De konsequenties van de EG markt- en prijsvoorstellen voor de akkerbouwsektor Gepensioneerde coöperator S. Silvis gaat "pionieren"voor Zuidwestelijke akkerbouw! to f Opslagplaatsen Peulvruchten Bintje Brouwgerst De E.G.-Commissie is van plan haar uitgangspunten met name bij het te voeren markt- en prijsbeleid te realiseren door het graanprijsniveau in de richting te sturen van het steunprijsniveau in de Verenigde Staten. De E.G.-Commissie stelt daarbij de volgende aanpak voor: De mate waarin een prijsbeleid zal worden gevoerd hangt niet meer af van de produktiekosten in de Europese landbouw. De voor de akkerbouw belangrijke produkten granen, suiker en koolzaad zullen in europese valuta eenheden (e.v.e.) respektievelijk een bevriezing, een geringe verhoging en een verlaging moeten on dergaan. Het beleid in de graansektor zal evenzeer konsequenties moeten hebben voor de andere marktordeningsprodukten, waaronder suiker en koolzaad. Een eerste voorwaarde voor een toekomstige toepassing van de garantiedrempel is volgens de E.G.-Commissie een snelle en doel treffende beperking van de invoer van substituten. Voor Nederland komt daar dan nog bij de aftrek met de reeds eerder genoemde m.c.b. Granen De voorstellen voor de graansektor zien er als volgt uit: Prijs Voorgestelde verhoging 83 84 in in EVE in in Prijs 84/85 Richtprijs tarwe 71,14 0 -3,9% ƒ68,35 Unif.interv.prijs 50,23 0 -3,9 ƒ48,23 Ref. pr. min. bakkw. ƒ55,42 2,5 -6,4% 50,87 Ref. pr. gemidd.bakkw. ƒ58,59 0 -3,9% 56,29 Gerst, rogge, mais: Richtprijs 64,82 0 -3,9% ƒ62,27 Unif. interv.prijs 50,23 0 -3,9% ƒ48,23 Uit de bovenstaande tabel blijkt duidelijk dat er onder de Neder landse verhoudingen in de graan sektor sprake is van prijsverlagingen. De richtprijzen stijgen niet meer dan de interventieprijzen hetgeen een lo gisch gevolg zou zijn van een juiste toepassing van het silo-model. In de ruimte tussen genoemde prijzen meer gerealiseerd. Dit silo-model kan nl. alleen goed funktioneren in dien de markt schoon is. Dit vereist een sterk en vooral duidelijk export beleid, hetgeen al jaren te wensen overlaat. Om die reden zijn in bijna de gehele Gemeenschap uitsluitend nog de interventieniveau's van be lang. Terwille van de bezuinigingen en de z.g. stimulering van de teelt van kwaliteitstarwe en om meer tarwe de voerbak in te laten lopen zal volgens de Commissie de referentieprijs voor tarwe van minimumkwaliteit in e.v.e. met 5% moeten worden verlaagd, te beginnen met 2,5%. De ruimte tussen interventieprijs en genoemde refe rentieprijs bedraagt thans nog 10,3%. Vlas De Commissie stelt voor de hektare steun voor vlas in E.V.E. met 2,5% te verhogen en de streefprijs voor lijn zaad met 1,5% aan te passen. In Ne derlandse valuta betekent dit een verlaging met resp. -1 en -2 procent. Eiwithoudende gewassen De steunmaatregelen voor erwten, tuin- en veldbonen zijn getroffen teneinde de produktie daarvan in de Gemeenschap te stimuleren door mengvoederfabrikanten in staat te stellen deze produkten te gebruiken in konkurrentie met sojaschroot en tevens de producenten van een mi nimumprijs te verzekeren. Wanneer de vastgestelde gemiddel de wereldmarktprijs van sojaschroot lager is dan de steundrempelprijs, wordt steun verleend op genoemde produkten bij de vervaardiging van diervoeders. Het steunbedrag wordt eenmaal per maand door de Com missie vastgesteld en is ge;ijk aan 45% van het verschil tussen de drempelprijs en de wereldmarktprijs van sojaschroot. De Commissie stelt voor de steun drempelprijs en de minimumprijs te verhogen met 2,5% (in E.V.E.). Voor de eiwithoudende gewassen kan het volgende overzicht worden samen gesteld. 1983/1984 verhoging in EVE in f 1984/1985 steundrempelprijs minimumprijs Gezien de behoefte aan eiwitrijke veevoedergrondstoffen is een betere prijsverhoging voor deze produkten op zijn plaats. Gedroogde groenvoeders De Commissie stelt voor het steun bedrag te bevriezen en de richtprijs te verhogen met 2,5%. Dit geeft het volgende beeld. 