Voorjaarswerkzaamheden zijn reeds begonnen Studiegroep snijmaistelers op Walcheren gevormd Het persoonlijk lidmaatschap Wie denkt er mee? Centrale mestopslagplaatsen? Verkiezingen Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch De vorstperiode die we achter de rug hebben was op WALCHEREN van licht kaliber. Zo licht zelfs dat het maar een enkele morgen mogelijk was het land te berijden zonder spoorvorming. De invloed van het ons omringende water speelt hierbij zeker een rol. Meer landinwaarts bleken de mogelijkheden wat groter. Op perce len graszaad en grasland worden de mogelijkheden ook beter. Hier zijn veel percelen nu voorzien van een stikstofbemesting. Vooral voor de vroege soorten graszaad is het nu aan de late kant. Op de late soorten kan gestrooid worden tot begin maart. Alle stikstof wordt een malig gestrooid. Deling van de stik stofgift geeft geen voordelen. Wel kans op nadelen. Toch had de lichte vorst wel degelijk invloed op de struktuur van de grond. Zo kon on der goede omstandigheden een zaai- bed worden gemaakt en is de eerste zomertarwe gezaaid. Ondanks een groot areaal wintertarwe toch ook nog zomertarwe. Met het planten van 2e jaarsplantuien is eveneens een begin gemaakt. Nu de vorstperiode weer achter de rug is, zijn de veld- werkzaamheden weer opgeschort. Overigens, we schrijven nu nog fe bruari en dus is er nog alle tijd. De pootaardappelhandel en de aardappeltelers willen nu maar zo vlug mogelijk hun bestelde kwantum poters afgeleverd zien. Vooral wan neer bij een redelijke prijs is aange kocht, heeft men het er wel voor over een paar weken langer voor de poot- aardappelen te zorgen. Vorig jaar hebben we daar wat ervaring mee opgedaan. Voorgaande week was de hoge prijs bij de verkoop van bouwland het gesprek van de dag. Een prijs van 56.570,- per ha is ook niet niks. Deze prijs is tot stand gekomen op een openbare veiling en de aanwe zigheid van een tweetal gelijkwaar dige partners. Dit wat betreft de mo gelijkheid van vrijstelling van beta ling registratierecht. Het vergaderseizoen is weer bijna achter de rug. Er waren deze winter weer vele mogelijkheden onze ken nis op organisatorisch, ekonomisch en teelttechnisch terrein te vermeer deren. Vooral wat het laatste betreft hopen we deze kennis het a.s. groei seizoen weer in praktijk te brengen. Op een bijeenkomst van snijmaiste lers is besloten om een studiegroep van snijmaistelers op Walcheren op te richten. De groep bestaat uit 22 deelnemers. Telers van snijmais die hiervoor ook nog belangstelling heb ben, doch niet op de bijeenkomst aanwezig waren, kunnen zich alsnog opgeven bij de bedrijfsvoorlichters van het C.A.R. Sluitingsdatum van opgave 10 maart a.s. De ruilverkaveling Walcheren biedt een mogelijkheid tot opschuiving naar een door het B.B.L. verworven bedrijf. Vooral voor degenen die in een wat moeilijke bedrijfssituatie verkeren is dit een kans om een po ging te wagen hierin verbetering te brengen. Onder een moeilijke be drijfssituatie kan gerekend worden, een sterke verspreiding van de ka vels, het gelegen zijn van de be drijfsgebouwen in of dichtbij een bewoningskern, of andere ongunsti ge externe omstandigheden. De maand februari blijkt in de prak tijk een maand van vergaderingen, bijeenkomsten en studiedagen te zijn, met uitzondering van enkele dagen buitenarbeid over de vorst. Ook op NOORD-BEVELAND is er weer heel wat afgepraat en afverga- derd, zowel tijdens als na de vergade ringen. Gelukkig blijven er op allerlei ver gaderingen ook steeds vrouwen ko men (al wordt gemiddeld gezien hef aantal niet groter). Op 16 februari was er voor die agra rische vrouwen een studiedag over tien jaar agrarische kommissie. Eén van de konklusies was dat er toch wel degelijk heel wat veranderd is in de afgelopen tien jaar. Een groep vrouwen blijkt geïnteres seerd te zijn in het landbouwbeleid en wil daar ook wat voor doen. Zo langzamerhand wordt het ook niet meer vreemd gevonden dat zo wel mannen als vrouwen hun stem laten horen. In alle kringen van de Z.L.M. draaien momenteel vrouwen mee als adviseuses. Prima! Maar het zou toch uiteindelijk zo moeten zijn dat de vrouwen volwaardig mee doen. Dus