Gemoed en weer in Midden- en Oost-Brabant opgeklaard Wees voorzichtig met hoeveelheid N op wintertarwe Is de paperpot wel in het voordeel van de boer? Boerderij bekonkurreert melkboer De RAI heeft een staartje gehad Onderlinge Hageiverzekering Hulst keerde kwart miljoen aan hagelschade uit De weersomstandigheden rond half februari hebben positief bijgedragen aan het gemoed van de agrariërs van KRING MIDDEN- EN OOST BRABANT. Na de aanvankelijk gro te overlast van water in de rivieren en andere afvoerkanalen is de situatie nU aanmerkelijk beter. De lager ge legen bedrijven hebben in enkele ge vallen in de meest kritieke fase be hoorlijke problemen gehad. Momen teel zijn de weersomstandigheden veel gezonder, 's Nachts wat vriezen, soms bewolkt met mist. Andere dagen meer zon met opklaringen. Dit win terse weertype heeft gezorgd voor het snel opdrogen van de landerijen. De lager gelegen gebieden van b.v. De Dommel en de Aa werden als water- opslaggebied gebruikt, ten tijde van de wateroverlast. Ruilverkaveling Het voorontwerp van de ruilverka veling Sint-Oedenrode is klaar. In de laatste week van februari '84 zal het voorontwerp aan belanghebbenden in het gebied in de vorm van een boekwerk worden gepresenteerd. In maart zullen de grotere, openbare inspraak en voorlichtingsbijeenkom sten worden bijgehouden. Op klei nere schaal, de z.g. huiskamer bijeenkomsten, zullen eind maart tot en met april plaatsvinden. Het ruilverkavelingsgebied is qua oppervlakte vrij groot, n.l. bijna 16.000 ha. Het is een belangrijk ge bied voor de landbouw. Ook de na tuur- en landschapswaarden mogen in dit gebied niet onderschat worden. Het is een afweging van belangen, die op hun juiste waarde getoetst dienen te worden. Om, het ruilverka velingsplan van de voorbereidings kommissie zo goed mogelijk te pre senteren, is de medewerking van be langhebbenden nodig. Zeker niet te vergeten de jonge, toekomstige boe ren. Zij zullen later, als het plan is uitgevoerd, de vruchten ervan pluk ken. Men dient van deze informatie inspraak mogelijkheden zoveel mo gelijk gebruik te maken. Zwarte rat Eind januari is in Oost-Brabant een grootscheepse bestrijding van de zwarte rat begonnen. Het is de be doeling om in ca. 50 gemeenten in de Meierij en De Kempen de bestrijding aan te pakken. De kampagne wordt georganiseerd door de Afdeling On- gedierten bestrijding in Wageningen in samenwerking met de plaatselijke gemeenten. Omdat de te bestrijden ratten veel op agrarische bedrijven voorkomen is aan desbetreffende boeren het verzoek gericht mede werking te verlenen. Men heeft de grootste kans van slagen als eenieder meewerkt. De ratten kunnen nogal wat schade toebrengen aan o.a. iso latiematerialen e.d. van rundveestal iën, varkens- en pluimveestallen. Ze zitten graag hoog en droog tussen of in zoldervloeren e.d. De laatste 10 - 15 jaar is deze ratten- populatie enorm uitgebreid. De ver meerdering gaat bijzonder vlug. Op een leeftijd van 3 maanden zijn de dieren al geslachtsrijp. De bestrij ding is in het begin onvoldoende ge weest, vandaar nu op de grootschali ge aanpak. Varkenspest Een ander probleem in Oost-Bra bant is de uitbraak van enkele nieu we gevallen van varkenspest. On danks het feit, dat regelmatig wordt Voor de Onderlinge Verzekerings Maatschappij tegen Hagelschade in Zeeland U.A., gevestigd in Hulst, was 1983 een jaar met veel schadegeval len. In totaal omvatte de schade een bedrag van ƒ251.480,- met als hoogste uitkering een bedrag van 20.007,— aan één deelnemer. Bij 81 leden werd schade gekonsta- teerd. De voornaamste schadegebie- den zijn Clinge, Nieuw-Namen, Graauw, Walsoorden, Westdorpe en Zaamslag. De schade deed zich voor al voor in de gewassen suikerbieten, uien", bonen, vlas en koolzaad. Voorzitter K.J.A. Baron Collot