Ruilverkaveling Walcheren: Aanvragen voor kleinere ruilverkavelingen maken betere kans dan die voor grote! ZAJK studeerde op intensivering: mogelijkheden beperkt en voorzichtigheid geboden CCC-lidJ. Nieuwenhuijse: Voorontwerp Ruilverkaveling "Sint Oedenrode" gereed KALKTIPS De jaarlijkse studiedag van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt werd op 14 februari in Kapelle gehouden. Het onderwerp was deze keer "intensivering". Een veertigtal jonge boeren en enkele boerinnen praatten 's middags over de intensiveringsmogelijkheden voor het in dividuele bedrijf. Volgens het programmaboekje is ongeveer 60% van de akkerbouwbedrijven in Zeeland kleiner dan 30 hektare. Vooral op die bedrijven is bij bedrijfsovername intensivering vaak de enige mogelijk heid om voor alle betrokkenen een inkomen uit het bedrijf te halen. mmm Voordat de jongeren zelf aan het woord kwamen waren er inleidingen van een drietal voorlichters. De heer Wals gaf wat informatie over de in tensiveringsmogelijkheden in de groenteteelt en de heer Meeuwissen deed hetzelfde voor de intensieve veehouderij. De heer Van Aa, SEV- er bij de NCB, ging in op de beteke nis van motivatie, vakmanschap en financieringsmogelijkheden bij in tensivering. Hij kwam ook nog met een suggestie: "Als op landbouw scholen wat meer aandacht aan ont- wikkelingslandbouw zou worden besteed, groeit wellicht de belang stelling hiervoor, en daardoor wel licht de emigratie van geschoolde Nederlanders. Dit zou kunnen bij dragen aan de vermindering van de werkloosheid, geringere toetredings- druk tot onze landbouw en daardoor een mogelijk betere struktuur...", al dus de heer Van Aa. Aanpassing De ZAJK-leden werden vervolgens in groepjes verdeeld. Elk groepje kreeg een beschrijving en de gege vens van een aantal bedrijven. De opdracht was om de bedrijfsresulta ten te verklaren en een advies te ge ven voor het geval de bedrijfsopvol- ger in het bedrijf zou komen. ZAJK- voorzitter Stan Simons vatte de kon- klusies van die middag bij het begin van het avondprogramma samen: Aanpassingen in het bouwplan vond men de gemakkelijkste en meest voor de hand liggende vorm van in tensivering. Over de mogelijkheden in de intensieve veehouderij was men minder optimistisch. Intensivering in die richting vraagt nogal wat kapitaal en bovendien geldt voor velen, dat "ze er niet mee opgegroeid zijn". Stan Simons leidde de fbrumdiskus- sie 's avonds in met de stelling: "Wat goed is voor het individu is niet altijd goed voor het geheel". Hij doelde daarmee op het feit, dat intensive ring nogal eens betekent, meer pro duceren voor een vaak al verzadigde markt. Voorzichtigheid Ir. Tacken, direkteur LaVo in Zee land, stelde in zijn inleiding dat in tensivering voor veel bedrijven ge wenst is. Dat zal, volgens hem, in de toekomst nog sterker gelden, omdat de prijzen van de door de EG- gega randeerde produkten achter zullen blijven. Nadat hij de mogelijkheden voor intensivering in de verschillende sektoren had nagelopen konkludeer- de hij, dat in het algemeen de moge lijkheden beperkt zijn en dat voor zichtigheid geboden is. Kostenbewa king en kwaliteitsverbetering zouden, volgens Tacken meer op de voor grond moeten staan. Forum-lid Betsie Rap, boerin uit Otterloo, benadrukte vooral, dat er bij het plannen maken over intensi vering niet alleen over cijfers gepraat zou moeten worden. De betrokkenen bij zo'n bedrijfsaanpassing zouden ook samen moeten praten en beslis sen over de taakverdeling en over hoeveel tijd er voor andere zaken buiten het bedrijf kan overblijven. Dan is er, volgens Betsie, meer kans, dat iedereen, die bij het bedrijf be trokken is, plezier in het werk houdt. "En plezier in het werk is óók nodig, om boer te kunnen blijven," besloot ze. De vice-voorzitter van de NCB, An ton Vermeer, vond dat jongeren moeten zorgen, dat ze er zelf komen met hun bedrijf. "Dus niet teveel naar de uren kijken en de eerste vijf jaar "privé" maar vergeten", zo hield hij de goed gevulde zaal voor. Henk Bielderman, voorzitter van het Mogelijkheid tot opschuiving naar een door het Bureau Beheer Landbouwgronden (B.B.L.) verworven akkerbouwbedrijf Stan Simons: "Wat goed is voor het individu is nog niet altijd goed voor het geheel... NAJK, stelde dat intensivering vaak noodzaak is vanwege de inkomens situatie. En dat komt volgens hem weer, omdat de huidige gewassen steeds minder opbrengen. Graan prijsverlaging, zoals Brussel wil, is volgens Henk dan ook onaanvaard baar. Spruitjes In een levendige diskussie met de zaal kwam onder meer de vraag naar de taak van de organisaties aan de orde. Vermeer vond, dat boeren voor hun eigen bedrijf moeten zorgen en dat organisaties, onder meer tot taak hebben voor goede afzetkanalen te zorgen. Vanuit de zaal werd daar tegen ingebracht dat het dan met in tensivering dezelfde kant op zou kunnen gaan als met de zuivel: overproduktie met alle gevolgen vandien. Vermeer erkende, dat in de zuivel de zaak eerder aangepakt had moeten worden. De meeste lachers kreeg de jonge boer op zijn hand, die het pessimis me van een aantal van zijn kollega's over overproduktie, verzadigde markten en dergelijke niet deelde. Hij achtte de Hollandse handelsgeest en de kwaliteit van het exportappa raat wel in staat om ze zelfs in Afrika spruitjes te doen laten eten Onlangs heeft het B.B.L. de beschik king gekregen over een akkerbouw bedrijf onder Gapinge (ca. 17 ha pacht inklusief gebouwen en ca. 16 ha eigendom). Het bedrijf bestaat mo menteel uit 3 kavels. Het B.B.L. zoekt, in overleg met de Voorbereidingskommissie voor het Landinrichtingsprojekt Walcheren en de eigenaresse van bedoelde boer derij, voor dit bedrijf met ingang van 1 november 1984 een nieuwe pach ter/eigenaar-gebruiker. De betreffende kandidaat zal zijn huidige gronden aan het B.B.L. noe- ten overdragen waarbij als uitgangs punt geldt, dat die op basis van een verpachte agrarische verkeerswaarde worden geruild. Wat de gebouwen betreft wordt op gemerkt, dat deze door het B.B.L. zullen worden aangekocht indien de betreffende kandidaat daarom ver zoekt en tevens de verkaveling van andere landbouwbedrijven, door de opschuiving, in belangrijke mate wordt verbeterd. Ten aanzien van eventueel door hem gepachte gronden bestaat onder be paalde voorwaarden ook de moge lijkheid dat de pachtrechten aan het B.B.L. worden overgedragen. Enige overbedeling is wellicht niet uitge sloten. Bij de keuze van de kandidaat zullen een aantal overwegingen een rol spelen. Genoemd worden in dit verband: - de ligging van het in te leveren bedrijf ten opzichte van andere bedrijven op Walcheren - de oppervlakte van het in te leve ren bedrijf - de hoeveelheid grond die het B.B.L. in een bepaalde regio reeds verworven heeft en de toe komstige verwervingsmogelijk- heden ter plaatse - de kandidaat dient akseptabel te zijn voor de eigenaresse van het pachtbedrijf Diegenen die voor het aangeboden bedrijf in aanmerking wensen te ko men, dienen zich schriftelijk aan te "Dat ambtelijke en bestuurlijke molens soms snel kunnen draaien is bewezen bij de ruilverkaveling Wolphaartsdijk. In november vorig jaar werd er over de ruilverkaveling gestemd en, nu al, kan de Plaatselijke Kommissie worden geïnstalleerd". Dit konstateerde tevreden Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé, maandag middag 20 februari j.l. bij de officiële installatie van zie Plaatselijke Kommissie in hotel-café Royal te Wolphaartsdijk. in het aanvragen van verkavelingen voor grote gebieden, zoals West Zeeuws-Vlaanderen. Kleinere aan vragen zoals die van Wolphaartsdijk (bijna 800 ha) hebben een grotere kans van slagen, aldus het CCC-lid dat nog aankondigde dat de vergoe dingen voor de leden van Plaatselijke Kommissies waarschijnlijk wat zullen worden verhoogd. De Inspekteur Landinrichtingsdienst ir. W.A. van Meegen zei bezorgd te De heer Barbé stak bij die gelegen heid zijn vreugde over deze ontwik keling niet onder stoelen of banken. "Het is al 11 jaar geleden", zei hij, "dat er in de provincie Zeeland een Plaatselijke Kommissie is geïnstal leerd, maar in die periode zijn wel twee ruilverkavelingen afgestemd. Dat hebben we vaak moeten horen. Maar gelukkig is deze ruilverkave ling met grote meerderheid van stemmen aangenomen. Daarbij zal de goede voorbereiding van de kommissie en van de landbouwor ganisaties