Q verzekeringen KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Hoe(on)veilig is uw inboedel? Campina tegen superheffing Verloop van de temperatuursom lfli II f. den hollanderlaari 10 IVI tel: 01100 -24000 Verwerking aardappelen Geen rentesubsidie voor investeringen melkveehouderij Hiermee doelen we niet in de eerste plaats op de jongste prijsverhoging van alcoholhoudende dranken. Hoewel dit op zich natuurlijk ook geen plezierige zaak is, vinden wij het meer verontrustend dat de door de alcohol toegebrachte schade weer een stijgende lijn vertoont. Volgens de jongste cijfers werd in 1982 in 9,4% van de verkeersongevallen alcoholgebruik gekonstateerd. Daarbij vielen 260 doden en 5412 ge wonden. De materiële schade bedroeg vele miljoenen guldens. In het zelfde jaar werden 25.871 personen veroordeeld wegens overtreding van art. 26 van de Wegenverkeerwet, 3090 wegens het weigeren van de bloedproef en nog eens 514 wegens overtreding van art. 36 W.v.W. lid 3. (Zwaar lichamelijk letsel toebrengen terwijl men onder invloed van alcohol verkeert.) Onthutsende cijfers. Hoeveel kan men hebben? Ongetwijfeld kent u ook de verhalen vap mensen die beweren dat zij heel wat kunnen hebben en na ettelijke glazen bier en/of verschillende bor rels nog heel goed in staat zijn hun voertuig te besturen. We hebben zelfs wel eens iemand ontmoet die stelde juist beter te gaan rijden na het gebruik van enkele borreltjes. Ver geet u het maar. Wetenschappelijk is komen vast te staan dat de kans op een ongeval reeds duidelijk stijgt als het alcoholpromillage in het bloed 0,5 bedraagt. Bestuurders met een alcoholpromillage van 0,8 hebben zelfs 2 maal zoveel kans op een on geval dan nuchtere bestuurders. Bij 1,8 promille is dit al 18 maal zo groot. U dient hierbij nog te bedenken dat gebruik van bepaalde medicijnen, vermoeidheid, spanning, een lege maag enz. een grote rol kunnen spe len. Zelfs één enkel glaasje kan soms te veel zijn. Laten we het er daarom over eens zijn dat de enige juiste hoeveelheid alcohol in het verkeer 0,0 is. De gevolgen bij schade In artikel 32 lid 4 van ons reglement staat dat van de verzekering is uitge sloten: schade die wordt toegebracht, terwijl de bestuurder van het motor rijtuig ten tijde van de gebeurtenis onder zodanige invloed van alcohol houdende drank of enig bedwel mend of opwekkend middel ver keerde, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar behoren te besturen, dan wel dat hem dit door wet of overheid is of zou zijn verboden. Heel simpel ge zegd komt het er dus op neer dat u niet voor schadevergoeding in aan merking komt als u ten tijde van het ongeval teveel heeft gedronken. Een paar aspekten van genoemd artikel willen we er even uitlichten. U ziet dat er niet alleen over alcohol ge sproken wordt doch ook over be- dwelmendeofopwekkendemiddelen. U kunt hierbij denken aan genees middelen, drugs enz. Het is overigens ook meermalen voorgekomen dat iemand een te hoog alcoholgehalte in het bloed had door het nuttigen van een grote hoeveelheid bonbons. Een ander belangrijk facet is de zinsnede: "dan wel dat hem dit door wet of overheid is of zou zijn verboden". Blijkens art. 26 lid 2 van de Wegen verkeerswet is het verboden een mo- H. Meeuwsen torrijtuig te besturen indien het al coholgehalte van het bloed hoger blijkt te zijn dan een halve milligram alcohol per milliliter bloed. Dit houdt dus in dat geen veroorde ling door de rechter nodig is. Als vastgesteld is dat het alcoholpromil lage in het bloed hoger is dan 0,5 heeft u geen recht op schadevergoe ding. Een en ander geldt overigens slechts voor de kasko-schade. Een aantal jaren terug was het nog zo dat wij in deze gevallen ook de toege brachte W.A.