Rhizoctonia bestrijding in het voorjaar bij poot- en konsumptieaardappelen Steeds meer kritiek op Potato Marketing Board Boeren: overheid en banken moeten schuld Avebe saneren Stikstofbemesting en beregening konsumptie aardappelen Aardappelprijs blijft op hoog nivo Grote manifestatie boeren in Wolvega Minder kunstmest - minder overschotten Tabel 1: Grondbehandelingsmiddelen Rhizoctonia solani is een schim mel die vooral bekend is als de zwarte korstjes op aardappelen, ook wel lakschurft genoemd. De ze korstjes heten sclerotiën en zijn niets anders dan dicht opeenge pakte schimmeldraden. Schim meldraden kunnen tijdens het groeiseizoen, zeker bij gebruik van een loupe, ook afzonderlijk aangetroffen worden op knol en spruit. Hieronder meer over symptomen, schade en bestrij ding. De schimmel op de knollen kan in de grond overleven. Uitgaande van besmette knollen zien we dat de jon ge spruit wordt aangetast. Gebeurt dit bij een hoge infektiedruk en voor de aardappel minder gunstige kiem en opkomstomstandigheden dan kan de spruit kompleet te gronde gaan. Bij lichtere infektiedruk kan het top- groeipunt afsterven en gaat de spruit ondergronds vertakken; veelal leidt dit tot opkomstvertraging. Indien de aardappelplant in de gele genheid wordt gesteld vlot door te groeien, kan de aantasting als het ware ontlopen worden. Dit is te be reiken door goed voorkiemen en niet te diep poten. Aandacht voor deze aspekten wordt beloond. Door de in de grond aanwezige infektie worden over het algemeen de stolonen aan getast. Afsterving van knolbeginsels en dus minder knollen is het gevolg. In de nieuw gevormde knollen kun nen putjes, gaten en ook duidelijke misvormingen optreden, doordat het knolweefsel op de aangetaste plek ken in groei achterblijft. Later in het groeiseizoen treft "men op de stengels vlak boven de grond soms de witte schimmelmanchetten aan. De plant heeft verder geknepen topbladeren en soms worden in de bladoksels kleine knollen gevormd. Rond het afrij pen van het gewas gaat de schimmel over tot vorming van de sclerotiën op de knollen. De schade bestaat uit opkomstver traging en plantverlies, minder knol len waarmee samenhangt dat de wel gevormde knollen over het algemeen wat grover uitvallen, beschadigde of misvormde knollen en uiteindelijk lakschurft op de knollen. De lak schurft kan veroorzaakt zijn door besmetting aanwezig op de poter en door besmetting aanwezig in de grond! Het is bekend dat na loofver- nietiging de hoeveelheid lakschurft toeneemt en dat hierdoor snel ge rooid moet worden. Omdat hiermee meer risiko op ontvellingen en ver spreiding van bacterieziekten ont staat, kan dit als schadepost aan Rhizoctonia worden toegerekend. Een vervelende bijkomstigheid is, dat van Rhizoctonia solajii ook stammen bekend zijn die de aardap pelplant niet aantasten maar wel sclerotiën op de knollen vormen. Voor pootgoed is dit een negatief kwaliteitsaspekt. Rhizoctonia is herkenbaar aan zwarte plekjes op de schil. Bestrijding Nu we iets weten van de schimmel en de .schade kunnen we doelgericht denken over - en werken aan de be strijding. Voor de pootaardappelteelt heeft knolontsmetting veelal al plaatsge had. Indien de verwachting is, dat deze onvoldoende effekt heeft gehad doordat iets misging of doordat dik ke sclerotiën aanwezig waren, kan ontsmet worden in de poterbakjes door deze te dompelen of te douchen in een 3% Solacol (validamycine) oplossing (3 liter Solacol vloeibaar per 100 liter vloeistof)- Duidelijk zal zijn, dat rotte en beschadigde knol len niet mogen voorkomen in ver band met versmering van bakterie- ziekten die niet door Solacol worden bestreden. Voorkom bij deze toepas sing restanten door naar het eind toe niet meer bij te vullen en de laatste restjes over de laatste bakjes te gie ten. Een andere mogelijkheid is op de pootmachine iprodion of validamy cine toe te passen (zie tabel 2 voor deseringen en merken). Voor de vloeibare middelen zijn speciale ap paraten beschikbaar, voor de poe- dervormige is recent een verbeterd apparaat ontwikkeld. Een risiko bij de vloeibare middelen is versmering van eventueel aanwe zige bakterieziekten omdat "nat" wordt gewerkt. Bij de knolontsmetting moet steeds bedacht worden dat op knollen zon der sclerotiën wel de (moeilijk