VOOR in: VROUW "Terugblikken en vooruitzien Baye r Khyncho- ^sporium dwerg- gele roest roest roest ||f meel dauw blad septoria kafjes- bruin zwart- schimmels onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Malde gem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Studiedag van de agrarische kommissie van de bond van plattelandsvrouwen Zeeland Door het plakken van een sticker - als antwoord op een stelling - verklaarden 71 vrouwen zich (weliswaar anoniem) bereid zitting te nemen in een bestuur van een organisatie die een direkte relatie heeft met het agrarisch bedrijf. Dat was één van de verrassende uitkomsten van een diskussie stelling. Maar niet alleen de stellingen, ook de enquete formulieren leverden veel positieve reakties op voor de agrarische kommissie. Maar voordat deze reakties bekeken en besproken werden was er al een uitgebreid programma afgewerkt. De studiedag van de agrarische kommissie van de Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland stond in het teken van het 10 jarig bestaan en had als thema "Terugblikken en vooruitzien". Mevr. Dees, presidente van deze kommissie, ging in haar openingswoord in op het ontstaan van de kommissie en het aarzelend op gang komen van het kursuswerk (EVAV kursussen). Ze vertelde verder hoe het werk zich had ontwikkeld en uitgebreid en wat er in die 10 jaar bereikt was. Voor de toekomst hoopte ze dat de agrarische vrouwen zich zullen blijven inzetten voor de belangen van land- en tuinbouw. Daarna was het woord aan mevrouw Montfrans, burgemeester van Veere. Zij verving mevrouw Maris, die door ziekte verhinderd was. De agrarische vrouw en de samenle ving Evenals mevrouw Dees sprak ook mevrouw Montfrans over de bredere bewustwording van de vrouw met betrekking tot haar positie in bedrijf en maatschappij in de jaren 70. "De aktiviteiten en de inzet van de vrouwen zelf is daarbij van groot belang geweest. U bent een eind op weg, maar het komt er nu op aan door te zetten en vast te houden. Dat is niet alleen uw belang maar ook dat van uw dochters en de vrouwen van uw zonen". Zo hield mevrouw Montfrans ons voor. Als niet agrarische vrouw, maar als zeer belangstellende, vroeg ze ons ook oog te hebben voor de ünieke positie van de agrarische vrouw ver geleken met andere vrouwen. Milieubeheer Het zou jammer zijn als uit de inlei ding van mevrouw Mol-de Jager over dit onderwerp hier slechts en kele zinnen gelicht werden. U zotf dan een heel goed verhaal missen. Daarom willen we op deze inleiding later uitgebreid terugkomen. Dat zelfde geldt voor de ervaringen van mevrouw Hannewijk. Zij behandel de het onderwerp: "Wat heeft een praktische boerin aan de agrarische kommissie." Haar antwoord op die vraag en over haar aandeel in hun bedrijf hopen we u later iets te ver tellen. Een overzicht van de mudvolle zaal in stellingen met daarop de stickers. Afscheid mevrouw Kloet Op deze studiedag werd afscheid ge nomen van mevrouw Kloet,- vrouw van het eerste uur. Zij maakte alles mee, waar de presidente in haar opening over sprak. De protestdemonstratie naar Brus sel, als eerste vrouw (samen met een brab^nts lid) werd ze adviserend lid van het hoofdbestuur van de ZLM. Het lijkt altijd zo jammer dat een dergelijke aktieve vrouw verplicht is af te treden, maar we weten al lang dat het erg goed is dat anderen weer "De Vroone". Op de achtergrond de de kans krijgen het werk op te ne men. De dankwoorden, een cadeautje en een bloemetje waren zeker verdiend. Diskussies In groepen werd daarna gediskus- sieerd over de uitgereikte stellingen. De drie stickers, die we allemaal ge kregen hadden plakten we daarna naar eigen inzicht - op de diverse flappen. Tot slot van het ochtend programma werden de uitkomsten van enquete en stellingen besproken en werden nog wat vragen beant woord door de inleiders. Computers Na de lunch ging al een begin van de kort ervoor aangedragen ideeën in vervulling: de heer J.P.M. Klink, di- rekteur van de Coöperatieve Vereni ging voor Automatisering en Mecha nisering, gaf een overzicht van de mogelijkheden van de automatisering voor de agrarische bedrijven. De computer heeft in de korte tijd van zijn bestaan al een hele ontwikkeling doorgemaakt. Allereerst het een ieder bekende ge bruik ervan in de vorm van het re kenmachientje - vroeger bestaande uit allerlei radertjes, nu een klein plat gevalletje, computergestuurd. Wat de prijs betreft, weten we allemaal, dat dit nu inderdaad iets is, dat steeds goedkoper wordt. Met alle computers gaat het zo. Het ontwerpen van een computer is