Inzet Uienfederatie voor telers wordt beloond met flinke ledenwinst Inschrijving 100ste lid in 1983 valt in Z. VI. De Stichting Nederlandse Uien Federatie (in telerskringen kort weg de SNUIF), kan zich de laat ste jaren in een toenemende leden winst verheugen. Deze telersorga nisatie die thans ca. 1200 leden telt, kon eind vorig jaar het 100ste nieuwe lid over het jaar 1983 in- schrijyen. Het betrof hier de hper J.B. Becu (37) uit Groede in West Zeeuws- Vlaanderen die onlangs ter viering van dit heuglijk feit door SNUIF-voorzitter de heer C.A. van Loon en adjunkt-direk- teur ing. L.E. Blikman in de bloe men werd gezet. Dat dit mijlpaaltje in Zeeuws- Vlaanderen kon worden gevierd kan nauwelijks een toevalstreffer worden genoemd: het zuidwesten is het oud ste teeltgebied van uien en de SNUIF kan veel akkerbouwers in dit gebied tot haar klantenkring reke nen. Binnen de provincie Zeeland slaat Zeeuws-Vlaanderen een zeer goed figuur: in dit gebied woont een relatief groot deel van de 235 leden die de SNUIF in de provincie telt. Overigens is landelijk gezien slechts 20% van de uientelers lid van de SNUIF. Het mag aan geen twijfel onderhevig zijn dat de uienfederatie haar ledenwerfakties nog met onverminderd enthousiasme voort kan zetten. Nieuwsbrieven Bij het bezoek aan het 100ste nieuwe lid (een sobere gebeurtenis zonder kado's maar met een welgemeend woord van de voorzitter onderstreept door een fraaie bos bloemen voor mevrouw Becu) verklaarde de Zeeuws-Vlaamse akkerbouwer dat hij zich als lid had aangemeld om via de zgn. "Nieuwsbrieven" van de SNUIF meer deskundige voorlich ting te verkrijgen, specifiek op het gebied van de uien. De heer Becu die een groot akkerbouwbedrijf aan de Rijksweg in Groede bezit, teelt elk jaar zo'n 9 a 10 ha uien. Becu: "Vooral omdat ik zo langzamerhand toe ben aan wat nieuwe investerin gen in werktuigen voor de uienteelt wil ik goed op de hoogte zijn van wat er zich op dit terrein momenteel af speelt. Persoonlijk vind ik die voor lichting erg belangrijk hoewel ik niet direkt met alles mee ga wat de SNUIF beweert of propageert. Uit de voorlichting trek ik zelf mijn konklusies en pas een en ander wel of niet toe in de teelt. Ik toets de infor matie aan mijn eigen ervaringen op het bedrijf en probeer op die manier de kwaliteit van mijn uien op een hoger peil te brengen. En voor de kosten van het lidmaatschap hoef je het niet te laten. De kontributie be draagt 40,per jaar en dat is even veel als 100 kg uien. Je hoeft er als het ware maar één dingetje uit op te pikken en je hebt zo'n bedrag al weer terugverdiend". De voorzitter van de SNUIF, de heer v. Loon (l) feliciteert de heer Becu met zijn lidmaatschap van zaaien invloed van betekenis heeft op de uiteindelijke opbrengst. Hij zegt nu op 30 cm net zoveel te verzaaien als met een precisiezaai- machine. Wel ziet hij de voordelen in van het rijpadensysteem dat in Ne derland bij het overgrote deel van de uientelers al is ingevoerd maar nog niet zo is aangeslagen in Zeeuws- Vlaanderen. Zaaien Zowel het zaaien, het oogsten, als het bewaren van uien is momenteel lan delijk en zelfs internationaal volop in diskussie. Ook tijdens het gesprek in de gezellige huiskamer van de fami lie Becu, kon een diskussie niet uit blijven en Becu bleek een goede ge sprekspartner. Daarbij verklaarde hij niet direkt zo enthousiast te zijn over het precisiezaaien. Wat dat be treft moet de heer Blikman toegeven dat de precisiezaaimachines nog niet die resultaten hebben gegeven die ervan werden verwacht. De uienfe deratie is ook zelf nog niet helemaal uit deze problematiek, maar werkt er hard aan. Zo zullen er dit jaar op proefboerderij "De Rusthoeve" in Colijnsplaat proeven worden geno men die daarover uitsluitsel moeten geven. Er worden 25 zaaiproeven gedaan: met 5 verschillende zaaima- chines zal zaad in 5 verschillende verschijningsvormen (naakt, 2 soor ten mini= pillen, Sanokote en ge coat zaad) worden uitgezaaid. Na deze proeven, zo verwacht Blikman, zal de SNUIF met een goed advies bij de boeren kunnen komen. De heer Becu reageert daarop met te zeggen dat hij die resultaten af zal wachten voordat hij eventueel over gaat op een nieuwe zaaimethode met de daarbij behorende werktuigen. Kwaliteit Toch houdt de heer Blikman er aan vast dat bij het precisiezaaien in feite