VOO It in: Vit 00 w "Berlin ist eine Reise wert" fS fS pS A Si V Y fa V Soep: eindeloos! Magische vierkanten Voorlichtingsbijeenkomst Opgave: Oplossing vorige maand onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Deze woorden - Berlijn is een reis waard - zie je op tal van artikelen en souvenirs in deze Duitse stad. Wat bracht ons (mijn man en mij) ertoe om midden in de winter een reisje naar Berlijn te maken? Wel, al gedurende tientallen jaren wordt in deze stad een tentoonstelling gehouden, die onder de naam "Grüne Woche" wereldwijd bekendheid geniet. Nu heeft iedereen wel van die zaken of dingen, die men eens bi zijn leven gezien of gedaan wil hebben. Voor ons was dat o.a. deze grote tentoonstelling. Dit jaar kwam het ervan: vijf dagen naar Berlijn, een stukje Westen in Oost-Europa. De reis waaraan wij deelnamen, was georganiseerd door Agrarische Stu diereizen en werd per vliegtuig ge maakt. In iets meer dan een uur ben je van Amsterdam in Berlijn. Bij aankomst realiseer je je niet dat je terecht bent gekomen op een "ei land" met een degelijke muur erom heen. De stad is groot en modern. Na de verwoestingen in de 2e Wereld oorlog weer opgebouwd - brede straten, prachtige winkels en waren huizen. Ons hotel is eerste klas en ligt midden in het centrum. Na een ge weldige diashow over Berlijn, van ontstaan tot heden, met maar liefst 39 diaprojekten en vele geluids- en lichteffekten op de eerste dag, staan we de tweede dag klaar om de "Grüne Woche" te bezoeken. Als de bus ons even voor tien uur bij de grote tentoonstellingshallen afzet en we horen dat hij om zes uur weer klaar zal staan om ons terug naar het hotel te brengen, vraagje je af hoe je al die uren moet vullen. De tentoonstelling Vol goede moed wachten we tot de deuren opengaan. Honderden men sen verdringen zich om zo vlug mo gelijk binnen te zijn. En wat is daar dan te zien? Heel veel landen, die in hun stands eet- en drinkwaren aan prijzen en verkopen, die typerend zijn voor hun land. Opvallend is dat de inrichting geweldig goed is ver zorgd. Duitsland manifesteert zich middels zijn deelstaten met veel bier en worst en een Duitse wijnstraat. Amerika verkoopt suikerspinnen, hamburgers en doughnuts, Israël subtropische vruchten: we zien Zweedse vis. Engelse thee, Schotse whisky. Franse kaas en wijn, pro- dukten uit Tunesië en Marokko, Ita liaanse pizza's, Deense haring en ijs en wat denk je? Natuurlijk, Hol landse kaas, jenever, bloemen en vis. Dit is slechts een kleine greep. Er is ook een soort huishoudbeurs met was-, brei- en naaimachines. Ook een nieuwe keuken kun je er uitzoe ken. Tuinliefhebbers zien er tal van tuinbanken, hekjes, gereedschap, grasmaaiers en zelfs houten vakan tiewoningen. Er zijn ook echte tui nen, met prachtige bloemen en heesters, wel allemaal in kunstmatige perken, waarvoor tonnen tuingrond in de hal moeten zijn gestort. Er "groeit" ook prei, een prei-trek ma chine staat er startklaar tussen. We zien ook nog een perceel gerst, di verse zaden en rassen van allerlei gewassen. Op een dorpsplein speelt een muziekkapel. De houten tafels en banken nodigen uit tot een ogen blik pauze. In een andere hal ruiken we konijnen, varkens, pluimvee, schapen, paarden en koeien. In een grote dëmonstratiering worden de koeien door meisjes in dirndl rond geleid. Uit de luidsprekers komt in formatie over ras, gewicht en melk- produktie. In deze hal zien we ook stands van de boerenorganisatie, de plattelands jongeren en ....de plattelandsvrou wen. Een heel aardige mevrouw no digt ons uit voor een kop koffie als ze hoort, dat ik een Nederlandse plat telandsvrouw ben. We wisselen vlug wat gegevens uit over onze beide or ganisaties en het blijkt dat we veel overeenkomsten hebben. Jammer dat er niet meer tijd is om met haar te praten. De stand heeft veel belang stelling. We lopen verder, Ijoewel "lopen" wat te optimistisch is. In veel gevallen wordt je verder gedrongen en geduwd. Zo'n 50.000 mensen be zoeken per dag deze tentoonstelling, je schuifelt mee in een lange rij, van