Restwarmte Amercentrale bespaart glastuinders 15% op gasrekening Ir. Woudstra: "Rest- en afvalwarmte wordt belangrijke alternatieve energiebron voor glastuinbouw' Bijstellen sortiment noodzakelijk Kostbare poters kunnen gauw aan akker worden toevertrouwd PNEM bij ingebruikstelling proefinstallatie Zal het een vroeg voorjaar worden? De winter is ook op SCHOUWEN- DUIVELAND aan zijn laatste weken toe. De temperaturen zijn tot nu toe aan de lage kant geweest maar met het langer worden van de dagen kan hier met een weersverbetering plot seling verandering in komen. De fruittelers op ons eiland zijn nog druk met de snoei bezig. De laatste weken zijn de peren op veel bedrij ven aan de beurt gekomen. Het is er hard tijd voor want met de pmeumatische snoei breken bloem knoppen die al verzijn verschoven erg vlug uiteen. Die kunnen we dit sei zoen niet missen. Het aantal bloemknoppen is per bedrijf en per ceel erg wisselend, maar op nogal wat percelen aan de magere kant. Waarschijnlijk speelt de perebladvlo aantasting van vorig jaar hier nog een belangrijke rol in. Met de snoei proberen we dan om zoveel mogelijk bloemknoppen te sparen door veel op een bloemknop door te knippen. Het is aan de andere kant weer op passen dat er te veel hout gespaard wordt waardoor de bomen in de zo mer te vol met hout zitten waardoor de bestrijding van de bladvlooien nog moeilijker kan worden. Vooral in de kop van de boom moeten we oppassen voor te veel hout dicht op elkaar. De peren zijn door een aantal telers met vruchtboom carboleum gespoten om de populatie bladvlooi en van begin afaan zo klein mogelijk te houden. Ook dit jaar zal de be strijding van de perebladvlo in de voorzomer extra aandacht moeten krijgen, terwijl daar de juiste keuze van middelen de roofwantsen ge spaard kunnen worden. Daar waar in het najaar Amitrol als onkruidbe- strijding is gespoten zal binnenkort ook tegen het kiemende onkruid wat ondernomen moeten worden. Het oude vertrouwde Simazin wordt veelal aangevuld met Diuron om het lastige Wilgenroosje (bastaard We derik) weg te houden. Ook Resistent straatgras en Sedum worden hier door goed bestreden. Over de be mesting valt de laatste jaren niet veel nieuws te vertellen. Bij pas geplante bomen blijft het oppassen om met het eerste "handje" bij de jonge wortels geen verbranding te veroor zaken. Een gift in meerdere keren of breedwerpig kan dit kwaad voorko men. De afzet van het bewaarfruit verloopt vrij rustig tegen een bevre digend prijspeil. De kwaliteit van de Cox bewaard bij een verlaagd zuur stof en koolzuur percentage is weer goed. Wel komt er nogal wat nestrot in voor, veroorzaakt door enkele vruchten die al in een vroeg stadium gerot zijn. Kalkscheurtjes of andere beschadigingen zijn veelal het begin hiervan geweest. Vroeg geplukte partijen moeten enkele weken bij komen om de gewenste kleur te krij gen. Te laat geplukte vruchten tonen wat meer versleten vruchten in de grote maten. We kunnen duidelijk konstateren dat de vruchten bij de pluk iets doorgeslagen mogen zijn met zo mogelijk een blos. Te groene vruchten komen bij uitslag van de cel maar moeilijk op kleur. Te rijpe en grove vruchten leveren ook hier een te groot bewaar risico. Cox voor de Ca koeling hoeft beslist niet vroeger geplukt te worden dan voor de nor male koeling. Met de mogelijkheid om Cox lang te bewaren is de marktruimte voor dit ras duidelijk vergroot, veelal ten kos te van de Winston. Bijstellen van ons sortiment zal dan ook noodzakelijk zijn. Afgelopen week is er weer een maand van de kalender afgescheurd, een nieuwe maand is verschenen. Op zich niets bijzonders maar als het op WALCHEREN maart is gaat land en tuinbouw toch eens wat meer de ogen op het veld richten, want in deze maand kan er op het land toch alweer heel wat werk verzet worden als, de staart van maart niet al te veel ge roerd wordt. De Walcherse vroege aardappelteler kijkt zijn poters nog eens na of de spruitvorming niet uit de hand loopt, en als het even kan zullen de kost baarheden (zo kan men de poters dit jaar wel noemen) gauw aan de akker toevertrouwd worden. Belangstelling om aardappelen af te dekken met plastic bestaat er in ons gebied maar zeer weinig. De meesten zien er op tegen arbeid en kosten hier aan ver bonden en laten de risico liever aan een ander. Van het grote tuinbouw- gewas uien zijn de eerste alweer ge poot onder behoorlijk goede om standigheden. De gepote uitjes kun