Ook dieren op kleine bedrijfjes en van hobbyisten bij gezondheidszorg betrekken" Prof. Politiek adviseert minder krachtvoer op CLO-studiedag POTTEK/J- CSM had uitstekend jaar: rekordomzet van ruim 1 miljard Direkteur van Wijhe van Gezondheidsdienst Dieren: Europees Parlement staat voor zware opgave COPA en COGECA bezorgd over voorraden appelen in EG Aanvraagtermijn bijdrageregeling kleine melk veehou ders verlengd Hulp Drs. J.H.G. van Wijhe, direkteur van de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in West- en Midden Nederland heeft er op de jaarverga dering van deze dienst voor gepleit om kleine bedrijven en partikulieren die dieren voor de liefhebberij houden te betrekken bij de gezond heidszorg voor dieren. Zij vragen om minstens een gelijkwaardige be nadering en toezicht als de reguliere landbouwbedrijven. Hij acht dit noodzakelijk omdat door de schaalvergroting in de veehouderij de risiko's van het uitbreken van een besmettelijke ziekte groter worden, maar ook de kosten om ze te bedwingen. Is dit nog wel betaalbaar op den duur vroeg hij zich af er aan toevoegend dat dit door de overheid wel eens wordt betwijfeld. Vandaar dat een algehele aansluiting bij de verschil lende takken volgens hem gewenst is, althans het overwegen goed waard ter bescherming van het geheel. Dit tegen de achtergrond dat ons land een groot deel van zijn agrarische produktie moet exporteren. Hij zei hier een belangrijke taak te zien voor de regionale gezondheidsdiensten om de voor de export noodzakelijke kwaliteitsgaranties te helpen waar maken. Samenwerking De heer van Wijhe gaf tijdens de jaarvergadering die op vrijdag 24 fe bruari j.l. plaatsvond in Alphen aan de Rijn in een uitvoerig betoog zijn visie op de gezondheidszorg van dieren van nu tot aan het jaar 2000. Hij wees zijn gehoor erop dat we in Nederland snel naar een totale sa menwerking moeten van alle bij de gezondheidszorg betrokken instan ties en dit zonder konkurrentiestrijd. Dat klemt te meer in deze tijd van automatisering. Wij mogen hier niet achter blijven bij andere landen. Wie zorgt er voor, zo vroeg hij zich af, dat alle groeperingen samen gaan wer ken in één gekoppeld komputerver- band? De basis kan hierbij liggen binnen een Identifikatie en Regis tratieregeling waaraan andere syste men opgehangen kunnen worden om zo voor het bedrijf een maximaal effekt te hebben van de gezond heidszorg en stoornissen snel te kun nen registreren en aanpakken. Bedrijfsbegeleiding De heer van Wijhe stelde voorts dat de komende jaren de bedrijfsbege leiding duidelijk gestimuleerd moet worden. Daarbij speelt de praktise- Het op 30 september geëindigde boekjaar 1982/1983 is voor de CSM gunstig geweest. Zowel qua omzet als winst werden nieuwe rekords bereikt. De omzet groeide met veertien procent en kwam daarmee op 1.092 miljoen. Voor het eerst in de geschiedenis van de CSM werd daarmee de grens van 1 miljard gepasseerd. De winst nam met twintig procent toe tot 37,2 miljoen. Zowel de levensmiddelengroep als het suikerbedrijf droegen bij aan de sterke stijging van de resultaten. De winstontwikkeling in het lopende boekjaar wordt met enig optimisme tegemoet gezien. Dit blijkt uit het zojuist verschenen jaarverslag 1982/1983. De omzet van het suikerbedrijf nam in het verslagjaar toe van ƒ612 mil joen tot 679 miljoen. Hiervan werd geëxporteerd voor een bedrag van 228 miljoen tegen 136 miljoen in het voorgaande boekjaar. Het sui kerbedrijf behaalde een goed resul taat dat hoger was dan in het voor gaande jaar. Het bietenareaal nam slechts weinig toe, maar de door de CSM verwerkte hoeveelheid bieten steeg van 2,73 miljoen ton tot 3,07 miljoen ton. Dit resulteerde in een hoeveelheid Het Europees Parlement staat voor de zware opgave om dit jaar een ad vies uit te brengen over het EG-land- bouwbeleid, waarbij het rekening moet houden met het in de EG be schikbare geld en tegelijkertijd toch de landbouwinkomens op een redelijk peil wil houden. In het Parlement be staan diverse stromingen die kleinere boeren en boeren in achtergebleven gebieden (bijvoorbeeld bergboeren) extra willen ontzien. Dit bleek tijdens een gesprek tussen het dagelijks be stuur van het Landbouwschap en de twee Nederlandse leden van de Landbouwkommissie van het Euro pees Parlement, de heren T. Tolman (christen democraat) en ir. E.P. Woltjer (socialist). De heren J. Hinnekens, voorzitter van C.O.P.A. en H. Nouyrit, voorzitter van COGECA, hebben de Europese Commissie ingelicht over de zorgen van de fruittelers over de huidige voorraden appe len in de E.G. C.O.P.A. en COGECA hebben de Europese Commissie verzocht om zo spoedig mogelijk stappen te ondernemen ter beperking van de invoer van appelen uit het' Zuidelijk halfrond. Ter voorko ming van buitengewone druk op de E.G.