stand naar stand. Alle voorstellingen die we ons er van gemaakt hebben, worden verre overtroffen. Zo nu en dan rusten we even. Je benen wegen als loodje rug doet pijn en je voeten zijn dik. Eenmaal terug in de bus op weg naar het hotel denk ik: dat was eens, maar waarschijnlijk nooit meer! Öost-Berlijn Ander hoogtepunt van deze reis is een bezoek aan Oost-Berlijn. Van te voren netjes aangevraagd of we er in mogen. Het mag wel, maar alleen als we om drie uur bij de muur zijn en om zes uur weer terug gaan. Er is een zeer gedegen kontröle: bagage ruimte onder en het toilet in de bus worden doorzocht. Kranten en/of tijdschriften mogen we niet meene men. Al onze namen, met voornaam voluit, en paspoortnummer staan op een lijst, in tweevoud. Van enige vriendelijkheid van de zijde van de Oostduitse agentes is geen sprake. Zodra we in Oost-Berlijn zijn komt er een vrouwelijke gids in de bus, die ons vertelt wat we onderweg zien. Het zijn allemaal erg mooie gebou wen, helemaal nieuw of keurig ge restaureerd na de oorlog. Toch is er een kille, sombere, sfeer. De auto's die we zien, zijn óf van het ene óf van het andere merk. Op straat zien we weinig mensen, kinderen helemaal niet, maar wel veel politie. Uitstap pen mag niet, dat is jammer want we zouden graag eens zien wat er in de winkels te koop is. De gids bepaalt waar we er uit mogen: bij een mas saal Russisch gedenkteken van de Tweede Wereldoorlog, en om een kop koffie te drinken. Als dat wat lang gaat duren, wordt onze gids nerveus, want we moeten op tijd te rug zijn. In ijltempo bekijken we en kele vertrekken in het Pergamom museum. Het is donker als we naar checkpoint Charlie rijden. Neonrek- lames zie je niet, ook gewone rekla- me niet. Wat een schril kontrast met het Westen. Veel gelegenheid om met de gids te praten is er niet. Toch komen we te weten dat zowel vrou wen als mannen werken, en dat bei de hetzelfde loon ontvangen voor hetzelfde werk. De kinderen gaan overdag naar een crèche waar ze voor 50 pfennig een warme maaltijd en een halve liter melk per dag krij gen. Zodra mensen 65 jaar zijn mo gen ze naar het Westen, als er ten minste daar iemand is die financieel helpt, want de Oostduitse mark is hier waardeloos. We bedanken de gids als ze vlak voor de grens uitstapt. Op enkele tientallen meters is West- Berlijn, ze is er nog nooit geweest Vrijheid... Als we weer op Westberlijnse bodem zijn, beseffen we meer dan ooit, dat wij in vrijheid leven, kunnen gaan en staan waar we willen. Kunnen zeg gen wat we denken. Er wordt heden ten dage hier heel wat geklaagd en gemopperd, maar na een bezoek aan Oost-Berlijn voel je dat je. uiterst te vreden mag zijn. Addie Dees - de Looff De Agrarische Kommissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseert een voorlich tingsbijeenkomst betreffende "ruil verkaveling". Het is van groot belang dat alle betrokkenen en geïnteres seerden goed geinformeerd zijn over de RUILVERKAVELING "YERSE- KE MOER". Op de verschillende informatie bijeenkomsten die tot nu toe gehou den zijn waren niet veel dames aan wezig! Daarom wordt, speciaal voor u dames, leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen en Hoe ver je ook terug gaat in het verleden, soep is er altijd geweest. Ze heeft wel enige veranderingen ondergaan maar ze is er .in ge slaagd zich door de eeuwen heen te handhaven. IJzersterk dus! Soep met zijn opwekkende geur. En of het nu groente-, wijn-, goulash- of vissoep is, het geeft altijd een gezellige warmte en sfeer en is nog altijd een hoogte punt van bijna iedere maaltijd. Daarom zijn er dan ook eindeloze variaties gemaakt en zullen er in de toekomst ook nog wel vele bijkomen. Om die reden zullen wij er éên voor u uitlichten die u niet zo direkt even maakt, name lijk een vissoep. Vissoep is in ons land niet zo be kend maar bij onze zuiderburen in België en Frankrijk wordt deze soep bijzonder op prijs gesteld. Daar wordt deze soep dan ook met grote zorg bereid. Een goed uitgangspunt voor een soep vormt natuurlijk de bouil lon. Besteedt men