Nadruk leggen op kwaliteit CLO-voer BASF BASF, AKTIEF VOOR BETERE OPBRENGST Aandeel bij rundveevoer gedaald Landbouwschap: Bolkestein te somber over verdere verhoging agrarische export Kontrole Kalkoenen in de vriezer Pyramin aan de basis, betrouwbaar en bedrijfszeker. Lange werking, goede selectiviteit, voordelig in het gebruik. Maakt ook de na-opkomstbehandeling bedrijfszeker. Het koöperatie-aandeel in de verkoop van rundveevoeders is vorig jaar voor het eerst in een lange periode iets gedaald. Om deze ontwikkeling een halt toe te roepen, zal meer nadruk gelegd moeten worden op het kwaliteitsaspekt van de CLO-voeders. "Het huidige CLO-rundveevoe- der heeft veel te bieden. Maar wat dat "veel" is, moet wel aan de melkveehouders worden duidelijk gemaakt", aldus ir. J.P. Cornelissen, direkteur van het CLO Instituut voor de Veevoeding De Schothorst. Tijdens de algemene vergadering van De Schothorst, dinsdag jl. in Utrecht, pleitte hij daarom voor meer aandacht voor de begeleiding van de melkveebedrijven door de koöperatieve voederleveranciers. In de loop van 1983 daalde het marktaandeel van de koöperaties bij het rundveevoer met een half pro cent. Cornelissen zei. de indruk te hebben dat dit verlies zeker niet al gemeen is, maar vooral is opgetreden in bepaalde streken waar het rund vee naar verhouding een grote rol speelt. Hij karakteriseerde de rund- veevoedermarkt als een inbrekers- markt. "Als je als voerleverancier niet gebonden bent aan stringente voorschriften omtrent voederwaar- de, aflatoxine-gehalte en verwerking van laagwaardige grondstoffen, kun je ook gemakkelijker konkurreren. Aan de melkproduktie van de koeién is de waarde van het mengsel niet betrouwbaar te meten. Dit omdat het ruwvoer hierbij zo'n grote rol speelt en ook omdat een goede vergelij kingsbasis op de boerderij meestal ontbreekt". aldus Cornelissen. Daarom zullen de betrokken koöpe raties zich naar zijn mening moeten afvragen of ze niet meer aandacht moeten besteden aan de begeleiding van de melkveebedrijven met voor lichters die erin getraind zijn, een eenvoudige bedrijfsanalyse te kun nen maken en die op snelle wijze goede voederadviezen kunnen op stellen. Wat betreft de kontrole-aktiviteiten van De Schothorst meldde Cornelis sen dat men er toe is overgegaan, bepaalde grondstoffen verder te beoordelen dan alleen op hun schei kundige samenstelling. Zo kan het voorkomen van schimmels afwijkin gen bij de dieren geven en residuen achterlaten in melk, vlees en eieren. Niet alleen aan de hoeveelheid, maar ook aan de hoedanigheid van deze schimmels wordt op De Schothorst veel aandacht geschonken. Ook op het gebied van smaaka-fwij- kingen is het CLO-Instituut aktief. Er zijn namelijk aanwijzingen dat bepaalde grondstoffen smaakafwij- kingen kunnen geven bij het vlees, de eieren of de melk. Dit kan veel af breuk doen aan de waardering van de konsument van onze veehoude- rijprodukten. Cornelissen deelde mee dat De Schothorst nu probeert een onderzoekmodel te ontwikkelen, waarmee op snelle wijze verdachte grondstoffen op negatieve smaakef- fekten kunnen worden getoetst. "Wat ons voor ogen staat is een on derzoekmodel met leghennen op de batterij. Door deze dieren een flinke dosis van een verdachte grondstof te geven, kan waarschijnlijk al na tien dagen aan de hand van de smaak van de eieren een eventueel negatieve invloed worden vastgesteld". De direkteur van De Schothorst maakte in zijn jaaroverzicht melding van een daling van het aantal aange sloten koöperaties. In het verslagjaar Het Landbouwschap vindt dat staatssekretaris Bolkestein van Eko- nomische Zaken veel te somber is over de mogelijkheden om de Neder landse export van agrarische produk- ten naar andere EG-landen verder op te voeren. Het schap zegt dat in een reaktie op de eind vorig jaar aan de Tweede Kamer toegezonden vervolg- nota exportbeleid. In de nota schrijft staatssekretaris Bolkestein dat er