Zaadtelers op Tholen landschapsversierders bij uitstek BASF BASF, AKTIEF VOOR BETERE OPBRENGST Bestrijdt probleemonkruiden als kamille, muur, kleefkruid en veelknopigen. Brede werking. Onderzaai van gras is mogelijk. Geen geelkleuring. Het eiland Tholen is al van oudsher een vrij intensief zaadteeltgebied. In de jaren dertig en volgens overlevering al reeds daarvoor, werd er al heel wat aan zaadteelt gedaan. Er wordt vrijwel uitsluitend op kontrakt geteeld voor zaadhuizen. Een aantal van deze bedrijven, waaronder enkele zeer grote, koncentreerden zich en nog in Enkhuizen benevens een aantal her en der verspreid voorkomend over ons land. De hoofdgewassen die in de jaren dertig en veertig voor zaadteelt dienden, zijn stamslabonen (toen nog als hoofdras Dubbele witte z/dr), doperwten, wortelen, uien, spinazie en div. koolsoorten. Een enkel bedrijfje teelde in die tijd uienzaad voor eigen rekening. De afname bestond meestal uit een vaste klantenkring van uientelers uit de direkte omgeving. De faktor houd baarheid was hierbij wel het belang rijkste doel waarop werd geselec teerd. Daarnaast waren er ook nogal wat uientelers, die voor eigen behoefte zaad teelden. Vruchtwisseling Het feit dat Tholen een intensief zaadteeltgebied is, moet denk ik vooral worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat er veel kleinbe drijf is. Kleine akkerbouwbedrijven, te klein vaak om zich als zodanig te kunnen handhaven, proberen de rentabiliteit van hun bedrijven op te voeren door de teelt van grove tuin- bouwprodukten, waarvan de vroege aardappelen een heel belangrijke is en door middel van zaadteelt. Ook op de grote akkerbouwbedrij ven werd toendertijd vrij veel aan zaadteelt gedaan. Vruchtwisseling was denk ik hiervoor wel een be langrijk motief ofschoon de finan ciële resultaten van de akkerbouw- produkten in die dagen nu ook niet bepaald waren om over naar huis te schrijven. Op deze bedrijven teelde men veel stamslabonen, doperwten, spinazie en koolzaad. Naast het feit dat er toen veel bonen werden geteeld voor zaaizaad, wer den er ook veel bruine en in mindere mate witte bonen geteeld voor kon- sumptiedoeleinden. Dit had tot ge volg, dat de polders tweede helft au gustus en september "donker" zagen van de ruiters en bonetollen. Toen werd alles nog in de natuur ge droogd. Veranderingen Bij het naderen van de jaren vijftig echter komen er een heleboel veran deringen op ons af. De grootste schokken van de tweede wereldoor log zijn voorbij en er opende zich weer nieuwe perspektieven. De oude zakenrelaties voor de oorlog zijn waar mogelijk inmiddels weer her steld en nieuwe worden aange knoopt. De derde wereldlanden worden mede als gevolg van de in ternationale hulpverlening, toegan kelijker. Kortom de wereld ligt weer voor ons open. Men zoekt naar lan den en gemeden met voor de zaad teelt betere klimatologische omstan digheden dan in Nederland. Men slaagt er in middels nieuwe vestigin gen of betrouwbare relaties aldaar, de handelszaadteelt te verplaatsen naar Zuid-Europese en Afrikaanse landen. Dat betekent vermindering van het zaadteeltareaal in ons land en uiteraard ook in deze regio. Bloemzaadteeltpercelen op Tholen. Landschapsversierders Inmiddels echter is'de plantuitjes- teelt, sinds enkele jaren in opkomst, zich snel aan het ontwikkelen. Tej kompensatie van het verloren gega- ne deel van de zaadteelt, kan de teelt hiervan mooi in het teeltplan worden opgenomen. Er komen bedrijven die zich hierin gaan specialiseren die de uitjes gaan bewerken en verwerken tot een plantbaar produkt. Er wordt geinvesteerd, het verschaft arbeid en er ontstaat een levendige handel in binnen- en buitenland. Het betekent