"Ingebruikneming nieuw kantoor Accountantsunie flinke sprong vooruit" Driekwart van melkveehouders vindt superheffing onjuiste maatregel voor oplossing zuivelproblemen Gedeputeerde drs. R.C.E. Barbé: Landbouwblad Boerderij hield opinie-onderzoek Zojuist verschenen: De heer Daeleman (1.) overhandigt de "peesteker" aan de voorzitter van de Accountantsunie de heer Scheele. onderdelen van de bedrijfsvoering. Volgens de ZLM-voorzitter wordt er in deze nieuwe sektor teveel onge- koördineerd gewerkt en is het hoog tijd dat er geld beschikbaar komt voor een gebundeld onderzoek naar nieuwe mogelijkheden van automa tisering in de land- en tuinbouw. "Voorkomen moet worden dat indi viduele bedrijven zonder overleg hun eigen weg zoeken al of niet in samenwerking met verschillende bureaus of instellingen". Samenwerking De heer Doeleman wees er ook op dat het accountantskantoor naast het verzorgen van de fiskale administra tie een bredere taak heeft als advies bureau. Nauwe samenwerking met de SEV is naar zijn mening op dit Gericht werken De voorzitter van de ZLM, de heer A.J.G. Doeleman verklaarde in zijn toespraak dat de Accountantsunie een belangrijke taak zal krijgen waar het de voorlichting betreft die vanuit het onderzoek aan de individuele bedrijven zal worden gegeven. De heer Barbé (l.) richt zich tot de genodigden. Geheel rechts de voorzitter van de Accountantsunie de heer J. Scheele met naast zich de burgemeester van Goes mr. W. Blanken. wingsdrang konkreet aan te pakken. Niet alleen met de handen' maar ze ker ook met het hoofd. Wat de auto matisering betreft wees Veerbeek erop dat hiervan een gepast gebruik moet worden gemaakt. Automatise ring kan een uitkomst zijn om meer en uitgebreider informatie beschik baar te krijgen maar ze moet wel be taalbaar blijven en rendabel zijn waarschuwde hij. Hij wees ook nog op een andere ont wikkeling die zich aandient bij het van kracht worden van de gewijzigde voorschriften in het jaarrekeningen- recht. Een groter aantal onderne mingen uit land- en tuinbouw en uit het Midden- en Kleinbedrijf zal dan een jaarrekening moeten publiceren. Uniformering leek hem daarbij van groot belang voor de leesbaarheid. De algemeen-direkteur konstateerde tot zijn vreugde dat de doelstelling van het nieuwe gebouw, een funktio- nele huisvesting die goed bereikbaar is, gehaald zijn. "Ik heb nog niemand gesproken die graag terug zou willen naar de Wijngaardstraat, afgezien van het feit dat dit onmogelijk zou zijn omdat het oude gebouw inmid dels is afgebroken". Na het officiële gedeelte hebben ve len het nieuwe kantoorgebouw dat is gerealiseerd onder architektuur van de heer van Doorn te Goes en ge bouwd door hoofdaannemer Maco te Middelburg, bezichtigd. J. Wierenga "Het is bovenal duidelijk dat een organisatie als de uwe moet groeien en bloeien op een bodem van vertrouwen. Ik meen alleen al uit de groei van uw kliëntenbestand te mogen konkluderen dat dit vertrouwen er steeds in ruime mate is geweest. Ook de moeilijke belastingwetgeving zal daarbij van invloed zijn geweest maar ik meen te mogen stellen dat u een eigen plaats in neemt in Zeeland". Dit zei drs. R.C.E. Barbé, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland vrijdag 17 februari bij de officiële opening van het nieuwe kantoor van de Accountantsunie van de ZLM dat eind december vorig jaar gereed kwam aan Klein Frankrijk 1 te Goes. terrein van groot belang. "Zij dienen samen op het scherp van de snede de beperkte mogelijkheden van het in dividuele bedrijf op te sporen. Daar naast ligt er een belangrijke taak knelpunten door te spelen naar de georganiseerde landbouw. Als dui delijk voorbeeld waarbij dat tot suc ces heeft geleid wees hij op het pro bleem van het pachtersvoordeel waarbij