Sterk toenemende internationale vraag naar Nederlands WPN-paard Leerlingen Rotterdamse school enthousiast over werkdag in agrarisch Zeeland Veel burgers hebben bewondering voor de boer anno 1984!! Houden fokkers zelf tweede keus? Uit onderzoek blijkt: daarheen te stimuleren. Nog weer latere kontakten verliepen via een Zeeuwse handelaar, een Brabantse hengsthouder en enkele noordelijke ingewijden op paardengebied. Veel materiaal, hoeveel is niet precies be kend, is reeds naar de andere zijde van de grote plas verhuisd. Zoveel zelfs, dat in Amerika sinds kort een aparte afdeling van het W.P.N. is opgericht. Een 40-tal mensen was sterk geinte- resseerd om als voorlopige afdeling van het W.P.N. te fungeren. Ze heb ben meest diverse paarden van Ne derlandse afstamming, waarbij zo wel in Nederland goedgekeurde hengsten, als jonge hengsten en merries, al dan niet drachtig. Gro tendeels zijn de paarden aangeschaft voor de topsport in Amerika, maar men wil toch ook zelf verder gaan in de fokkerij. Om niet helemaal stuur loos rond te drijven wil men de kon takten met het "moederland" Ne derland handhaven. Hoge prijzen Het W.P.N. hoopt daarmee "wild- fok" te voorkomen, waardoor het Nederlandse paard in diskrediet zou kunnen worden gebracht. Wat de uiteindelijke gevolgen van "toppers" naar het buitenland zullen zijn is vooralsnog niet te voorspellen. Men koopt, uitzonderingen daargelaten, alleen paarden waarvan verwacht wordt, dat ze topprestaties kunnen leveren. Men is bereid daar hoge tot zeer hoge prijzen voor te betalen. Zal dat inhouden, dat Nederland uit eindelijk zelf de "2e keus overhoudt of zullen de fokkers hun goed uit gangsmateriaal toch voor zichzelf houden. Zal het misschien inhouden dat het overgrote deel van het Ne derlandse fokmateriaal voor hogere prijzen verhandeld wordt? Op dit mo ment is daarvan feitelijk nog weinig merkbaar, of zouden de prijzen mis schien toch lager zijn, wanneer er geen export was? Een feit is in elk geval dat, gezien de wereldwijde belangstelling, de door het W.P.N. aangelegde maatstaven vruchten afwerpt. De beoordelingen op afstamming, op exterieur, op ver richtingen en op nafok blijken bij zonder waardevol te zijn. elke kombinatie zijn best de ereprijs mee naar huis te mogen nemen. Winnaar bij de A-kategorie dressuur werd uiteindelijk Vanitas met Anne miek Picavet, die deze hengst ook in de finale springen voor het voetlicht bracht. Ultimaat werd met Tineke Bartels tweede in de A-kat. dressuur. Aan het begin van de maand februari zijn in Zuidlaren en Utrecht weer hengstenkeuringen gehouden. Het aantal opgegeven hengsten overtrof ver de verwachtingen. Reeds enkele jaren terug werden er 450 500 jonge hengsten aangemeld. Gezien het feit dat het aantal dekkingen 3 jaren ge leden vrij sterk is gedaald, leefde men in de veronderstelling dat ook het aantal hengsten voor aangifte voor de keuring wel zou dalen. Het tegen gestelde was echter het geval, dit jaar maakten 540 jonge hengsten hun op wachting bij de jury. Als we daarbij bedenken dat er in 1981 ongeveer 4.000 hengstveulens bij het stamboek werden geregis treerd houdt dat in dat 1 op de 8 hengstveulens voor goedkeuring wordt aangeboden. Van de 540 wer den er na 2 beoordelingen 44 heng sten aangewezen voor het afleggen van een verrichtingsonderzoek in Uddel. Pas na dit onderzoek positief afgelegd te hebben worden de heng sten definitief goedgekeurd. Bij deze 44 hengsten waren 2 basispaarden, 7 tuigpaarden en 35 rijpaard hengsten. Het aantal vaderpaarden van deze hengsten was groot. Bij de rijpaarden zijn er 8 vaderpaarden die 2 voorlo pig goedgekeurde zonen bijgeschre ven kregen. Alleen van de hengsten Val blanc, Amor en Almé werden 3 zonen voorlopig goedgekeurd. Het bezoek aan de hengstenkeurin gen wordt blijkbaar nog elk jaar groter. Ook nu