-markt aan het begin van het nieuwe seizoen hebben zij de Europese Commissie eveneens gevraagd de datum van 15 juni vast te stellen al» uiterste termijn voor de douane-inklaring van appelen afkomstig van het Zui delijk halfrond. Voorts hebben zij de Europese Commissie gevraagd, zulks ter bescherming van de handel tus sen de E.G. en de Scandinavische landen, de exportrestituties voor E.G.-appels voldoende te verho gen teneinde de konkurrentie met niet-E.G.-appelen, in het bijzon der die van de Oostbloklanden, kunnen bieden. Drs. J.H.G. van Wijhe rende dierenarts een belangrijke rol. Integrale ketenbegeleiding kan er in 'de toekomst voor zorgen dat de keu ring van de dieren eenvoudiger en goedkoper plaats kan vinden want op de boerderij kunnen dan de ge vraagde garanties worden gegeven t.a.v. het gebruik van geneesmidde len die zijn gegeven t.a.v. het gebruik van geneesmiddelen die zijn gegeven en eventueel ziekten die zich hebben voorgedaan. &Hij besloot met te wijzen op de noodzaak van het bundelen van alle bedrijfsgegevens met de andere be langhebbende instanties in één sys teem. Het is in het belang van de veehouderij dat verwezenlijking hiervan snel van de grond wordt ge tild voordat er in het oerwoud van systemen geen uitweg meer te zien is. geproduceerde suiker van 429.000 (388.000) ton. De suikeropbrengst per hektare bieten lag circa 25% ho ger dan het gemiddelde van de laat ste tien jaar. Een gedeelte van de grote suikerproduktie werd geëxpor teerd, terwijl op verzoek van de EEG 18.000 ton suiker naar het nieuwe jaar werd overgebracht. Wat betreft de vooruitzichten voor het lopende boekjaar schrijft de di- rektie dat enig optimisme gerecht vaardigd is. De suikerproduktie lag in de cam pagne die in december werd afge sloten 32 procent beneden die van het boekjaar 1982/1983. Het be drijfsresultaat van het suikerbedrijf zal daar enige invloed van onder gaan. Naar verwachting zullen omzet en beörijfsresultaat van de levens- middelengroep een voortgaande stijging vertonen. Wat te doen, wanneer de superheffing wordt uitgevoerd? "Voer maar wat minder krachtvoer". Daar kwam het antwoord van professor dr. ir. Politiek, op de zeer druk bezochte tweede CLO-stu- diedag vorige week in Utrecht, op neer. De veefokkerij-specialist ba seerde zijn uitspraak op het feit dat in Nederland relatief veel kracht voer wordt gebruikt en dat er hier voor melkveehouders maar zeer beperkte mogelijkheden zijn om grond anders te gebruiken. Met abso luut en relatief meer ruwvoer in het rantsoen zal er een gunstiger verschil tussen kosten en opbreftgsten worden bereikt, zo veronder stelde de professor. Direkteur ir. J.P. Cornelissen van De Schothorst was het daar niet mee eens. "Wat Politiek stelt is veel te simpel. Uit cijfers van het LEI blijkt duidelijk dat de hoogste gemiddelde .produktie het hoogste rendement geeft", aldus Cornelissen, die stelde dat de meeste bedrijven beter minder kunnen produceren met minder koeien bij een hogere gemiddelde produktie, dan met dezelfde koeien met een lagere produktie. Ook PR- direkteur ir. M.P. de Jong stelde zich gereserveerd op tegenover het advies van Politiek. De Wageningse fokkerijman was ei genlijk uitgenodigd om de vraag te beantwoorden of het fokbeleid ook aangepast moet worden, bij produk- tiebeperking. Dat is volgens Politiek niet het geval. De netto melkgeldin- dex blijft de beste basis voor de "zuivelaanleg" en die blijft voorop staan: een goede melkproduktie met goede gehaltes. Vooral voor eiwit is het vooruitzicht op lange termijn gunstig, aldus de professor, die een aksentverschuiving richting vlee- saanleg niet uitsloot. "De MRY-kal- veren lopen uit op de zwartbonte, die wel zwaarder worden, maar alleen door dat ze meer botten krijgen. Het wordt dus belangrijker om op vlees te fokken en daarmee wordt de vlees index, die zeer spoedig komt. inte ressanter. Verder achtte professor Politiek se- lektie op eigenschappen, die bijdra gen tot lagere produktiekosten, zoals uiergezondheid, vruchtbaarheid, beenwerk en klauwen van belang. In het kader van de uiergezondheid zou men kunnen denken aan het onder zoeken van het