-schade bij onze verze kerde gingen verhalen. Om prakti sche redenen zijn wij daar, samen met vrijwel alle andere verzekeraars, vanaf gestapt. Vermelden op het schade-aangifte formulier Op het aangifte-formulier staat de vraag vermeld: Had de bestuurder alcohol gebruikt? Nu zou u natuur lijk in de verleiding kunnen komen deze vraag niet juist te beantwoor den. Wij willen u er op wijzen dat u dan wel ontzettend grote risiko's neemt. Als we dan achteraf tot de ontdekking komen dat er wel ge dronken was, en die kans is vrij groot, zijn de gevolgen voor u veel erger. U heeft zich dan immers schuldig gemaakt aan valsheid in geschrifte en waarschijnlijk ook aan poging tot oplichting van een verze keringsmaatschappij. Dan komt u pas echt in de problemen. Daarom adviseren wij u om ons altijd juist in te lichten als u alcohol heeft ge bruikt. Het is duidelijk dat alcohol en ver keer niet te kombineren zijn. Maak daarom afspraken om te rijden en als dat niet kan, laat dan de auto staan. Hou het leuk, ook voor anderen. H. Meeuwsen AKKERBOUW HET LEZEN VAN DE ETI KETTEN van bestrijdingsmidde len is erg belangrijk. Veel midde len zijn verkrijgbaar met verschil lende gehaltes aktieve stof. Lees eerst goed'de aanwijzingen op de verpakking want een fout is snel gemaakt. EERDERE ZORG AAN DE bietenteelt kan latere bezorgdheid voorkomen. Porbeer met zo weinig mogelijk bewerkingen een ondiepe toplaag van 2 a 3 cm te maken. Zaai op de vaste ondergrond. Te diep zaaien geeft zwakke kiem- planten en een onregelmatig ge was wat veel gevolgen kan hebben voor de latere onkruidbestrijding. Weerstation Datum 29-2 29-2 29-2 180 gr. 280 Leeuwarden 179 29-2* 22-3 Eelde 144 9-3 28-3 Den Helder 191 21-2* 20-3 Valkenburg *210 9-2* 17-3 Twente 143 10-3 28-3 Schiphol 192 21-2* 20-3 Soesterberg 188 22-2* 20-3 De Bilt 186 25-2* 21-3 Deelen 157 6-3 25-3 Rotterdam 202 11-2* 18-3 Zierikzee 226 7-2* 13-3 Volkel 195 21-2* 19-3 Gilze-Rijen 202 12-2* 18-3 Vlissingen 241 6-2* 10-3 Eindhoven 191 22-2* 20-3 Zuid-limburg 176 1-3 22-3 T-som in werkelijkheid bereikt 9 maart 1984 Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat tot aardappel- konsumptieprodukten in tonnen is verwerkt in januari totaal tot voorgebakken produkten 1984 91.000 68.000 1983 82.000 58.000 1982 76.000 54.000 De export en import van aardappel- konsumptieprodukten komen, om gerekend tot verse aardappelen, overeen met de volgende hoeveelhe den. Export voorgebakken produkten, pommes frites e.d. 41.100 ton; ande re produkten 16.000 ton; totaal, uit gedrukt in verse aardappelen 57.100 ton. Import voorgebakken produkten, pommes frites e.d. 1.400 ton; andere produkten 2.900 ton; totaal, uitge drukt in verse aardappelen 4300 ton. Met ingang van 1 maart 1984 is alle steun voor investeringen op bedrijfsniveau in de sektor melk veehouderij opgeschort tot er een beslissing is genomen over de Europese maatregelen ter bestrij ding van de zuiveioverschotten. De Raad van Ministers (land bouw) van de EG heeft hiertoe besloten. Het besluit van de Raad heeft de vorm van een verordening die rechtstreeks bindend is. De mogelijkheid tot het indienen van aanvragen voor een rentesub sidie, die betrekking of mede be trekking hebben op investeringen in de melkveehouderij in verband met verplaatsing van een bedrijf binnen een ruilverkaveling of ver plaatsing van een bedrijf naar in Zuidelijk Flevoland uit te geven gronden, is hierdoor gesloten. Aanvragen, die zijn ingediend vóór 1 maart 1984, worden nor maal afgehandeld. In Nederland wordt momenteel iedere twee minuten ingebroken. Daarom leek het ons goed het nog eens, dit in navolging op h£t arti kel in het landbouwblad van ok tober 1983, met u te hebben over het beveiligen van uw inboedel. In oktober hebben we het voorna melijk gehad over de organisato rische maatregelen. We zullen nu de bouwkundige maatregelen be handelen. Om uw geheugen op te frissen zullen we nog even terugblikken op dat artikel. Basis voor de mate van inbraakpreventie is een in deling in risikoklassen. Aan de hand van een aantal faktoren volgt een indeling in een bepaal de risikoklasse. We kennen vier klassen. Bij klasse I gaat het om eenvoudige maatregelen; dit loopt op zodat in klasse vier ver gaande maatregelen dienen te worden genomen. De