waren de toegangs bewijzen voor Utrecht reeds dagen van tevoren uitverkocht. Het aantal bezoekers loopt in de tienduizenden. Veel buitenlands bezoek met name uit die landen waarheen veel W.P.N. paarden geexporteerd worden zoals Duitsland, België, Zwitserland, Oos tenrijk, Amerika, Engeland, maar ook uit de Scandinavische landen en A nnemiek Picavet in actie met de hengst Vanitas, finalist in de categorie springen. het Midden en Verre Oosten. Voor het eerst was dit jaar een springtent opgebouwd bij de Veemarkthallen. Hiervan werd veel gebruik gemaakt door degenen die hun "niet goedge keurde" hengst wilden verkopen. Elk jaar is er veel handel, wat resulteert in steeds hogere verkoopprijzen. Ook het N.H.S. was dit keer aan de markt, op zoek naar goed materiaal die in de toekomst als Olympiadepaarden dienst kunnen doen. Ook oudere hengsten verschenen voor het voet licht, o.a. die hengsten, die in 1983 hun veulens moesten tonen werden ter primering aangeboden. Hierbij behaalde Ursus, een hengst die in de zuidelijke provincies dekt een eerste premie. Deelnemers aan de heng- stenkompetitie zowel in springen als in dressuur hielden in Utrecht hun finale. In diverse kategorieën, af hankelijk van het meer of minder gevorderd zijn in hun discipline deed Export Een ander gebied waarop het W.P.N. veel aktiviteit ontwikkelt is de ex portbevordering van goed Neder lands fokmateriaal. Hadden vroeger met name Zwitsers, Duitse en Oos tenrijkse paardenmensen oog en be langstelling voor het W.P.N. paard, de laatste jaren zijn daar Amerika en ook Engeland bijgekomen, waarbij vooral vanuit het stamboekburo ve lerlei werk is verzet om de afzet Leerlingen van de Rotterdamse scholengemeenschap Guido de Brés zijn in oktober vorig jaar te gast geweest in Zeeland. Dit in het kader van een voorbereiding op de beroepskeuze. Zij brachten een bezoek aan de veiling Kapel- Ie, aan twee leden van de Z.L.M. en aan een kreeftenkwekerij in Yerseke. Hieronder een gedeelte uit het enthousiaste verslag dat één van de leerlingen over deze dag heeft gemaakt: We stapten in de bus om naar het landbouwbedrijf van de fam. Luyk te gaan. Toen we daar op de boerde rij kwamen, waren ze juist bezig met de aardappelen, die werden gesor teerd en door een lopende band op een hoge berg gegooid. Die oogst was drie vier weken te laat, omdat de zomer zo droog is geweest en de tijd daarvoor te nat. Nu is de grond daardoor wel moeilijker rooibaar. Daar kwam de boer al aan. Hij had even vrij kunnen maken van zijn werk en ging ons iets over de boer derij vertellen. "Dit is een van de oudste nederzettingen in Nederland. Vóór de verkaveling had ik zeven twintig percelen grond en daarna zeven percelen. Wat verbouwen we hier? Bieten, aardappelen, suiker bieten, graan (hoofdzakelijk winter tarwe en zomergerst). Ook hebben we nog 2l/i ha. tulpen en 1 ha. ja- panse uien, maar dat is dit jaar niet gelukt omdat alles is afgebroken door de vorst. We hebben ook gras 8 gezaaid en dat is intussen alweer twee keer gemaaid. Bij gras gaat het om beworteling. Hoe fijnere wortels, hoe 'n betere grondstruktuur. We hebben hier heel wat werktuigen. Machines die gebruikt worden om te zaaien en te oogsten. En natuurlijk de machine die jullie net aan het werk zagen bij de aardappelen. Die aard appels die door de lopende band vervoerd werden heten: rode pipo's. Daarvan is de kwaliteit veel beter dan de bintjes, want pipo's zijn veel minder pokkig. Pasgeboren kalfjes Na het verhaal van meneer Luyk mochten we nog even op de boerde rij rondkijken. Maar dat duurde niet al te lang want we moesten weer naar de volgende boerderij: Het 25 ha. grote veehoudersbedrijf van de fam. Poleij. Daar kwam een boertje naar ons toe en vertelde in grappig dialect dat zijn zoon al gauw zou komen om ons iets te vertellen: We kwamen