nieuws uit brussel Spaanse toetreding remt zuivelexport jan werts - brussel Gist brocades vindt manier om goedkoper kaas te maken Moet zuinigheid EG redden? Westduits- Nederlands overleg over varkenspest -Üt Putte (N.Br.) Varkenspest in Noord-Brabant Landbouwschap Overgangsregeling EG-toetreding Spanje en Portugal moet wel inhoud hebben De Europese krisis rond slinkende financiën en omstreden monetaire kompensaties, onenigheid over de lastenverdeling en problemen met de toetreding van Spanje en Portugal is deze week weer uitvoerig besproken. Tijdens het weekeinde vergaderden daartoe de bewindslieden van buitenlandse zaken op een kasteel in het nabij Parijs gelegen Celle-Saint-Cloud. Minister van den Broek (Buitenlandse Zaken) vertelde ons na afloop daar, niet meer zó pessimistisch te zijn. Op Frans verzoek zal de Europese Kommissie (dagelijks bestuur van de EG) de komende weken voorstellen doen. Die moeten er op gericht zijn de topkonferentie van de Tien op 19 en 20 maart in Brussel niet opnieuw in een fiasko te doen eindigen. Het is verrassend dat uitgerekend de Fransen er nu ineens op aandringen de Europese Kommissie haar rol te laten spelen. Zij zijn daar anders al tijd tegen. Wellicht ligt de verklaring hierin, dat president Mitterrand tij dens zijn rondreis langs alle hoofd steden van EG-landen geen aankno pingspunten heeft gevonden. In A- thene en daarna, had hij immers op basis van zo'n rondreis initiatieven aangekondigd. In Kopenhagen heeft Mitterrand deze week verklaard dat een nieuwe mislukking van de ko mende topkonferentie in Parijs half maart "een goed lesje voor de EG zou zijn". Intussen heeft de Europese Kom missie officieel voorgesteld om de groei van de- landbouwuitgaven te beperken. De gemiddelde toename over de afgelopen drie jaar zou daarbij voortaan als leidraad moeten dienen. Nederland en Groot-Brit- tannië vinden dat dit niet ver genoeg gaat. Zij staan ten aanzien van het landbouwbeleid op nog strakkere normen. In het Europees Parlement heeft Gaston Thorn namens de Europese Kommissie vorige week verklaard dat er van de herfst maar twee mo gelijkheden zijn om de landbouw politiek te financieren. Ofwel legt iedere minister van Financiën zijn aandeel in het tekort zelfbij; ofwel gaat men putten uit het Europees regionaal en het sociaal fonds. Berekeningen in Brussel leren dat door tien procent daling van de waarde van de Amerikaanse dollar het dit jaar al op drie tot vijf miljard voorziene tekort inzake het Europees budget nogeens met 2,5 miljard gul den zou toenemen. Qua sektoren zal de zuivel dit jaar in plaats van de voorziene 12,5 miljard gulden vijf tien miljard vragen, aldus deze niet gepubliceerde berekeningen, geba seerd op de ontwikkelingen in de eerste maanden van 1984. Spanje Maandag en dinsdag hebben de be windslieden in Brussel bijeen een lange agenda verwerkt, waarbij de landbouw in het centrum van de be langstelling stond. Eerst moesten de tien het eens worden over het pakket voorwaarden inzake de landbouw politiek, waarmee zij dinsdag ver volgens de onderhandelingen met hun Spaanse kollega's openden. Zendagavond onthulde minister Van den Broek in Parijs al dat Ne derland ernstig bezwaar maakt tegen de wijze waarop de andere landen Spaanse verse groenten en fruit-in- voer willen beperken. Later is men het in EG-kader eens geworden op grond van een aanpak in fasen. Voor toetreding van Spanje en Portugal mikt men nu op 1 januari 1986. De eerste vier jaar daarna wil men wijn en verse groenten en fruit buiten alle EG-regelingen laten. De Spanjaarden moeten dan organisa ties opbouwen, die hen in staat stel len op het platteland de Europese reglementen te kunnen uitvoeren. Dan volgen zes jaar waarin de EG voor de invoer van alle gevoelige verse groenten- en fruitsoorten be perkingen kan afkondigen. Dit zal gebeuren zodra het normale han delsverkeer wordt verstoord. Bij voorbeeld wanneer er te veel goed kope Spaanse produkten op de Eu ropese markten verschijnen. Frankrijk had gewild dat zulke han delsbarrières automatisch inwerking zouden treden bij overaanbod. Op uitdrukkelijk Nederlands verzoek en na bemiddeling van Italië en Duits land is dat vanzelfsprekende er uit gehaald. Maar het bleek niet genoeg. Zoals onze EG-staatssekretaris dr. Wim van Eekelen maandag al had voorspeld, reageerden de Spanjaar den dinsdag absoluut afwijzend. Spanje liet weten dit stelsel alleen te