binnen de Europe se Gemeenschap een zekere markt- vérzadiging optreedt. Daardoor zul len bij een verdere groei van de landbouwproduktie steeds meer produkten op de wereldmarkt moe ten worden afgezet. Marktaandeel Volgens het Landbouwschap heeft de ervaring de afgelopen jaren ge leerd, dat agrarisch Nederland, óók als er sprake is van marktverzadi- ging, in staat is zijn marktaandeel te vergroten. Dat houdt verband met de sterke konkurrentiepositie van de Nederlandse land- en tuinbouw en de voortdurende innovatieve ont wikkelingen. In een reaktie op de vervolgnota ex portbeleid pleit het Landbouwschap ervoor om de in de EG geldende re gels en normen voor de kwaliteit en de gezondheid van agrarische pro dukten beter op elkaar af te stemuen. Het gebrek aan harmonisatie is een van de belangrijkste knelpunten voor de handel in agrarische pro dukten. Schothorst-direkteur Cornelissen: Terreinverlies bij rundveevoer verdwenen er vijf door fusies en sa menvoegingen. Binnenkort zullen waarschijnlijk vier zelfmengende koöperaties worden opgeheven, zodat er dan nog ruim 70 over zijn. De om zet stijgt echter nog steeds, in het tweede halfjaar van 1983 in totaal 53 procent. Vestiging Technisch Centrum voor agrarische samenwerking en plattelandsontwikkeling voorlopig in Ede Het Technisch Centrum voor Agra rische Samenwerking en Plattelands ontwikkeling (CTA), het ministerie van landbouw en visserij, de Land bouwhogeschool en het gemeentebe stuur van Wageningen hebben in Het onderzoek op De Schothorst heeft ook prettige gevolgen voor het personeel, zo blijkt uit een mededeling van direkteur Cor nelissen. Hij vertelde dat bij het pluimveeonderzoek de intermit terende belichting, d.w.z. korte lichttijden afgewisseld met lan gere tijden donker, centraal staat. -Ook voor de slachtkalkoenen on derzoekt men het effekt daarvan. "Kalkoenen zijn echter zeer stress-gevoelige dieren. Naast be paalde voordelen heeft een inter mitterende verlichting voor deze dieren ook een ernstig nadeel: het euvel plotselinge, dodelijke aor- ta-rupture nam schrikbarend toe. Zo erg zelfs dat de meeste mede werkers van De Schothorst op dit moment een goed ontwikkelde kalkoen in hun diepvries hebben. Zo worden onze medewerkers automatisch op de hoogte gehou den van wat er bij het onderzoek zoal gaande is..." principe overeenstemming bereikt over de toekomstige vestiging van het CTA. Gedurende de beginjaren wordt het centrum gehuisvest in Ede, aange zien in Wageningen nog geen pas sende huisvesting beschikbaar is die aan de hoge technische vereisten van het CTA kan voldoen. Het CTA is opgericht op grond van de Konventie van Lomé, een over eenkomst tussen de EG en 63 landen in Afrika, het Caraïbisch gebied en de Stille Oceaan (ACS-landen). Het centrum staat ter beschikking van instanties in de ACS-staten, die ve rantwoordelijk zijn voor de land bouwontwikkeling, en zal een betere toegang verzorgen tot het verkrijgen van informatie, onderzoek, opleiding en innovaties op het gebied van landbouw en plattelandsontwikke ling. Het CTA zal kunnen rekenen op toekomstige nieuwbouw voor het centrum in Wageningen. De verdere toekomstperspektieven voor het CTA zullen overigens be paald worden door de resultaten van de zojuist begonnen onderhandelin gen tussen de EG-lidstaten en de ACS-landen over de voortgaande samenwerking, de nieuwe Konventie van Lomé. Advies: U weet het uit ervaring, neem geen risico. SpuitPyramin volvelds in de juiste dosering. Naast Pyramin biedt BASF u echter nog meer voor effectieve opbrengstverbetering. Wilt u meer weten? Stuur dan de bon in of bel: 085-717171. Gedep handelsmerk BASF 24 februari 1984 ZLM 24-2 Stuur mij informatie over Pyramin. Naam: Straat: Postcode:Plaats: Type grond: - t - Belangrijkste gewassen: Opsturen in voldoende gefrankeerde enveloppe naar: BASF Nederland B.V., Postbus 1019,6801 MC ARNHEM

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 18