voor velen een leuke bron van in komsten. Maar niets is blijvend. Ook deze teelt is inmiddels van het klein bedrijf verdwenen. Alzo schakelend van het één naar het ander is de bloemzaadteelt na een aarzelend begin gedurende een aantal jaren, tenslotte tot grote proporties uitgegroeid. Het zijn de landschap versierders bij uitstek geworden en vooral in de kernen St. Annaland en Stavenisse is dit in de zomermaanden uitgegroeid tot een rijkgeschakeerd kleurenspel. Een kijkfestijn dat me nig eilandbewoner en toerist weet te waarderen. Een nog onvoldoende be nut objekt door de Tholense V.V.V. Wonderkinderen Maar nu de telers. Zijn dat misschien stuk voor stuk wonderkinderen, die in staat zijn om al dat omschakelen van het één naar het ander steeds maar weer, feilloos, en moeiteloos kunnen doen? Zijn zij zoveel beter dan hun andere kollega's agrariërs, dat zij verstoken van vakgericht on derwijs en voorlichting, evengoed tot goede resultaten kunnen komen? Het is waar, ze hebben desondanks veel bereikt. Door grote inzet en uiterste kracht inspanning benevens een stuk erva ring van enkele generaties lang, doen ze het goed en sommigen zelfs zeer goed. Maar het zijn geen wonder kinderen. Er zijn fouten gemaakt en men heeft bij gebrek aan voldoende kennis veel leergeld betaald. Het is1 dan ook aan hun taaie volharding te danken, dat zij mede door een goed gebruik te maken van de kennis en voorlichting van de teeltagenten en bestrijdingsmiddelenhandel, op het niveau gekomen zijn van vandaag. Nochthans bestaat er nog steeds een grote behoefte aan meer kennis en uitwisseling daarvan. Het is vanuit deze behoefte, dat er op initiatief van de Tuinbouwstudieklub Tholen en St. Philipsland een studieklub voor Groente- en Bloemzaadteelt werd opgericht. Het hoofddoel van deze klub is om door uitwisseling van kennis, het sti muleren van onderzoek en het ne men van proeven, de zaadteelt kwa litatief en kwantitatief op een hoger peil te brengen. Haar eerste daad was, om aan te kloppen bij het Tuinbouwkonsu- lentschap in deze provincie voor het verkrijgen van bedrijfsvoorlichting op dit gebied. Dit verzoek werd door de tuinbouwkonsulent gehonoreerd door het. beschikbaar stellen van een bedrijfsvoorlichter voor één dag per week. Voorts wordt er door het in stellen van een enquête onder de zaadtelers, kennis en gegevens ver gaard, aan de hand waarvan teeltbe schrijvingen worden gemaakt. Deze komen dan per publikatie ter kennis van de zaadtelers. Voor 1984 zijn al afspraken gemaakt voor het nemen van bespuitingsproeven terwijl bij officiële instanties op meer onder zoek wordt aangedrongen. Kortom veel aktiviteiten, die dankzij de loyale medewerking van telers, teelt agenten en bestrijdingsmiddelen- handel, konden worden bereikt. Op deze wijze hoopt men de vakge noten van nu en volgende generaties met meer kennis en zekerheden toe te kunnen rusten, dat kan leiden tot meer arbeid en welvaart in deze streek Studieklub Groente- en Bloemzaden "Eiland Tholen" D.L. Koppenhol Advies: Spuit 3-4 L Basagran P per ha, bij voorkeur in een vroeg stadium van gewas ontwikkeling. Komen duist, windhalm of straatgras voor, spuit dan met 5-7.5 L ®2Graminon Plus per ha. Naast Basagran P biedt BASF u echter nog meer voor effectieve opbrengst verbetering. Wilt u mëer weten? Stuur dan de bon in of bel: 085-717171. 1 Gedeponeerd handelsmerk BASF ®2 Gedeponeerd handelsmerk CIBA GEIGY ZLM 17-2 Stuur mij informatie over Basagran P. Naam: Straat: Postcode: Plaats: Type grond: Belangrijkste gewassen Opsturen in voldoende gefrankeerde enveloppe naar: BASF Nederland B.V., Postbus 1019,6801 MC ARNHEM 2 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15