willen bespreken wanneer Madrid dan ook het recht krijgt tot geduren de tien jaar na de aansluiting maat regelen te nemen inzake onze uit voer. Als voorbeelden noemde de speciale Spaanse bewindsman voor EG-kwesties, Manuel Moran, boter, andere zuivelprodukten en vlees. Hier bleek dus dat de Nederlandse regering zich niet voor niets tegen zulk een aanpak had verzet. Want de Spaanse tegen-maatregelen zouden juist onze uitvoer treffen. Met de start van de onderhandelin gen inzake de sleutelproblemen olijfolie, wijn en verse groenten/ fruit, afgelopen dinsdag is de uit breiding in een nieuwe fase geko men. Hoever staan we nu met de voorgenomen komst van Spanje Jan Werts (veertig miljoen inwoners) en Portu gal (tien miljoen). Van Eekelen ver klaarde er op te mikken de hele on derhandelingen met de beide kandi daten op 30 september a.s. af te slui ten. Spanje en Portugal kunnen dan op 1 januari 1986 lid worden. Voor de meeste produkten met een over gangsperiode van zeven jaar. Inzake landbouw wordt dat tien jaar. De Franse voorzitter van de Europese ministerraad Claud Cheysson liet zich in dezelfde termen uit. Toch vind je buiten de altijd diplo matieke ministers in Brussel nie mand die gelooft dat het zo snel zal gaan. De Europese Gemeenschap zit immers in een diepe krisis ten aan zien van financiën en besluitvor ming. Wel mag uit de ontwikkelin gen van deze week worden afgeleid dat de huidige Europese partners de bedoeling hebben om de EG van de Tien tot die van de Twaalf uit te breiden. Intussen heeft de Spaanse, socialisti sche premier Felipe Gonzales vanuit Madrid aangekondigd dat de onder handelingen met de EG "hard en langdurig zullen worden". Gonzales zegt dat zijn land niet eerst.soepel wil onderhandelen om aldus binnen te geraken en vervolgens eenmaal lid zijnde heronderhandelingen te eisen (zoals Engeland en Griekenland). Minister Moran heeft dinsdag me teen al van de hand gewezen dat zijn land voor groenten en fruit de eerste vier jaar geen Europese marktsteun zou krijgen. Met duidelijke irritatie reageerde hij op de EG-suggestie om de wijnproduktie in Spanje te gaan beheersen. "Dat kunnen jullie in de EG toch ook niet?" Zo leek zijn reaktie. Als Spanje toetreedt neemt volgens prognoses de groenteteelt in de EG meteen met tenminste een kwart toe. De fruitoogst zal met de helft groeien. Die van olijfolie met zelfs zestig procent. Het aantal kon- sumenten stijgt met de uitbreiding van de twee kandidaat-landen met slechts vijftien procent. Gedurende de voorbije jaren is men het met Spanje en Portugal al eens geworden over de volgende reeks kwesties: T ransportpolitiek, kapitaalverkeer, regionale ontwikkeling, recht van vestiging van ondernemers. Met Portugal, waar men dan ook het verst is gevorderd is bovendien ook al een akkoord gesloten ten aanzien van de doaune-unie, de kolen- en staalpoli- tiek en het buitenlandse beleid. Sleutelproblemen die ten aanzien van Madrid nog resteren, zijn behal ve de agrarische problematiek, de visserij (Spanje heeft de grootste vis sersvloot van West-Europa) en het recht van toegang hier voor hun ar beiders. Gist brocades in Delft heeft een me thode ontwikkeld om in de toekomst goedkoper kaas te maken. Door het toepassen van de zogeheten dna-re- kombinant-techniek kan de stof chi- mousine goedkoper gemaakt worden. Chimousine, een enzym, is nodig om melk te laten stremmen tot kaas. Gist-brocades heeft octrooien aan gevraagd voor de techniek. Volgens ir. W. de Witte van Gist brocades wordt op de wereldmarkt jaarlijks voor 150 tot 200 miljoen gulden omgezet aan chimousine. Ongeveer tweederde deel wordt ge wonnen uit de magen van nuchtere kalveren. Er is echter een tekort aan nuchtere kalveren, waardoor ook minder zuivere chimousine op de markt komt die gewonnen is uit ma gen van kalveren die niet meer hele maal nuchter zijn, dus van kalveren die niet alleen melk maar ook al gras of hooi gehad hebben. Ook is er "pseudo-chimousine, en dat betreft ongeveer eenderde van de markt, die kunstmatig gemaakt wordt met be hulp van bakteriën. Deze stof, aan geduid met "microbiel remmet", wordt al door Gist brocades op de markt gebracht. Nadeel van de "remmet" is echter, aldus de Witte, dat de kaasproducenten toch de voorkeur geven aan de echte chi mousine, die gewonnen wordt uit kalvermagen. Door toepassing van de recombinant dna-techniek is Gist brocades er nu in geslaagd in het la