over geld en goed Privé-uitgaven zijn niet alleen de dagelijkse gezinsuitgaven Rente en inflatie van grote invloed op grondprijzen Hoe recht is recht? ingezonden Jaap van der Veen: Dit jaar uitbreiding EG-middelen regelen Wie weet nog Kerkuilen en Steenuilen in Zeeland? Italië dicht voor de varkens uit Brabant Als het boekhoudrapport binnenkomt, is men meestal het meest geïn teresseerd in het bedrijfsresultaat "Is er winst of verlies en hoeveel?". Pas daarna wordt er waarschijnlijk gekeken naar het overzicht verloop vermogen. Toch is dit overzicht de graadmeter of er met bedrijf en gezin vooruit dan wel achteruit geboerd wordt! Niet alleen de bedrijfswinst is dus bepalend voor de vermogensontwik keling, maar evenzeer de gezinsuitgaven. Als er meer uit het bedrijf wordt ontvangen, dan er privé wordt uitge geven blijft het fiskale vermogen stijgen. Daarentegen daalt het fiskale vermogen, als de gezinsuitgaven ho ger zijn dan de bedrijfswinst de privéontvangsten. Het fiskale ver mogen is ook afhankelijk van waar dering. Wat zijn nu precies gezinsuitgaven? Ook op deze vraag geeft het over zicht verloop vermogen een ant woord. Op grond van de huishoude lijke uitgaven in dit overzicht wordt nogal eens gekonkludeerd dat privé te hoog, net goed of laag is. Als u nü echter even uw overzicht verloop vermogen erbij pakt, dan komt u nog veel meer posten onder het hoofd gezinsuitgaven tegen. Dat zijn n.l.: - huishoudelijke uitgaven bijzondere privé-uitgaven (meu bilair, apparatuur, vloerbedek king enz.) - buitengewone lasten (premie ziektekostenverzekering, huisa potheek, groene kruis, premie begrafenisverzekering enz.) - giften (kerkbelasting, kollekte- bonnen, reumafonds enz.) - premieheffing volksverzekerin gen - belastingen (inkomsten-, vermo gen-, dividend enz.) - rente privéschulden - premies - arbeidsongeschiktheids verzekering - wa-particulier levensverzekering - inboedelverzekering - bromfietsverzekering - alle andere privéverzekerin- gen Ook de fiskale verrekeningen beho ren tot de gezinsuitgaven zoals: - huurwaarde woning - verbruik eigen produkten - privé-gebruik auto (20% van de nieuwwaarde, hoe méér uw auto dus nieuw heeft gekost, hoe hoger uw gezinsuitgaven, ook al heeft u hem tweedehands gekocht!) - telefoon, water, elektriciteit, eventueel gas Dan zijn er nog de kosten, die geen uitgaven zijn, althans niet op korte termijn. Hieronder vallen de kosten van slijtage van de inventaris en van de woning. Om een totaalbeeld te krijgen van de gezinsuitgaven moeten bovenstaan de posten dus allemaal meegenomen worden. Misschien vraagt u zich op dit mo ment af, ach waarom zal ik dat doen, "uitgegeven is tóch uitgegeven!" Het is echter de kunst om geld zó te besteden, dat uw gezin er het meest profijt van heeft. Dat betekent dat het daaraan moet worden uitgegeven, waaraan het gezin de meeste waarde hecht. Door nu met elkaar vast te stellen, wat men als gezin belangrijk vindt en aan de hand daarvan en natuurlijk niet te vergeten de gemiddelde be drijfsresultaten een bestedingsplan (begroting) te maken krijgt ieder wat hem of haar toekomt en kun je spre ken van een doordachte inkomens besteding! "Deze maand is aldus de voorzitter van het Landbouwschap de heer v.d. Veen bij de openbare bestuursver gadering, woensdag 7 maart, voor de Europese Gemeenschap waarschijn lijk van beslissende betekenis. Wat in Athene eind vorig jaar is mislukt moet op 19 en 20 maart a.s. in Brussel wel lukken; er moeten door de EG- regeringsleiders afspraken worden gemaakt over een scala van onder werpen. De EG staat in feite met de rug tegen de muur, omdat men in Brussel in de