IVI tel: 01100-24000 Een recht voor iedereen! Q verzekeringen <*en hollanderlaan 10 Pluimvee gigant komt er Overname Veluco door Hak Zo luidt het laatste van de tien geboden en dan wel speciaal met betrekking tot het begeren van zaken die eigendom zijn van een ander. Mogelijk bent u hier niet zo in thuis, want voor velen zijn voornoemde geboden even vaag als sigarenrook in de ochtendnevel. Toch zou het misschien niet verkeerd zijn zich hier eens wat verder in te verdiepen, want reeds in de wet van Mozes is sprake van een, zij het ongekompli- ceerde, schaderegeling. Als bijvoorbeeld het vee de akker van een ander afweidde, dan diende de eigenaar het beste deel van zijn eigen akker als vergoeding te geven en als een stotig rund het rund van een ander doodde, dan werd het getroffen dier zijn eigendom, doch hij moest wel volledige vergoeding geven van rund voor rund, zo staat geschreven. Uitermate eenvoudig maar wel doeltreffend. Als het om het toebrengen van letsel ging was de oplossing ook zeer radi caal. Men diende dan te vergoeden: leven voor leven, oog voor oog, tand voor tand, hand voor hand en zelfs striem voor striem. Misschien gaat uw voorkeur dan toch maar uit naar smartegeld? Niets nieuws onder de zon Hoe het ook zijn moge, met alle claims die we tegenwoordig ook mo gen verzinnen, is er in feite weinig nieuws onder de zon. Hooguit zijn de accenten wat verlegd, wel is men vlugger geneigd om een schade claim in te dienen. Tenslotte loopje zelf weinig risiko meer. Wij kunnen ons de tijd nog herinne ren, toen wij pas in dit vak rond stapten, dat het z.g. "wappertje" dat het partikulier W.A.-risiko dekte, maar matig in trek was. Het kostte een tientje (of daaromtrent) en iedereen begreep dat je daar niet te veel van kon verlangen. Er werd toen ook sporadisch geclaimd, want iedereen regelde de schade nog on derling. Met het klimmen der jaren van deze polis steeg ook de premie en zo be taalt men nu in de meeste gevallen meer dan honderd gulden voor zo'n verzekering (bij uw eigen O.V.M. overigens maar 40,— Maar ook aan de dekking is nogal wat veran derd. Het is nu een volwaardige ver zekering geworden met een zeer uit gebreide dekking. Dat is trouwens ook te merken aan de claims. Jaren geleden al, is er een commissie ingesteld die tot taak had om alle W.A.-verzekeraars, wat de voor waarden betreft, onder één noemer te brengen. Dat is voor een groot deel gelukt in 1980. In 1983 heeft men weer aan de voorwaarden gesleuteld en vanaf l januari 1984 verlenen ook wij dekking volgens geüniformeerde voorwaarden. Wat is het verschil? Het gaat in hoofdzaak om twee be grippen, nl. "joy-riding" en "op zicht". Van de artikelen die daar betrekking op hebben, drukken we hierbij de volledige tekst af. Artikel 4.3.d. handelt dus over Joy riding, en wat houdt dat in, vraagt u zich af. Als u toevallig een krullebol in huis heeft die jonger is dan 18 jaar maar die desalniettemin eens wil proberen hoe de auto van de buur man zich gedraagt onder zijn, nog niet in voldoende mate aanwezige stuurmanskunst, dan is het niet uit gesloten, dat hij daar vroeger of later mee in een boom klimt, om maar eens iets te noemen. Dan zit de Artikelen A.V.P.