Konsument moet weten hoe belangrijk EG-markt is voor prijs voedingsmiddelen *»if Europese land- en tuinbouw zuidelijke landbouw maatschappij Winnaartjes Flevohof-Vierspanwedstrijd op de bok Z.L.M.-voorzitter Doeleman: Akties Bezuinigen OK, failliet nee! VRIJDAG 9 MAART 1984 69e JAARGANG NO. 3722 land- en tuinbouwblad "Mee op de bok van het Vierspan Onder die titel schreef Flevohof de Flevohof- Vierspanwedstrijd uit onder de kinderen die het blad Taptoe lezen. Onlangs was het voor een deel van de 150 winnaars eindelijk de lang verwachte dag waarop zij mee zouden kunnen rijden met het Friese Vierspan over Flevohof. Een bijzondere gebeurtenis, omdat het niet gebruikelijk is dat er publiek mee kan rijden met het Vierspan. Koetsier Leo Kraaijenbrink bezorgde de kinderen dan ook de dag van hun leven op Flevohof met deze rondrit. Tot de winnaars behoorden o.a. (v.l.n.r.) Elke Verbeeten uit Eersel (naast koetsier Leo Kraaijenbrink), Astrid en Kees van den Aken uit Nieuwkuyk, Jan van Nieuwkasteele uit Schiedam en Jos Gruyters uit Aarle-Rixtel. De Brusselse prijsvoorstellen voor de landbouw vormden op de maandag 5 maart gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Z.L.M. het belangrijkste onderwerp van bespreking. Voorzitter A.J.G. Doeleman ging in zijn openingswoord uitvoerig in op de prijsvoorstellen en de gevolgen daarvan. Deze maand zal blijken in hoeverre de afzonderlijke lidstaten van de E.E.G. het belang van de gemeenschappelijke landbouwmarkt inzien" merkte hij op. "Problemen als de financieringsregeling met het Ver enigd Koninkrijk en de afbraak van de M.C.B. spelen een hoofdrol. Maar ook de prijsaanpassing van de landbouw- produkten en de medeverantwoordelijkheid voor de fi nanciering van de overproduktie en het terug dringen daarvan zijn moeilijk oplosbare problemen, aangezien elke lidstaat zijn eigen problemen kent en met zo min mogelijk kleerscheuren van de onderhandelingstafel naar zijn land terug wil keren". Volgens de heer Doeleman zijn de kansen voor het idee van de Westduitse landbouw minister Kiechle met be trekking tot de afbraak van de M.C.B.'s nog moeilijk in te schatten. Voor Nederland zou het betekenen dat ons land voor dit jaar geen prijsverlaging van 3,9% via afbraak van de M.C.B.'s gepresenteerd zou krijgen. "Maar dat betekent dat er waarschijnlijk in 1985 wel een afbraak plaats moet vinden van 3% voor granen, 3,6% voor melk en 2,8% voor de overige produkten met de vraag of die in Nederland zoals door Kiechle is aangekondigd worden gekompenseerd". De problemen voor de veehouderij wat betreft de super heffing en de heffing op intensieve veehouderij zijn daarmee echter niet van tafel. Doeleman: "Juist deze maatregelen zullen wanneer ze doorgevoerd gaan worden voor veel bedrijven verstrek kende gevolgen hebben. En dat zelfde geldt voor de me definanciering van het tarwebeleid door de verlaging van de referentieprijs minimum bakkwaliteit. Daar wordt op dit moment nauwelijks meer over gesproken. Alles spitst zich toe op de melk. Reden voldoende om deze en de volgende week duidelijk onze zorg naar buiten te brengen". De Kommissie Bijzondere Aktiviteiten van het K.N.L.C. heeft enkele voorstellen voor aktie uitgewerkt. Samen met de 2 andere organisaties zal daar gestalte aan dienen te worden gegeven. De heer Doeleman wees de hoofd bestuursleden erop dat degenen die dit jaar gelukkig een gunstig jaar hebben, wel moeten beseffen dat de om standigheden snel kunnen wijzigen. "Wij denken dan aan enkele jaren terug. Maar dat niet alleen, ook in ons werkgebied zijn er kollega's die geen aardappelen in het bouwplan hebben of op basis van meerjarige kontrakten aardappelen hebben afgezet, waardoor deze bedrijven dit jaar zeker een matig resultaat zullen boeken." Ook die nen we volgens hem niet voorbij te gaan aan de proble men in de Veenkoloniën. In het algemeen zijn de resultaten in het noorden veel minder gunstig dan in het Z.L.M.