via de politieke kanalen uit eindelijk tot een aanvaardbaar re sultaat is gekomen. Namens de ZLM-organisatie bood hij direktie, medewerkers en raad van commissarissen een bronzen beeld van Beysens uit Goes aan voorstellende een "peesteker". Deze "peesteker" symboliseert de veran deringen in de akkerbouw en daarin ligt tevens de relatie tot het accoun tantskantoor want beide hebben de laatste tientallen jaren ingrijpende veranderingen ondergaan en steken samen de handen uit de mouwen. Hij wenste de Accountantsunie veel suc ces toe in het nieuwe kantoor "dat zeer funktioneel is opgezet en waar van achteraf kan worden gezegd dat de bouw ervan een juiste beslissing is geweest". Gepast gebruik De algemeén direkteur van de Ac countants Unie van de ZLM de heer B. Veerbeek zag in de "peesteker" ook de oproep om de handen uit de mouwen te steken en de vernieu Volgens de heer Barbé die opmerkte dat het Accountantskantoor veel meer is dan een boekhouder (ook in talloze kwesties in de persoonlijke sfeer bent u een vertrouwde raadge ver) weerspiegelt de huidige beteke nis van de accountantsunie zich thans ook in het kapitale gebouw dat is be trokken. "Vergeleken met de vorige huisvesting in de Wijngaardstraat betekent de ingebruikneming van het nieuwe kantoor een grote sprong vooruit". De gedeputeerde toonde vervolgens met cijfers aan dat de landbouw in de provincie wel es wat ten onrechte naar de achtergrond verwezen wordt. Hij benadrukte dat het Provinciale Bestuur dat zeker niet doet en somde een aantal knelpunten op waar de provincie op enigerlei vorm steun verleent. Daarbij merkte hij o.m. op dat de betrokkenheid van de provin cie bij het proefstation voor de fruit teelt er zal moeten leiden dat dit be langrijk proefstation zijn eigen plaats zal moeten houden. "Maar hier geldt wel dat er gericht moet worden gewerkt en landelijke samenwerking is hierbij noodzake lijk. De nieuwe ontwikkelingen die zich aandienen zijn zowel voor de land- en tuinbouw als voor de ac countantsunie een uitdaging waarop op gepaste wijze moet worden inge haakt. Hij doelde daarbij o.m. op*de automatisering van de verschillende Ruim de helft van de Nederlandse melkveehouders is bereid inko- menskonsequenties te dragen van veranderingen in het EG-zuivelbe- leid; 54% van de veehouders vindt het Europese zuivelprobleem ernstig. Dat blijkt uit een opinie-onderzoek onder melkveehouders, dat is ver richt door het onafhankelijk landbouwweekblad Boerderij en dat deze week wordt gepubliceerd. Boerderij gaf aan het bureau Research Marketing te Heerlen de opdracht dit onderzoek in te stellen omdat in de maandenlange diskussie over maatregelen ter oplossing van het vraagstuk van de overproduktie voornamelijk boerenvoormannen en landbouwpolitici hun meningen hebben gegeven. Nu boeren zelf naar hun opvatting is gevraagd, blijken zij niet in alle opzichten hun voor mannen te volgen. Driekwart van de Nederlandse melkveehouders vindt een zogenaamde superheffing niet de geëigende maatregel om het Europese zuivelpro bleem aan te pakken. De superheffing is een van de meest kansrijke voorstellen die de Europe se Commissie in Brussel heeft ge daan om de produktie te beperken. Het is een hoge boete (ca. 50 cent per liter) over de hoeveelheid melk die boeren in 1984 méér produceren ten opzichte van de hoeveelheid in een nog nader te bepalen referentiejaar (vermoedelijk 1983 minus vijf pro cent). Wanneer aan bepaalde uit voeringsmaatregelen wordt voldaan, is minister Braks van Landbouw voor deze superheffing, evenals twee van de drie centrale landbouworga nisaties. Opmerkelijk is, aldus Boer derij, dat deze voorzichtig-positieve houding slechts door een kwart van de veehouders wordt ondersteund. Onder de grote