nen al gauw aan de slag, wanneer de temperatuur een beetje oploopt zul len de eerste stengels gauw te zien zijn. Op de veiling lijkt het of de prei dit jaar niet verminderd, want er wordt iedere veilingdag behoorlijk wat aangevoerd, de prijs is daardoor ook landelijk op een punt gekomen van niet veel verdienen. Anders is het gesteld met de witlof. De aanvoer is hiervan maar matig op onze veiling en de prijs behoorlijk hoog. Het lijkt of de witlof trekkers een heel eind klaar zijn. Met ingang van deze week gaat de veilingklok in Middelburg weer op drie dagen in de week draaien, het is meer uit gewoonte dan noodzaak want de aanvoer is op het ogenblik minder dan een maand terug. We horen nu zelfs stemmen dat er voortaan zomer en winter drie maal geveild gaat worden. Hier zul len-de meeste telers niet tegen zijn, maar of de groenteman ook genegen is om een uur meer in de banken te verblijven zullen we moeten af wachten. Op het veilingterrein staan al heel wat kisten te wachten op de winterbloemkooloogst, het zal nog wel een enkele week duren voor de eerste wordt aangevoerd, maar de groei is in het gewas en het staat er veel belovend voor. Meer bloemkool telers zijn van plan om het produkt aan te voeren op de veiling in Dor drecht. Er wordt als argument aan gevoerd dat er niet naar de veiling behoeft te worden gereden want de vrachtrijder haalt ze af, en de kopers komen ieder jaar wat minder naar onze veiling. Of dit geheel juist is valt te bezien, want veiling Middelburg is landelijk toch welbekend om zijn winterbloemkool. Hopelijk zal het bestuur alles op alles zetten om de kool via Middelburg zijn weg te doen vinden. Ons vergaderseizoen is een heel eind verstreken. Er kon weer heel wat in formatie worden bijgetankt en er wordt met het langer worden van de dagen hopelijk wat gelegenheid ge boden om wat excursie's bij te wonen. Van familie kreeg ik te horen dat de ZLM afd. Koudekerke onlangs op excursie is geweest naar een cham pignonkwekerij in Woensdrecht. De belangstelling was groot. Het lijkt of er in de ZLM-afdeling wat meer oog komt voor tuinbouw in de ruimste zin of zou het enkel reislust zijn bij de leden? Hopelijk heeft het gunstige gevolgen. Ir. R. Woudstra, sektorhoofd van de glastuinbouw het het Ministerie van Landbouw, heeft de vorige week don derdag 1 maart j.l. in 's Gravenmoer de eerste officiële proefinstallatie voor het gebruik van restwarmte in de glastuinbouw in gebruik gesteld. De restwarmte die afkomstig is van de kolengestookte Amercentrale bij Geertruidenberg bevindt zich in het koelwater van de centrale en wordt door de Brabantse Energie Maatschappij de PNEM via een buizensysteem naar de steden Til burg en Breda gevoerd, waar het warme gebruikte water de stadsver warming verzorgt. Er is evenwel nog een zodanige overkapaciteit dat glastuinbouwkoncentraties in 's Gravenmoer/Sprang-Capelle en omgeving en bij Breda op het bui zensysteem kunnen worden aange sloten. De PNEM levert de rest warmte tegen 90% van de aardgas- prijs. Dankzij een hoog rendement levert deze vorm van energie voor de glastuinder minstens 15% voordeel op en mogelijk meer. De proef die in overleg met andere tuinders bij de heer N.J. van Marrewijk in 's Gra venmoer is geïnstalleerd duurt tot december. De PNEM meent dat de prijs van de alternatieve energie zo konkurrerend is dat er zich dit jaar nog 20 tot 25 glastuinbouwbedrijven op het net zullen aansluiten. Bedrij ven die dit jaar beslissen behoeven geen aansluitbijdrage te betalen. Tarieven De installatie is zeer eenvoudig en kan bij de bestaande ketel worden geplaatst. Verder behoeven er geen technische wijzigingen te worden uitgevoerd. De PNEM heeft eenheid in de tarieven gebracht zodat de af stand van het tuinbouwbedrijf ten opzichte van de Amercentrale niet doorwerkt in de tarieven. Gezien de zeer hoge investeringen in de transportleidingen gaan de voor keur van de PNEM uit naar levering aan bestaande glastuinbouwkoncen traties en aan eventueel te vestigen nieuwe bedrijven in de direkte omge ving van de centrale. Mogelijkheden voor levering zijn er in ieder geval in Raamsdonk' Sprang-Capelle, 's Gra venmoer en op enkele plaatsen in Breda. De PNEM zal door middel van een voorlichtingskampagne de tuinder de komende maanden zo uit voerig mogelijk informeren over de mogelijkheden voor aansluiting op deze alternatieve energiebron. De tekens en het weerbericht tijdens het schrijven wijzen