TUINBOL! WKL ANKEIM Hard ingrijpen bij bestrijding bacterievuur noodzakelijk Studieklub "Eiland Tholen" wil komplex bespuitingsproeven aanleggen de nar kas weekstaat energieverbruik Zesde tros in bloei Winter op Zuid-Beveland Meer jonge opvolgers in glastuinbouw Voorzitter Nederlandse Bond van Boomkwekers: In EG minder appelen in voorraad Glasareaal op Guernsey loopt terug! Het weer zit mee Na de vrij zachte regenrijke winter is het in februari nog onverwachts koud geworden. De afgelopen twee weken, met 's nachts temperaturen van -2 graden tot min 5 graden heeft de na tuur een handje geholpen. Voor de struktuur van de grond bijzonder goed, na de lange natte periode in de maand januari. Ook de knopontwik- keling is door de lage temperaturen flink afgeremd, want de pereknoppen waren begin februari al flink gezwol len. Bij een winter hoort gewoon een vorstperiode, we hadden hem graag iets langer gezien, maar het weer komt gelukkig nog steeds niet op af roep. Veranderingen In de maand februari kun je als on dernemer in de Land- en Tuinbouw 's avonds vaak op stap om vergade ringen en voorlichtingsavonden op het gebied van teelt en gewasbe scherming te bezoeken. Op het ge bied van de gewasbescherming zijn er wel enige interessante verande ringen te melden. Met name de be strijding van de perebladvlo is dras tisch gewijzigd. Het is namelijk uit vele praktijkproeven op proeftuinen en bedrijven gebleken dat de groep van de pyrethroiden (Decis, Cym- bush en Ambush) nauwelijks meer werkt. Als beste middelen zijn Thio- dan en Tetr^nyx uit de bus gekomen. Van Thiodan was het reeds bekend, dat de werking tegen de Perebladvlo, vooral vroeg in het voorjaar het beste was, dit middel afgewisseld met Te- tranyx moet de gevreesde vlooien de kop indrukken. Op sommige bedrijven zijn goede resultaten bereikt met een vroege voorjaarsbespuiting met D.N.O.C. De voorlichtingsdienst geeft echter de voorkeur aan twee keer Thiodan voor de bloei. Spintbestrijding - Op het gebied van de spintbestrijding is er een nieuw middel bijgekomen, n.l. het middel Apollo. Het doodt al leen de eitjes, dus ideaal om een be spuiting vroeg in het voorjaar uit te voeren, wanneer de eiafzetting in het jaar daarvoor talrijk was. Een dag met goed weer afwachten is mogelijk, omdat de periode om deze bespuiting uit te voeren lang is. Het resultaat is uit proeven gebleken zeer goed, al leen de prijs van het middel ligt vrij hoog, ongeveer op 225,— per ha. Maar wat is hoog, als we bedenken dat het afgelopen jaar op veel bedrij ven 3 keer of meer is gespoten met Plictran of Neoron. Het aantal agrarische ondernemers is de laatste 15 jaar op THOLEN zeer sterk afgenomen. Daar zijn diverse oorzaken voor op te noemen. Het niet met de tijd meegaan is er één van. Het niet tijdig overschakelen op intensie vere gewassen maakte de bedrijven alras te klein om een goed inkomen te behalen. De hoofdoorzaak is wel de zeer aantrekkelijke kant die er een aantal jaren is geweest voor het werknemer zijn. De jongeren zagen het geploeter van vader niet zo erg zitten en gingen elders werk zoeken. Nu het met werk vinden maar droe vig gesteld is ziet men vooral in de glastuinbouw het aantal jonge op volgers toenemen. Het aantrekke lijker werk en het gemakkelijker uit breiden speelt hierin ook een rol. Aankoop van grond voor 30 duizend per ha met geleend geld is geen haalbare zaak om een vollegronds- bedrijf te vergroten. Men moet dan ook wel van jongs af aan met het bedrijf meegegroeid zijn om dit ook voort te kunnen zetten. Door de vele regen is er hier en daar wel wat schade ontstaan aan de winterge wassen in het bijzonder aan de win terbloemkool, die hier erg gevoelig voor is. Ook de struktuur van de grond heeft nogal wat te lijden gehad, maar wat nachtvorst van betekenis kan dan vee lgoed doen. Ook voor het kunst- meststrooien moet men hiervan ge bruik maken, het tijdig strooien van vooral kali en fosfor is wel gewenst. Stikstof op kale grond ligt wat moei lijker. Het is al een aantal jaren zo geweest, dat het na vroeg strooien nogal diep de grond in regende en het voor vlak wortelende gewassen niet direkt beschikbaar was. Maar elk jaar is op zichzelf zodat dit geen regel hoeft te zijn. Uit onze streek werd door de glas tuinders ook weer de NTV in Bleis- wijk bezocht. De meeste waren toch wel onder de indruk van de moderne tuinbouw techniek die daar tentoongesteld wordt. De komputer, energiescher- men en substraat voeren de boven toon. Men vraagt zich dan toch wel af of het anders niet meer kan. De tijd zal het leren en we hopen dat het voor een ieder geen harde les zal