te treffen maatregelen kunnen we verdelen in organisatorische, bouwkundi ge en elektronische-We zullen nu de eenvoudige bouwkundige maatregelen behandelen. Ten eerste is het belangrijk dat uw huis is voofzien van hardhouten deuren en kozijnen. Verder die nen de ramen en deuren te wor den voorzien van deugdelijk hang- en sluitwerk. De meeste inbrekers komen op de eenvou digste manier binnen namelijk gewoon door de deur. Dit valt namelijk nauwelijks op en bovendien maakt het inslaan van een ruit veel meer lawaai dan het forceren van een slot. We zullen daarom de deuren eens na lopen. EEN BESTRIJDING VAN KWEEKGRAS voor het poten van de aardappelen is mogelijk door op een droge, voorbewerkte grond te spuiten met Eptam-6E of Eptam-5G, granulaatkorrels te strooien. Een pleksgewijze toe passing of behandeling van de kantrijen is vaak erg aantrekke lijk omdat voor weinig geld veel narigheid te voorkomen is. Het middel moet wel direkt 10-15 cm diep worden ingewerkt. Toorenaar Ten eerste de voordeur deze kunt u het beste voorzien van een in steek veiligheidsslot met een sta len sluitkom. Eventueel kunt u de voordeur ook nog voorzien van een grendel of van een veilig heidsketting. Ten tweede de achterdeur deze is in de meeste inbraakgevallen een willig slachtoffer omdat hier meestel een simpel binnendeur slot in zit. Daarom is het verstandig om de achterdeur te voorzien van het zelfde slot dat wij op de voordeur aanbrachten. Bovendien kunt u de achterdeur voorzien van de bekende dievenklauwen deze maken het de inbreker bijzonder moeilijk. Verder kunt u de draai ramen voorzien van afsluitbare grendels en de uitzetters voorzien van een cylinderslot. Ook kunt u de glaslatten bevestigen met één- toerschroeven. Natuurlijk geven deze maatrege len niet de garantie dat er bij u niet wordt ingebroken maar in kombinatie met de organisatori sche maatregelen kunnen ze een belangrijke preventie zijn. Toorenaar en sluit alles goed af Marijke, want je weet dat er tegenwoordig veel gestolen wordt.... "De voorgestelde superheffing wordt door ons volstrekt afgewezen". Deze uitspraak is afkomstig van de zuidelijke zuivelcoöperatie Campi na. Bestuur en directie van Campina publiceerden dinsdag jl. een uit voerige verklaring waarin krachtig stelling wordt genomen tegen een eventuele superheffing. In plaats daarvan pleit men voor een forse verhoging van de medeverantwoordelijkheidsheffing. "Deze keuze zal voorkomen dat met name in de vitale bedrijven van onze bedrijfstak de ontwikkeling volstrekt wordt ontwricht, terwijl daarmee tevens een poging wordt gedaan om de zaak van binnenuit gezond te houden", aldus Campina. De zuivelcoöperatie gaat met dit standpunt in tegen de stellingname van de grootste standsorganisatie in het werkgebied, de K.NBTB. Juist deze week nog zei KNBTB-voorzit- ter Joris Schouten in de vergadering van het Landbouwschap dat zijn or ganisatie van mening blijft dat de superheffing bespreekbaar is. "Zelfs nu de voorwaarden die we daar aan stelden, geweld worden aangedaan. De andere voorstellen zijn echter ook ongelooflijk ingrijpend en zullen ook wel van uitzonderingen blijken te zijn", zo zei Schouten. "Wat moeten de vele melkveehou ders beginnen die in de afgelopen jaren forse investeringen hebben ge daan? En wat moeten zij beginnen die door ziekte of andere omstan digheden tijdelijk, vaak aanzienlijk, minder melk hebben geprodu ceerd?", zo vraagt Campina zich af. Men constateert dat de grootste bij drage aan de groei van de melkplas is geleverd door de middelgrote be drijven. "Het afremmen van een dergelijke ontwikkeling zal juist in deze categorie melkveehouders tot ernstige financiële en bedrijfstechni- sche problemen leiden". Een ander bezwaar tegen de superheffing is volgens Campina dat daarmee de ondernemersvrijheid overboord wordt gezet. Men vindt dat deze ontwikkeling in strijd is met de letter en geest van het Gemeenschappelijk landbouwbeleid.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5