melkcelgetal per koe. Dat gebeurt al in melkveegebieden als de VS, Canada, Scandinavië en prof. dr. ir. R.D. Politiek Normandië. In ons land zal een proef worden opgezet in het gebied van VB Angerlo met zowel zwartbonten als MRY-koeien. Dat zou kunnen lei den tot de ontwikkeling van een koemelkcelgetal en bedrijfscelgetal, waaraan de veehouder de uierge zondheid kan aflezen. Eigen beleid Het belangrijkste achtte de professor uit Wageningen dat Nederland een eigen fokbeleid gaat voeren en zich niet als "nafokgebied" (van Ameri ka) opstelt. Hij pleitte daartoe voor de invoering van een nieuw kengetal, waarin alle van belang zijnde zaken zouden kunnen worden onderge bracht. In dat getal zou behalve netto melkgeld, vleesindex, geboortever loop, uier en beenwerk ook de sper- maprijs verwerkt moeten worden. Wanneer dit "stierengeld" dan ge hanteerd wordt zou het best eens kunnen wezen dat er wat minder geld wordt uitgegeven aan de over kant van de oceaan, aldus Politiek, die zijn betoog besloot met een mooi plaatje van MRY's, die nog geen Holsteinbloed voeren. Het jaarlijkse onderhoud van het dagelijks bestuur van het Land bouwschap met de Nederlandse le den van de Landbouwkommissie is geöouden op dinsdag 28 februari in Gorinchem. Het Landbouwschap heeft zich op nieuw nadrukkelijk uitgesproken tegen de plannen van de Europese Commissie om de EG-graanprijzen te verlagen naar het prijsniveau van de Verenigde Staten. Door de achterblijvende aanmelding is besloten de aanvraagtermijn voor de bijdrageregeling kleine melkvee houders 1983 te verlengen. De inge vulde aanvraagformulieren moeten nu uiterlijk 7 maart a.s. bij de dis- triktsbureauhouder zijn ingeleverd. Het Landbouwschap benadrukt een spoedige invulling van het formulier door alle veehouders die dit hebben ontvangen. Indien het invullen pro blemen oplevert kunt u altijd kon- takt opnemen met de distriktsbu- reauhouder of de standsorganisatie. Nogmaals: een en ander moet uiter lijk 7 maart zijn afgehandeld! We zijn allen wel vertrouwd met dat beeld op de buis: een M0 uitgemergeld stuk vee, wanke lend tussen verschrompelde stoppels in het verdorde land schap van de Sahel. Op enige afstand steken verbleekte rib ben in droog verwijt de vingers omhoog naast een moegestre den schedel met wijde hoorns. Dit beest had het laatste groene blaadje gemist. Dit trieste beeld wordt dan vaak gevolgd met een tafereel waarin liefdadige handen ondervoede kinderen, vol met vliegen, laven met aan gelengde melkpoeder uit het overschot van onze goedborsti- ge westerse wereld. Deze beel den onderstrepen de roep om hulp, en we voelen ons tekort schieten als het gironummer van de liefdadige instelling sneller van het scherm ver dwijnt dan wij ons potlood te-, voorschijn halen. We uiten dan wat mededogend ach en wee onder de koffie en besluiten dat daar toch eens iets aan gedaan zou moeten worden. Wat? Dat weten we zo gauw niet, maar we knikken instemmend en mee levend als een ander program ma ons laat zien dat er toch ook in wijdere agrarische kringen aan deze derde wereld stakkers gedacht wordt. Daar gaf de landbouw RA I weer een goede stoot aan. Want, zo las het lieve kind dat de stukjes Mensen werk van de NOS op Zondag aan elkaar keuvelt, er stonden niet alleen gigantische nieuwe landbouwmachines voor ons te keur en te koop, maar ook een aantal kleinere die met wat goede wil en fantasie aangepast waren, ook voor de kleinere boeren in de derde wereld. Het klinkt zo lief. En we zien een traktor hoog op de wielen om niet op de bonen te trappen, en we zien een rijstdorsmachientje van bescheiden afmetingen, en er wordt aangegeven hoe be paalde wegwerp-onderdelen in een eenvoudige handomdraai vervangen kunnen worden. Een derde wereld kind kan de was doen. En we roepen: "Hoi!" Ons hulpeloze geweten is nu toch wat gerust gesteld. Er komt wat hoop in die grauwe nevel van achterstand. Er wordt zelfs subsidie gegeven, en niet zo krenterig, voor de ontwik keling van die kleinschalige machinerieën. We horen zelfs al guldentjes rinkelen door al ons bezuinigend geruis heen, want voor wat hoort ook wat. Een met de derde wereld dui delijk begane direkteur vertelt de gerustgestelde kijker dat de kleine machines al met goed resultaat zijn uitgeprobeerd in zulke armetierige oorden als de Nijldelta en Saoedi Arabië! Aan onze agrarische bewogen heid valt toch niet te twijfelen. Zeg nou zelf! POTTEK1JKER 2 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4