Bemesting van suikerbieten op zeeklei Nieuwe aanpak advisering onkruidbestrijding suikerbieten Export pootaardappelen naar Pakistan /^C^kp\ AKTIE ZUIDWEST imh ^SUIKERBIETEN In dit artikel zullen de voor opti male groei en ontwikkeling van suikerbieten benodigde voedingse lementen ter sprake komen. Niet uitputtend doch via enkele kernpunten. Uitgebreidere infor matie kunt U vinden in het vlug schrift voor de landbouw nr. 362: Bemesting van suikerbieten, ver krijgbaar bij de konsulentschap- pen en de suikerindustrie. Stikstof Hoge stikstofgiften verhogen welis waar de bietenopbrengst, doch wer ken veelal nadelig door op het sui kergehalte en de winbaarheid. De invloed van het suikergehalte op de bruto geldopbrengst wordt geïl lustreerd in tabel 1. Uitgaande van eenzelfde suikeropbrengst wordt met hoog gehaltige bieten een beter fi nancieel resultaat bereikt dan bieten met een laag suikergehalte. betekent dit, dat een Pw-getal van minimaal 25 en voor kalium een K- getal van minimaal 18 moet worden nagestreefd. Op het nieuwe grond onderzoeksformulier, dat dit jaar zal worden ingevoerd, zal naast het huidige advies een nieuw advies worden afgedrukt. In het nieuwe advies wordt de hoe veelheid benodigde fosfaat en kali aangegeven om respektievelijk het Pw-getal 25 en het K.-getal 18 te be reiken alsmede de hoeveelheid meststof om de onttrekking te kom- penseren. De onttrekking van b.v. 60 ton sui kerbieten is ca. 70 kg P2O5 en ca. 140 kg K2O per ha (bij afvoer van het blad komt daar nog 45 kg P2O5 en 215 kg K20 bij). Bij öe fosfaatbemesting moet be dacht worden, dat de kiemplant over direkt opneembaar fosfaat moet kunnen beschikken om een snelle groei mogelijk te maken. Daarom dient de meststof in water oplosbaar Tabel 1 Verband tussen suikergehalte en bruto geldopbrengst Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Rundveehouderij in Zuidwest Nederland Serie Suikerbieten nr. 5 de invloed van de kalk op de struk- tuur van de grond. Bij meer dan 2% CaC03 wordt geen bekalkingsadvies meer gegeven. Toch kan dan uit oogpunt van struktuurverbetering op slempge- voelige gronden of op zware gronden toepassing van b.v. schuimaarde gunstig werken voor het verkrijgen van een goed zaaibed voor suiker bieten. Magnesium en mangaan Op lichte, humusarme, kalkrijke gronden is de kans op het optreden van magnesiumgebrek het grootst. Het gebrek wordt eerst zichtbaar op de oudere bladeren. De ruimte tus sen de bladnerven verbleekt, ver droogt, beginnend aan de rand en top van de bladeren. Magnesiumgebrek kan het beste be streden worden door een bespuiting met een oplossing van bitterzout (Magnesiumsulfaat), zodra de ge brekssymptomen zichtbaar worden. Een hoeveelheid van 80 kg op 600 liter water is voldoende. Bij regelmatige aanwending van dierlijke mest, schuimaarde wordt bovendien voor een deel in de mag nesiumbehoefte van de gewassen voorzien. Mangaangebrek kan voorkomen op kalkrijke zavel en kleigronden. De gebrekssymptomen lijken op die van magnesiumgebrek, doch mangaan gebrek komt zowiel op het jonge als oude blad voor. kg suiker per ha suikergehalte in wortelgewicht in tonnen/ha prijs per ton bruto geldopbrengst per ha 9000 14 64 82 5270 9000 15 60 91 5460 9000 16 56 100 5625 9000 17 53 109 5770 Tegen deze achtergrond is het van zelfsprekend dat bemonstering van de bodemvoorraad gemineraliseerde stikstof een uitstekende basis ver schaft voor een verantwoorde stik stofbemesting. De landelijke richtlijn, waarin de re sultaten van proefvelden in het Zuidwesten goed zijn terug te vin den, is in formulevorm: Stikstofgift 200 - 1,7 x bodem- voorraad (tot 60 cm) De teler, die stikstofmineraal-onder- zoek laat uitvoeren