een kostbare aangele genheid, maar het produceren daar na, brengt weinig kosten met zich mee. Vervolgens kwamen we in aanraking met de "schakelcomputer", ook be kend van b.v. onze wasmachines. Daarna diende zich aan de adminis tratiemachine, waarmee we in aan raking kwamen via b.v. de bank of de belasting. Maar juist deze adminis tratie computer kan voor agrarische bedrijven van groot nut zijn en daarbij valt dan o.a. te denken aan de varkenshouderij, zoals de heer Klink ons op zijn dia's (ja hoor, de slee met dia's ging tegen de vlakte - goed voor een vrolijke noot) aantoonde. Niet alleen voor eigen administratie, maar ook de communicering met de toeleveringsbedrijven kan men er aan vastkoppelen. Nog is zo'n inves tering een kostbare aangelegenheid. De oplossing ervoor zou misschien gezocht kunnen worden in een aan pakken door de agrarische instanties van het ontwikkelen van standaard programma's. De gebruiker zou dan van de organisatie het voor hem toe passelijke programma kunnen be trekken - aldus de heer Klink. Pro grammering immers, is nog steeds het duur betaalde handwerk. Na de rekenmachine, de schakelkast en de administratiemachine komt een vierde vorm op en wel de com municatiecomputer, aantrekkelijk om van telefoongebel verschoond te blijven. Voor elke gebruiksvraag van een computer bestaat een aanbod, maar de heer Klink waarschuwde om er niet overöaast op in te springen, aangezien de ontwikkeling van de computer zodanig is, dat een snelle veroudering ontstaat. Uit de voorlichting bleek, dat het absoluut de moeite waard is om de mogelijkheden voor een eigen situa tie te bekijken: het kan opleveren: werkbesparing, een kleinere kans op foutieve berekeningen en een moge lijke kostenbesparing omdat men b.v. vlak voor een veiling de aanvoer kan weten. Afhankelijker wordt men wel - dat weten vrouwen uit ervaring - want o, als die wasmachine het be geeft! Tot slot voerde de toneelgroep van de afdeling Wemeldinge een bijzonder leuk stuk op: de agrarische vrouw in verleden, heden en toekomst. Het rollenpatroon onderging daarbij een volledige omkering, maar de konklusie was toch wel, dat zowel mannen als vrouwen gelijkelijk aan de werkzaamheden moeten kunnen deelnemen, dus ook aan de besturen van de agrarische organisaties. De agrarische kommissie kan terug blikken op een goed geslaagde stu diedag. We hopen dat ze kan voor uitzien naar plannen die schijnen te bestaan om landelijk "iets" te gaan organiseren op het gebied van een voudige computerkennis. L.J. de Regt J.J. Goettsch Financiën geen belemmering meer voor zaadteeltproeven Tholen Het wel of niet doorgaan van de che mische onkruidbestrijdingsproeven op groente- en bloemzaadteelt-ge wassen zoals in een vorig bericht ver meld, was afhankelijk van de hiervoor beschikbare financiën. De belanghebbende zaadfirma's die voor dit doel om een bijdrage zijn ge vraagd, hebben hier in het algemeen positief op gereageerd. Men was, zo liet men ons weten, erg ingenomen met dit initiatief. Ook enkele bestrijdingsmiddelenfa brikanten hebben zich niet onbe tuigd gelaten en hebben ons even eens van hun financiële hulp verze kerd. De studieklub is met de bereikte re sultaten die bovendien in zo'n korte tijd tot stand zijn gekomen, erg ge lukkig. Als het aan haar ligt, gaan de proeven door. Het laatste woord is nu aan de heren onderzoekers uit Wageningen. Vol gende week kunnen we het weten. n Bayleton heeft de bredere werking Uniek omdat Bayleton de meeste Uniek vanwege de effektieve en graanziekten bestrijdt. Inderdaad, Bayleton werkt niet alleen uitstekend tegen meeldauw en gele roest, de belangrijkste ziekten in gra nen, maar werkt ook goed tegen bruine roest en bladseptoria in tarwe en Rhyn- chosporium en dwergroest in gerst. lange werking. Mits op de juiste wijze en op tijd toege past, heeft Bayleton bewezen de aan zienlijke schade, welke graanziekten kunnen veroorzaken, te voorkomen en te zorgen voor een ongestoorde groei. Uniek vanwege de positieve in vloed op de opbrengst. Sinds Bayleton op de markt is, zijn ook de opbrengsten vooral bij wintertarwe spektakulair gestegen. Daaraan heeft Bayleton bijgedragen als geen ander. Uniek in tarwe, gerst en haver. - Veilig voor alle rassen, kuratief en preventief, tegen blad- en aarziekten. - Mengbaar met middelen tegen voet- ziekten, herbiciden, insekticiden en halmverkortingsmiddelen. - Standaard voor hoge opbrengsten. 0 Bayleton- Voor een langere werking. Divisie Agro Chemie A BAYER 2 maart 1984 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19