er wel op, maar niets is zo veranderlijk als het weer. De eerste aardappelen zijn zelfs in februari nog gepoot en met plastik Op de foto de installatie die de toevoer van restwarmte verzorgt. Zittend op de voorgrond, tuinder v. Marrewijk r» De Nederlandse Energie Ontwikke- lings Maatschappij (de NEOM) meent dat het mogelijk moet zijn om 20% van het kassenareaal in ons land ekonomisch verantwoord aan te slui ten op rest- en afvalwarmtebronnen van elektriciteitscentrales en grote industriën. Het gaat hier om ca. 2000 ha glasteelt. Dit blijkt uit enige haal baarheidsstudies van het Ministerie van Landbouw, energieleveranciers •en de NEOM. Verplaatsing en vesti ging van glastuinbouwbedrijven naar warmtebronnen (buiten de bestaande koncentraties) acht het Ministerie vooralsnog^ongewenst. Dit deelde ir. R. Woudstra sektor hoofd van de glastuinbouw bij het Ministerie van Landbouw donder- 9 maart 1984 dag l maart mee bij de ingebruik stelling van het restwarmte-proef- projekt in het Noord-Brabantse 's Gravenmoer. De heer Woudstra vroeg in zijn toespraak aandacht voor de bestuur lijke aspekten die bij een grootscha lige aansluiting op rest- en afval warmte om de hoek komen kijken. Hij bepleitte de oprichting van een instantie of organisatie die met ken nis van zaken een dergelijk proces zou kunnen begeleiden om onnodig tijdverlies te voorkomen. De NEOM achtte hij hierbij onmisbaar. Het sektorhoofd konstateerde voorts dat in de glastuinbouw in een tijds bestek van 3 jaar 30% is bespaard op aardgas. Bedroeg het gasverbruik in 1979 nog 3,7 miljard m3, in 1983 was De heer Woudstra stelt de proefin stallatie in gebruik dat onder de 2,4 miljard gezakt, ter wijl het areaal nauwelijks is vermin derd en de produktiviteit aanzienlijk is verhoogd. Hij meende dat een verdere besparing voor de komende jaren van ca. 20% voor de sektor als geheel mogelijk moet zijn. Overigens merkte hij wel op dat de mogelijkheden van energiebesparing geringer zullen worden' Er zal meer aandacht moeten worden geschonken aan alternatieve energie. Windmo lens als alternatief zei hij af te hebben geschreven. Behalve voor rest- en af valwarmte zei hij met name perspek- tief te zien voor de warmtepomp. Daarvan rijn er nu 20 geplaatst maar het zullen er dit jaar nog 100 woeden, voorspelde hij. afgedekt. Ondanks het feit dat het dan eigenlijk nog winter is hebben enkele telers het niet kunnen laten om te poten omdat vooral de voor- jaarsgrond goed bewerkbaar was. Pas geploegde grond kan met wat nacht vorst er op vlug goed zijn. Het goed bewerkbaar zijn is toch wel een eerste vereiste want van knoeien komt meestal niet veel terecht. Het met plastik afdekken is een dure teeltmaatregel die er niet altijd even goed uitkomt. Slechte struktuur en water plekken zijn dikwijls de oor zaak van de soms tegenvallende op brengsten. Voor het machinaal af dekken moet er ook nog een keer extra over gereden worden zodat te natte grond heel wat te lijden heeft. Toch kan er onder gunstige omstan digheden dankzij de hoge prijzen die er voor de primeurs betaald worden een zeer hoge geldelijke roe op brengst behaald worden. Zodat het voor een aantal telers wel interessant zal blijven. Als het weer meewerkt zal er deze maand op Tholen niet meer stil gezeten wor den. De voorsprong die men heeft met vroeg poten of zaaien onder goede omstandigheden blijft er de gehele teelt in zitten. Ook onder glas zit men niet stil de radijs oogst is aangevangen. Dit is toch een erg drukke periode als er 2 soms 3 keer radijs achter elkaar wordt gezaaid. Een teeltradijs kan in mei als het warm wordt binnen 4 weken na zaaien oogstrijp zijn. Dus is het wel zaak geen te grote stukken tegelijk te zaaien want op voosheid en lang loof gaat men op de veiling steeds meer letten. Er is nogal wat belangstelling voor de zaadteelt on der glas na de radijs. Het telen van slazaad en bloemzaad kan een goed alternatief zijn voor de tomaten of bonenteelt. De zaadteelt onder glas kan wel zo gespecialiseerd worden dat men niet veel meters glas nodig heeft om een goed bestaan te kunnen hebben. Een teler op het eiland is hier al mee bezig en wel met het hand bestuiven van bloemen. Er is ook een toenemende vraag naar zaad van hybride rassen in de groen teteelt welke allemaal met de hand bestoven moeten worden zodat Sn de ze richting ook voor het klein bedrijf nog wel toekomst zit. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13