boratorium echte chimousine te ma ken. Deze methode is bovendien goedkoper dan het winnen van de stof uit kalvermagen. Ambtenaren van de Veterinaire Diensten van Nederland en West- Duitsland hebben vrijdag in Aalten (Gld.) overleg gevoerd over de be strijding van de varkenspest in beide landen. Een woordvoerder van het Ministerie van Landbouw verklaar de na afloop dat het overleg niet heeft geleid tot wijziging in de wijze waarop beide landen de ziekte be strijden. In verband met de ernst van de situatie spraken minister Braks van landbouw en zijn Westduitse kollega Kiechle eerder deze week af dat de beide diensten met elkaar zouden overleggen over de moge lijkheid de bestrijdingsprogramma's meer op elkaar af te stemmen. Beide diensten hebben normaal eens in de twee jaar overleg. Vanwege de var kenspest is dit overleg naar voren gehaald. Vrijdag is wel afgesproken dat Nederland en West-Duitsland elkaar direkt zullen waarschuwen in geval van nieuwe ziekte-uitbraken. Ook is de idee geopperd de kontrole van het grensoverschrijdend verkeer te verscherpen. Afspraken zijn hier over nog niet gemaakt. De bestrij dingsprogramma's van beide landen verschillen het sterkst op het punt van de enting van varkens. Neder land gaat daarin veel verder dan West-Duitsland. bestemmings plannen Voorbereidingsbesluit De burgemeester der gemeente Putte N.B., brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel 22, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, ter openbare kennis, dat de raad op 7 februari 1984 besloten heeft te ver klaren dat wordt voorbereid de wij ziging van het bestemmingsplan Buitengebied voor een gebied gele gen in de omgeving van de Heide- straat en van het bestemmingsplan Kom Putte voor het gebied gelegen binnen de Berkenlaan, een en ander zoals op de bij het raadsbesluit be horende tekeningen is aangegeven. Genoemd raadsbesluit ligt ter ge- meentesekretarie voor een ieder ter inzage. Op twee varkensmesterijen in het Noordbrabantse Biezenmortel tus sen Den Bosch en Tilburg is zaterdag varkenspest vastgesteld. Dat heeft de NCB maandag bekend gemaakt. De 2400 zieke varkens zijn van de bedrijven weggehaald om te worden gedood. Er is een vervoersverbod in gesteld voor varkens binnen een straal van vijf kilometer. In aanwezigheid van vrijwel alle leerlingen van de LHNO-school "Oranjezon" te Oostkapelle, heeft de direktrice mevrouw D.S. Bom de eerste paal geslagen voor een nieuw te bouwen schoolgebouw. Een vertegenwoordiger van het archi- tektenbureau Rothuizen en 't Hooft te Middelburg liet zo te zien niets aan het toeval over en overhandigt mevrouw Bom een paar stevige werkhandschoenen en een helm. Een ontspannen moment vlak voor de plechtigheid. In het midden Z.L.M.-sekretaris mr.J.Oggel. Het Landbouwschap stemt in met het voorstel van de Europese Commissie om voor Spanje en Portugal bij de toetreding tot de Europese Gemeen schap een in twee fasen gedeelde overgansregeling te hanteren voor verse groenten en fruit. De over gangsregeling moet inhoudelijk wel wat voorstellen, zo vindt het Land bouwschap, dat in een brief aan mi nister Braks (Landbouw en Visserij) met name aandacht vraag voor een ongewijzigde werking van het refe- rentieprijstelsel in de eerste periode. Het stelsel zou in de tweede periode geleidelijk afgebroken moeten wor den. Het stelsel van referentieprijzen in de EG is opgezet om de. producenten in de Gemeenschap enigszins te be schermen tegen importen uit derde landen. De referentieprijzen voor komkommers en tomaten zijn de belangrijkste; ze fungeren als een soort drempel voor EG-import. In dien een produkt op de EG-markt kan worde n afgezet tegen een lagere prijs dan de referentieprijs, dan dient het verschil te worden overbrugd door middel van een heffing. Het Commissievoorstel om voor verwerkte groenten en fruit de klassieke overgangsregeling over een periode van zeven jaar toe te passen, noemt het Landbouwschap onlo gisch. Er bestaat immers een zeer nauwe binding tussen het verse en het verwerkteprodukt, aldus het schap dat ook voor verwerkte groen ten en fruit opteert voor een twee- fasensysteem. De centrale keuring van roodbonte stieren uit Brabant-Limburg (Tevens verkoopdag stieren en vrou welijk fokvee) wordt gehouden op dinsdag 13 maart 1984 om 10.00 uur in de Brabanthallen te 's- Hertogenbosch. 24 februari 1984 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5