VOOR ne VROIIW Coöperatie - wat is dat eigenlijk? Studiedag Z.L.M. p.j. zuid geluid P'j.*z.-age(Tda Overlegdag P.J.Z. 10 maart te Kapelle redaktie henk tegels Stelling: onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Onder deze titel startten we in oktober 1983 een kursus met een groep van 25 vrouwen en 4 mannen. Deze kursus was georganiseerd door de agrarische kommissie van de plattelandsvrouwen in samenwerking met de ZLM afd. Voorlichting en de nationale Coöperatieve Raad (N.C.R.). Ineke Duit van de N.C.R. leidde deze kursus. Eerst hebben we in twee avonden de coöperatie in het algemeen behandeld (dit kan mijns inziens ook in één avond). Wat is coöperatie, hoe zijn ze ontstaan, wat is het verschil met de partikuliere handel, hoe funktioneert de coöp., de aansprakelijkheid van de leden, statuten, bestuur en raad van toezicht? Al deze punten kwamen aan de orde. Z.O.N. De derde avond sprak de heer D. Kommer ons toe, direkteur van de coöp. aan- en verkoopvereniging de Z.O.N. te Eindhoven. Hij vertelde ons over de aansprakelijkheid, leve ringsplicht, ledenkapitaal, wie is of kan er lid zijn, stemrecht en inspraak en behandelde ook nog meerdere vragen die op hem afgevuurd wer den. Ook kregen we een rondleiding. Dit was een prettige avond, want we praatten over een coöp. waar velen van de groep lid van zijn en die haar leden persoonlijk nog kent. Campina Daarna was D.M.V. Campina b.v. Eindhoven aan de beurt. Hier waren we zowaar een hele dag te gast. In de ochtend hadden we een gesprek met de heer J. Thijssen, hoofd public re lations. Hij vertelde iets over de ge schiedenis van Campina, over de struktuur, over het bedrijf en welke produkten ze maken. Na de lunch kwam de voorzitter van Campina, de heer P.H.J.M. Loonen. Dat was een heel interessante middag. Hier kwa men ook de leveringsplicht, de aan sprakelijkheid, lidmaatschap en -beëindiging aan de orde. Ook de melkprijs van Campina t.o.v. de melkprijzen in het noorden van het land en de eventuele komende su perheffing met de gevolgen daarvan. Campina vindt het jammer dat de leden zo weinig gebruik maken van de inspraak die er voor hen is, b.v. op een ledenver gadering. Rabobank De Centrale Rabobank in Eindho ven was onze laatste exkursie. Hier was de heer L.W. Langeweg onze gastheer. Hij vertelde ons over het ontstaan en de groei van de Rabo bank en hoe die struktureel in elkaar zit. We kregen een film te zien, die ons "de diensten" van de Rabobank toonde. We vonden deze film meer geschikt voor scholen dan voor onze groep. Op de vraag: "Wat biedt de Rabobank voor voordeel aan een lid t.o. van geen lid", kon de heer Lan geweg ons geen afdoend antwoord geven. De Rabobank ziet zelf ook in, dat ze daar in te kort schieten en zijn nu intern bezig om dit toch te veran deren. Enkele suggesties van onze kant; winstuitkering - hypotheek verlaging. De rol van de vrouw in de coöperatie De laatste avond stond de vrouw centraal: "Hoe of wat is de rol van de vrouw in de coöperatie?" Hierover ontstond een levendige diskussie. We merkten nu ook, dat we met mannen en vrouwen zaten en dat er een groot leeftijdsverschil in de groep was. De ouderen van de groep vonden het wel goed zo, hadden er niet zo'n behoefte aan om naast hun echtgenoot ook lid te zijn van een coöperatie. De jongeren daarentegen vonden dat de mogelijkheid moet be staan dat een vrouw lid kan zijn naast haar echtgenoot en dus ook stemge rechtigd is. Of zij gebruik maakt van die mogelijkheid is dan haar per soonlijke keuze. Ineke Duit vertelde ons dat er binnen de N.C.R. een werkgroep bezig is om een "bedrijfslidmaatschap" uit te werken, waarbij dus meerdere perso nen lid kunnen worden. E>it was de laatste avond. We namen afscheid van Ineke Duit, die elke keer maar weer present was vanuit Den Haag. We waren misschien wel niet zo'n heel gemakkelijke groep, maar Ineke nogmaals bedankt. De heer drs. A.A. Jaarsma stelt dat het gezinsbedrijf met eigen vermo gen het meest aantrekkelijk is. Deze stelling wordt gegeven op de studiedag van de Z.L.M. over: "Agrarisch beörijf en gezin, - nu en straks". Er zijn vier mogelijkheden, aldus de heer Jaarsma en dat zijn: 1. groot bedrijf met vreemde arbeidskrachten; 2. kleinschalig bedrijf met neveninkomsten; 3. bedrijf gesteund met inkomentoeslag; 4. het reeds genoemde, als meeste punten verdienende oplossing. Deze vier