melkveehouders (met meer dan 70 melkkoeien) vindt men meer voorstanders dan onder de kleine (tot 30 koeien), nl. 30% tegen 20%. Op de grote bedrijven vindt men het hoogste percentage voorstanders, nl. 21%, van een verhoging van de zgn. medeverantwoordelijkheidsheffing. Dit is een heffing die alle veehouders in de gehele EG al enkele jaren over alle liters melk betalen. Uit de op brengsten wordt de afzet van zuivel- produkten bevorderd. Onder kleine en middelgrote veehouders is maar zeven procent voor verhoging van deze heffing. Ongeacht de bedrijfsgrootte wijzen veehouders de mogelijkheid af de zuivelproblemen op te lossen door een verlaging van de melkprijs. Slechts drie procent kiest voor deze maatregel. Hektareheffing Veehouders, aldus Boerderij, blijken merkwaardig genoeg.de agrarische opinieleiders niet te volgen in hun resolute en principiële afwijzing van de zgn. hektareheffing. De hektare heffing, ook een voorstel van de Eu ropese Commissie, is een hoge boete die boeren moeten betalen wanneer ze meer dan 15.000 kg melk per ha produceren. De landbouworganisa ties, de zuivelindustrie, het Land bouwschap en de minister van Landbouw wijzen deze maatregel kategorisch af omdat ze deze zeer nadelig achten voor de Nederlandse melkveehouderij, die een hoge pro duktie per hektare kent. Het blijkt dat 56% der ondervraagde veehou ders deze maatregel prefereert boven andere maatregelen. Vermoedelijk heeft men deze voorkeur, aldus Boerderij, omdat men het effekt van deze hektareheffing niet al te zwaar opneemt. Het opinie-onderzoek geeft verder de aanwijzing dat driekwart van de melkveehouders zijn produktie zal De landbouwprijzen voor 1984/85 door de Kommissie van de Europese Gemeenschap voorgesteld Bij de dienst Landbouwvoorlichting van de Kommissie van de Europese Gemeenschap is een uitvoerig over zicht in brochurevorm verschenen van de door de Europese Gemeen schap voorgestelde landbouwprijzen voor 1984/85. In dit boekwerkje zijn ook tabellen en grafieken opgenomen over prijs voorstellen per produkt, agromone- taire voorstellen, gevolgen voor de garantieprijzen en voorstelde garan tiedrempels. In één van de grafieken is afgebeeld de ontwikkeling van de reeële inkomens in de ekonomie als geheel en in de landbouw. In andere grafieken zijn ontwikke ling en prognoses inzake produktie verminderen tot onder het niveau waarover de superheffing betaald moet worden. Veehouders die zeggen gewoon door te zullen produceren en de heffing voor lief te nemen, vindt men vooral in de middelgrote kate- gorie, nl. 29%. Als een superheffing de inkomens af roomt, zal niet meer dan een kwart der melkveehouders er iets bij gaan doen of een al aanwezige neventak uitbreiden. Onder degenen die zeggen dat wel te doen, scoren varkenshou derij en akkerbouw het hoogst. Eén procent kondigt aan melk zwart te gaan verkopen om het inkomen op peil te houden. Daarmee lijkt de geuite vrees voor een omvangrijk "grijs melkcircuit" wat voorbarig. en verbruik van bepaalde landboii- we produkten afgebeeld. Deze bro chure kan worden opgevraagd bij de Dienst Landbouwvoorlichting, Di- rektoraat-Generaal voor Informatie Kommissie van de Europese Ge meenschap, Wetstraat 200, 1049 Brussel. L.S. Melse kandidaat voor funktie voorzitter BLHB Wanneer op een nader te bepalen vergadering positief gestemd wordt - en dat ligt wel in de verwachting - dan zal de heer L.S. Melse uit de Brabantse Biesbosch de nieuwe voorzitter worden van de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren. Hij zal dan het voorzitterschap over nemen van öe huidige voorzitter, de heer P.G. Sierdsma uit Oudehaske (Fr.), die uit de grootste afdeling van de bond voortkomt. 12 24 februari 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 12