dat ze een gekozen be stuurslid worden, dus dat ze eerst zelf lid moeten worden. Over dat lid maatschap is de laatste tijd nogal wat diskussie. Want waar gaat het nou eigenlijk over? Moeten zowel mannen als vrouwen lid zijn, d.w.z. een persoonlijk lid maatschap of zou het beter zijn dat er een bedrijfslidmaatschap komt? Dit laatste houdt dan in dat of de man of de vrouw stemgerechtigd is. Als ie mand lid wordt van een organisatie In WEST ZEEUWS-VLAANDE- REN waren de bodemomstandighe den gedurende enkele dagen in de tweede helft van februari voldoende gunstig om met de veldwerkzaamhe- den een aanvang te nemen. Enkele percelen zomergranen zijn reeds ge zaaid, terwijl eveneens hier en daar de plantuien werden gepoot. Er zouden zelfs al een paar percelen vlas gezaaid zijn, maar dit lijkt ons wel erg vroeg. Dat er al veel kunst mest is gestrooid, is een feit. De meeste tarwepercelen hebben de eerste stikstofgift reeds ontvangen. Slechts bij weinigen was toen de uit slag van het stikstofonderzoek thuis. Omdat zö hier en daar vrij hoge tot zeer hoge voorraden werden gevon den heeft men over het algemeen minder gestrooid dan in voorgaande jaren. Bij tarwe is de stikstoftoedie ning echter gemakkelijk te regelen. Ook voor andere gewassen is de kunstmest veelal reeds gegeven. Er schijnt duidelijk meer fosfaat en kali gestrooid te zijn. Dit zal deels wel komen door de hierover gevoerde aktie van de afgelopen maanden, maar toch ook wel door het finan cieel betere jaar 1983. In de vroeg gezaaide wintertarwe komt soms erg veel meeldauw voor. Dergelijke percelen zullen de ko mende maanden goed in de gaten gehouden moeten worden. Schade door de smalle graanvlieg in winter tarwe komt de laatste jaren eveneens steeds meer voor. Ook nu weer blij ken diverse percelen plaatselijk flink uitgedund. Een paar percelen moes ten zelfs opnieuw worden ingezaaid met zomertarwe. In beide gevallen was graszaad de voorvrucht. Doch ook na andere voorvruchten komt het voor. Een adviesbasis hierom trent lijkt steeds meer noodzakelijk. Een teelt die vorig jaar erg meege vallen is, zijn de suikerbieten. Niet alleen qua opbrengst, maar - zo konden we de afgelopen week ver nemen - toch ook wat de prijs betreft. Diverse telers halen een prijs van zeg maar 140 gulden per ton. Een goed saldo is dan het gevolg. We mogen stellig niet verwachten dat het vol gende bietenjaar weer zo goed wordt. Dit geldt wellicht ook voor enkele andere gewassen uit ons bouwplan. We zullen moeten afwachten! De vakbladen lezende, staan ons de ko mende jaren nog wel meer negatieve ontwikkelingen te wachten. Maar onze eerste aandacht gaat toch uit naar het naderende voorjaar, waarbij we hopen dat de noodzakelijke werk zaamheden tijdig en onder goede weers- en bodemomstandigheden kunnen plaatsvinden. dan wil dat zeggen dat hij of zij zich ertoe aangetrokken voelt, dat er be wust gekozen is en dat er ook wat van terugverwacht mag worden. En zo is dat ook het geval bij een landbouworganisatie. Dus de men sen die persoonlijk lid worden staan daarachter, hebben daar bewust voor gekozen. Bij een bedrijfslidmaatschap zit een automatisme ingebouwd. De keuze is minder bewust, dit zeker wat be treft de vrouw. Ja, en datje dan ook (als vrouw) voor dat lidmaatschap moet betalen is niet meer dan redelijk. Bij koöperaties is de laatste tijd ook diskussie over een bedrijfslidmaat schap (de NCR o.a. is bezig met een studie hierover). Maar dit zijn andere organisaties en als bedrijf ben je daar ook op een andere manier bij betrokken. Als je daar als bedrijf lid van zou zijn en in onderling overleg wordt er door man of vrouw (d.w.z. zonder vol macht) gestemd (naar gelang het aantal omzetbewijzen) ligt dat toch heel anders. Maar ook bij deze orga nisatie zal een bedrijfslidmaatschap nog niet zo^eenvoudig zijn. Want waar en onder welke voorwaarden zal een maatschap daarin zijn plaats vinden. Wat betreft de aktieve deelname van leden lijkt zeker bij de Z.L.M. een persoonlijk lidmaatschap het beste. Of we dit vergaderseizoen nog uit de ze diskussie komen is niet te ver wachten. Maar alleen door een aktieve be trokkenheid van de leden kan een or