Marktoverzicht uien Marktbericht graszaden 1984 -1 Overbemestingsset voor Centerliner onder meer vochtige omstandigheden Vorenpakkercombinaties, een uitstekend werktuig voor de effektieve grondbewerking Nieuwe serie Deutz-Fahr opraapsnij- en doseerwagens met roterende invoer Nu ook bieten en uien zaaien Kleinere maisvoorraden in de Ver. Staten Sovjet-graanimport 30 miljoen ton Dieptepunt wereldproduktie voergranen Meer mais uit Frankrijk De groothandelsmarkt voor grassen is op het ogenblik evenals in de hele winter rustig gestemd. De raaigrassen hebben, hoewel er weinig handel in plaatsvindt, een stabiele tendens. De veldbeemdmarkt kan iets beter genoemd worden als gevolg van een afgenomen areaal en de sterk verminderde kon- kurrentie vanuit de V.S. door een duurdere dollar. Roodzwenkgras blijft helaas nog zwak. In Beemdlangbloem vindt nagenoeg geen handel plaats. Tot nu toe heeft de winter geen schade aan de gewassen aangebracht. Of een inhaalvraag een meer dan normale voorjaarsinzaai tot gevolg kan hebben, is niet te voorspellen. De prijsindicaties gelden zoals gebruikelijk voor het verloop van de handel op groothandelsniveau voor de meest gevraagde rassenlijstrassen, vrij van kweek en duist en zijn derhalve niet direkt in verband te brengen met telersprijzen noch met detailhandelsprijzen. Engels raaigras Engels raaigras laat hooitype Engels raaigras vroeg hooitype Engels raaigras grasveldtype Italiaans raaigras Westerwolds raaigras Roodzwenkgras gewoon en tussentype met korte uitlopers Roodzwenkgras met lange uitlopers Veldbeemdgras Beemdlangbloem weidetype Beemdlangbloem hooitype ƒ3,20 tot 3,50 3,20 tot 3,50 ƒ2,70 tot 3,10 3,50 tot 4,00 2,65 tot 2,80 2,75 tot 3,00 ƒ3,60 tot 4,25 vanaf 3,10 vanaf 3,40 geen opgave geen opgave In Goes liepen de beursprijzen van uien eind januari op tot 60 cent per kg veldgewas (35 mm+), terwijl op dinsdag 7 februari iets minder, nl. 45-47 cent werd geboden. Dergelijke hoge prijzen zijn sinds zes jaar niet meer voorgekomen, zo meldt het Produktschap voor Groente en Fruit. De kostprijs van een kg zaai-uien die in januari/februari via de beurs worden afgezet, bedraagt gemiddeld ca. 17 cent per kg, in maart/april oplopend tot 20 cent. Gemiddeld vielen de beschotten als gevolg van de ongunstige groeiomstandigheden nogal tegen. De (22 pet) kleinere be schotten (36,5 ton/ha tegen 47,0 ton vorig seizoen), gekombineerd met een inkrimping van het areaal met 6 pet tot 11.215 ha resulteerden vol gens het CBS in een brutoproduktie zaai-uien van 411.500 ton. Vorig sei zoen werd, door juist zeer groeizaam weer, een rekordoogst van 561.400 ton binnengehaald (537.300 ton in '81/'82). De totale handelsproduktie van zaai-uien wordt berekend op 350.000 ton, waarbij de bewaarver- liezen zijn ingeschat op 15 pet. Vorig seizoen bedroeg deze 493.100 ton en een bewaarverliespercentage van 12. In het buitenland is het beeld het zelfde. In Spanje is maar 960.000 ton geoogst tegen ruim 1,05 miljoen ton in de twee voorgaande seizoenen. De grano's hadden hierin met 624.000 ton een aandeel van 65 pet. Ook in Engeland viel de oogst tegen, met name die van de bewaaruien. Er werd een nettoproduktie behaald van 197.000 ton, bijna 20 pet onder het niveau van beide voorgaande seizoenen. Aan bewaaruien kon echter slechts 138.000 ton binnenge haald worden. De Franse uienoogst is met zo'n 145.000 ton 20 pet kleiner uitgevallen dan vorig seizoen. Alleen in Italië en Griekenland waren de oogsten goed, in Griekenland zelfs erg goed. Voor de export is dit land echter niet belangrijk. Na een erg trage start van het ex portseizoen (t/m september ruim 30 pet minder) werd dat daarna lang zaam wat ingelopen. In januari jl. bleef de export vergeleken met vorig jaar 18 pet achter. Tot eind januari werd met 217.000 ton een kwart minder geëxporteerd (zaai-uien min 34 pet, tweedejaars plantuien plus 15 pet). Opvallend is dat de export naar Engeland het hele seizoen behoorlijk groot is geweest, in het bijzonder vanaf september. Op de Engelse groothandelsmarkten gingen onze uien in januari van de hand voor prijzen van gemiddeld 5,15 sterling per baal van 25 kg. 22,90). Vorig jaar werd 2,74 sterling