loop van dit jaar geld tekort komt. Er moeten dus knopen worden doorgehakt. De onderhan delingen moeten resulteren in een evenwichtige besluitvorming, waar bij een gezondere toekomst van de Gemeenschap met het interne vrije handelsverkeer is gewaarborgd". Aan een aantal pijnlijke ingrepen valt niet te ontkomen. Maar daarna mag een gebrek aan financiële mid delen er in geen geval toe leiden, dat het gemeenschappelijk landbouw beleid weer ter discussie wordt ge steld. Daarom moet er naar mijn me ning tegelijkertijd worden besloten om reeds voor dit jaar een uitbrei ding van de EG-middelen te regelen. Als georganiseerd landbouwbe drijfsleven hebben wij dat tijdig ge signaleerd. Daarbij hebben wij aan gegeven welke aanpassingen van het EG-landbouwbeleid acceptabel zijn. De forse verlaging van de graanprij zen op langere termijn hoort daar niet bij. Van de aangekondigde In 't nummer van de vorige week (2-3-84) berichten we reeds, dat uit een onderzoek van het Landbouw Ekonomisch Instituut o.m. is geble ken dat de direkte invloed van de overheid op de agrarische grondmarkt de afgelopen twintig jaar beperkt is geweest. De ontwikkelingen op deze markt zijn vooral bepaald door het gebeuren binnen de landbouw en door de algemene ekonomische situatie. Het LEI heeft deze materie modelmatig benaderd. Daarover kan het volgende nog worden opge merkt: Grondprijzen Het model biedt, ondanks de gekon- stateerde geringe direkte overheids invloed, een aantal aangrijpings punten voor het beleid. De grond prijs kan, zij het in geringe mate, worden beïnvloed door de niet- agrarische vraag naar landbouw grond te stimuleren, dan wel af te remmen. Het effektief stimuleren van investeringen in werktuigen en installaties zal resulteren in een gro tere verhoging van de grondprijs. De verhoging van de pachtnormen leidt tot een hogere koopprijs var verpackte grond, omdat deze zowel samenhangt met de vrije grondprijs als met de pachtprijs. Voor het ove rige is het beleid in belangrijke mate afhankelijk van de ontwikkeling van de hypotheekrente en de mate van geldontwaarding. Verhandelde oppervlakte De mobiliteit op de koopmarkten is slechts te vergroten door het effektief stimuleren van de afvloeiing van agrarische bedrijfshoofden, zoals dat in de periode 1966 tot 1973 via het Ontwikkelings- en Saneringsfonds is gebeurd. Daarbij blijft het beleid af hankelijk van rente en geldontwaar ding. Beïnvloeding van de mobiliteit op de koopmarkten door direkt ingrijpen in de grondprijzen is weinig zinvol, aangezien aanbieders daarop nau welijks reageren. Omvang verpachte areaal Het beleid kan in beperkte mate de omvang van het verpachte areaal beïnvloeden. In de eerste plaats di rekt door het optreden van de over heid als verpachter en in de tweede plaats indirekt door het verhogen of verlagen van de pachtnormen. Ook hierbij is het effekt mede afhankelijk van de ontwikkeling van de rente en de geldontwaarding; faktoren die nauwelijks door het landbouwbeleid kunnen worden beïnvloed. Landbouw-Ekonomisch Instituut In de maand november van het voorgaand jaar zijn wij bepaald bij de gevolgen van georganiseerde akties door overheidsdiensten. Deze ak- ties waren de oorzaak dat er een ontwrichting plaatsvond in bepaalde publieke diensten zoals het openbaar vervoer, de post en de vuilnisop haaldiensten. De reden zal u nog voldoende bekend zijn: mag de over heid (eenzijdig) de salarissen van het overheidspersoneel yérlagen? Vroeger toen het graan nog in de landbouwschuren werd opgeslagen om in de winter gedorst te worden, kwam in Zeeland de Kerkuil veel vuldig voor. Deze boerderijen waren in de