ganisatie zich waarmaken. Een grimmige ijzige noordooster waait over de polders van de WEST HOEK. Al worden ons iedere februari vier zomerse dagen beloofd, ze zullen nu snel moeten komen, want als u dit leest zitten we al in de maand maart. Wat ons wel gegeven wordt is de hel derheid. Als het wolkendek scheürt en er hier en daar een stuk blauw komt dan zijn daar die heldere uren. Daardoor lijkt toch het voorjaar er voorzichtig aan te komen. Want voorjaarswerk is er al wat ge beurd. De afgelopen week is er heel wat mengmest gezaaid. Geholpen door de nachtvorst, is er gestrooid. Op grasland en tarweland, zonder sporen te rijden. Dit is toch de les die altijd aktueel blijft in de landbouw. Als het goed is moet je je kans be nutten en wat gebeurd is, is klaar. Deze afgelopen week kwam de wa gen van de suikerunie het erf opge reden. Keurig op tijd moet ik zeggen. Tot m'n verbazing had hij nog de helft van het zaaizaad niet bij zich. "De rest kwam later", zei de chauffeur. De gedachte komt dan toch bij je boven, zo iets zou een eigen bedrijf dat goed geleid wordt niet presteren. Twee keer een vrachtwagen naar hetzelfde adres voor een paar zakjes zaad. Ook onze koöperatie zal kos tenbesparing in z'n vaandel moeten dragen, want dat moeten z'n leden ook. Plantuien zijn er gepoot. Al zijn de ha niet veel, toch zijn er op dit ogenblik al aan de grond toever trouwd. En we weten als er één schaap over de dam is, volgen er meer. Over schapen gesproken, deze zijn niet meer weg te denken uit ons landschap. Toch weet ik de tijd nog dat je als kind vol bewondering bij een schaap met lammetjes bleef staan. Je zag ze bijna niet. Vol verte dering keek je naar dit dartele grut, die met hun malle sprongen de lente symboliseerde. Ze zijn er weer, of ze zitten er aan te komen, de bolletjes wol met kop en vier poten. Voor de buitenstaander is het al lief wat er aanzit. De eigenaar heeft veel zorgen en korte nachten voordat al dat jonge spul aan onze dijken dartelt. Als de veearts dikwijls op het erf verschijnt wat altijd een keizersnede betekent, is de winst gauw uitgerekend. Uitre kenen kunnen we nu ook wat onze bieten hebben opgebracht. Als we dit met vorig jaar vergelijken komen we beter uit de bus. We worden met de neus op de feiten gedrukt wat ons die C-suiker in andere jaren wel kost. Het is veel. Tot slot een vraag in ons aller midden: Al dat teveel kost geld. Dat is zo bij de melk, de suiker, en het gaat bij de tarwe spelen. De tarwe is gezaaid. Staat er goed voor. Als alles normaal gaat, komt er teveel. We zien op dit ogenblik een rage onder alle mensen die te zwaar zijn of denken dat ze te veel wegen. Ze eten de ene dag tarwebrood, de an dere dag gewoon. Als we de kans zien om onze tarwe in dat brood te stoppen dan zijn we al een eind. De studieklubs zullen de bakkwaliteit mee moeten nemen in hun onderzoek. Hier tegenover zal een hogere kilo prijs moeten staan. Niet alleen die vele kilo's is zalig makend. Het is een ge dachte. Wie denkt er mee?! Het voorjaar staat weer voor de deur; de lentemaand heeft zijn intrede ge daan. De voorjaarswerkzaamheden beginnen langzaam van de grond te komen. Op de lichtere gronden rond Sirjansland, Oosterland en Zonne- maire zijn reeds diverse percelen ge ploegd, onder toch gunstige omstan digheden. Ook is er reeds op ver schillende plaatsen stikstof ge strooid. De temperatuursom is zoda nig, dat dat reeds mogelijk was. Bovendien was de vorst van begin vo rige week een mooi exkuus om de stikstof maar te strooien. Verder is het mij als praktijkschrijver van SCHOUWEN-DUIVELAND opgevallen dat er eind vorige week in Schuddebeurs reeds veldbonen ge zaaid zijn. We proberen zoals altijd, alles op alles te zetten om uiteinde lijk een zo hoog mogelijke opbrengst te behalen. Daarbij moeten we na tuurlijk de kwaliteit van het gepro duceerde niet uit het oog verliezen. Het behoeft geen uitleg dat we leven in een tijd van overproduktie. Willen we op de internationale markt goed kunnen konkurreren met hetgeen wij als Nederlandse boeren hebben ge produceerd, dan zullen we het moe ten hebben van de kwaliteit. Var kenspest, mond- en klauwzeer, knol- cyperus en o.a. rhizomania