betaald. Spaanse grano's deden 6,78 sterling per baal, tegen 4,99 sterling een jaar terug. De Bondsrepubliek nam dit seizoen tot eind januari met in totaal 76.200 ton 30 pet minder Nederlandse uien af. Ons importaandeel nam hiermee af van 63 pet vorig seizoen tot 44 pet nu. De prijs van de Nederlandse uien lag met DM 21 per kg op hetzelfde niveau als dat van het kwalitatief goed bekend staande Poolse produkt (de Wolkska's). Vorig seizoen deden onze uien slechts DM 8,70 per baal. De Nederlandse handelsproduktie van zaai-uien zal om en nabij de 350.000 ton komen te liggen (min 29 pet t.o.v. vorig seizoen). De export van zaai-uien is tot eind januari met in totaal 159.800 ton 34 pet achter gebleven bij voorgaand seizoen. Aangenomen wordt dat het binnen landse verbruik van uien op hetzelf de niveau zal liggen als in voorgaan de jaren. In het seizoen september t/m juni naar schatting zo'n 40 45.000 ton. Rekening houdend met de door de verwerkende industrie opgenomen hoeveelheid (tot eind januari ca. 4.000 ton) omvat de hoe veelheid uien die nog boven de markt hangt ca. 165.000 ton. Dit is een kwart minder dan vorig seizoen op 1 februari (226.000 ton) en 10 pet minder dan op I februari 1982 (183.000 ton). De eerste resultaten van het onder zoek naar het verbruik in partikulie- re huishoudingen wijzen uit dat per maand ca. 35 pet van de huishou dingen een of meerdere malen uien koopt Per 100 werd 70,2 kg (4 weken t/m 3 december) en 52,9 kg (4 weken t/m 31 december) gekocht. (FEN) De Amerikaanse regering raamt de graanimport van de Sovjet-Unie in het jaar dat loopt van juli 1983 t/m juni 1984 op 30 miljoen ton, dat is 1 miljoen ton meer dan eerder ge raamd. De raming van de tarwe-import is verhoogd met 1 miljoen ton tot 19 miljoen ton. Tot nu toe heeft de Sovjet-Unie 3,8 miljoen ton tarwe in de Ver. Staten aangekocht, dat is 800.000 ton meer dan vorig jaar tot begin januari. De importbehoefte aan voergranen is geraamd op 10 miljoen ton, dat zou de kleinste import zijn sinds 1976/1977. Het beschikbare kwantum voergra nen in de wereld, zal dit jaar kleiner zijn dan ooit sinds 1975/1976, aldus een rapport van het Amerikaanse ministerie van Landbouw. Daaren tegen zullen de wereldvoorraden tarwe hoger zijn dan ooit in de laatste 15 jaar. De voergraanproduktie in de wereld wordt geraamd op 687 mil joen ton, dat is 12% minder dan vorig jaar. Het verbruik is geraamd op 762 miljoen ton, of 3 miljoen ton meer dan eerder geraamd. Dat zou ertoe moeten leiden dat de overgangs- voorraden aan het einde van het jaar met 63 miljoen ton kleiner zijn dan ooit sinds 1975/1976. De eindvoor- raden tarwe zouden 105 miljoen ton gaan bedragen, dat is het hoogste cijfer sinds 1968/1969. Volgens ramingen van het Ameri kaanse ministerie van Landbouw bedroegen de maisvoorraden in de Ver. Staten per 1 januari ongeveer 125 miljoen ton, wat vergeleken met vorig jaar 41% minder is! De voorraden sojabonen bedroegen 35,1 miljoen ton wat 28% minder is dan een jaar daarvoor. Volgens ramingen van de Franse or ganisatie van maistelers zal in 1983/1984 de maisoogst ongeveer 8,8 miljoen ton opleveren, een raming die overeenkomt met de raming van De tarwe-voorraden waren met 63,3 miljoen ton ongeveer 8% kleiner dan vorig jaar, toen de voorraden een re- kord hadden bereikt van 68,6 mil joen ton. De totale voorraad aan voergranen was met 155 miljoen ton ongeveer 37% kleiner dan vorig jaar. het Franse graanbureau ONIC. En kele maanden terug had men nog een opbrengst geraamd van 7,5 mil joen ton, doch thans wordt het zelfs niet onwaarschijnlijk geacht dat de uiteindelijke opbrengst wel eens 8,9 tot 9 miljoen ton zou kunnen bedra gen. de lijnen geven de uitgangspositie van de Centerliner weer bij het aan koppelen van de machine. De volle lijnen geven de positie in werkstand weer. De richtgebruikersprijs voor de overbemestingsset bedraagt 875,— exklusief b.t.w. Voor de Lely Centerliners in de uit voering 2400 CBM/CBH is een overbemestingsset ontworpen dat binnenkort op de markt zal worden gebracht. De Lely Centerliners 2400 CBM/CBH hebben een strooi- breedte tot 27 meter en een grote af gifte per ha. Daarom zijn ze bijzon der geschikt voor de