zijn. Alleen bij hard ingrijpen in de strijd tegen het bacterievuur kan het landschap worden behouden. Wij dringen er mede namens de fruittelers op aan dat het afgesproken beleid op de meest korte termijn in uitvoe ring wordt gezet. Deze waarschuwing gaf de voorzitter van de Neder landse Bond van Boomkwekers de heer C.G. van Gelderen op de Jaar vergadering van zijn Bond 16 februari j.l. in Utrecht mee aan zijn eregast, de minister van Landbouw, ir. G.J.M. Braks. De boomkwekers zijn niet gelukkig met de trage aanpak van de overheid inzake de bestrijding van de voor boomkwekerij, fruitteelt en land schap fnuikende bacterievuur ziekte. Van Gelderen drong bij de minister aan op het in gang zetten van de be loofde voorlichtingscampagne voor kweker en publiek. De Nederlandse Bond van Boom kwekers heeft ernstig bezwaar tegen de door staatssekretaris Koning van Financiën voorgestelde invoering van één BTW-tarief. Het nieuwe uniforme tarief van 14 k 15% houdt in dat de boomkwekerijprodukten op de binnenlandse markt 10% duurder zullen worden. Samenwerking De voorzitter van de Nederlandse Bond van Boomkwekers signaleerde ondanks een dalende rentabiliteit toch een aantal hoopvolle zaken in de bedrijfstak. Door de toenemende vraag naar rekreatief groen ziet hij de toenemende vraag naar boomk wekerijprodukten. De instelling van het Nederlandse Kwaliteitskeur merk noemde hij een geweldige on dersteuning voor onze expprt. De samenwerking tussen de diverse groensektoren komt op gang, die binnen de boomkwekerij is nog voor Voorzitter C.G. v. Gelderen: "Hard ingrijpen..." verbetering vatbaar. De voortduren de zorg voor optimale kwaliteit en door een goede, ook financieel mogelijk gemaakte afzetpromotie zijn volgens de voorzitter van de Nederlandse Bond van Boomkwe kers onmisbaar voor een goede toe komst van de Nederlandse boom kwekerij. In een onlangs gehouden vergadering heeft het bestuur van de Studieklub voor Groente- en Bloemzaadteelt onder voorbehoud besloten, tot de aanleg van een komplex bespuitings proeven in 1984. Dit betreft chemische onkruidbe- strijdingsproeven op een aantal Groente- en bloemzaadteeltgewassen en dan met name op die gewassen, waar tot op heden nog geen goede oplossing voor bestaat. De heer Van Staalduine onderzoeker bij het centrum voor agro biologisch onderzoek - C.A.B.O. - te Wagenin- 24 februari 1984 gen, heeft hiervoor reeds zijn mede werking toegezegd. Daar de dadendrang van deze klub echter groter is dan haar portemon nee, moet er eerst een financiële bron worden aangeboord alvorens hier voor het startsein te kunnen geven. Derhalve heeft het bestuur besloten een aantal belanghebbende zaadfir ma's in de lande aan te schrijven met het verzoek om een financiële bij drage voor dit doel. Als op deze wijze voldoende geld kan worden verkre gen, valt het gestelde voorbehoud weg en kunnen de proeven beginnen. Op 1 februari j.l. werd in de EEG- lidstaten nog slechts krap 2,2 min ton appelen bewaard. Dit was 14% min der dan vorig seizoen en 38% meer dan in '82 op 1 februari. De totale oogst in de EEG lag met ruim 6 miljoen ton 29% onder die van vorig seizoen. Er is dus relatief langzaam geruimd. Hoewel dat in januari minder het geval was. Van de peren is het merendeel eind januari geruind. Alleen Italië heeft dan nog een noemenswaardige hoeveelheid in de koelhui/en liggen. Dit seizoen is de totale perenvoorraad met ruim 340.000 ton nog erg groot. Nederland: meer export van betere kwaliteit De Nederlandse export van appelen is met in totaal ruim 30.000 ton 16% groter geweest dan vorig seizoen, terwijl de handelsproduktie met 364.000 ton 17% kleiner was. Op merkelijk is verder dat dit seizoen maar liefst 62% van de export in kwaliteitsklasse I ingedeeld kon worden, tegen 47% in 82/83 en 35% in 81/82. Frankrijk daarentegen zag z'n export tot eind. januari j.l. teruglopen met 18%. Ook vergeleken met 1982 werd tot nu toe minder geëxporteerd. Vooral de uitvoer naar het Midden- Oosten is zeer sterk achtergebleven bij de twee voorgaande seizoenen en die naar Engeland, Frankrijks grootste afzetmarkt, is weer op het niveau van 81/82 teruggevallen Ook in 1984 zal het areaal tomaten op het eiland Guernsey weer afne- nxen. Dit blijkt o.a. uit de resultaten van een enquête die vorig jaar op 30 september is gehouden onder de glastuinders aldaar. Volgens de ramingen van de indivi duele telers komt het totale glasa reaal voor 1984 op 278 ha tegen 285 ha in 1983 en 301 ha in 1982. Deze kontinue afname van het gla sareaal is voornamelijk het gevolg van de inkrimping van het areaal to maten. Was in 1979 het