hier voldoende aandacht aan dan zal iedere soep, hoe simpel ook van samenstelling met smaak worden gegeten en bovenal een sukses zijn voor de maker! Voor een visbouillon is aandacht alleen echter niet voldoende; men moet er bij blijven staan zoals dat heet. Dus let op! Wat heeft men allereerst nodig voor een goede visbouillon ("Courf'-bouillon). Voor 4 a 6 personen ongeveer 500 k 600 gram visafval zoals graten, vellen en koppen (verwijder echter de kieuwen, daar deze een nare bit tere smaak kunnen geven). Ver der een paar grof gesneden uien, 1 gesneden prei, wat peterselie, 3 laurierblaadjes, 10 stuks gekneusde peperkorrels, !4 teent je knoflook, 250 gram boter of margarine en ruim witte wijn. Doe al de bovengenoemde ingre diënten, op de wijn na, in een hoge pan en laat het licht aan fruiten op een zacht vuurtje. Pas er echter wel voor op dat het niet gaat kleuren. Blus dan de vis met de witte wijn en voeg er dan 2 'A liter water bij. Breng nu de bouillon aan de kook en laat deze 30 minuten trekken, beslist niet langer daar dan de bouillon slecht van smaak gaat worden! Voor het gebruik passeert men de bouillon door een (kaas-)doek of een fijne zeef! Vervolgens neemt men voor de soep 500 gram verse, in stukjes gesneden en niet te gaar gekookte kabeljauw en 250 k 300 gram versgekookte mosselen. Maak vervolgens van 50 gram boter en 70 gram bloem een roux, voeg er beetje voor beetje, jnder voortdurend roeren de vis bouillon bij tot de soep licht ge bonden is. Voeg er een in ragfijn gesneden ringen prei aan toe en laat het geheel ongeveer 5 a 8 minuten heel zachtjes koken! Haal de soep vervolgens van het vuur af en maak ze af met een liaison: roer 2 eierdooiers op met wat dunne room en een paar eet lepels soep. Meng dit er weer voorzichtig door (niet meer laten koken!) en breng de soep ten slotte op smaak met wat zout, peper uit de molen, enkele drup pels citroensap en wat dille. Serveer er geroosterd grof bruin brood of warm stokbrood bij. M.A. van der Vliet Zuidelijke Landbouw Maatschappij voor het gebied Yerseke, Wemeldin- ge en Kruiningen, een huiskamer bijeenkomst belegd. Sprekers zijn de heren H. Boer, voorzitter van de voorbereidingskommissie en J. Mar- kusse, hoofd Sociaal Ekonomische Voorlichting van de Z.L.M. Beide heren zullen alle aspekten rondom ruilverkaveling belichten en zijn graag bereid uw vragen te beant woorden. De bijeenkomst wordt ge houden op maandag 26 maart 1984 om 20.00 uur ten huize van de heer J.D. de Koeijer, Kanaalweg 79, Vla- ke. Zorg dat u er óók bij bent! Horizontaal en Vertikaal: 1. bericht; 2. vrouwelijk zoogdier; 3. plaats in Oost-Europa; 4. reus; 5. sprakeloos; 6. fijn weefsel; 7. vloei stof; 8. vogeltje; 9. gedeeltelijke breuk; 10. meisjesnaam; 11. land in Azië; 12. gelegenheid; 13. vochtig; 14. schaapkameel; 15. het zij zo; 16. 1 2 3 17" 5 6 7 8 9 10 11 12 2 6 10 3 7 11 4 13 14 15 8 16 17 18 19 12 20 14 W 16 19 2 J 22 23 16 24 25 26 71 20 2 29 30 31 32 22 3é 33 21 31 24 33 34 35 78 3É 37 38 39 32 C 34 38 3S 39 41 42 43 36 44 45 46 47 40 48 49 50 *1 S2 42 U 50 li il si U 48 52 verpakkingsmiddel; 17. teug; 18. vreemde munt; 19. plaats in Afrika; 20. engels hertogdom; 21. leidsel; 22. regel; 23. godheid; 24. individu; 25. beweeglijk; 26. kleur; 27. Rusland; 28. bedehuis; 29. losse naad; 30. plant; 31. plaats in Italië; 32. ont kenning; 33. deel van het varken; 34. land in Zuid-Amerika; 35. delfstof; 36. strook grond langs de zee; 37. uitgesmolten stukje vet; 38. deel van de kachel; 39. spaanse veldheer; 40. vroeg; 41. getroffen; 42. tegen; 43. koraaleiland; 44. gewicht; 45. deel van de voet; 46. meer in Amerika; 47. land in Europa; 48. luizeëi; 49. wapen; 50. oosterse jongensnaam; 51. vulkaaninhoud; 52. beschadi ging- KARDINAALBESKAD ISOBAARDIGHEIDE NDELBREUKORGAER REONGEDULDIGAAT EHLNTMEESTELNLI GCAEOHOLEARODIE RSSRCENGANLKASN ENKELRNTGDEECED IEOGAEEMEETRHRU LGOEALLIARAKTEI URRLRENEGALEENZ CEAEBARESIMRLDE INAPTHCERDSOOAN TDROOWTNAGELEBD RAPORUEINEGNILE 22 9 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 20