Zelf krachtvoer telen? Vogelbescherming op de bres voor weidevogels Boekje met begrippen voor begeleidingssystemen rundveehouderij Wat te doen bij verborgen gebreken bij de koop van dieren? Artikelenbundel over weidebedrijf en beheer van natuur en landschap Verloop van de temperatuursom in 1984 Globale Dierenbescherming wil andere huisvesting voor jonge biggen Er zijn maar weinig gewassen die een voederwaarde hebben die vergelijk baar is met krachtvoer. Eén ervan is de voederbiet. Een schone biet heeft namelijk een voederwaarde van 1060 VEM en 65 g vre per kg drogestof. Krachtvoer komt op 1044 VEM en 133 g vre per kg drogestof (A-brok). Ook in smakelijkheid doen voeder bieten niet onder voor krachtvoer. In verschillende gevallen weten vee houders door het opnemen van voe derbieten in het rantsoen zelfs een hogere totale drogestofopname te krijgen. De voederbiet blijkt niet alleen een goede voederwaarde te hebben maar geeft ook een zeer hoge opbrengst per ha. Een goed geslaagd bietenge was brengt volgens de Rassenlijst 15.100 kVEM/ha op. Dit is verge lijkbaar met ruim 16 ton krachtvoer! Bovendien brengt een hektare voe derbieten ook nog ruwvoer op: een hoeveelheid bieteblad die na inkui len vergelijkbaar is met een flinke snede voordroogkuil wat betreft op brengst en VEM- en vre-waarde. Superheffing Als de superheffing er komt, blijft er nog maar één manier over om het inkomen op peil te houden: de kos ten verlagen. De belangrijkste kos tenpost is het krachtvoer. Vooral voor bedrijven die veel krachtvoer gebruiken is de marge erg smal. Een kleine stijging van de krachtvoerprijs kan ze dan al in de gevarenzone brengen. Door gedeeltelijk over te Met een bietensnijbak wordt een laagje voederbieten over de maiskuil uitge spreid. schakelen op voederbieten, zullen ze minder afhankelijk worden van de fluktuerende grondstoffenprijzen op de wereldmarkt. De prijs van eigen- geteelde voederbieten heeft men im mers grotendeels zelf in de hand en is in ieder geval niet afhankelijk van de wereldmarkt. Een andere belangrijke manier om de kosten te verlagen is het produce ren van evenveel melk met minder koeien. Minder koeien betekent dat er minder ruwvoer nodig is in de vorm van weidegras, voordroogkuil en snijmais. Er komt dan land vrij en waar zou dat beter voor kunnen worden gebruikt dan voor de teelt van voederbieten? Meer informatie Meer informatie vindt u in de bro chure "De teelt van voederbieten". Hierin worden alle aspekten van de moderne voederbietenteelt belicht: zaaibedbereiding, zaaien, gewasbe scherming, rooien, bewaring, ver- voedering en het kostenaspekt. Deze brochure is gratis verkrijgbaar bij Barenbrug Holland bv, telefoon 08818-1545. Dit jaar bestaat "Vogelbescherming" 85 jaar. Ter gelegenheid van dit 17e lustrum heeft de vereniging 1984 uit geroepen tot weidevogeljaar. Een groot aantal van de weidevogels die in Europa broeden, komen in ons land voor. Naast vele andere oorzaken heeft ook de bedrijfsvoering in de moderne vee houderij - sociaal-ekonomische een onvermijdelijke ontwikkeling - zijn weerslag gehad op het voortbestaan van de weidevogels. En dat terwijl deze vogels zo nauw verweven zijn met het leven op en rond de boerderij. Bedreiging De kievit heeft zich de laatste jaren weliswaar nog goed weten te hand haven, maar het aantal grutto-paren, dat 4 jaar geleden nog 120.000 be droeg, is inmiddels gehalveerd. Van de vroeger vrij veel voorkomende kemphaan, zijn er nu zelfs nog maar enkele honderden gespaard ge bleven. Weidevogelaktie In het kader van dit jubileumjaar heeft "Vogelbescherming" een wei devogelaktie ontwikkeld. Ir. D.S. Tuijnman (links) bekijkt de wildalarmeringsapparatuur, die op een voudige wijze aan de maaier bevestigd kan worden. Op het terrein van