voorbeelden komen uitgediept en toegelicht terug in de lezing van de spreker. Met deze uitleg k nen we aan het werk. Investeren en reserveren In groepen de problemen aandragen. Dat er problemen zijn in de land bouw weten we, als je ze op een rijtje gaat zetten schrik je van het aantal. De hoofdproblemen er uit halen is de volgende opdracht. Het is goed dat we maar vijf rode stickers heb ben. Zo zijn we wel genoodzaakt om na te denken en een keuze te maken over wat het grootste probleem is. Dat financiering heel hoog scoort is wel te verwachten. Geld is en blijft een punt waar alles om draait. Achter alle problemen en knelpun ten kan men centen "invullen". Maar omdat de centen verdwenen zijn moeten het guldens en duizend jes worden. Een miljoen wordt tegenwoordig heel gemakkelijk uitgesproken. In onze land- en tuinbouw gaat veel geld om. Geld om onze bedrijven in stand te houden en om uit dat bedrijf een gezinsinkomen te halen. Dikwijls zetten man en vrouw zich in, samen, op verschillende plaatsen, maar met één doel: "Een zo hoog mogelijk rendement van het bedrijf'. Voor het gezin, voor de oude dag, maar ook voor de opvolgers, die het bedrijf voort zullen zetten. We zien bij_ de oplossing van de knelpunten dat de meeste punten worden gehaald bij investeren en re serveren. Een duidelijke keuze voor voortzetting van de bedrijven. Als we nu een samenvatting van deze studiedag moeetamoeten geven of een waardebepaling zou ik het zo willen zeggen. Het is goed om pro blemen te onderkennen. Dat daarbij naar een oplossing gezocht moet wordeü is een gevolg van het eerste. Het is goed dat je er mee gekonfron- teerd wordt, dat er buiten jouw pro blemen op jouw bedrijf nog andere problemen zijn. Dat je dan ook nog gedwongen wordt om daarvoor een oplossing mee te helpen zoeken is al leen maar blik-verruimend. Hoe ge makkelijk blijven we bij onze eigen problemen steken, van ons eigen be drijf, van ons eigen gewest. Ik dacht dat het een studiedag waard was om te praten over onze hele land en tuinbouw in al zijn facetten. Er zullen altijd problemen en knelpun ten blijven. NU EN STRAKS is het goed ons in die knelpunten te verdie pen. Sien Overbeeke Ik denk dat we met ons allen terug kunnen zien op een leerzame kursus en ik hoop dat er nog veel kursussen mogen volgen. Janneke van Veldhuizen - van de Waay Deelneemsters gezinsbestedingen kursus Zeeuws-Vlaanderen Helaas komt de eerste les (28 fe bruari) te vervallen. De kursus gaat nu op 13 maart van start. Op 10 maart a.s. zullen de schijnwerpers van de P.J.Z. gericht zijn op de toekomst van onze provinciale organisatie. In Hotel "De Zwaan", Kerkplein 47 te Kapelle zullen de leden, (afdelings-)bestuurders en kommissieleden van de P.J.Z. zich dan beraden over: 1. De aktiviteiten, die de P.J.Z. op provinciaal nivo moet uitvoeren. 2. De opbouw van de PJLZ.-organisatie, die hiervoor nodig is. 3. De inzet van de vrijwilligers, om dit te kunnen realiseren. Aanleiding voor het houden van deze dag zijn de problemen, waar de P.J.Z. op dit moment mee gekonfronteerd wordt. Dit zijn vooral pro blemen met betrekking tot de inzet van de vrijwilligers en financiële problemen. ze in 1982 nog kreeg. En ook voor 1985 zijn weer extra bezuinigingen aangekondigd. Dit zal tot gevolg hebben, dat er allerlei veranderingen in het beleid van de P.J.Z. zullen moeten plaatsvinden. Een van die veranderingen zal zeer waarschijn lijk zijn, dat de beroepsmatige onder, steuning bij de P.J.Z. zal gaan verd wijnen. Het werk dat door het sekre- tariaat gedaan wordt, zal dan door vrijwilligers overgenomen moeten worden. Ook zal er een andere ver deling van gelden over het algemene en het agrarische werk plaats moeten vinden omdat ook bij het agrarische werk van de P.J.Z. de beroepsmatige ondersteuning verminderd zal wor den. Kortom, bovengenoemde proble men geven duidelijk aan, dat de P.J.Z. een moeilijke tijd doormaakt en dat er nu belangrijke beslissingen genomen moeten worden om in de toekomst het hoofd boven water te kunnen houden. De inzet van de vrijwilligers Op dit moment kampt.de P.J.Z. met een groot tekort aan vrijwilligers, die zich op provinciaal nivo in willen zetten. Zo bestaat b.v. het Dagelijks Bestuur van de P.J.Z. nog maar uit 3 personen, terwijl dit er 5 of 6 zouden moeten zijn. Ook een aantal kom missies kunnen maar nauwelijks draaien vanwege