overbemesting. Ongeacht of het tramline-systeem wordt gebruikt of de sproeisporen worden gevolgd, is het noodzakelijk om de Centerliner kunstmeststrooier omhoog te brengen wanneer het ge was een bepaalde hoogte heeft be reikt. Daartoe is een overbemestingsset ontwikkeld, dat bestaat uit een over- bemestingsbok, een extra lange top- stang, een extra lange, halve koppe- lingsas en een set tandwielen 12/23 tanden. Met de overbemestingsbok kan de Centerliner op de voorge schreven 60 cm boven het gewas worden gebracht. Voor het bereiken van een strooi- breedte van 21, 24 of 27 m. is voorts een hoog toerental van de werpschijf nodig. Met de tandwielkombinatie 23/12 kan een dergelijk hoog toe rental worden bereikt. Een bijzonderheid aan de overbe mestingsbok is, dat 2 verstelbare steunstanden in de konstruktie zijn opgenomen. Teneinde het zwaartepunt van de Centerliner in werkpositie zo dicht mog dijk naar de trekker te brengen, worden de 2 verstelbare steunstan- gen ingedraaid. Vervolgens wordt de topstang van de 3-punts hefinrichting ingedraaid om de machine weer in horizontale po sitie te brengen. De Centerliner scharniert daarbij op de ophangpen- nen. Bij het verwisselen van trekker moet rekening gehouden worden met de cabine en dient de positie zo nodig opnieuw bepaald te worden. In de tekening is een en ander sche matisch weergegeven. De gestippel- 24 februari 1984 Voor het seizoen 1984 zal een kom- plete serie wagens leverbaar zijn met rotorin voersy steem De Deutz-Fahr rotorinvoer is duide lijk anders dan bij anderen. De stu ring van de meenemers vindt plaats via stuurstangen vanaf een t.o.v. de centrale rotoras geplaatst excenter. Door het ontbreken van een stuur- baan met looprollen stijgt de levens duur en verminderen de reparatie- en onderhoudskosten. De invoerbal- ken zijn voorzien van stabiele slijta- gearme bronzen bussen. Bovendien is door deze konstruktie de invoer zeer geluidsarm. Een andere bijzonderheid bij de nieuwe serie is de mogelijkheid om de achterwand van he.t invoerkanaal met messen en al hydraulisch of me chanisch weg te zwenken. Hierdoor wordt niet alleen het slijpen van de messen vergemakkelijkt, maar ook optredende verstoppingen kunnen hierdoor worden opgeheven. Dit systeem biedt het voordeel dat altijd tegen de maximum laadkapa- citeit gewerkt kan worden, zonder dat men hoeft te vrezen een verstop ping met de hand uit de invoer te moeten verwijderen. Dat het zaaien van bieten en uien niet altijd onder ideale omstandig heden gebeurt, heeft vorig seizoen wel bewezen. Om toch een oplossing te vinden, dat er ook onder minder gunstige om standigheden gezaaid kan worden. heeft Vicon vorig voorjaar op diverse Monozentra precisiezaaimachines Monoflex rubberen ringen gemon teerd op de konische stalen drukrol. Vanuit de praktijk kwamen hier goede reakties op. Men kan veel eerder gaan zaaien, want meestal was het probleem dat de afschraper van de aandrukrol vol liep. Dat is nu met de Monoflex rubberen ring geen probleem meer. Een ander positief punt is dat de rubberen ring de grond boven op het zaadje niet samen drukt. Hierdoor vormt zich daar ook geen korstvor- ming. De Monoflex rubberen ring kan op alle typen Monozentra gemonteerd worden. Voor meer informatie kunt U zich wenden tot Uw Vicondealer. De werkwijze en het belang van de vorenpakker in combinatie met de ploeg- vooral in verbinding met zaaibedwerktuigen zoals cambridgerollen, is bij land bouwers bekend. Naast tijdwinst en grote kostenreduktie wordt er in één werk- gang een sporenvrij zaaibed gemaakt, een voorwaarde voor een goede oost. De tot nu toe gebruikelijke vorenpakkercombinaties voor wentelploegen zijn zoals bekend zo gemaakt dat er voor en na de vorenpakker een zaaibedwerking gemonteerd is. Bij de nieuwe konstruktie is slechts een werktuig nodig, dat door middel van een trekdissel boven de vorenpakker aan een draailager bevestigd is. Op de kopakker wordt er op de gebruikelijke wijze gedraaid. Bij het opnieuw aanhaken draait het zaaibedwerktuig om de vorenpakker heen, waardoor het werktuig weer achter de vorenpakker komt. Inf. Cehave Veghel 04130-82466. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15