een grote rol hebben ge speeld. Immers we konden ons een afstemming niet nog een keer per mitteren", aldus Barbé, die er aan toe voegde dat de Plaatselijke Kommis sie best voor een zware taak staat. Hij deed een oproep aan de tegenstem mers om het de kommissie niet ek- stra moeilijk te maken in de toe komst. Nadat hij de hoop had uitge sproken dat ook de ruilverkavelin gen die in Zeeland op stapel staan zullen kunnen profiteren van de er varingen in Wolphaartsdijk ging hij over tot de officiële benoeming van de uit drie leden bestaande kommis sie n.l. de heren J.M. Mol, voorzitter en de leden J.C. Smallegange en J. Minderhoud (de toe te voegen des kundigen zullen binnenkort bekend worden gemaakt). Kleine gebieden De heer J. Nieuwenhuijse wees er als lid van de CCC op, dat met name twee belangrijke notieven gelden bij de beslissing of een gebied in aanmer king komt voor een ruilverkaveling n.l. de werkomstandigheden en de in- Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé spreekt zijn installatierede uit. Aan de tafel v.l.n.r. de heer J. Nieuwenhuyse, lid van de C.C.C., de heer J.M. Mol en J.C. Smallegange. Het derde lid de heer J. Minderhoud is net niet zichtbaar. komenssituatie van de agrariërs. Ge zien deze twee kriteria en een aantal andere ontwikkelingen zei de heer Nieuwenhuijse niet zoveel heil te zien zijn dat plannen van de Rijksoverheid tot herkaveling van wegen in o.m. het plangebied de uitvoeringswerken van de verkaveling wel eens zouden kun- melden bij het Hooftl Beheer Land bouwgronden in de Provincie Zee land. Bij de aanmelding moeten minimaal de volgende gegevens verstrekt wor den: naam en voornamen - adres, postkode, woonplaats en telefoonnummer - leeftijd en opvolgingssituatie - oppervlakte van het huidige be drijf met vermelding van opper vlakte, eigendom en langdurige pacht De brieven van degenen die zich reeds als zodanig hebben aangemeld zullen tevens als sollicitatie worden behandeld. Aanmeldingen die niet volledig zijn kunnen niet in behandeling worden genomen. Uw aanmeldingen dienen vóór 16 april 1984 ontvangen te zijn door het Hoofd Beheer Landbouwgronden, Westsingel 58,4461 DM Goes. De Voorbereidingskommissie van de ruilverkaveling "Sint Oedenrode" heeft haar werkzaheden voorlopig af gerond met het gereedkomen van een voorontwerp-ruilverkavelingsplan. Dit plan omvat maatregelen en voorzieningen voor het verbeteren van de verkaveling, de ontsluiting en de waterhuishouding ten behoeve van land- en tuinbouw, het veilig stellen van natuurterreinen, het aan brengen van landschappelijke voor zieningen, het rekonstrueren van verharde wegen en het aanleggen van rekreatieve voorzieningen. Het plan heeft betrekking op grond gebied van de gemeente Sint Oe denrode, Schijndel, Liempde, Veg- hel. Boxtel, Son en Breugel, Sint Mi chielsgestel, Berlicum, Lieshout, Nuenen, Gerwen en Nederwetten, Best en Erp. Op het voorontwerpplan, dat eind februari op ruime schaal in het gé- bied verspreid zal worden, kan door belanghebbenden en belangstellen den in het. ruilverkavelingsgebied worden ingesproken. nen hinderen. Iedereen die er iets aan kan doen, zo bepleitte hij, zal in Den Haag moeten proberen te voorko men, dat daardoor de verkaveling met stagnatie wordt opgezadeld. De voorzitter van de Plaatselijke Kommissie, de heer Mol, tenslotte gaf uiting aan zijn vertrouwen in de overige kommissieleden en in de in gezetenen van het plangebied. "Want het gebied (de ruilwaarde van de grond is al rond) gaat er vooral land bouwkundig gezien sterk op vooruit. Ik hoop dat we onze werkzaamheden over 4 jaar af kunnen sluiten", be sloot de voorzitter optimistisch. Is door onvoorziene omstandighe den de herfstbekalking achterwege gebleven, dan is er met een tijdige voorjaarsbekalking nog veel goed te maken. Omdat de fijne droge koolzure kalk door het koolzuurhoudend bodem water moet worden omgezet in een oplosbare vorm, dient het regelmatig strooien van de kalk zorgvuldig te worden uitgevoerd. Eerst dan is het mogelijk bij het noodzakelijke inwerken een homo gene menging met de bouwvoor te bereiken. 24 februari 1984 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9