p.j. zuid geluid 46 895 ZAJK Fruitteeltwerkgroep slaat aan pjrz.-agef-rda Het licht op de afdeling Fijnaart e.o. 2 C uit dB /pp KALKTIP redaktie henk tegels Jongerendag op dinsdag 13 maart a.s. om 13.30 uur "Famous Potatoes" jrjjüêL REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ. JEUGDWERKBURO ZEELAND, KORTE KERKSTR. 10, 4461 JE GOES Het ZAJK is de laatste jaren als organisatie verder uitgegroeid. Een nieuwe loot aan de organisatie stamboom, de werkgroep fruitteelt, zou de komende tijd wel eens uit kunnen groeien tot een stevige tak. Het initiatief van enkele ZAJK-fruittelers om in ZAJK-verband iets extra's te doen voor jonge fruittelers slaat aan. Op de eerste bijeenkomst, waarvoor alle jonge fruittelers-RAK leden waren uitgenodigd kwam maar liefst 50% van de genodigden opdagen. Waarom een fruitteeltwerkgroep? De fruitteelt speelt in Zeeland, lan delijk gezien, een belangrijke rol. Van de 600 RAK-leden kunnen er ongeveer 50 aangemerkt worden als fruitteler. Hoewel de fruitteelt in Aan de hand van deze vragen kun nen wij dan eens bekijken wat we aan onze aktiviteiten moeten veran deren of- toevoegen, enzovoort. De meeste aktiviteiten worden redelijk goed bezocht, al zijn er wel eens bij waar de opkomst tegenvalt. Maar over het algemeen hebben we zeker geen klagen. Onze jaarlijkse toneelavond vond plaats op 13 januari 1984 en was zeer geslaagd. Zes leden van onze vereni ging zetten een vrolijk stuk op de planken. Het heeft best wat moeite gekost om leden te vinden, die mee konden doen aan het toneel. Niet dat de andere leden niet bereid waren mee te doen, maar als je elders op kamers woont en studeert kun je niet iedere keer voor een avond overko men. Andere aktiviteiten, die bij ons plaatsvinden zijn: lezingen (we hebben er al eens een gehad over de griendkultuur en het ligt in de bedoeling er een te gaan houden over diepzeeduiken). exkursies (We hebben een bezoek gebracht aan de Amercentrale te Geer- truidenberg, wat heel interessant was. Onze leden waren zeer en thousiast over de exkursie naar de Suikerfabriek te Stampersgat. Vele leden van onze vereniging hebben veel te maken met de suikerbieten en konden toen ook zien hoe ze allemaal verwerkt worden). Als bestuur vergaderen we ongeveer 1 x per maand en meestal proberen wij dit te doen op de maandagavond. 9 maart 1984 Zeeland te kampen heeft met een aantal specifieke problemen en er zich in deze toch ontwikkelingen voordoen die een geheel eigen ka rakter hebben is er tot op heden in RAK- of ZAJK-verband weinig Petra Maris aandacht voor fruitteeltaangelegen heden. De jonge fruittelers vormen een minderheid in het ledenbestand. Voor veel jonge fruittelers is dit jammer, want er zijn er velen onder hen die ondanks genoemd gemis toch aktieve RAK leden zijn. An derzijds zijn er jonge fruittelers die geen RAK (lees CPJ. KPJ en PJZ)- lid zijn, omdat er voor fruittelers niet zo veel te zoeken zou zijn. Juist omdat er in breder verband geen ruimte is voor onderwerpen die in bijzonder jonge fruittelers aan gaan hebben enkele in het ZAJK aktieve fruittelers (o.a. Johan Wol- fert, Rinus van 't Westeinde) het ini tiatief genomen iets op poten te zet ten waardoor fruittelers binnen het agrarisch jongerenwerk beter aan hun trekken komen. Waar zijn de jongeren? Op de eerste bijeenkomst, die vorige maand in de Vroone is gehouden benadrukte gastspreker M. Goud het gegeven dat jongeren in de fruit teelt-organisaties en het onderne- mersgebeuren nu een tamelijk on dergeschikte rol vervullen. "Waar zijn de jongeren in het organisatie- bestel?", zo vroeg hij zich af. Hij stelde vast dat jongeren zeker niet evenredig vertegenwoordigd