ontvangt naast het advies (richtlijn) tevens een toe lichting, waarin bijzonderheden en afwijkingen t.a.v. het advies staan vermeld. Hoewel deling van de stikstofgift als vaste teeltmaatregel geen rendement oplevert (proeven op proefboerderij "Rusthoeve"), bestaat de noodzaak hiervoor wel, met name op de lichte gronden, bij hoge adviezen (meer dan 120 kg N) vlak voor of na het zaaien. Om dan zoutschade te voorkomen is het gewenst om op dit tijdstip niet meer dan 120 kg N toe te dienen en de rest na opkomst (4 tot 6 bladsta dium). De grens, waarboven een bepaalde hoeveelheid dierlijke mest nadelig werkt op het suikergehalte of scha delijk werkt op de winbaarheid is niet scherp te trekken. Met enige ze kerheid kan worden gesteld, dat de door de voorlichtingsdiensten ge hanteerde hoeveelheid dierlijke mest overeenkomend met 3500 kg organi sche stof (ca. 8 ton slachtkuikenmest, ca. 60 ton rundvee-, 70 ton varkens- en 40 ton kippendrijfmest) geen of nauwelijks nadelige gevolgen voor suikergehalte en sapzuiverheid met zich meebrengt. Standaardgrondonderzoek op fos faat, kali en kalk Via het grondonderzoek, dat U door het bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek te Oosterbeek. kunt laten uitvoeren, krijgt U infor matie over ondermeer de fosfaat, kali en kalktoestand van de bouw- voor. Verdieping van de inzichten in de fosfaat- en kalihuishouding van de, bouwvoor hebben een wijziging van het advies voor deze voedingsele menten noodzakelijk gemaakt. In een bouwplan met fosfaat- en ka- libehoeftige gewassen (zoals kon- sumptie-aardappelen en suikerbie ten) is een minimale bemestingstoe stand vereist om maximale opbreng sten te kunnen behalen. Voor fosfaat te zijn en vooral bij lagere fosfaat toestanden tot zaaidiepte te worden ingewerkt in verband met de geringe mobiliteit van dit voedingselement. Voor zover nodig op de in het alge meen kalkrijke kleigronden in het Zuidwesten verkrijgt U met het grondonderzoek een bekalkingsad vies (reparatie- of onderhoudsbekal- king). De met het advies na te streven pH is een compromis tussen de meest ge wenste pH voor suikerbieten en aardappelen, waarbij rekening is ge houden met het percentage stof en afslibbare delen. Ook is in het advies rekening gehou den met de kans op verslemping en Drijfmest kan op bieten land. In suikerbieten is dit gebrek meer verbreid dan magnesiumgebrek. Is de ervaring, dat mangaangebrek alleen in de eerste weken van de ontwikkeling optreedt, dan is een bestrijding niet rendabel. Zijn daarentegen de verschijnselen hardnekkig, dan kan mangaange brek het meest rendabel worden tegengegaan d.m.v. een bespuiting met Mangaansulfaat. De koncentratie van de te verspuiten oplossing dient niet hoger te zijn dan 1,5%. Dit betekent op een tankin- houd van 600 liter water 9 kg Man gaansulfaat. Samenvatting In dit artikel zijn enkele hoofdpunten betreffende de bemesting op suiker bieten naar voren gehaald. Stikstof-mineraalonderzoek is, om tot een verantwoorde N-bemesting te komen i.v.m. suikergehalte en win baarheid zeker de moeite waard. Ten aanzien van fosfaat en kali dient gestreefd te worden naar een mini male bodemvoorraad om maximale opbrengsten van met name de fosfaat- en kalibehoeftige gewassen mogelijk te maken. Bekalken is veelal alleen nodig ter verbetering van de struktuur. Door de kombinatie van organische stof en kalk is schuimaarde hiervoor uitste kend geschikt. Van de voedingselementen magne sium en mangaan speelt mangaange brek een rol van enige betekenis. J.J. Kroon, C.A. Barendrecht Dit voorjaar brengt het PAGV te Lelystad een boekje uit over on kruidbestrijding in suikerbieten. Dit boekje bevat tekst, die afgeleid is van