1.402,60 791,— 2,5% 2,5% - 1% - 1% 1.388,57 783,09 Zaaizaden In 1983 zijn reeds de steunbedragen vastgesteld voor 1984/1985 en 1985/1986. Met ingang van 1984/1985 is voor zaaizaad van voe- •rerwten en veldbonen geen steun meer vastgesteld, een slechte zaak gezien het rendement van deze zaai zaadteelt. 1983/1984 verhoging in EVE in 1984/1985 steunbedrag richtprijs 23,01 484.89 0 2,5 -3,5 Koolzaad Tussen het koolzaad en het graanbeleid ligt een duidelijke relatie. Voor de Nederlandse situatie ziet de prijsaanpassing-er als volgt uit: per 100 kg '83/'84 moet nl. dekking gevonden worden voor een marktelement waarbinnen de granen op basis van hun relatieve voederwaarde een eigen prijsniveau kunnen vinden. Voorts dient er op vang in te zitten voor de transport kosten tussen overschotgebieden en tekortgebieden. Deze opzet wordt echter al jaren niet verhoging in EVE in per 100 kg '84/'85 Richtprijs Interventieprijs 130,67 118,69 - 1% -4,5% -4,5% 124,79 113,35 Uit deze voorstellen blijkt dat de E.G.-Commissie afziet van haar eer dere voornemen om de interventie prijs te vervangen door een mini mumprijs. Suiker Zie voor de konsequenties van de suikervoorstellen het landbouwblad van 24 februari j.l. Zetmeel Met betrekking tot het zetmeelbeleiö zijn thans nog geen voorstellen be kend. Verwacht mag worden dat het zetmeelbeleid wordt gehandhaafd in relatie tot het graanbeleid. Dit is op zich positief doch het betekent wel dat de fabrieksaardappelen ook meegenomen worden in het negatie ve prijsbeleid voor granen. Dit zet de resultaten op het Veenkoloniale ak kerbouwbedrijf extra onder druk. (gegevens ontleend aan een notitie van het Landbouwschap) A Is de heer S. Silvis over bolkaf en de pharmaceutische industrie praat dan is de eerste gedachte die zich bij de argeloze toehoorder op dringt er een van: "Laat hij de landbouw nu al wat links liggen, zo kort na zijn afscheid als direkteur van Cebeco-Zuidwest?" Uit zijn enthousiast betoog wordt al gauw duidelijk dat niets minder waar is. Silvis staat nog met beide benen op de zuidwestelijke klei en blijft zich voor de landbouw met hart en ziel inzetten. Als hij het over bolkaf van blauw- maanzaad en over de pharmaceu tische fabriek Diosinth heeft dan praat hij over alternatieven voor de akkerbouw. Dan heeft hij het over het smalle bouwplan en de nood zaak tot verbreding daarvan. Want dat is zijn nieuwe taak bij Cebeco- Zuidwest: het bevorderen van allerlei handelsaktiviteiten - die het boerenerf niet direkt raken - en het leggen van internationale kon takten om er langs die weg in te slagen nieuwe teelten op te sporen of bestaande, stiefmoederlijk be deelde, teelten nieuw leven in te blazen; dat alles voor de zuidwes telijke akkerbouw. "We moeten, zo meent Silvis, elk alternatief aanpakken en op zijn merites toetsen. Zo kan ik me sinds mijn "pensionering" volop bezig gaan houden met de kwes tie dat wij zaaierwten telen, ze vervolgens uitvoeren naar Frankrijk en ze daarna op kon- trakt weer terugkopen van dat zelfde land voor de veevoeder industrie. Kunnen wij hier zelf niet meer aan doen? vraag ik me af. Ook ga ik me nu bezig houden met een proefprojekt dat Cebe co-Zuidwest samen met de phar maceutische industrie Diosinth (Akzo-dochter) heeft opgezet voor de teelt van blauwmaan- zaad, t.b.v. de bolkaf en voor het zaad ook natuurlijk. Vroeger werd die kaf uit ooste lijke landen gehaald maar nu wordt maanzaad hier weer meer geteeld, dus is er ook meer kaf. Mijn taak is het om dit onderzoek te stimuleren en om afzetkanalen te vinden voor kaf en zaad. Pio nieren dus", vat hij samen. Als een nieuwe taak ziet de oud algemeen-direkteur ook het be vorderen van een betere benut ting van de