Landbouwschap op bezoek bij Bedrijfslaboratorium Oosterbeek Landbouwprijsvoorstellen voor suiker in 1984/1985 Herinneringen Begroting 1984 Ministerie van Landbouw aangenomen Limburgse boeren en tuinders: Zeker twee miljoen schade Binnen gebieden met mond- en klauwzeer veevervoer weer mogelijk Infrastruktuur zoet water in Schouwen-Duiveland kost land- en tuinbouw 8 miljoen Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft op woensdag 15 fe bruari een bezoek gebracht aan het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek in Oosterbeek. Een belangrijk gespreksonderwerp was de komende wetgeving op het gebied van bodembescherming, het gebruik van meststoffen en de kwaliteit van land- bouwprodukten. Ook de problema tiek rond het zuiveringsslib kwam daarbij aan de orde. Boeren en tuinders zijn al 56 jaar de belangrijkste opdrachtgevers van het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek. Daarnaast wordt ook onderzoek gedaan voor de in dustrie en de overheid. In totaal gaat het om zo'n 300.000 monsters per jaar. De jaaromzet van 17 miljoen komt voor 55 procent uit het gron donderzoek, voor 35 procent uit het ruwvoederonderzoek en voor 10 procent uit het aaltjesonderzoek. Het is niet uitgesloten dat de nieuwe milieu- en kwaliteitswetten die in ons land op stapel staan gepaard zullen gaan met meer en zwaardere eisen op het gebied van bemonstering, re gistratie en dosering van meststoffen. Tijdens een rondgang door het laboratorium kregen de Landbouwschapsverte genwoordigers onder meer uitleg over het bepalen van de hoeveelheid zware metalen in slib door middel van fotospectrometrie. Rechts op de foto waarne mend direkteur ir. G.H. Wissink van het Bedrijfslaboratorium. Het bestuur van het Bedrijfslabora torium zou graag zien dat de geor ganiseerde landbouw een principiële uitspraak doet over de rol die "Oos terbeek" daarbij zou kunnen spele'n, zo zei voorzitter ir. J.A.J. Godscha. Hij herinnerde er daarbij aan dat de centrale landbouworganisaties in 1928 aan de wieg stonden van het grondonderzoek. De Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft 14 februari j.l. de begroting van het ministerie van landbouw en visserij, alsmede die van het Landbouw-Egalisatie- fonds, voor 1984 zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Moties Bij de stemmingen over de moties werden de volgende aangeno men: Tazelaar c.s. Hierin wordt verzocht een ont werp vestigingswet land- en tuin bouw in te dienen. Van der Linden c.s. Waarin handhaven van de vrij stelling van onroerend goed be lasting op kultuurgronden wordt bepleit. Van der Linden c.s. Hierin wordt verzocht het kop pelingsmechanisme tussen de prijs van olie en aardgas nader te bezien. Van Noord Waarbij verzocht wordt de norm voor vossen van de Wereldge zondheidsorganisatie (t.w. één vos op 500 ha) ook voor ons land te hanteren. Van Noord/Van der Linden Hierin wordt gevraagd om toe zicht te op de afspraken over het doorgeven van landbouwonder zoekresultaten naar de voorlich ting. Tevens wordt verzocht een georganiseerd overleg tot stand te brengen tussen rijksvoorlichting, voorlichting door landbouworga nisaties. en kommerciële voor lichting. Blauw c.s. Hierin wordt de regering verzocht bij de standpuntbepaling over de landbouwbeleidsvoorstellen als uitgangspunt te nemen: het in standhouden van de EG. Franssen c.s. Hierin wordt verzocht in 1984 een definitieve nota landbouwonder wijs uit te brengen, waarin be- leidsaandachtspunten uit een eerder uitgebrachte diskussienota worden onderbouwd en uitge werkt. De door de wateroverlast getroffen boeren en tuinders in Limburg heb ben een direkt aantoonbare schade aan gebouwen, kassen en gewassen geleden van ongeveer twee miljoen gulden. Het gaat om gevallen met re latief grote schade. De verwachting is dat dit bedrag nog flink zal oplopen. Bovendien zijn er boeren en tuinders met relatief geringe schade, varië rend van enkele duizenden tot enke le tienduizenden guldens, die de Limburgse land- en tuinbouwbond hebben laten weten hun zaken zelf op te knappen. Een eerste inventari satie heeft ongeveer 35 getroffen be drijven opgeleverd. Daarvan zullen er vermoedelijk vijftien door steun