-werkgebied. "Daaruit blijkt duidelijk dat de laatste jaren de prijsaanpassing van de gegarandeerde akkerbouwprodukten onvoldoende zijn aangepast aan de kostenstijging bij gemiddelde op brengsten. De konsument, die denkt dat de boeren zwaar gesubsidieerd worden, moet het duidelijk worden ge maakt hoe belangrijk de gemeenschappelijke markt is voor een evenwichtig en redelijk prijsbeleid voor voe dingsmiddelen." De Landbouworganisaties in ons land (het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité, de Christelijke Boeren en Tuinders Bond, de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders Bond en de Zuidelijke Landbouw Maat schappij gaan met de boerenorganisaties in de andere EG-landen aan de vooravond van de Brusselse beraad slaging protestakties houden tegen de door de Europese Commissie voorgestelde bezuinigingen in het Europees Landbouwbeleid. De boeren gaan akkoord met bezuini gingen maar vinden dat de nu voorgestelde prijsverla gingen voor akkerbouw-en melkveehouderijprodukten veel te ver gaan en het bestaan van veel bedrijven in gevaar brengt. "Bezuinigingen OK! Failliet Nee!" is dan ook het opschrift van een pamflet dat u deze week in het hart van alle landbouwbladen aan zult treffen. Ook in uw ZLM-Land en Tuinbouwblad. Puntgewijs wordt tevens uiteengezet wat de boeren thans tot aktie aanzet. De achterkant van de beide pagina's is blanco gehouden. De bedoeling namelijk dat deze pagina's uit het blad wor den gehaald en geplakt op het raam van de woning, bij stations of op andere openbare gebouwen zodat heel Ne derland kennis kan maken met wat onze boeren de ko mende weken in Brussel boven het hoofd hangt. De achterzijde is onbedrukt gelaten om de tekst bij het lezen op het raam optimaal tot zijn recht te laten komen. De volgende week maandag worden er ook nog andere akties gehouden. Zo zullen aan de passanten bij de grensovergang bij Bergh naast bovenbedoeld pamfletten stukjes kaas, worst en fruit worden uitgedeeld. V 0* De Z. L.M.-voorzitter ging in zijn openingswoord ook in op de viering van 50 jaar Nationale Coöperatieve Raad (N.C.R.). Als landbouworganisatie is het, zo zei hij, juist het belang van goed funktionerende coöperaties te on derkennen. "Door gebundelde afzet van de produkten en het ver werken daarvan, staan wij als individuele ondernemer sterk. Door inspanning van Coöperaties, Veilingen en partikuliere bedrijven zijn de afzetmogelijkheden voor onze produkten sterk verruimd. De Coöperatie vervult daarvan soms een stimulerend, soms volgende taak, maar vervult zeker ook een sturende funktie Goede kontakten als landbouworganisatie met Coöpera ties zijn naar zijn mening in de toekomst belangrijk en wat dat betreft staan wij zeker ook open voor overleg met partikuliere bedrijven. De voorzitter van de N.C.R. Lu- teijn, heeft aangekondigd initiatieven te nemen tot het oprichten van een centrum voor automatiseringsaktivi- teiten. Het lijkt de voorzitter een nuttig en noodzakelijk initiatief. Het zal afhangen van de bereidheid van anderen of dit zal slagen. Hij zei te hopen dat de N C R. met dit noodzakelijk initiatief op deze wijze ook hier sturend en korrigerend werk kan doen. Hij besloot zijn inleiding met de hoop uit te spreken dat door goed overleg en bereidheid tot samenwerking tussen verschillende bedrijven, organisaties en de overheid rich ting gegeven kan worden aarvde vooriichtingsaktiviteiten voor de toekomst. Voorlichting in het belang van de on dernemer niet alleen bedrijfstechnisch en -ekonomisch maar ook sociaal-maatschappelijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1