zijn. Als een van de oorzaken bracht hij naar voren dat jongeren veelal op de die vooraf gaat aan de aktiviteit, die we op die vrijdagavond van die week houden. Wij hopen, dat onze vereniging in de toekomst blijft draaien, zoals dat nu gaat en als bestuur zullen wij ons daar ook volledig voor inzetten. Dankzij onze leden die met nieuwe ideeën en dergelijke komen zal dit zeer zeker lukken!! Het bestuur van de afdeling is als volgt samengesteld: Ger Punt, voorzitter Hetty Bom vice-voorzitter Ad van den Hill, penningmeester Petra Maris, penningmeester Atie Bresijn, sekretaresse Peter van Dueren den Hollander, lid Kees Hanson, sportzaken Thea den Hollander, lid Govert van Dis, sekretaris Thea den Hollander Kees Hanson bedrijven zitten. Het bedrijfshoofd (vader) is in bijna alle gevallen lid van de organisaties. De zoon heeft geen stemrecht en is dus slechts toe schouwer. De aard van het lidmaat schap vormt een blokkade. Goud achtte het van belang dat er wat ge beurt op dit punt. "Uit oogpunt van nieuwe inzichten, vernieuwingen en platgetreden paden is jong bloed noodzakelijk" zo betoogde hij. "Jongeren hebben welliswaar wat minder ervaring, maar hebben, ge zien hun ontwikkelingsniveau, zeker goede mogelijkheden" In zijn betoog gaf de heer Goud ook een overzichtelijke schets van de ontwikkelingen in de fruitteelt over de afgelopen decennia. Daarbij be nadrukte hij vooral de vitaliteit die deze tak steeds weer kenmerkt. Vooral door de invloed van verka velingen is Zeeland weer een toon aangevende positie gaan innemen op het punt van vernieuwingen. Geen Jongerenraad Op deze eerste bijeenkomst besteed den de initiatiefnemers ook aandacht aan wat hun oorspronkelijk voor ogen heeft gestaan met een fruit teeltwerkgroep. Rinus van 't West einde schetste de pogingen om eerst tot een oprichting van een jongeren- raad bij het veilingwezen te komen. 10 maart - Overlegdag P.J.Z. Aan vang 10.00 uur. Plaats: Hotel de Zwaan te Kapelle. 16 maart - Afdeling Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert een bowling avond in de Vlaanderenhal te Sas van Gent. Aanvang 20.00 uur. Kos ten leden 4,50. Niet leden 6,50. 17 maart - Het Juweel 1984. Plaats 't Fort te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.30 uur. 18 maart - Afdeling Tholen organi seert een voetbalwedstrijd. Opgeven bij Wim (tel. 01665-2746). 24 maart - Afdeling Tholen gaat schaatsen in Leysdream te Roosen daal. Opgeven bij Connie (tel. 01666-2313). Z.A.J.K.-Agenda 23 maart - De R.A.K. West Brabant en Tholen organiseert op 23 maart om 8 uur in Hotel van Tilburg te Steenbergen een avond omtrent no tariële zaken die voor de jonge boer belangrijk kunnen zijn. De spreker deze avond is notaris Stoelsen. 13 maart - aanvang 13.30 uur "Huis van Nassau", Zierikzee Cebeco-Jon- gerendag: Publiciteit en Marketing. 28 maart - ZAJK-vergadering in het Jeugdwerkbureau. "Toen daarop wat terughoudend werd gereageerd hebben we besloten als werkgroep onder ZAJK-vlag verder te moeten gaan. Dat schept bovendien meer vrijheid t.a.v. de onderwerpen die we willen behan delen". Als mogelijke aandachtsthe ma's voor de werkgroep noemde hij onder meer het afzetgebeuren en het veilingwezen, de fruitteelt in de EG, beleid t.a.v. bakterievuur, kennis making met op fruitteelt gerichte or ganisaties en importen vanuit het Zuidelijk Halfrond. Al direkt bleek dat de aandacht van velen met name uitgaat naar het Zeeuwse veilingwezen. Een tweede bijeenkomst, die in de tweede helft van april is gepland, zal aandacht vragen voor de afzet van fruit in het buitenland. Tevens zal een werkgroepbestuur ge vormd worden en een voorzitter ge kozen. Deze konstruktie