graanopslagplaatsen van Cebeco-Zuidwest in haar werkgebied. "Nu is het zo, legt hij uit, "dat er veel is geïnvesteerd in bewaarplaatsen voor granen. Ze zitten meestal binnen enkele we ken vol, maar zijn ook in één keer weer leeg. Een groot deel van het jaar staan ze leeg, omdat er bijv. geen veevoederfabriek aan ge koppeld is. We moeten ze beter benutten". Silvis meent dat zulks gezien onze geografische ligging en de infrastruktuur, mogelijk moet zijn. Die diverse gebouwen, zo stelt hij zich voor, moeten een schakel vormen in de goederenstroom die in ons land wordt geïmporteerd en later elders verwerkt. We zou den een deel van de Franse erw- tenoogst en van de Engelse brouwgerstoogst enige tijd op kunnen slaan. Bijkomend voor deel zou dan ook nog een inlands prijsdrukkend effekt kunnen zijn. Voor dit overbruggen van plaats en tijd ziet hij vooral mogelijkhe den voor de opslagplaatsen in de havens Breskens, Zwijndrecht, Middelburg en Dinteloord". Juist het kunnen beschikken over meerdere opslagplaatsen geeft je de mogelijkheid uiterst efficiënt met de totale opslagkapaciteit om te kunnen gaan", zo meent hij. Een goede toekomst heeft vol gens de coöperator die zijn nieu- S. Silvis: "Pionieren dus". we taken samenvat onder de noemer "Algemene Zaken", de teelt van peulvruchten en bonen omdat de EG met een struktureel tekort aan eiwit zit. De subsidie voor deze - voor de diervoeders bestemde teelten kost weliswaar geld maar minder dan de subsidie op granen. Silvis: "Elke hektare tarwe die wordt vervangen door erwten geeft een besparing op het EG-budget terwijl het stimuleren er van minder zwaar drukt op de relatie tussen de EG en VS omdat peulvruchten vanuit Amerika niet worden geïmporteerd terwijl het toch in het kader van de totale grondstoffenbehoefte maar om een geringe bijdrage gaat. Bovendien, zo voegt hij er nog aan toe, zijn peulvruchten goed vooi* de vruchtwisseling en geven ze een goed, zij het nog te verbe teren, saldo. De teelt en de selek- tie bij het kweken van erwten waa tot nu toe in ons land vooral ge richt op het oog en op de smaak van de konsument. Als we die eisen voor een deel kunnen laten vervallen en ons vooral richten op een hoger eiwitgehalte en hogere kg-opbrengsten dan zullen we nog tot 10 ton per hektare kunnen komen", zo verwacht een strijd vaardige Silvis. De toekomst van de aardappel teelt ziet hij voor het zuidwesten wel verzekerd. Hoewel in ons en in enige andere landen de ver werking van aardappelen goed op gang is gekomen, zijn er vol gens hem nog tal van andere lan den waar nog ruimte is. Gezien de vraag vanuit de verwerkende industrie zou het percentage gro ve aardappelen nog wat toe moe ten nemen. Als dat lukt, en bovendien de opbrengst per hek tare nog toeneemt, dan blijft ook de prijs van de kleinere maat goed op peil. Bintje zal zijn eerste plaats als konsumptieaardappel, voorlopig nog niet prijs hoeven te geven, zo verwacht hij. Een gewas dat in de toekcmst wat meer voeten onder de grond zal krijgen is volgens de heer Silvis brouwgerst. Cebeco-Zuidwest is bezig met oriënterende bespre kingen over het afsluiten met eni ge brouwers van meerjarige kon trakten voor de teelt van dit ge was. Uitgangspunt daarbij is een relatie te leggen tussen de tarwe- prijs en die van brouwgerst want als die er niet is dan zal dit gewas toch niet in versterkte mate van de grond komen. "Gelukkig hebben we op het ge bied van de teelt van brouwgerst enige voordelen zoals onze kwali teit die o.m. wordt bepaald door het weer in onze regio en üoor de deskundigheid van de telers. Ook op het gebied van bewaring, het ■drogen en dergelijke hebben wij de nodige kennis in huis dus heb ik er alle vertrouwen in dat we met deze brouwers tot een overeenkomst zullen komen". J. W1ERENGA 6 2 maart 1 984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 6