gevels voorzien van een uilen gat om deze nuttige vogel in de gele genheid te stellen in de schuur te ko men. Met de modernisering van de landbouw en het verdwijnen van het graan in de schuur is het muizenbe stand afgenomen en daarmee ook de uilenstand. Uit gegevens van de Vo gelbescherming blijkt, dat de Kerk en Steenuilen bijna verdwenen zijn 9 maart 1984 uit onze provincie. Volgens mij moeten er nog wel degelijk, vooral oudere rustig geleden boerderijen, zijn, waar deze nuttige vogel nog voorkomt en zelfs ook tot broeden komt. Mijn hobby is Vogelobservatie en waarnemingen, en ik zou daarom graag in kontakt willen komen met mensen die deze vogels op hun be drijven regelmatig waarnemen. Ook ben ik geïnteresseerd in de Steenuil, dit is een klein uiltje dat zich graag ophoudt in of bij gebouwen met rie ten daken en ook daar waar knot wilgen nog voorkomen. Uw reaktie of melding graag aan: P. de Looft Leliestraat 2A Koudekerke tel. 01185-2535 Voordat de regering deze maatregel nam was er wel het nodige overleg geweest, doch zonder resultaat van overeenstemming. Of er voor de ingezonden Op 12 maart organiseer de land bouworganisaties demonstraties tegen de voorstellen van Brussel. In januari hebben wij, boeren en boerin nen uit verschillende sektoren en streken van het land, een handteke- ningenaktie gehouden. Dit "Ant woord op Brussel" stond op 1 februari in het weekblad Boerderij. In die advertentie eisten we: - Een superheffing alleen met een kostendekkende melkprijs - Een verhoging van de fabrieks- aardappelprijs op korte termijn - Geen Amerikaanse, maar Euro pees-lonende prijzen - De intensieve veehouderij mag niet het slachtoffer worden van het Brusselse graanbeleid De advertentietekst is door ons uit gewerkt in een stuk dat aan allerlei organisaties in de landbouw is toe gezonden. Daarin waarschuwen we vooral voor het gevaar dat groepen bedrijven tegen elkaar uitgespeeld zullen worden: kleine tegen grote, noord-europese tegen zuid-europe- se, enzovoort. We hopen dat onze standsorganisa ties zich in zullen zetten voor de bovengenoemde eisen. Het is hoog tijd voor een ander landbouwbeleid. Initiatiefgroep "Antwoord op Brus sel" per adres: Nieuwstraat 17, 4318 BX Brouwershaven vakbond in het overleg ook nog iets te "verdienen" was kan men zich overigens ook nog afvragen. Het re sultaat is genoegzaam bekend en ook gevoeld. De door de bonden gehou den akties zijn aanleiding geweest tot het aanspannen van ongeveer tien kort gedingen. Een kort geding is een in de wet op genomen mogelijkheid om in spoed eisende zaken op korte termijn een beslissing van de rechter te verkrij gen. Hiervoor is evenwel nodig dat voldaan wordt aan twee voorwaar den: de zaak is zo spoedeisend dat een onmiddelijke voorziening is ver eist en voorts dat het belang van partijen een voorlopige voorziening vordert. Daar de gehouden akties direkt de belangen van groepen in de samenleving aantasten, hebben sommige groepen geprobeerd via de rechter gedaan te krijgen dat de ak ties zouden worden beëindigd. Dit zou er op kunnen wijzen dat dan in feite het land door de rechtelijke macht zou worden bestuurd. De voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak, mr. H.F. van den Haak, wijst dit vol strekt van de hand. Hij geeft aan dat de rechters uitsluitend beoordelen of de aktiemiddelen van de werkne mers en de toepassing daarvan rechtmatig zijn. Wat men met die aktie wilde bereiken, het doel van de aktie, daar bleef de rechter van af. Omdat voor meerdere rechters (pre sidenten van de arrondissements rechtbanken) een kort geding werd aangespannen kon het voorkomen dat in een