zijn ech ter allemaal zaken die niet bijdragen tot het versterken van onze konkur- rentie positie. Oplettendheid met name op het punt van de bedrijfshy- giëne is in dezen een vereiste. De komst van de nieuwe meststoffenwet zal daar nog een schepje bovenop doen. Het ongelimiteerd dumpen van mest zal dan aan banden gelegd worden. Transport van met name drijfmest wordt dan belangrijker dan ooit tevoren. Ook op Schouwen- Duiveland zullen we na moeten gaan hoe we op deze ontwikkeling in moeten en kunnen spelen. Ons ge bied kenmerkt zich door een enorm tekort aan mest. De mogelijkheden om drijfmest op onze bedrijven aan te wenden zijn volop aanwezig. Wel moet de prijs die wij als akkerbou wers daarvoor moeten betalen aan trekkelijk zijn. Deze aantrekkelijk heid zal voornamelijk afhangen van de efficiëntie van het transport. Te denken valt daarom aan tussenop- slagplaatsen van mest, waaruit de akkerbouwers in een bepaald gebied op ieder gewenst moment kunnen putten. Op Schouwen-Duiveland moet het mogelijk zijn om van deze tüssenopslagplaatsen te kreeëren. Deze opslagplaatsen kunnen dan het hele jaar door gevuld worden met drijfmest uit b.v. Brabant of Lim burg. De akkerbouwers in het gebied van de tussenopslag kunnen dan op ieder gewenst moment deze mest komen halen of door een loonwerker laten brengen. Het is uiteraard niet aan mij als praktijkschrijver om uit te maken wie de kosten van de benodigde in vestering voor zijn rekening moet ne men. Wel ben ik ervan overtuigd dat transport van mest vanuit de over schot gebieden naar de tekortgebie- den (Schouwen-Duiveland) perspek- tieven biedt voor zowel de intensieve veehouderij als voor de akkerbouwers in het Zuidwesten!! Met het lengen der dagen gaat het bloed bij de agrarische bevolking nog sneller stromen. Door de lichte tot matige vorst in nacht en ochtend hebben veel kollega's de basisbemes ting op de granen, graszaad en voor de bieten en aardappelen reeds ge strooid: in het LAND VAN HEUS- DEN EN ALTENA EN DE BIES BOSCH. Dit is gebeurd onder de meest gunstige omstandigheden zon der ook maar enige insporing. Vooral voor de zwaardere gronden en ons werkgebied bestaat er hoofdzakelijk uit, is een dergelijke vorst periode op deze tijd van het jaar zeer gunstig. Een ander gunstig bericht is de uit- betalingsprijs voor de bieten deze valt zeker niet tegen "ondanks de veel lagere verwerkingskapaciteit". Het gunstig effekt van een hogere prijs voor de neven produkten en het verschuiven van een groot gedeelte C suiker oogst 1982 naar 1983 is per saldo geen slechte zaak geweest. Wellicht verdient dit een verdere studie om doorschuiving van C naar B vaker te doen plaatsvinden. Via juiste informatie 'en gesprekken op kringvergaderingen en advisering i.v.m. te betelen oppervlakte inTiet daaropvolgend jaar moet dit moge lijk zijn mits Brussel niet dwars ligt. In het voorjaar 1984 zullen er voor het Hoogheemraadschap Alm en Biesbosch verkiezingen worden ge houden. De 45 hoofdingelanden zijn aftre dend, van deze 45 hoofdingelanden worden er 25 rechtstreeks gekozen, door de stemgerechtigde ingelanden van het gebouwde en ongebouwde eigendom. Dit voorjaar wordt er met kandidatenlijsten gewerkt. Daar het Hoogheemraadschap Alm en Bies bosch in 4 distrikten is ingedeeld zullen er minimaal even zoveel kan didatenlijsten moeten worden inge diend. Indien er voor een distrikt meer dan één kandidatenlijst is in gediend zal er via een stemburo een stemming plaatsvinden. De overige 20 hoofdingelanden worden aangewezen door de ver schillende gemeenten en door de Kamer van Koophandel en fabrie ken. Het bestuurlijk werk binnen het Hoogheemraadschap is heel interes sant en wordt door de meeste hoofd ingelanden als positief ervaren. Een direkte belangenbehartiging van de ingelanden komt zodoende goed tot zijn recht. Zeker nu er veel werk ver zet moet worden zoals de waterkwa liteit plannen de waterzuiverende taak, de dijkverzwaring met steeds andere uitgangspunten betreffende de waterkerende hoogten. Ook over nieuwe wetten zal het Hoogheem raadschap zijn stem moeten laten horen. 2 maart 1984 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11