d'Es- cury deelde e.e.a. mee tijdens de al gemene jaarvergadering in Den Dul- laert te Hulst. Zo de tweede helft van februari is ge lukkig nogal wat droger geweest als de eerste helft. En met in deze laatste periode nog wat nachtvorsten kunnen we niet ontevreden zijn. Het overtol lige regenwater is nu goed uit kunnen zakken, de grond ligt er goed bij. De struktuur in de bovenlaag ligt er zelfs zeer goed bij. Er is intussen al heel wat kunstmest gestrooid. Kali voor de aardappelen bijgeënt bij biggen en ander fokma- teriaal, zijn toch enkele bedrijven geruimd moeten worden. Het is bij zonder moeilijk een virusziekte, zoals de varkenspest, onder de knie te krijgen. De entkampagne en de opgeruimde varkens van de besmette bedrijven hebben de Staat al veel geld gekost. Door het van kracht worden van nieuwe EG-maatregelen zijn vooral de varkenshouders in de omgeving van een besmet bedrijf zwaarder ge dupeerd. Het vervoersverbod geldt nu voor een straal van 5 km om het besmette bedrijf (voorheen 2 km.). Het voorjaar dient zich weer aan. Volgens de statistieken is de tempe- ratuursom van 180 graden in Oost- en Midden-Brabant bijna bereikt. Dit betekent, dat de agrariërs bij vol doende gunstige omstandigheden van hun grasland de stikstof (N) kunnen gaan strooien. Ondanks het grote schadebedrag zijn de financiële resultaten gunstig te noemen en zo meldde hij, kan er toch nog 25 procent van de betaalde pre mie over 1983 gerestitueerd worden. Deze restitutie zal worden verrekend met de voor 1984 te betalen premie. Dankzij de goede resultaten zullen de premies voor tarwe, gerst en rogge worden verlaagd met 0,05 per 100,— verzekerde waarde. Van de mogelijkheid om gewassen tegen stormschade te verzekeren hebben 25 leden gebruik gemaakt. Er waren 7 schademeldingen, name lijk in tarwe, snij- en korrelmaïs, blauwmaanzaad en graszaad tot een bedrag van 19.029,— en uien. maar ook als volop fosfaat meestal als mengmest in de vorm van 23 23 0 of 26+14 0 voor alle andere gewassen. Ook op de winter tarwe is men al druk doende geweest evenals op het graszaad. Het rijden over de bevroren grond ging vrij goed. Soms bleek het toch vrij lang te duren eer men in vol doende mate over de grond kon rij den om niet door het dunne korstje heen te zakken. Daar waar nog wat lichtere gronden geploegd moesten worden, heeft men dit intussen nu ook gedaan. Deze grond ligt er nu droog, open en gezond van struktuur bij. Iets wat voor zulke gronden zeer belangrijk is. Er is hier en daar al wat gezaaid, echter zo weinig dat het eigenlijk nog geen naam mag hebben. Vorige maal al. voorzichtig laten merken dat men met de hoeveelhe den N op wintertarwe na aardappe len voorzichtig moet zijn. Circa twee/derde van de percelen heeft nu al een voorraad van boven de 100 kg N mineraal per ha. in de laag van 0-100 cm. Wees dan in eerste instan tie voorzichtig met de hoeveelheden N op wintertarwe. Een zelfde geluid valt ook te beluisteren van percelen waarop in 1983 snijmais heeft ge groeid en waar nadien de drijfmest kar nog al eens is geweest. Na granen en suikerbieten liggen de N voorraden in de grond duidelijk lager. De prijzen van de aardappelen en de uien blijven zich nog steeds op een hoog niveau handhaven. Het lijkt er op dat er niet zoveel aardap pelen meer in handen van de telers zijn. T och vind ik het wel belangrijk om nog een uitlating door te geven die ir. C.D. v. Loon bij zijn inleiding over aktuele problemen bij de aardappel teelt in Kruiningen liet horen. Dat was wel dat we uiterst voorzich tig moeten zijn met de schudeggen, rotorkopeggen, freezen en rijenfree- zen, en alles wat zo beweegt. We moeten oppassen dat we vooral de lichtere gronden voor de aardappelen niet te fijn verpulveren. Struktuur- verval nadien door veel regen is dan