-Reglement 2. Opzicht Uitgesloten is de aansprake lijkheid voor schade aan goe deren die een •verzekerde of iemand namens hem vervoert, bewerkt, behandelt, bewoont, huurt, leent, gebruikt, bewaart of om welke reden dan ook onder zich heeft. Deze aansprakelijkheid is echter verzekerd tot een be drag van 10.000,— per ge beurtenis boven een eigen ri siko van 100,- per gebeur tenis, tenzij: a. een verzekerde of iemand namens hem die goederen onder zich heeft uit hoofde van een (neven)bedrijf of (neven)beroep of uit hoofde van een huur-, huurkoop-, lease-, of pachtovereenkomst of van eigendomsoverdracht tot zekerheid; b. een verzekerde die goede ren onrechtmatig onder zich heeft; c. het schade betreft aan mo torrijtuigen, (sta)caravans, zeilplanken, zeil- en mo torvaartuigen en lucht vaartuigen die een verze kerde of iemand namens hem onder zich heeft. De verzekering van de aan sprakelijkheid voor brand schade aan de gehuurde va kantiewoning, voor schade door een antenne aan het ge huurde pand en voor schade als passagier als vermeld in artikel 4, leden 3, 4 en 5 blijft onverminderd van kracht. 43-Motorrijtuigen Uitgesloten is de aansprake lijkheid voor schade veroor zaakt met of door een motor rijtuig dat een verzekerde in eigendom heeft, bezit, houdt, bestuurt of gebruikt; deze uit sluiting geldt evenwel niet voor: a. de aansprakelijkheid van een verzekerde als passa gier van een motorrijtuig, met inbegrip van schade aan dat motorrijtuig; b. de aansprakelijkheid van de verzekerden genoemd in artikel 1 sub a, b en c voor schade veroorzaakt door huispersoneel met of door een motorrijtuig waarvan geen der andere verzekerden dan het huis personeel houder of eige naar is; c. de aansprakelijkheid van de verzekerde als eige naar/gebruiker van moto risch voortbewogen maai- machines, kinderspeel goed en dergelijke ge bruiksvoorwerpen, mits zij een snelheid van 10 km per uur niet kunnen over schrijden, alsmede van op afstand bediende model auto's. De onder a, b en c omschreven dekking geldt niet voor zover de aansprakelijkheid wordt gedekt door een andere ver zekering, al dan niet van ou dere datum. d. de aansprakelijkheid van de verzekerde - mits deze jonger is dan 18 jaar - voor schade, veroorzaakt tijdens joy-riding met een motor rijtuig. Uitgesloten blijft de aansprakelijkheid: ingeval van diefstal of verduistering van het motorrijtuig; voor schade aan het motorrijtuig zelf. Ingeval van joy-riding zonder geweldpleging geldt deze dekking niet indien voor het motorrijtuig een aansprake lijkheidsverzekering is geslo ten. Visscher buurman dus met de brokken. Als de man zo slim is geweest om voor zijn auto een all-risks verzekering te slui ten is er niet zo veel aan de hand. Het kan u hooguit z'n eigen risiko kosten. Maar, stel dat die auto alleen W.A. verzekerd was. Dan heeft u toch een gerede kans dat de buurman bij u over de heg stapt om te informeren hoe het met de spaarpot gesteld is van voornoemde krullebol. Een al leszins redelijke vraag overigens. Vóór 1 januari 1984 kostte dat dan inderdaad die spaarpot, want wij kwamen er niet over in. Nu dus wel. Dat is het verschil. Opzicht Een andere uitbreiding betreft het z.g. "opzicht", een moeilijk begrip. In het verleden heeft dit dan ook vaak tot misverstanden en teleur stellingen aanleiding gegeven. Wij stellen ons niet voor dat de mis verstanden hierdoor tot het verleden behoren maar aan de teleurstellin gen is toch een eindweegs tegemoet gekomen. Niet helemaal, want zoals u in artikel 4.2 kunt lezen, blijven goederen die u uit hoofde van een (neven-)beroep of -bedrijf onder uw beheer heeft, van dekking uitgesloten. Maar de fiets van de buurman, die u even gebruikt om een pakje tabak te gaan halen, die wordt wel betaald, als u daar toevallig schade aan zou veroorza ken. Of de radio-cassette recorder, die uw zoon leent van een vriend om het ding daarna uit z'n handen te la ten vallen, of een duur boek dat u van uw zwager mocht lezen of, vul maar in.... Een hele