soortgelijke aangelegen heid een verschillende uitspraak werd gegeven. De rechter in Rotter dam verbiedt de stakingsaktie bij de vuilophaaldienst aldaar, terwijl op dezelfde dag zijn kollega in Amster- maatregelen zijn die voor de melk veehouders echter het meest ingrij pend. De opeenstapeling van maat regelen die nu ter discussie staan is niet acceptabel. Het landbouwschap heeft van meet af aan duidelijke voorwaarden gesteld aan die heffing, waarover de EG-Raad van land bouwministers nog steeds geen be sluit heeft genomen. Het belang rijkste bezwaar tegen wat nu wordt besproken is de mogelijkheid van nationale maatregelen en een op splitsing van de markt. Bezuinigen OK, failliet NEE, zo luidt de tekst van een pamflet dat agrarisch Nederland de komende dagen aan een ieder voorhoudt. De boeren willen best een redelijke bij drage leveren aan bezuinigingen, maar dan zal iedereen mee moeten doen. Ook de zuidelijke EG-landen zullen dan water bij de wijn moeten doen, want ook ten behoeve van hun produkten zijn de EG-uitgaven ex plosief toegenomen. Over het voor stel van de Duitse landbouwminister Kiechle voor een alternatieve af braak van de nonetair compense rende bedragen, zei v.d. Veen dat het Landbouwschap ondanks de voor delen op korte termijn bedenkingen heeft tegen dit voorstel. Op deze wijze worden problemen voor de toekomst gecreëerd en dat moet juist worden voorkomen. Italië heeft opnieuw zijn grenzen ge sloten voor levende varkens en var- kensvleesprodukten uit de provincies Noord-Brabant en Gelderland. Als reden hebben dé Italianen het uitbre ken van varkenspest in deze provin cies opgegeven. Eind vorig jaar slo ten de Italianen hun grenzen voor Nederlandse varkens. De Fransen namen kort daarna een soortgelijke maatregel. Staatssecretaris Ploeg heeft de afgelopen weken voor Bra bant, een deel van Gelderland en Twente maatregelen afgekondigd om een verdere uitbreiding te voor komen. Begin volgende week zullen er geen beperkende maatregelen meer zijn voor de export van Neder landse koeien naar andere EG-lan den. Nederlandse exporteurs hebben miljoenen schade geleden als gevolg van buitenlandse importbeperkin gen. dam oordeelt dat de aktie in Am sterdam wel geoorloofd is. De vraag komt dan op of het vuil van Amster dam minder stinkt dan het vuil van Rotterdam. Bij een juiste beschou wing van de feiten blijkt echter dat in Amsterdam de situatie wel enigszins anders is. Daar waren noodstort- plaatsen aangeboden en ook afspra ken gemaakt over de volksgezond- heidsaspekten. Bij de beoordeling van de rechtmatigheid van de aktie middelen kon de president van de rechtbank in Amsterdam daarom tot een ander oordeel komen dan zijn kollega in Rotterdam. De Haagse president van de recht bank meent in eerste aanleg dat de poststaking niet behoeft te worden verboden en gelast partijen weer aan de onderhandelingstafel te gaan zit ten. Drie weken later beslist dezelfde rechter dat de poststaking niet langer meer geoorloofd is. Daarbij kijkend naar de duur, omvang en het recht op aktie voeren waarbij toen vast kwam te staan dat het bedrijfsleven enorme schade ondervond die toenam naar tijdsduur waardoor er een onevenre digheid optrad tussen middel en doel. De uitspraak was "Wat mocht, mag nu niet meer". De konklusie kan worden getrokken dat bij rechtsgedingen het van grote waarde is de feiten en omstandighe den zo goed mogelijk naar voren te brengen. Slechts dan hebt u kans op het mees te resultaat. Waarbij ik hoop dat voor u het volgende niet van toepassing is: "Wie vecht om een koe, geeft er één toe".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3