eigenlijk niet te voorkomen. Werken met de gewone eggen voldoet op zul ke gronden nog niet zo slecht. Het hoeft allemaal niet zo fijn, er mogen gerust eens wat kluitjes voorkomen. Tijdens de vorstperiode van 14 dagen geleden is er ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND al veel kunst mest gestrooid, zonder dat er veel sporen werden gereden. Voor het uitrijden van mest had het eigenlijk niet genoeg gevroren en dat was later met het ploegen goed te zien. In ons gebied zijn ook de eerste aardappelen weer gepoot voor de teelt onder plastik. Tevens zijn er ook wat uien gezaaid en gepoot. Een en keling hèeft ook nog wat zomergraan gezaaid. Door de vele regen van begin fe bruari was de grond bovenop be hoorlijk slempgevoelig geworden. De nachtvorstjes hebben de struk tuur weer aardig opgeknapt en als het nu niet te veel meer regent, lijkt de grond goed bewerkbaar het voor jaar in te gaan. Dit voorjaar lijkt voor een aantal kollega's niet zo gemakkelijk te wor den, alle pootaardappelen zijn nog lange na niet gekocht en de prijs stijgt nog steeds. Heeft men nu nog konsumptieaardappelen te verko pen, dan is aankoop van poters nog wel te verantwoorden. Heeft men al zeer vroeg verkocht- of op kontrakt geteeld, dan is een poterprijs van meer dan twee gulden heel wat moeilijker te verteren. Men zal dan moeten beslissen, afwachten of ze goedkoper worden of een andere teelt kiezen. Is men echter geheel op de aardap pelteelt ingesteld, en heeft men zelf het volledige machinepark en be- waarruimte, dan staat dat toch ook weer een jaar zonder dat er iets tegenover staat. In de andere teelten heeft men nog wel keus, maar vragen meestal toch wel meer arbeid om tot een vergelijkbaar saldo te komen. In de suikerbietenteeit lijkt ook weer wat uitbreiding te zitten. Komt daar in de toekomst het gebruik van de paperpot nog bij, dan zal ons kwan tum weldra te klein zijn. De ontwikkeling met de paperpot is evenals de grondontsmetting een mooie zaak in de bietenteelt. Het geeft een zeer hoge meeropbrengst in kg-suiker, maar als praktijkschrijver wil ik daar toch wel wat vraagtekens bijzetten, of dat de juiste weg is in het voordeel van de boer. Te veel van de meeropbrengst moet direkt aan derden worden doorge schoven bij.grondontsmetting en pa perpot. In de erwten- en bonenteelt is weieens gebleken dat het gebruik van grover zaaizaad ook een hogere opbrengst geeft. Bij het gebruik van M zaad in het verleden, bleek het grovere zaad daaruit ook veel sneller grotere plan ten te geven. Ons precisiezaad is van een gemiddelde zaadgrootte. Zou men door het kweken van een ras dat grover zaad geeft niet goedkoper tot een hogere opbrengst kunnen ko men? Wanneer deze opbrengstverho ging maar de helft is van die bij het gebruik van de paperpot is wel bijna het gehele voordeel voor de boer, en zal men minder gauw last hebben van een suikerberg. Ruim veertig procent van de winkels en wijkbezorging in melk heeft last van boerderijverkopen, vooral van rauwe melk. Dat blijkt uit een onderzoek van het be drijfschap detailhandel in melk en zuivelprodukten, dat vrijdag is gepubliceerd. Het schap wijst erop dat de rauwe melk niet ge- kontroleerd wordt, waardoor de kwaliteitsgarantie ontbreekt. Normaal gaat de rauwe melk naar de zuivelindustrie, waar het melkkontrolestation en de indus trie zelf kwaliteitskontrole toe passen. De detailhandel vreest dat door de Brusselse maatrege len meer boeren hun teveel ge produceerde melk direkt aan de man züllen brengen, waardoor het probleem nog groter wordt. Het schap wil dat de overheid maatregelen neemt om de boer derijverkopen onder dezelfde voorwaarden (kwaliteits- en ves tigingseisen) te brengen als in de detailhandel gelden. De handel schat de omzetverliezen op 160 tot 200 gulden per