verbetering dus. En het kost u geen cent aan premie méér! Alleen uw eigen risiko is van 25,— naar 50,— verhoogd. We kunnen ten slotte niet alles weggeven. Visscher Vanaf de tweede wereldoorlog is de opbouw van de Verzorgingsstaat begonnen. Na de noodwet Drees leidde dit in 1957 tot de invoering van de AOW, een basis oudedagspensioen voor iedereen, en in 1959 van de AWW, een basispensioen voor weduwen en wezen. Een pensioen voor iedereen. Voor deze verzekering moet in 1984 een niet mis te verstane premie van 13.1% van het inkomen betaald worden met een maximum van 8.232,— Vaak hoort men de verzuchting als ik 65 jaar mag worden dan heb ik een vermogen aan AOW-premies betaald. Deze redenering is korrekt. Door deze verplichte premiebetaling krijgt men echter een recht op de zgn. AOW-AWW uitkering. J.Cevaal De uitkering is daarom geen gunst maar een recht. Een recht voor iedereen! Dit laatste is anno 1984 niet helemaal juist. De samenleving is immers aan het veranderen. Man lief is niet meer per definitie de kostwinner; de ekonomische waarde van de huisvrouw is meer evident: het huwelijk is niet meer hét enig gangbare gezinsverband. En ga zo maar door. Voor het eind van dit jaar wordt de gelijke behandeling van mannen en vrouwen in de Algemene Ouderdomswet door het Kabinet behandeld en zo mogelijk ingevoerd. Als dat zo mocht zijn dan betekent dat dat gehuwde vrouwen van 65 jaar en "ouder een eigen AOW-uitkering krijgen. Thans is het zo dat de ge huwde vrouw die 65 jaar wordt geen AOW-uitkering krijgt als de gehuw de man jonger is dan 65 jaar. Door andere samenlevingsvormen dan het huwelijk zou het inderdaad een goe de zaak zijn dat iedereen die 65 jaar wordt, gehuwd of niet gehuwd, zelf standig recht op een AOW-uitkering krijgt. Dat zou een zeer goede zaak zijn temeer daar de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet vanaf 1 ja nuari 1980 ook de meewerkende ge huwde vrouw in het bedrijf bij inva liditeit een eigen recht op uitkering geeft. Eén groot hiaat blijft dan nog over in de A-wetten en dat is het ontbreken van een weduwnaarspen sioen. Waarom wel een Weduwen- pensioen en geen Weduwnaarspen sioen. Een weduwnaar met jonge kinderen kan het financieel veel moeilijker hebben dan een weduwe met jonge kinderen die wel een AWW-uitkering krijgt. De basis voorziening van de overheid zou met een weduwnaarspensioen moeten worden uitgebreid. Ook dit is in dis- kussie maar het komt er niet uit. Men is wel van de noodzaak doordrongen. Dat is op zichzelf al een pluspunt. Helaas zal voor dit weduwnaarspen sioen wel geen geld beschikbaar zijn. Er gaan zelfs al aarzelende stemmen op, dat de AOW op de duur niet meer betaalbaar zal zijn. In een te ruglopende ekonomie met een ver grijzende bevolking, vormt het om slagstelsel waarbij de uitkeringen in principe worden betaald uit de ont vangen premies, een bedreiging van de AOW-pensioenzekerheid. Men zal dan ook een ander stelsel moeten kiezen, want de uitkeringen moeten blijven. Maar ook hier geldt: niets is zeker dan dat niets zeker is. Nederland aan de top Nederland staat nog steeds boven aan met zijn sociale voorzieningen. De vraag is of dat zo zal blijven. Niet alleen de ekonomische recessie waarin we terecht zijn gekomen maar vooral ook de vergrijzing van de bevolking zullen de uitkeringen gaan drukken. Dat is jammer want de uitkeringen uit de sociale volks verzekeringswetten zijn vooral voor de zelfstandigen die geen bedrijf- spensioen kennen een belangrijk ruggesteuntje. Datzelfde geldt voor de invaliditeitsuitkeringen uit de AAW-wet. Het is daarom dat schrij ver