een beroep kunnen doen op de rijksgroepsregeling zelfstandigen. Onduidelijkheid bestaat nog over de schade die melkveehouderijbedrij ven hebben opgelopen. Veel voeder- kuilen van deze bedrijven hebben onder water gestaan. Bekeken wordt of dit voer nog bruikbaar is. Een an dere zaak die nog wordt onderzocht door de Landbouwvoorlich tings- Tegen midden januari jl. ontvouwde de Europese Commissie haar voor stellen met betrekking tot de land bouwprijzen voor het verkoopseizoen 1984/1985. Voor de sektor suiker komen de prijsvoorstellen neer op een verhoging van de prijzen in ECU's met 1 procent. Als gevolg van het voorstel tot afbraak van het Neder landse Monetaire Compenserende Bedrag van 5.8 procent naar 2.4 procent, zal de iandbouwkoers (groe ne koers) in Nederland van 1 ECU met ingang van 1 juli a.s. worden ver laagd van 2,70981 tot 2,61464. De minimumprijs voor B- suikerbieten, die gelijk is aan 68 procent van de basisprijs, is voorge steld onder voorbehoud van een la tere verhoging van het plafond van de B-heffing. Gezien de omvang van het nog on gedekte saldo van de verkoopseizoe nen 1981/1982 en 1982/1983 uit hoofde van de financiering van de exporten en de verwachting, dat er niet veel kans bestaat op een eniger mate vermindering van het onge dekte saldo in het verkoopseizoen 1983/1984, kan worden aangenomen dat de Commissie en de Raad zullen besluiten om ook voor 1984/1985 het plafond van de B-heffing op 37'/2 procent van de interventieprijs te stellen. Wereldmarkt De afgelopen maand januari was voor de suikermarkt een weinig be tekenisvolle periode. Weliswaar wa ren er enige prijsfluktuaties, maar deze konden de benedenwaartse trend niet ombuigen. Er is blijkbaar ruim voldoende suiker voorhanden om in de direkte ber hoefte te voorzien. De nieuwe bieten- en suikerprijzen zouden dan als volgt luiden: 1984/1985 ECU 41,30 107,98 ECU 40,47 105,81 ECU 28,08 73,42 ECU 24,99 65,34 basisprijs A-bieten minimumprijs A-bieten minimumprijs B-bieten minimumprijs B-bieten Witsuiker interventieprijs ECU 54,01 141,22 (exkl. bijdrage opslagkosten) richtprijs ECU 56,85 148,64 (exkl. bijdrage opslagkosten) drempelprijs ECU 66,91 174,95 Melasse drempelprijs ECU 6,90 18,04 Ruwsuiker interventieprijs ECU 44,79 117,11 drempelprijs ECU 57,40 150,08 Interventiewaarde witsuiker interventieprijs ECU 54,01 141,22 bijdrage opslagkosten ECU 4,25 11,11 110,80 - 2,54%) 107,98 - 2% (A-heffing) 107,98 - 32% (B-heffing) 107,98 - 39,5% (B-heffing) 144,89-2,533%) 152,51 -2,54%) 179,74-2,66%) 18,70-3,53%) 120,15 -2,53%) 154,19 -2,67%) 1983/1984 ECU 40,89 110,80 ECU 40,07 108,58 ECU 27781 75,36 ECU 24,74 67,04 ECU 53,47 144,89 ECU 56,28 152,51 ECU 66,33 179,74 ECU 6,90 18v70 ECU 44,34 120,15 ECU 56,90 154,19 ECU 53,47 144,89 ECU 4,25 11,52 152,33 - 4,08 2,61% van 156,41) 156,41 dienst is de slibafzet in kassen. Het gaat om de vraag of hierbij stoffen met milieuvervuilende effekten zijn afgezet. Met ingang van 20 februari aan staande is het binnen de Noord- Oostpolder, Flevoland en het deel van Noord-Holland ten noorden van de lijn Bergen aan Zee Oosthuizen- Etersheim weer toegestaan runderen, varkens, schapen en geiten te vervoe ren. Gezien de huidige situatie rond mond- en klauwzeer heeft staatssè- kretaris A. Ploeg hiertoe besloten. Bovendien is het mogelijk on van buiten deze gebieden vee aan te voeren naar slachthuizen in de be treffende gebieden. Dit betekent, dat in Noord-Holland de aanvoer van slachtvee mogelijk is naar alle slachthuizen ten noorden van de lijn Noordzeekanaal-IJ. Het opvangen en verspreiden van zoet water op Schouwen-Duiveland zal zestien miljoen gulden gaan kos ten aan werk om watergangen te ver breden en "ontgraven" en voor het plaatsen van pompgemalen. Dit zei dijkgraaf MJ. Steur van het Water schap Schouwen-Duiveland maandag in een distriktsvergadering in Zonne- maire. Het maakt voor het Water schap intussen weinig uit of dit zoete water dan afkomstig zou zijn uit een zoete Grevelingen of via een pijplei ding uit het Zoommeer. "Wanneer het Rijk vijftig procent van de door het Waterschap becij ferde kosten gaat betalen zal het Waterschap de andere helft uit eigen middelen moeten opbrengen", aldus