week in het oosten en zuiden en in het westen zelfs op 480 gulden. De rauwe- melkprijs per liter bedraagt op de boerderij soms 87 cent per liter. Twee maanden van het jaar 1984 zijn al weer gepasseerd. Januari was een bijzonder natte maand en februari heeft met de lichte vorst weer veel goed gemaakt. Wat kan het land gauw zeer nat zijn, maar wat kan het ook ontzettend snel drogen. Als we met dit type weer de maand maart in gaan, dan zul len we al weer gauw kunnen star ten met de voorjaarswerkzaamhe den. Op de wintertarwe is de kunstmest bijna allemaal gestrooid en op het a.s. bietenland is op de drogere percelen ook al een begin hiermede gemaakt. Een groot ge mak als het land 's morgens hard genoeg is om er over te kunnen rijden. Hier in het zuiden vriest het niet zo gauw hard, maar daar heb ben we mee leren leven. Ploegen doen we hier in de herfst, maar toch hebben we zo rond halj februari verschillende kollega 's nog met de ploeg in het land ge zien. Wat wij als Zeeuwen hier zandpercelen noemen, dat zijn juist die kavels welke zich uiter mate goed lenen voor ploegen in het voorjaar. Een pracht systeem is ploegen en zaaien op de zelfde dag. Op deze manier ploegen we het land droog en tevens schoon van alle zaadonkruiden. Het zaaibed wordt zo ook niet te fijn en daar door zijn de verstuivingskansen haast nihil. Met de paarden moes ten we vroeger vanwege tijdgebrek en duisternis wel op tijd in het na jaar ploegen, maar nu kunnen we in de lente doen wat we willen. Genoemde niet in het najaar ge ploegde percelen lenen zich goed om bij winterdag voldoende aan dacht te krijgen voor de drainage. Kontroleren, repareren en door spuiten der drains is arbeid welke zich ruimschoots terugverdient. Op zandpercelen is het doorspuiten der drains meestal een tijdrovend werk, maar het moet wel gebeuren. Zand laat zich in de buizen heel moeilijk verplaatsen, want enkele meters verderop bezinkt het weer. Klei is echter goed te verwijderen, want dat wordt met het spuitwater één troebele massa. Ijzerhouden de grond is echter een verschrik king en juist vooral de eerste vijf meter achter de eindbuis, want daar zit de meeste zuurstof welke met het ijzer een lastige verbinding vormt. Hierdoor raken zowel de drains als de omhulling verstopt. Gronden welke gemakkelijk ver slempen laten te langzaam het re genwater door en daarop treedt ondanks een goede drainage toch piasvorming op. Zou het daarom niet beter zijn om zulke gronden in het voorjaar te ploegen? Dan bederven we niets en tevens krijgen we een struktuur met een goede water- en luchthuishouding. Als we gaan woelen moeten we blijven woelen wordt er algemeen beweerd, maar daar zijn we het voor alle gronden niet mee eens. Als we alles wisten, dan was het boer zijn niet moeilijk. Omdat we steeds weer merken, dat we niet alles weten, hebben we ons heil gezocht in de gewasstudieklubs. Kennis is overal te koop, maar er moet wel voor betaald worden en dat doen we dan ook. In het verle den heeft in Brabant een standor ganisatie zijn schouders gezet on der de moderne veehouderij en kippenhouderij. In die geest is ook de kassenteelt in het Westland van de grond gekomen. Beide gebieden zaten met het probleem van te veel kleine en zeer kleine bedrijven. Vit nood is daar wat ontstaan wat een zeer groot sukses is geworden. Op onze reis van Schiphol naar huis zagen we onderweg eerst bloemen en groententransport en later in Brabant vee- en veetransport en dicht bij huis aardappeltransport. Van deze aardappelprijs kan men wel boer blijven. Wat ons nog meer opviel op de Zeeuwse weg was het drukke transport van landland- bouwwerktuigen naar onze achterban. De R.A.I. heeft in ons gewest dus toch nog een staartje gehad. 10 2 maart 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 10