het management en bedrijfsbeheer zullen we in toene mende mate gekonfronteerd worden met systemen waarbij op een of an dere wijze de komputer zal worden gebruikt. Uit het oogpunt van de ge bruiker in de ruimste zin - onderzoek, voorlichting, onderwijs, boer en tuin der, fabrikant - is het van grootste belang dat enige uniformiteit in be grippen en de inhoud hiervan wordt nagestreefd. Van nog groter belang is dit voor de praktische gebruiker wanneer bijvoorbeeld buitenlandse systemen worden aangenomen. Wanneer dan inhoudelijk andere be grippen worden gebruikt dan hier worden gehanteerd, leidt dit niet al leen tot grote verwarring maar een doelgerichte ondersteuning aan de praktijk, door bijvoorbeeld voorlich ting, wordt er ernstig door bemoei lijkt. Bovenstaande gedachten hebben er toe geleid dat de Kontaktkommissie voor de ontwikkeling van Begelei dingssystemen voor Veehouderijbe drijven gemeend heeft een lijst van begrippen samen te stellen met een korte omschrijving van de inhoud ervan. Men heeft zich beperkt tot die vak terreinen die sterk gerelateerd zijn aan het bedrijfsbeheer. De koissie is er van overtuigd dat deze lijst niet volledig is. Ze zal meer moeten wor den gezien als een eerste aanzet. Voor het opzoeken is een alfabetisch register gegeven met vermelding van de pagina waar men de omschrijving kan vinden. Aan de samenstelling hebben als in stelling of diensten meegewerkt: het IMAG, LEI, PR, de Konsulent- schappen in Algemene Dienst voor Rundveeverbetering; Veevoeding; Bodemaangelegenheden in de Landbouw; Melkwinning, Melkhy giëne en Boerenkaasbereiding en de vakgroep Bedrijfsdiergeneeskunde van de Rijksuniversiteit Utrecht. Het boekje is verkrijgbaar bij het Proefstation PR, Runderweg 6, 8219 PK Lelystad. Toezending geschied na storting van 7,50 (inkl. porto) op gironummer 2307421 met vermelding van: Begrip pen Begeleidingssystemen. Een toenemend aantal landbouwbe drijven heeft te maken met bijzondere beheersvoorschriften bij het gebruik van de grond, vooral in weidegebie den. Doel ervan is de bescherming van natuur en landschap. Door on derzoek worden de effekten van be heersmaatregelen vastgesteld. Het Proefstation voor de Rundveehoude rij, Schapenhouderij en Paardenhou- derij (PR) heeft in een publikatie een aantal artikelen over lopend onder zoek samengebracht. Deze artikelen handelen over wei- devogelonderzoek, landschapsbeel donderzoek en graslandgebruik op bedrijven met beheersbeperkingen, over kenmerken van bedrijven met een beheersovereenkomst en over opbrengst en botanische samenstel ling van extensief gebruikt grasland. De artikelen zijn geschreven door medewerkers van verschillende on derzoekinstellingen en diensten. Het onderzoek wordt voor een belangrijk deel uitgevoerd in COAL-verband, waarin Ministerie van Landbouw en Visserij en provincies samenwerken. Ook dit COAL-onderzoek wordt in een artikel nader toegelicht. De publikatie is verkrijgbaar door overmaking van 15,- op gironum mer 2307421 van het Proefstation PR te Lelystad, met vermelding van: Na tuur en Landschap nr. 1. Het startschot van deze aktie werd woensdag 7 maart jl. op Flevohof gegeven. Ir. D.S. Tuijnman, land- bouwspecialist in de Tweede Kamer en oud-hoofdbestuurslid van "Vo gelbescherming", opende in dit ver band een weidevogelexpositie op Flevohof. De Nederlandse veehouder De aktie is met name gericht op de Nederlandse veehouder. Hiervoor is een speciale weidevogelposter ont worpen, waarop suggesties staan hoe de veehouder bij het slepen, bemes ten, maaien en laten begrazen van de weide gedurende de broedtijd de vogels kan ontzien. Deze suggesties behoeven geen na deel te hebben voor een ekonomi- sche bedrijfsvoering. De poster zal de komende weken in een oplage van 60.000 met