het gebrek aan mensen. De pogingen, die geregeld in het werk gesteld worden om nieu we mensen te krijgen leveren echter steeds minder resultaat op. Hierdoor moeten steeds minder mensen, steeds meer werk op zich gaan ne men. Dat dit op den duur niet vol te houden is, moge duidelijk zijn. De financiële problemen De bezuinigingen, die deze regering zo rigoreus aan het doorvoeren is, hebben ook grote gevolgen voor de P.J.Z. In 1984 krijgt de P.J.Z. nog maar plm. 40% van de subsidie, die Daarom is besloten om op 10 maart een overlegdag te houden. Voor deze dag worden alle leden, afdelingsbe stuurders, kommissieleden e.d. van de P.J.Z. uitgenodigd. Met zijn allen zullen we dan de lijnen voor het provinciale werk voor de toekomst uit proberen te zetten. Aan de deelnemers is gevraagd om vóór deze dag de volgende vragen te beantwoorden: Vraag 1: Wat moet de P.J.Z.-provin- ciaal doen? Noem hierbij zo konkreet mogelijk 5 tot 10 aktiviteiten, die de P.J.Z. pro vinciaal zou moeten doen. Zet deze aktiviteiten in volgorde van belang rijkheid. (De belangrijkste boven aan en zo naar beneden). Vraag 2: Welke voor- en nadelen zitten er aan de huidige struk- tuur/opbouw van de P.J.Z.? Noem 5 voordelen en 5 nadelen en zet ook deze in volgorde van belan grijkheid. Vraag 3: Wat zou er aan de huidige opbouw/struktuur van de P.J.Z. moeten veranderen om datgene wat de P.J.Z.-provinciaal vlg. jou moet doen, goed te kunnen doen. (Probeer een struktuur te bedenken, waarbij de voordelen van de huidige struk tuur blijven bestaan en de nadelen verdwijnen of minder worden). Vraag 4: Aan welke kommissie/ver gadering/werkgroep, e.d. zou je zelf deel willen nemen, om de P.J.Z.- provinciaal zo goed mogelijk te laten funktioneren? De antwoorden op deze vragen zul len uitgangspunt vormen voor de diskussie op deze dag. Vooral het antwoord op vraag 4 zal van grote invloed op de toekomst van de P.J.Z. zijn. Want, we kunnen natuurlijk de hele dag mooi praten over wat de P.J.Z.-provinciaal moet doen en hoe we de opbouw van de P.J.Z. hiervoor eventueel aan moeten passen, maar als er geen mensen zijn, die dit dan ook uit gaan voeren dan bereiken we nog niet veel met deze dag. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uit: 10.00-10.10 uur: Opening en verwel koming. 10.10-1030 uur: Inleiding door de voorzitter. 1030-1230 uur: "Wat moet de P.J.Z. provinciaal doen". 12.30-13.30 uur: Lunch. 1330-15.45 uur: De opbouw van de P.J.Z.-provinciaal. 15.45-16.00 uur: "Wie wil aktief meewerken aan de uitvoering van de konklusies van deze dag". 16.00-16.15 uur: Afronding en slui ting van de dag. Zoals al gezegd, ook alle leden wor den uitgenodigd aan deze dag deel te nemen. Zij moeten zich daartoe zo snel mogelijk opgeven bij hun afde lingsbestuur. Degenen, die zich op gegeven hebben, krijgen dan alle verdere benodigde informatie toege stuurd. Geef je dus zo snel mogelijk op!!! Wanneer je meer informatie over deze dag wilt hebben neem dan even kontakt op met iemand van het af delingsbestuur of met ondergete kende. Ik ben overdag meestal op het se- kretariaat bereikbaar (tel. 01680-27921) en anders kun je bellen naar tel. nr. 01680-28974. Henk Tegels 25 februari - 3 CJ.O.-volleybaltoer- nooi in Sporthal "De Kruitmolen" te Middelburg, 's Avonds is er een ge zellige avond in "Dauwendael" te Middelburg met cabaret en disco. 2 maart - Afdeling Fijnaart houdt haar ledenvergadering. 10 maart - Overlegdag van de PJ.Z. aanvang 10.00 uur. Plaats: Hotel de Zwaan te Kapelle. 17 maart - Juweel 1984. Plaats: 't Fort te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.30 uur. ZAJK-RAK mededelingen en agenda De februari-vergadering wordt verschoven naar maart. Ad Phernambucq is van 20 fe bruari tot 1 maart met vakantie. Kontaktpersoon is dan: Stan Si mons: 01670-63457. RAK Tholen-West Brabant: 18 maart 20.00 uur, hotel Van Til burg te Steenbergen: "De rol van de CHV in de akkerbouw". Inge leid door dhr. Matthijsen (voor zitter) en dhr. in 't Veld (be stuurslid). 24 februari 1984 Het ontwikkelen van geautomatiseer de systemen voor landbouwmachines vereist een multidisciplinaire aanpak. Vooral een intensieve samenwerking tussen onderzoekers uit de vakgebie den van de Landbouwtechniek en de Meet-, Regel- en Systeemtechniek is wenselijk (Proefschrift W. Huisman) 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17