nog eens wil wijzen op onderne mers eigen verantwoordelijkheid ten opzichte van zichzelf, zijn gezin en bedrijf. Via partikuliere verzekerin gen zullen hiaten moeten worden aangevuld. Het sluiten van een inva- liditeits- en oudedagspensioen kan een pijnstiller zijn voor later. Zaak daarbij is dat wij fiskaal de maximale voordelen moeten benutten. Laat u zich dan ook daarbij op de juiste wijze adviseren, temeer daar hoge fiskale inkomens in het agrarische bedrijf, helaas, uitschieters zijn. Sparen voor de "oude dag" via kapi taalsverzekeringen is niet aan te ra den zolang men nog aanzienlijke le ningen tegen zakelijke rente in het bedrijf heeft en deze kan aflossen. Een uitkering bij overlijden van man en vrouw is dan meer op zijn plaats. Moet men belegging zoeken buiten het bedrijf, en heeft men een hoog belastbaar inkomen dan brengt spa ren via een kapitaalsv'erzekering met lijfrenteclausule enige fiskale voor delen mee. Om het hoogste fiskale rendement te hebben moet men zijn oudedagsvoorziening daarom op bouwen via lijfrentepremie/koop sommen bij een hoog belastbaar in komen. Vergeet als jonge onderne mer vooral ook niet een invalidi teitsverzekering te sluiten die uit keert na een jaar arbeidsongeschikt geweest te zijn en aansluit op de uit keringen uit de AAW. Ook aan deze premies betaalt de fiskus een stukje mee. Individuele verzekeringen Inderdaad individuele voorzieningen moeten uw bedrijf en gezin veilig stellen. De onderbouw via de sociale A-wetten is aanwezig. Die onderbouw kost u 27.5% van uw belastbaar inko men. Dat is in 1984 maximum 17.283,— Ook de individuele ver zekeringen zijn duur. Zorgt daarom dat de fiskus daar waar mogelijk aan meebetaalt. In een volgend artikel wil schrijver nog eens alles op een rijtje zetten. Ik eindig dit artikel met u een beter voorjaar toe te wensen dan in 1983 en zorgt dat de nog in uw bezit zijnde aardappel-uienoogst tegen een goede prijs voor brand verzekerd is. Dat is dan weer een zorg minder. Cevaal Niets lijkt de bouw van een eierpro- duktiebedrijf van Poultry Training Famr in de gemeente Dronten nog in de weg te staan. De bouwaanvraag is ingediend en een woordvoerder van de gemeente verwacht dat dit voor jaar nog met de bouw van 12 bedrijven zal worden begonnen. Elk bedrijf krijgt een kapaciteit van 200.000 kip pen zodat de onderneming waarvan de initiatiefnemers/eigenaren nog steeds niet bekend zijn, op een totale eierproduktie kapaciteit van 2,4 mil joen legkippen komt. Voor de produktie zal aan de Poultry Farm 35 ha. worden verkocht en voor de opfok nog eens 10 ha. Naast opfok en produktie komt er ook een school voor de opleiding van buiten landers tot kippenhouder/manager. Tegen de komst van deze pluimvee gigant zijn erg veel bezwaren inge diend van zowel de zijde van de Ve reniging van Eierproducenten en de Nederlandse Pluimveehouders als van de gewestelijke landbouwmaat- schappijen. Alle bezwaren zijn on gegrond verklaard en de Minister van Binnenlandse Zaken (de polder heeft nog geen funktionerend pro vinciaal bestuur) heeft een verkla ring van geen bezwaar tegen de ves tiging afgegeven. Van de zijde van de nieuwe onderneming is verklaard dat de eierproduktie van het bedrijf in zijn geheel zal worden afgezet in het buitenland. De konservenfabriek Veluco te Gel- dermalsen, die al geruime tijd in staat van faillissement verkeerde is defini tief overgenomen door Hak te Gies- sen. Er is overeenstemming bereikt over de oprichting van een vennoot schap onder de naam Konservenfa briek Geldermalsen b.v. 4 9 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4