medewerking van de zui- velorganisaties onder vrijwel alle veehouders in Nederland worden verspreid. Ook werden er "nestbeschermers" en "wildalarmeringsapparatuur" ontwikkeld door "Vogelbescher ming". Deze apparatuur kan voor de gebruiker worden bekostigd uit een speciaal weidevogelfonds. Ook het Nederlandse onderwijs zal van deze aktie op de hoogte worden gesteld en begin april zal een serie zomerpostzegels gerealiseerd wor den met afbeeldingen van de kievit, de grutto, de tureluur en de kemp haan. schatting Weerstation Datum 8-3 8-3 8-3 180 gr 280 gr. Leeuwarden 206 1-3* 23-3 Eelde 161 14-3 31-3 Den Helder 222 21-2* 21-3 Valkenburg 240 9-2* 18-3 Twente 166 12-3 30-3 Schiphol 223 21-2* 21-3 Soesterberg 214 22-2* 22-3 De Bilt 215 25-2* <22-3 Deelen 178 9-3 28-3 Rotterdam 232 11-2* 19-3 Zierikzee 255 7-2* 15-3 Volkel 219 21-2* 21-3 Gilze-Rijen 227 12-2* 20-3 Vlissingen 271 6-2* 10-3 Eindhoven 215 22-2* 22-3 Zuid-Limburg 203 1-3* 24-3 T-som in werkelijkheid bereikt Nog steeds is in onze huidige wetge ving opgenomen de bepaling, dat de verkoper gedurende een bepaalde tijd moet instaan voor verborgen ge breken bij verkochte dieren. In het kort gezegd betekent dit dat de ver koper, indien blijkt dat het verkochte dier op het moment van de koop een verborgen gebrek had, het dier moet terugnemen en de koopprijs moet terugbetalen. De veehouder en de veehandelaar zijn in het algemeen wel van deze bepaling op de hoogte. In de praktijk echter blijkt steeds weer dat men als zich een dergelijk geval voordoet niet weet hoe te handelen en men als ko per hierdoor zijn recht om het dier terug te geven vaak verspeelt. Der halve hieronder nogmaalseen opsom ming wat in zo'n geval te doen. 1. Bij ziekte of gebrek van het dier de dierenarts raadplegen; 2. Aan hem vragen of het door hem gekonstateerde gebrek zijns in ziens een verborgen gebrek is en of dit gebrek op het tijdstip van het sluiten van de koop aanwezig moet zijn geweest. 3. Indien de dierenarts deze beide punten bevestigend beantwoordt aan hem een koopvernietigende verklaring vragen; 4. Op het moment dat de dierenarts u schriftelijk danwel mondeling mededeelt dat het dier het ver borgen gebrek reeds op de datum van de koop had, gaat een termijn van zes weken lopen. 5. U moet niet alleen binnen deze zes weken de verkoper hiervan op de hoogte stellen en hem verzoe ken het dier onder restitutie van de koopprijs terug te nemen, maar u móet tevens, indien hij dit weigert, binnen diezelfde zes we ken een procedure tegen de ver koper aanhangig maken. Indien u deze termijn slechts met één dag overschrijdt, bent u te laat en behoeft de verkoper het dier niet meer terug te nemen; 6. Wacht als koper nooit langer dan drie weken op reaktie van de verkoper alvorens u een proce dure start, want de mogelijkheid bestaat dat de verkoper tracht u zes weken aan het lijntje te hou den en dan is het voor u te laat; 7. Stel aan de verkoper altijd een fotokopie van de koopvernieti gende verklaring ter hand. Het originele exemplaar houdt u al tijd zelf! mr. W.D. Louman algemeen sekretaris Stichting voor Vee arbitrage tt Utrecht 12 De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren vindt dat op korte termijn de batterij-kooien voor jonge biggen moeten worden verbo den. In plaats daarvan wil zij dat gespeende biggen worden onderge bracht in hokken met stro en vol doende licht. In het kader van de nieuwe gezondheids- en welzijnswet voor dieren kan de overheid regels stellen aan de huisvesting van jonge biggen. Dat is de mening van de stu diekommissie intensieve veehouderij van de Dierenbescherming. Zij heeft haar bevindingen neergelegd in haar dinsdag gepubliceerde rapport. Ge speende biggen. 16 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 12