zicht bare) schimmeldraden aanwezig kunnen zijn. Visueel blank pootgoed is dus zeker niet altijd Rhizoctonia vrij! Tegen een grondbesmetting kan voor het poten een middel op basis van quintozeen worden toegepast; negatieve invloed op het gewas is niet uit te sluiten. Een alternatief is Rizolex of Moncereen, eveneens voor het poten volvelds toe te passen. Rizolex en quintozeen kunnen smaakafwijking van de knollen ge ven hetgeen een probleem kan zijn voor afgekeurde poterpercelen of -partijen en uitgesorteerde boven maatse knollen bestemd voor kon- sumptie. Doseringen staan vermeld in tabel 1 In probleemsituaties kan het nodig zijn knol- en grondbehandeling bei de toe te passen. Voor de konsumptieteelt is het veelal niet nodig een pootgoedontsmetting uit te voeren. Dit is uiteraard mede een gevolg van de eisen die door de NAK gesteld worden aan af te leve ren pootgoed. Wil men desondanks toch een be handeling uitvoeren dan heeft een behandeling bij het poten voorkeur boven een behandeling tijdens be- middel merknaam dosering tolclofosmethyl Rizolex 20 kg/ha (30 kg/ha op gronden met meer dan 10% humus) pencycuron Moncereen 20 kg/ha zavel, kleigrond 15 kg/ha gronden tot 5% humus 20 kg/ha gronden met 5-10% humus 25 kg/ha gronden met meer dan 10% humus quintozeen AAfumaGC spuitpoeder 75 20 kg/ha Brassicol Conc. spuitpoeder 20 kg/ha Lizo PCNB 75% spuitpoeder 20 kg/ha Luxan PCNB- 75 Z 20 kg/ha Tabel 2: Knolbehandelingsmiddelen middel merknaam dosering per 100 kg pootgoed iprodion Agrichem Iprodion 40 g Rovral** 40 g Rovral-Vloeibaar* 40 ml* mancozeb Duphar Dithane M-45 spuitpoeder 200 g Duphar Dithane M-45 vloeibaar 350 ml maneb/carbendazim Bavistin M 72 200 g Brabant Carbendazim-Maneb 300 g Delsene M 200 g maneb/dichloran Aseptasolan 200 g maneb/thiabendazol Lirotect-M 200 g maneb/thiofanaatmethyl Topsar 200 g Topsar spuitpoeder 200 g maneb/zineb Vondozeb 200 g Miltoxan 300 g maneb/zineb/carbendazim Shell Carlane MZ 300 g Vondocarb 300 g validamycine Solacol vloeibaar** 50 ml Solacol poeder 200 g zineb/maneb Luxan Zimanaat spuitpoeder 300 g Bij toepassing tijdens het bewaarseizoen is de dosering per 100 kg poot goed 80 ml aangevuld met water tot 0,2 liter vloeistof. Naast het gebruik op pootgoed ten behoeve van fabrieks- en kon sumptieaardappelen ook aan te bevelen voor pootgoed ten behoeve van de pootaardappelteelt, de dosering is dan 60 ml per 100 kg bij gebruik van Rovral-vloeibaar. waring. Zie voor de te gebruiken middelen tabel 2. Grondbehandelingen voor kon sumptieteelt zouden relatief duur zijn en bovendien is Rizolex niet voor konsumptieteelt toegelaten en geeft quitozeen kans op smaakbeïn- vloeding. Schimmel tegen schimmel Tot besluit een blik in de toekomst. Op het Instituut voor Bodemvrucht baarheid loopt onderzoek met schim mels die Rhizoctonia tegengaan. De ze schimmels zijn werkzaam in de grond alsook tijdens bewaring van de aardappelen. Wellicht dat over enke le jaren een pootgoed- of grondbe handeling met een schimmel tot de bestrijdingsmogelijkheden van Rhi zoctonia behoort. Ir. J.J J. Langeslag Van de zijde van de aardappeltelers in Engeland wordt steeds meer kritiek geleverd op het funktioneren van de Potato Marketing Board (PMB). Blijkens een ingezonden brief van een teler in Farmers' Weekly zijn de Britse aardappelproducenten zeer bezorgd over de toekomstige aktivi- teiten van de PMB. De Board bevindt zich al jarenlang in een positie die volledig verschilt met hetgeen in het verleden heeft gespeeld. Onderzoek werd verricht of en zo ja, in welke mate de stikstofbe mesting bij regelmatige vocht- voorziening invloed heeft op de opbrengst en de kwaliteit van de aardappelen. Het bleek dat beregenen (6 x) de opbrengst met ruim 6 ton/ha deed toenemen. Bij deling van de stikstofgift was dit effekt groter dan bij bemesting in één keer. Gebleken is voorts dat het effekt van de stikstofbemesting wisse lend is. Het is uitgesproken gun stig bij de grove knollen, die hierdoor nog sterk groeien, mits er beregend is. Beregening en de ling van de stikstofgift hebben niet tot doorwas geleid. 