areaal toma ten nog 233 ha groot, in 1983 werd nog slechts 95 ha tomaten geplant. Voor 1984 wordt een verdere afname tot 82 ha verwacht. De uitbreiding van de sierteeltsektor heeft deze af name maar voor een deel goed kun nen maken. De steeds maar oplopende energie kosten hebben veel telers op Guern sey er in 1983 toe gebracht over te schakelen van verwarmde naar kou de teelten. Het areaal verwarmde teelten nam als gevolg hiervan met 22% af t.o.v. 1982 terwijl het areaal koude teelten met 11% toenam. In 1983 telde Guernsey 1.154 glas- bedrijven, 131 minder dan in 1982 (-10%). De afname was met 17% het grootst bij de kleinste bedrijven. Na het wegtrekken van de grote re genwolken die ons weertype de laat ste weken overheerste, zijn de dagen ook in ons WALCHERSE aardig aan het lengen. We gaan het voorjaar te gemoet. Er gingen al stemmen op met een strekking als "wat zal de struk tuur van de grond dit jaar weer tegenvallen, het is helemaal verre gend". Niets zal er echter minder waar zijn want afgelopen dagen heb ben we dan gekregen waar boer en tuinder vlak voor het komende voor jaar naar uitziet: de nachten met aardig wat vorst en overdag tempera turen om en nabij het vriespunt. Het zal onze akker goed doen, en er is een goede gelegenheid om zonder struktuurbederf de meststoffen te verstrekken. De groenteprijzen heb ben ook het weer mee, de zoge naamde stapel groenten zijn be hoorlijk in prijs gesteg\j. Vooral de winterwortelen doen het zeer goed, er worden hier voor de normale kwaliteit prijzen behaald van onge veer 75 cent per kg wat voor de telers van dit produkt een goed uurloon waarborgt. Wat minder tevreden zijn de preite lers, hoewel ook hiervan de prijs de laatste dagen sterk is opgelopen. Tóch hadden de meeste wel een wat hoger saldo van hun prei akker ver langd. De prijs is op een laag tot nornaal peil de winter doorgesuk keld en de kwaliteit laat ook nogal eens te wensen over. Wat er binnenkort gezaaid en geplant gaat worden zal een ieder voor zich nu wel hebben uitgemaakt. Een ding is zeker om het land weer vol te krij gen daarvoor is een hele investering nodig, want de zaad- en plantenprij- zen liegen er niet om. Van sommige zelfs zo hoog dat er bijna niet aan te beginnen valt. Er worden bijv. kro- tenplanten aangeboden voor 65,- per 1000. We moeten dan wel alles mee hebben om er wat aan te winnen. Wat we zeker weten is dat de konsu- ment ook weer van alles zal willen afnemen. Wij hebben de taak dit al les voort te brengen maar wat het meest op zal brengen is te voorspel len. Er zal in ieder geval vakman schap en geluk voor nodig zijn. Laten we vooral vakmanschap niet uit het oog verliezen, en dit op een hoog peil zien te brengen. Met de spreuk in het achterhoofd: In de grootste voorspoed is goede zaad het meeste nodig! De zesde tros staat nu praktisch overal in bloei. Het gewas is manshoog, en in de futuristische kas heeft het de draad inmiddels al bereikt. De verschillen in gewas onder de verschillende kasdekken, maar ook die tussen de gedruppelde grondteelt en de steenwolteelt zijn niet groot en tevens kleiner dan in andere jaren. Dat wil dus ook zeggen dat het gewas er onder de dubbele dekken zondermeer goed bijstaat. Het ingrijpen met voeding en klimaat onder de dubbele dekken op momenten dat er onheil dreigt, werpt zijn vruchten af. Natuurlijk verhoogt het energie verbruik daardoor iets, doch, wanneer ik het energieverbruik van dit jaar met andere jaren vergelijk, dan zijn eerder over de hele linie zuiniger geworden met energie. Het voorkomen van klimaatproblemen door middel van klimaatregelen (energie) kost dus minder energie dan een ontspoord gewas weer in het gareel brengtn. De stooktemperatuur op de dag is 18 gr.C. en 's nachts 16 gr.C. Er is een graad lichtverhoging of een warmtestoot van een graad tussen 11 uur en 14 uur. Overal werkt de vochtregeling en is er een lichtafhankelijke minimumbuis van 50 gr.C., ook om voldoende CO2 te kunnen geven op 800 ppm CO2. H« energieverbruik bedroeg deze week 13634 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvoigt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT Week no. 7 d.d. 10/2-17/2 verbruik in m3 deze week energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 10-12-1983 oogst in kg/100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram SDP acrylpl. 131 1063 FUT. 143 1184 Kontrole m.scherm 134 1169 SDP acrylpl. 121 988 FUT. 142 1133 Kontrole m.scherm 132 1172 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid 1.9 gr.C. 2,1 m/sek. DENAR-KAS L. Koop 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19