in een soort schuurtje waar een grote tank stond. De zoon vertelde dat in één tank 4800 liter melk kan. De melk die in die tank komt is eenen twintig graden en wordt in die tank gekoeld tot vier graden. De koeling zit onder de grond, via een leiding. Dat water koelt de melk. In die lei ding zit dat water tegelijkertijd op geslagen als drinkwater. Daarna bracht Poleij jr. ons naar het gedeelte waar de koeien gemelkt worden. Als de koeien twee jaar zijn geven ze melk. Hier staan speciale machines waarmee we de koeien melken. Eerst worden de uiers van de koeien schoongemaakt, daarna wordt de melkmachine aangesloten, als ze ge molken zijn worden de uiers ingevet met vloeibare zalf tegen ziekten en ontstekingen. Tijdens het melken krijgt een koe bix (voer). Alle koeien hebben hier een naam. We mochten ook nog een grote koe zien en een nog pasgeboren kalfje. Dat was een uur voordat wij op de boerderij kwamen geboren. Meneer Poleij sr. had ons intussen ook aardig wat over de boerderij verteld en daarom be dankten we vader en zoon voor het vertellen op deze boerderij. Kreeften We gingen terug naar de bus en daar kregen we allemaal drinken. En toen naar het laatste doel: de kreeften kwekerij In grote bassins lagen de kreeften. Hun scharen waren dichtgebonden met een elastiekje zodat ze niemand kwaad konden doen. We stonden met z'n allen op een soort houten eiland in het water tot er een meneer riep: "Kijk uit!" En ineens begon het eiland te schuiven. We gilden allemaal wantje viel bijna in het water, tussen de kreeften. Na dat we weer op dezelfde plaats ston den met het "eiland" ging ik er snel af. En toen werd het tijd om naar huis terug te gaan Ongeveer een derde deel van de nederlanders lijkt het bestaan op een boerderij (het boerenleven) aantrekkelijk. Daarbij denkt men dan meestal aan vrijheid, ge zondheid en natuur en dit laatste dan meestal in de vorm van de omgang met dieren. Degenen die het boerenbestaan niet aantrekkelijk vinden voor zichzelf denken dan vooral aan het zware werk, de gebondenheid en de zorgen en - in mindere mate - aan stank. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek (NSS) onder 773 perso nen van 18 jaar en ouder, repre sentatief voor de bevolkingsgroep die niet behoort tot de huishou dingen van boeren of tuinders. Uit het onderzoek blijkt voorts dat het grootste deel van de ne- derlandse bevolking de boeren voornamelijk positieve eigen schappen toe, schrijft: hardwer kend, vriendelijk, sociaal voe lend, natuurliefhebbend, ontwik keld en intelligent zijn woorden die tijdens dit onderzoek vaak zijn gebruikt. Toch wordt de boer ook nog gezien als een indivi dualist, konservatief, godsdien stig en zelfs pessimistisch terwijl hij volgens bijna de helft van de ondervraagde groep meer over het weer klaagt dan andere ne derlanders doen. Wat betreft de verdiensten van de boer zijn de meningen sterk ver deeld: 40% meent dat zij (vrij) veel verdienen en 46% meent dat in de agrarische sektor (vrij) wei nig verdiend wordt. Van het belang van de boeren en tuinders voor de Nederlandse ekonomie is de nederlander wel overtuigd: 65% meent dat zij zeer belangrijk zijn voor onze ekonomie terwijl nog eens 32% denkt dat zij tamelijk belangrijk zijn. Ongeveer 64% meent dat boeren en tuinders belangrijk zijn voor de werkgelegenheid. Veel mensen hebben het idee dat ste delingen minachtend en neerbui gend naar de boeren kijken. Dat is in het geheel niet meer in over eenstemming met het werkelijk gekonstateerde beeld. Er is eerder sprake van een ruime mate van bewondering. Duidelijk komt daar echter nog de vroegere kloof tot uitdrukking, en hierbij is mis schien het taaleigen nog wel van invloed. U kunt het hele rapport evt. op vragen bij de NSS, tel. 070 - 512661. 9 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8