de basis wordt gelegd voor een goed eindprodukt waarbij met name de sortering in positieve zin wordt beïnvloed. Becu ontkent dit niet, is het zelfs met hem eens maar wijst er wel op dat hier helaas een groot knelpunt zit namelijk dat in ons land nog nauwelijks betaling van de uien plaats vindt op basis van kwaliteit. Voorzitter van Loon zegt het volledig eens te zijn met Becu en stelt dat hier nodig verandering in moet komen. "Het is een slechte zaak dat klasse 1 nu niet wordt betaald omdat de pakstations niet bereid zijn deze klasse eruit te selekteren. Oorzaak daarvan is dat wij in West-Duitsland, onze grootste uienafnemer, de naam de uien snel en ook goedkoop te kunnen leveren. We staan daar met onze ui nog niet aan de top". De heer Becu, die zijn produkten niet in poolverband afzet maar ze pro beert op het gpëigende tijdstip via de partikuliere handel te verkopen is van mening dat de klasse-indeling (klasse I, klasse II en klasse II NL) het voor de konsument niet duide lijker maakt. "Is dat niet lastig, zo vraagt hij zich af, de konsument koopt toch op de hardheid en de kleur van de ui. Kun je niet eenvou dig volstaan met bijvoorbeeld de naam van de eksportfirma en de slo gan "Uien uit Holland". Je moet, vindt hij, duidelijke en eenvoudige taal gebruiken en daarmee een goede en betrouwbare naam opbouwen". Datje aan de klasse-indeling vast zit omdat uien nog 'steeds een tuin- bouwprodukt zijn, hoeft volgens hem geen reden te zijn om je daar maar bij neer te leggen. Oogst Ook de oogstmethoden staan mo menteel ter diskussie. Wat is het bes te, direkt van het land zonder veld- droging? Moeten ze eerst gekapt worden of niet? De drie heren blijken het erover eens te zijn dat het vast houden van de kleur van groot be lang is. De heer Blikman stelt dat relatief vroeg oogsten met nog wat groen een goede zaak is. "Ze moeten de cel in op het eerste vel, als 65 a 70% van het groen is afgestorven. Eén dag velddroging om de hals en de wortelkrans wat in te laten drogen en dan meteen naar binnen. Niet te lang wachten vanwege het risiko van slechtere weersomstandigheden". Ook het tijdstip van opladen, wil Blikman kwijt, is erg belangrijk. Het produkt moet volledig droog zijn, vrij van aanhangend vocht. "Met te vroeg beginnen kan de hele partij worden verpest". Bewaring De heer Becu volgt, zo vertelt hij, voortdurend nauwkeurig de markt en prijsontwikkeling van de land- bouwprodukten en uiteraard ook van de „uien. "Als ik goed winst kan maken dan verkoop ik meteen ook al is het direkt na de oogst. Een koelcel meent hij, kan soms beter leeg zijn dan vol. Overigens is hij voor bewa ring goed ingespannen. Er is op het bedrijf een koelcel voor de opslag van 350 ton en deze kan eventueel worden aangevuld met één van 200 ton die ook wel voor aardappelen wordt- gebruikt. Hij zal niets nalaten om het produkt in optimale konditie te houden. Een zo goed mogelijke kwaliteit vindt hij een eerste vereiste. Ook al wordt die dan nu nog niet betaald, dat zal er toch wel een keer van komen. En je kan er maar klaar voor zijn, vindt hij. Zowel de heren van Loon en Blikman als de heer Becu zijn het er over eens dat de hele uiensektor in feite nog steeds met smart zit te wachten op meer verwerkingsmogelijkheden voor de ui, zoals dat ook met aardappelen het geval is. Dat zou gunstig zijn voor de uientelers omdat de teelt daardoor wat uit zou kunnen breiden terwijl in die sektor dan ook de uien van wat mindere kwaliteit goed tot waarde zouden kunnen worden gebracht. Ook aan de promotie van de ui zou best nog veel kunnen worden gedaan. Het NIVAA heeft die promotie ove rigens opgepikt en gaat onder de naam NIVUI onze ui meer bekendheid ge ven! J. Wierenga 12 Nokkenradmachine De heer Becu verricht vrijwel alle werkzaamheden op zijn bedrijf zo veel mogelijk zelf. Hij kan daarbij rekenen op een vaste medewerker en de nodige werktuigen. Ook zaait, oogst en bewaart hij de uien zelf. Becu werkt nog met een nokken radmachine. In feite wordt op het bedrijf nog steeds aan deze ouder wetse manier van zaaien vastgehou den omdat hij tot nu toe geen beter alternatief gevonden heeft. Hij ge looft overigens niet dat de manier 2 maart 1984 Voordat de uien worden ingeschuurd ze vrij te zijn van "aanhangend" vocht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13