is wenselijk omdat de belangstelling van leden zo groot is dat we in dit geval niet kun nen volstaan met een kleine werk groep. Nadere aankondigingen over de akti viteiten van de ZAJK-fruittelers zul len ook weer in de landbouwbladen verschijnen. De Fruitteelt-Rakkers zelf krijgen ook een uitnodiging voor de volgende bijeenkomst. Een goed bekalkingsbeleid houdt in dat een absoluut tekort (veel te lage pH) d.m.v. een zo genaamde repara- tiebekalking wordt aangevuld tot een normaal pH - niveau. In de volgende jaren dient dit genoemde niveau dan te worden gehandhaafd door de toe passing van een regelmatige onder- houdsbekalking. Kontróle op de kalktoestand van de grond aan de hand van grondonderzoek is hierbij vanzelfsprekend geweest. 19 Als Plattelands Jongeren Zuid, afdeling Fijnaart e.o., komen we zo'n 12x per jaar bij elkaar. Iedere maand vindt er een aktiviteit plaats, meestal op de vrijdagavond omdat dit voor de meeste leden de ge- schikste avond is. Onze leden wonen in Fijnaart, Hevningen, Zwingelspaan, Willemstad en Klundert, dus echt FIJNAART EN OMSTREKEN. Zo'n 25 spor tieve leden van onze vereniging hebben lx in de 14 dagen een volley balavond. Deze avonden lopen zeer goed en daar zijn wij als bestuur erg blij om, want dit is in het verleden wel eens anders geweest. Ons streven is de aktiviteiten zoveel mogelijk aan te passen aan de wensen van onze leden. Wij hebben dan ook besloten om na afloop van onze jaarverga dering, die op 2 maart a.s. zal worden gehouden, onze leden een aantal vragen voor te leggen. Voor de dames en heren, leden van het Z.A.J.K. en van de Regionale Agrarische Kommissies, de in overig Zuidwest-Nederland wonende of werkzame leden van afdelingen van de N.A.J.K., de N.C.P.J., de P.J.G.N. en de K.P.J.N., de leden van Jonge- renraden van koöperatieve organi saties in het Zuidwesten en de stu denten van Agrarische Scholen in haar werkgebied, kortom, voor alle agrarische jongeren in Zuidwest-Ne derland, organiseert Cebeco-Zuid- west een jongerendag in het Huis van Nassau te Zierikzee. Het thema zal zijn: publiciteit en marketing. Dit veelomvattend onderwerp zal worden behandeld door twee mede werkers van Cebeco-Handelsraad te Rotterdam, t.w. de heer Heykoop van de afdeling Publiciteit en de heer Van de Ven van de afdeling Alge mene Marketing. Gerapporteerd zal worden over een onderzoek dat twee studenten van de H.L.S. Dordrecht onder een aantal jongeren hebben verricht en dat eveneens op publiciteit betrekking heeft. Op het programma staat verder een film, gevolgd door een diavertoning, waarna het geheel zal worden afge rond met een ruime diskussie. Wat de datum betreft, maakt de or ganisatie een voorbehoud: als de weersomstandigheden gunstig zijn voor de voorjaarswerkzaamheden, zal wat het zwaarste is ook het zwaarste wegen en zal de jongeren dag naar een nog te bepalen andere datum worden verschoven. Belangstellenden kunnen zich, met opgaaf van telefoonnummer, tot 7 maart voor deelname aanmelden bij het sekretariaat van Cebeco-Zuid- west te Zierikzee, tel. (01110) 3851 «-IDAHO BB *fgg 172 .f AMOUS POTATOES® In de Verenigde Staten wijzen veel staten met behulp van de nummerborden op de vrachtau to's op een speciale attraktie waarop ze prat gaan. In de staat Idaho, die met 140.000 hektare het grootste oppervlak aardappe len van de V.S. heeft, staat op het nummerbord vaak Famous Pota toes, dat wil zeggen: "Uitsteken de Aardappelen". Mocht u op een soortgelijk idee komen voor de Nederlandse of Zeeuwse si tuatie dan willen wij dat graag doorgeven. Een telefoontje aan de redaktie is voldoende.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17