16 maart 1984 Er is geen mogelijkheid de invoer daadwerkelijk te kontroleren, zoals vorig seizoen is gebleken. De over heidssteun is op een punt aangeland dat de steun ondoelmatig maakt. Kritiek is er ook op het systeem van quota's en heffingen, dat niet langer geschikt wordt geacht voor het Britse aardappelbedrijfsleven. Een quota systeem zonder werkelijke steun van de regering vindt men onredelijk en oneerlijk. Om voldoende middelen te kreëeren De export van konsumptieaardap pelen loopt goed. Als we dit tempo eerst nog volhouden (met tegen het eind van het seizoen de gebruikelijke afzwakking) dan raken we eind juni door onze aardappelen heen. Dat zal volgens de heer A.J. de Hullu van het Produktschap voor aardappelen ze ker zijn invloed hebben op het prijs verloop van de aardappelen de ko mende maanden. Hij verwacht dat de prijs op een hoog nivo blijft en acht het bepaald niet onmogelijk dat de prijs nog boven 1,— per kg zal komen. De export van konsumptie- en in dustrieaardappelen bedroeg in de maand februari totaal 113.000 ton. Tot en met februari 1984 komt de export neer op totaal 613.000 ton. Het vorig jaar bedroeg de export per 1 maart 806.000 ton. De import ligt tot nu toe beduidend onder die van voorgaande jaren en bedraagt 2100 ton in 1984. ter ondersteuning van de aardappel prijs in seizoenen met een overschot, zou er een heffing moeten worden opgelegd die zo hoog is dat hij onaanvaardbaar en wellicht onin baar is. De telers zijn van mening dat de dagen van de PMB zijn geteld en hoe sneller het bedrijfsleven van dit orgaan verlost is, hoe beter. Een afgeslankte PMB die de helft kost van het huidige bedrag zou ta ken op zich kunnen nemen als: - het verzamelen van statistische gegevens, - reklame en promotie, - bevorderen van de toepassing van moderne methoden voor produktie en marketing. De onrust onder de boeren over het totale pakket van prijsvoorstellen en bezuinigingsvoorstellen neemt toe. Daarom hebben 17 landbouworga nisaties in Noord Nederland beslo ten gezamenlijk uiting te geven van deze onrust door een gezamenlijke manifestatie te organiseren. Het is de bedoeling dat op deze manifestatie de afdelingsbesturen van alle 17 or ganisaties uit Groningen, Friesland, Drenthe, Overijssel en de IJssel- meerpolders rechtstreeks de gele genheid krijgen de visie van minister Braks te horen en hun kommentaar daarop aan de minister kwijt kun nen. Deze manifestatie wordt zo mogelijk zaterdag gehouden in de sporthal Lindenoord bij het draf centrum te Wolvega. De overheid, de handelsbanken en de nationale investeringsbank moe ten de sanering van de schuld van het aardappelmeelkoncern Avebe voor hun rekening nemen. Dat hebben woensdagavond zevenhonderd boe ren tijdens een protestbijeenkomst in Westerbork geëist. De boeren vinden dat de 700 miljoen gulden schulden last waarmee het koncern zit opge scheept, niet langer op hen kan wor den, verhaald. Volgens voorzitter H. Nienhuis van het comité verontruste boeren en boerinnen dreigt voor ze ventig procent van de ongeveer vijf duizend Avebe-boeren het faillisse ment. Omdat de aardappelteeltboeren zich kollektief verplicht hebben aan de schuldsanering bij te dragen moesten in de afgelopen jaren nog 116 gulden per aandeel worden toebetaald. Dit jaar dreigt dat 5Ó0 gulden of meer te worden. Gemiddeld moesten de boeren daardoor over 1983 tien tot twintigduizend gulden per gezin inleveren. Van de vijftien miljard gulden die de totale landbouwsektor per jaar aan onze betalingsbalans bijdraagt mag volgens Nienhuis best een deel aan de zwakke sektor van de aardappelteelt ten goede komen. 15 In vragen van de heer Gordon Adam (G.B.) lid van het Europe se Parlement, aan de Europese Commissie wordt gesuggereerd dat een belasting op kunstmest dan wel op stikstofhoudende componenten van kunstmest zou kunnen bijdragen tot het verklei nen van de overschotten aan melk, "boter, rundvlees enz. In haar antwoord stelt de Com missie dat het niet opportuun is de produktie van overschotten in de Gemeenschap af te remmen door belastingen op kunstmest, ook al omdat kunstmest een ge ringe kostencomponent is ten op zichte van de produktiewaarde van de landbouw. Deze zou voor de Gemeenschap als geheel on geveer 7% bedragen. Voorts is de situatie in de ver schillende delen van de Ge meenschap zodanig verschillend dat een uniforme regeling niet zou kunnen worden toegepast. vdw

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15