het op het Proefstation ontwikkelde komputerprogramma voor onkruidbestrijding in suikerbieten. De auteurs - ir. H.F.M. Aarts en ir. W.A. Dekkers - zijn er van uit gegaan, dat het boekwerkje gemakkelijk te lezen èn te hanteren moet zijn. De kennis, die in het komputerpro gramma is vastgelegd, is nu slechts toegankelijk voor diegenen, die over een komputer beschikken. Het zou jammer zijn, wanneer het beschik baar zijn van deze kennis tot deze relatief kleine groep beperkt zou blijven. Vandaar dus deze uitgave. Nadat het gewasstadium is vastge steld, vindt men bij het betreffende gewasstadium een aantal vragen, die met ja of nee beantwoord moeten worden en waarbij dan verdere ver wijzingen staan aangegeven of ad viezen die moeten worden opge volgd. Als de gebruiker bekend is met dit - erg eenvoudige - systeem, is het voor hem mogelijk in zeer korte tijd - ca. vijf minuten - een voor zijn situatie op maaU^esneden advies te krijgen. Voor een optimaal gebruik is het nodig, dat men de onkruiden - ook in kiemplantstadium - kent. Om die reden wordt bij de handleiding een boekje geleverd "Akkeronkrui den en hun kiemplanten" van ing. H. Glas, uitgave van Misset te Doetin- chem, waarin de meest voorkomen de onkruiden staan beschreven. Van de 55 onkruiden die in het boekje worden besproken, zullen er in de praktijk meestal minder dan tien voor de individuele bietenteler van belang zijn. Kent men die eenmaal, dan is het verder gebruik van de handleiding ook zonder problemen. De beide boekjes worden gekombi- neerd geleverd voor 15,- (inkl. ver zendkosten en btw). Het is de eerste keer, dat het PAGV met een derge lijk nieuw systeem naar buiten treedt. Aan de gebruikers zal daarom worden gevraagd hun bevindingen en suggesties aan het Proefstation door te geven. Voor het bietensei zoen 1985 hopen de auteurs dan met een tweede druk te komen, waarin deze ervaringen meegenomen wor den. De auteurs hebben soortgelijke handleidingen voor onkruidbestrij ding in andere gewassen in voorbe reiding. Men kan de beschikking krijgen over de Handleiding On kruidbestrijding in Suikerbieten sa men met Akkerónkruiden en hun kiemplanten door 15,- over te ma ken op giro 2249700 t.n.v. PAGV, postbus 430,8200 AK Lelystad, onder vermelding "onkruidbestrijding in suikerbieten". In het kader van de agro-indus- triële missie die wordt geleid door de Staatssekretaris van Land bouw en Visserij, de heer A. Ploeg, vonden deze week bespre kingen in Pakistan plaats. Nederland exporteert al enige ja ren belangrijke hoeveelheden pootaardappelen naar Pakistan. Een gedeelte hiervan wordt gefi nancierd door het Nederlandse Ministerie van Ontwikkelingssa menwerking dat hiervoor een zgn. zachte lening ter beschikking stelt. Deze week bleek dat de Pakistani zeer gelukkig zijn zowel met de Nederlandse pootaardappelen als met de daarbij aangeboden hulp. Gemiddeld heeft Nederland de afgelopen K) jaar 2.500 ton poot aardappelen per jaar aan Pakis tan geleverd. Met 80 miljoen inwoners en een sterk groeiende bevolking is de voedselvoorziening een voortdu rend zorgenkind van de Pakis taanse overheid. Door de hoge opbrengst van aardappelen in Pakistan levert dit gewas een belangrijke bijdrage aan de voeding. Met name het armere deel van de bevolking ge bruikt de aardappel als groente. De Pakistaanse Minister van Landbouw, hier in gesprek met de heer A. Ploeg, Staatssekretaris van Landbouw en Visserij, en de heer H. van A rkel, Direkteur van het Nederlands Instituut voor Afzetbevordering van Akker bouwgewassen (NIVAA), bleek goed op de hoogte te zijn van het hoge percentage vitaminen in aardappelen. 2 maart 1984 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7