vraag was of er geen al gehele aansluitingsplicht moet ko men en ook hoe de dienstverlening er dan uit moet zien. Landelijk overleg vindt hierna plaats. In de schapengezondheidszorg vormt de aanpak van zwoegerziekte de ba sis van het geheel. Er zijn momenteel 251 aangesloten bedrijven waarvan 147 certifikaatwaardig. Het aantal tegenvallers is gering (minder dan 2%). Voor de pluimveegezondheidszorg zijn de entingen onontbeerlijk, maar bestaat er de wens om het gehele entschema nog eens grondig te be zien; men is overtuigd van de nood zaak, maar ziet ook soms nadelen (groeivertragingen e.d.). Het onderzoek ten behoeve van het milieu, vooral in Rijnmond, het Sloe- gebied en de Kanaalzone is in goed overleg opnieuw bezien op waarde en noodzaak en verloopt thans zodanig, dat het geheel bestuurbaar, kontro- leerbaar en betaalbaar blijft en de belangen van de betrokken veehou ders nauwgezet worden gevolgd. Administratief krijgt de automatise ring en het gebruik van de komputer steeds meer omvang; ook de labora toriumwerkzaamheden worden hier bij dit jaar betrokken. Daardoor zal sneller en efficiënter gewerkt kunnen worden. De voederbiet is vanwege zijn enorm hoge VEM-opbrengst en zijn kracht- voerbesparende werking een interes sant gewas voor de moderne veehou der. Mocht straks de Superheffing worden ingevoerd, dan wordt dit "goedkope krachtvoer" nog veel in teressanter. De moderne voederbietenteelt is ge heel gemechaniseerd en de arbeids- behoefte is nauwelijks hoger dan die van snijmais: Ook voor bewaring en vervoedering zijn nieuwe arbeidsbe- De volgende week gaat de direktie van de Gezondheidsdienst voor Die ren te Gouda praten met het perso neel van de vier vestigingen over een door het dagelijks bestuur voorges teld plan tot reorganisatie van de dienst. Uitgangspunt daarbij is een centralisatie van de verschillende ak- tiviteiten in Gouda. Het CLO-Instituut voor de Veevoe ding De Schothorst verricht heel wat onderzoek op het gebied van de voeding in de varkenshouderij. Di- rekteur Cornelissen gaf er tijdens de vorige week gehouden algemene vergadering van De Schothorst een sparende methoden gevonden. Onlangs is de 5e druk verschenen van het boekje "De Teelt van Voe derbieten". Hierin worden alle as- pekten van de moderne voederbie tenteelt belicht: zaaibedbereiding, zaaien, gewasbescherming, rooien, bewaring, vervoedering en het kos- tenaspekt. Het boekje telt 20 pagina's en is gra tis verkrijgbaar bij Barenbrug Hol land b.v., Postbus 4, 6800 AA Arn hem, telefoon 08818 - 1545. Hoewel het overleg met het perso neel nog wijzigingen in dit plan tot gevolg kan hebben mag worden aangenomen dat de vestiging Goes als zodanig niet zal worden gehand haafd. Wel komt daarvoor in de plaats een betere struktuur met meer inleverpunten over het gebied dat thans aangewezen is op Goes. opsomming van. Wat betreft de zeu gen heeft men een vrij ingewikkeld probleem bij de kop, zo bleek uit zijn woorden. Het gaat om het verschijn sel dat eerste-worps, en ook nog wel tweede-worps, dieren tijdens de lac tatie - en dan vooral de eerste weken - onvoldoende voer willen opnemen. Het gevolg daarvan is te grote slijtage en/of te weinig melk. Op De Schot horst gaat men nu na of er door een aantal wijzigingen in de voersamen- stelling, die ook reeds in de draagtijd worden toegepast, invloed is uit te oefenen op dit verschijnsel. Op grond van onderzoekingen in verschillende laboratoria blijkt dat duiven de meer dan 100 flit sen per sekonde van fluorescen tielampen zoals TL buizen kun nen waarnemen. Zij ervaren deze verlichting als gekleurd en flik kerend. Bovendien zijn er aan wijzingen dat een kort verblijf onder TL-verlichting van matige intensiteit schadelijk is voor het netvlies. Aangezien het netvlies van duif en kip onderling grote gelijkenis vertoont is het gewenst onderzoek te doen naar de gescöiktheid van fluorescentie verlichting met TL buizen voor het pluimveebedrijf. In samenwerking met het pluim veeonderzoekinstituut "Het Spelderholt" en het Philips La boratorium wordt dit onderzoek aan de Rijksuniversiteit van Utrecht aangepakt. De voorgestelde nieuwe struktuur behoeft ook geen konsekwenties te hebben in de personele sfeer. Bezui niging op personeel is niet het uit gangspunt van de nieuwe opstelling; wel een efficiëntere werkwijze. Na het overleg met de vestigingen zal het voorstel van het dagelijks bestuur nog weer worden doorgesproken met de ondernemingsraad. Daarna valt het definitieve besluit over het reor ganisatieplan van de Gezondheids dienst voor Dieren. 21 In zijn jaaroverzicht van de werkzaamheden van de Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden Nederland konstateerde de direkteur drs. v. Wijke, dat de dienst het vorig jaar (het eerste jaar van de volledige fusie) nog niet volmaakt heeft gefunktioneerd. Hij vertelde op de goed bezochte vergadering, die plaats vond op 24 februari j.l. in Alphen aan de Rijn, dat in totaal in het laboratorium 310.200 onder zoekingen plaats vonden, waarvan 13.356 onderzoekingen van gestor ven dieren betroffen; hiervan werden onderzocht in Gouda 86,7, Utrecht 6,6, Alkmaar 3,5 en Goes 3,2%. De mogelijkheden van onder zoek op het laboratorium is verbreed en verdiept, door betere technie ken, die helaas meer tijd kosten. Het wachten op zo'n uitslag geeft nog wel eens aanleiding tot klachten. De varkensmesters in de Vere nigde Staten kampen met sterk gestegen voerkosten en lage op- brengstprijzen voor de afgemeste varkens. De droge zomer heeft geleid tot prijsstijging van de voedermiddelen, nog extra geak- sentueerd door het z.g. PIK-pro- gramma, waarbij premie werd toegekend voor niet bebouwen van bepaalde arealen. Vele mesters hebben een groot deel van hun fokstapel afgeslacht, waardoor een groter aanbod ont stond dat leidde tot fikse prijsda lingen tot ojetober vorig jaar. De ze situatie zal ertoe leiden dat binnen 6 tot 9 maanden een ze kere schaarste aan afgemeste varkens zal ontstaan. Als voor schot daarop zijn de prijzen sinds oktober aan gaan trekken. Thans liggen de prijzen rond 20% boven de lage prijzen van vorig jaar ok tober. Anders dan in Europa is rundvlees een fikse konkurrent voor varkensvlees, waarbij opge merkt dient dat de rundvleesprij zen vrij stabiel zijn gebleven. De hoge dollarkoers heeft tot grotere importen geleid. Zo steeg in de eerste negen maanden de invoer van hammen en schouders met 20.000 ton tot 86.000 ton. Onge veer 50% van deze import was afkomstig uit de EG-landen, voornamelijk uit Denenarken en Nederland. Ook het rooien van voederbieten is gemechaniseerd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 21