de heer Steur. Niet alle ingelanden waren het hier echter mee eens: Hiervoor is namelijk een dekkings plan opgesteld op basis van een ver dubbeling van de huidige geschot- slasten. Wanneer"de kosten voor zoet water op zo'n manier moeten worden verhaald op de land- en tuinbouw in Schouwen-Duiveland dan wordt de ze nog in hoge mate achtergesteld. Volgens de heer Steur is hierover het laatste woord ook nog niet gespro ken. Tot voor ruim een eeuw was er een vrij goede haven aan de Schelde bij Stelhoeve, die voor de omgeving van beteekenis was; tot een oeve- rafschuiving een betere haven maakte, die "de Val" genoemd werd. In mijn jeugd ging daar heel wat om. De gewone wandeling was naar "de Val" om te kijken naar de schepen. Het is voorgevallen, dat er vijf tjalken tegelijk lagen om vlas te laden voor Holland. Vooral vlas werd er verscheept, ook de beurt schipper was er tehuis. Deze ver voerde toen bijna alles wat er aan landbouwproducten en kippeneie ren te veel was naar Rotterdam en Dordrecht. Koolzaad ging bijna uitsluitend naar Dordrecht. Zoo nu en dan kwam er een turfschip en eenmaal per jaar een schip met boerenmatten; vóór mijn tijd kwam er ook wel eens een potteschuit met aardewerk. De groote Keizer Napoleon is in 1811 hier geland; de Keizerin ver gezelde hem. In den Franschen tijd zijn van hier veel gezonde, gewonde en zieke soldaten ingescheept naar Gorishoek. De gewonden en zieken bleven gewoonlijk een korten tijd op het Ambachts heerlijke buiten verblijf "Landzicht", dat later voor armhuis is ingericht. Door dijkvallen, oeverafschuivin- gen en doorbraken en meer nog door voorzorg, zijn er in den loop der tijden inlagen aangelegd, waarschijnlijk eerst voor Storme- rande, vervolgens voor den Kou- den- en Kaarspolder en later het Nieuwedijkje voor den Verderfpol- der. In 1878 kwam de laatste inlaag van den Stormerandpolder tot Kattendijke, uit vrees voor af schuiving van den zeedijk, die op de kruin een scheur vertoonde. In vroegeren tijd zijn ook hier vloedbergen opgeworpen. Een er van, ter hoogte van 12 meter, be staat nog. 't Is voor ons vlakke land een flinke hoogte en hij wordt dan ook een weinig overdreven de Berg genoemd. Op een anderen, dicht bij de eerste, is na afvlakking de kerk gebouwd en ongeveer honderd meter Noord waarts was er een derde bij de hof stede „De Burg", waarvan ik het 'laatste restant nog gezien heb. De grond er van was van tijd tot tijd verminderd door vervoer naar het bouwland voor grondverbetering. Ook was er veel Burgaarde, zoo noemde men de aarde van den heuvel, weggehaald om te dienen als metselspecie. Het was geen bes te mortel, maar de voegen werden aangevuld met goede specie. De muren van Zeeuwsche moppen wa ren op die wijze nog wel duurzaam en het was goedkoop. Er zijn hier veel huizen alzoo opgebouwd en er zijn er nog van aan te wijzen. Ook dicht bij de Zwaaksche vate heb <k -TK. DOOR P. LINDENBERGH TE WEMELDINGE het overblijfsel gezien van een terp, men meende, dat ze kleiner was geweest dan de anderen. Ook het dorp is op een lange opge worpen hoogte gebouwd. Omdat deze dijkvormige verhooging zoo geschikt was, is het dorp daar tot uitbreiding gekomen op eenigen afstand van de kerk, wat elders zeer weinig voorkomt. Van de oude gebouwen, het is reeds opgemerkt, waren de muren opge trokken van Zeeuwsche moppen. Zij kwamen van de steenovens in de Moer, waar op sommige plaatsen taaie klei werd gegraven, waaruit de steen gevormd werd en soms vlak er bij was er derry voor de ovens te stoken en den steen te bakken. De moppen waren groot van stuk en niet extra hard; maar toch hebben ze de eeuwen verduurd. Van de middeleeuwen komen wij nog niet veel te weten, maar toch iets. Waar nu het perceel bouwland ligt dat Sint Janshof heet, stond, om ringd door een gracht, het kasteel althans het verblijf van de Sint Jansheeren, opvolgers van de Tem peliers of Johanniterridders. Zij maakten het Hooge Pad om droogvoets in het Klooster aan den Monnikendijk te komen. Verder is er weinig van hen bekend, hun overgebleven gebeente komt wel eens voor den dag bij het graven in genoemd bouwland. (Wordt vervolgd) 4 24 februari 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4